Ortadoğu Gazetesi

"BARZANİ PKK DÜŞMANI" DİYENLER NERDESİNİZ?

KÖŞE YAZILARI / 2017-10-17 09:49:23

"BARZANİ PKK DÜŞMANI" DİYENLER NERDESİNİZ?

Irak hükümetinin, Peşmergeye tanıdığı süre geçtiğimiz gece doldu. Irak ordusu, bunun üzerine Kerkük'e doğru harekete geçti. Irak ordusu, her yeri ele geçirerek ilerlemeye devam ediyor. Peşmerge'de ağlayarak, arkasına dahi bakmadan kaçıyor. Elbette yarın dengeler nasıl değişecek dikkatlice takip ediyoruz.

Irak hükümeti, Irak ordusunu harekete geçirmeden, "Kerkük'teki PKK varlığı savaş ilanıdır" açıklamasını yapmış, Barzani'de her işinde olduğu gibi buna karşıda" Kerkük'te PKK varlığı yoktur" yalanını söylemiştir. Barzani, özellikle referandumdan sonra PKK'yı Kerkük'e yığmış, Kerkük sokaklarında PKK'lılar gösteriler düzenlemişti. Barzani, bu yalana başvurduktan ve Irak Ordu'sunun Kerkük'e ilerlemesinden hemen sonra Kerkük'teki PKK'lı teröristlere silah dağıtımı yapmıştır. Bunların hepsinin video görüntüleri ve yapılmış haberleri vardır. Barzani buna rağmen yalan söyleyebilmektedir.

Aynı Barzani yıllarca Türkiye'ye de bu yalanı söylemiş, Türkiye'deki birçok kişi de hipnoz olmuş bir şekilde bu yalana inanmıştır. Türkiye'de hala "Barzani PKK'ya karşı mücadele ediyor" diyen ahmaklar sürüsü vardır.

Terör örgütü PKK'yı yıllardır kendi kontrol ettiği Kandil bölgesinde koruyan, besleyen Barzani iken, Barzani PKK kamplarına moral ziyaretine gitmişken, Barzani "PKK'yı terör örgütü olarak görmediği" defalarca vurgulamışken, Barzani Türkiye'ye bir tane PKK'lı terörist teslim etmemişken, Barzani'nin PKK düşmanı olduğunu söylemek gerçekten büyük bir zekâ (!) meselesidir.

AKP medyası yıllardır bu propagandayı yaptı ve şimdi gelinen noktaya bakın PKK'lı teröristler Kerkük'te öncü sırtlan kuvveti olarak kullanılıyor.

Barzani'nin PKK'dan, PKK'nın Barzani'den zerre kadar farklı bir yönü yoktur. Her iki tarafta ABD ve İsrail'in kucağında aynı hedefler için figüranlık yapmaktadır.

Barzani'yi PKK'dan, PKK'yı Barzani'den ayrı göstermeye çalışan kim varsa bilin ki, onunda hizmet ettiği yer aynı merkezdir.

Tam bunları sorguladığımız bir zamanda, Eski MİT Müsteşarı ve Irak Büyükelçisi Sönmez Köksal'da " Kuzey Irak'ta Barzani'nin aşırı zayıflatılması PKK'nın ekmeğine yağ sürer. " açıklamasını yapıyor.

O halde Irak'ın kuzeyinde PKK'yı yıllardır besleyen ve büyüten kimin ekmeğine yağ sürüyor Sönmez Köksal?

Vizyon kapasitesi bu halde olan birisi, bu ülkede MİT Müsteşarlığı yapmış, gerisini siz düşünün!

Barzani, Kerkük'te PKK'lı teröristlere silah dağıttığı bir vakitte, Sönmez Köksal bu açıklamayı yaparak kime hizmet ediyor?

Türkiye, Sönmez Köksal gibilerden geçilmez durumdadır. 

Siyaset arenası, ekranlar, gazeteler bu zihniyetlerle doludur.

Barzani, "Irak'tan, İran'dan, Suriye'den ve Türkiye'den toprak parçası alıp, Büyük Kürdistan'ı kuracağım" dediği vakitlerde bile, Türkiye'deki bazı ahmaklar, sırf Barzani'yi korumak için "Barzani Kuzey Irak'ı Türkiye ile birleştirecek" propagandaları yapıyordu.

Türkiye'nin Barzani ile olan ilişkisi baştan sona yanlış kurgulanmıştı ve düne kadar sahip çıkanlar bile şimdi artık Barzani'yi aşağılayarak muhatap alma durumuna gelmiştir.

Kimi Barzani'nin tüm ihanetlerini bilerek korumaya çalışıyordu, kimi de Barzani'nin gerçek yüzünü bilmeden koruyordu. Çok şükür şimdi Barzani'nin gerçek yüzünü herkes görmüştür. Onun ABD-İsrail kucağında bir Türk düşmanı olduğu her yönüyle anlaşılmıştır.

Çapulcu Barzani ve terör örgütü PKK bir ailedir. Bugüne kadar, aile bağlarına karşılıklı olarak hep sadık kalmışladır.

Barzani'nin yaptığı korsan referandum sonrası Türkiye, İran ve Irak arasındaki istişare ve çeşitli anlaşmalar bugün etkisini göstermeye başlamıştır.

Irak hükümetinin "Kerkük'teki PKK varlığı savaş ilanıdır"  açıklaması Türkiye'nin Irak'ta yapacağı her türlü mücadeleyi de meşru hale getirecektir.

Türkiye, bölgedeki komşu ülkelerle sağlam temellere dayalı diyalogunu sürdürmeli ve İran'ı da, Irak'ı da ilgilendiren bir konuda işbirliğini akılcı tutumlarla devam ettirmelidir.

Peşmerge şimdilik kaçıyor ama onun tasmasını elinde bulunduranlar, bölgede yeni oyunlar kuracaktır. 

Türkiye, İran ve Irak bunun farkında olarak hazırlığını yapmalı ve önlemini almalıdır.


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

BARUTU ISLAK ÇAKARALMAZLAR

BARUTU ISLAK ÇAKARALMAZLAR

Silahlar vardı; ÇAKAR almaz. Bir jilet reklamı hoşumuza giderdi, Kaygan tıraş. Çakmak vardı, ÇAKAR, çakmaz, çakan çakmak. Bir...

ABD Alternatifsiz Çalışmaz!

ABD Alternatifsiz Çalışmaz!

ABD, bugüne kadar ulusal devletlerin onur süngüsünü genellikle Pentagonu değil "alternatifleri" kullanarak düşürmüştür.  Bu da esk...

SOÇİ SATRANCI

SOÇİ SATRANCI

          Soçi'de yapılan üçlü zirve, Suriye'nin geleceği için olduğu kadar bölge ülkeleri ve özellikle Türkiy...

İntikam ve Proje Partisi Olmanın Misyonu

İntikam ve Proje Partisi Olmanın Misyonu

İntikam ve proje partisi İP üzerinden MHP'ye zarar verme çabaları devam ediyor. Özellikle "Sol ve Doğan medyası" bu görevi üstlenmiş durumdadır. MHP&...

AH MEDYANIN MAYMUNLARI AH!

AH MEDYANIN MAYMUNLARI AH!

Ah çekirge ah… Bütün dağları sen yarattıydın… Herkes cahil, bir sen akıllıydın… Zıkkım, şişedeki gibi durmuyor değil mi? İki laf e...

SURİYE'DEKİ SİYASAL SÜRECİN ZORLUKLARI

SURİYE'DEKİ SİYASAL SÜRECİN ZORLUKLARI

Rusya'nın Soçi kentinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hasan Ruhani ve Vladimir Putin, Suriye'de 6 yıldan bu yana yaşanan iç savaşı sonlandırabilmek üzer...

DOLANDIRICI KURBANI OLMAYIN

DOLANDIRICI KURBANI OLMAYIN

Dolandırıcılık, Genetik mi? Yoksa şartlar mı insanları dolandırıcı yapıyor. Öyle ya da böyle önemli değil. Önemli olan; Dolandırıcılığın, g...

Dört Tarz-ı Siyaset -Bir Resm-i Rezalet!

Dört Tarz-ı Siyaset -Bir Resm-i Rezalet!

Büyük mütefekkir Yusuf Akçura'nın "Üç Tarz-ı Siyaset"i yazmasının üzerinden 113 yıl geçti. 1904'ün hainleri, en fazla kendi...

Bölge yeniden şekilleniyor

Bölge yeniden şekilleniyor

          ABD ve AB'nin Türkiye karşı düşmanca tavırları artık tahammül sınırlarını çok aşmıştır ve böyle devam edilemeyecek bi...

MHP DESTEK OLUNCA "KOLTUK DEĞNEĞİ" CHP DESTEK VERİNCE "TARİHİ DESTEK"

MHP DESTEK OLUNCA "KOLTUK DEĞNEĞİ" CHP DESTEK VERİNCE "TARİHİ DESTEK"

Hayvanat Bahçesi'nden bir aslan kaçmıştı. Önüne geleni pençeleyerek caddelerde, sokaklarda koşmaya başladı. Eli silahlı polisler, askerler ardına dü...