Ortadoğu Gazetesi

"BARZANİ PKK DÜŞMANI" DİYENLER NERDESİNİZ?

KÖŞE YAZILARI / 2017-10-17 09:49:23

"BARZANİ PKK DÜŞMANI" DİYENLER NERDESİNİZ?

Irak hükümetinin, Peşmergeye tanıdığı süre geçtiğimiz gece doldu. Irak ordusu, bunun üzerine Kerkük'e doğru harekete geçti. Irak ordusu, her yeri ele geçirerek ilerlemeye devam ediyor. Peşmerge'de ağlayarak, arkasına dahi bakmadan kaçıyor. Elbette yarın dengeler nasıl değişecek dikkatlice takip ediyoruz.

Irak hükümeti, Irak ordusunu harekete geçirmeden, "Kerkük'teki PKK varlığı savaş ilanıdır" açıklamasını yapmış, Barzani'de her işinde olduğu gibi buna karşıda" Kerkük'te PKK varlığı yoktur" yalanını söylemiştir. Barzani, özellikle referandumdan sonra PKK'yı Kerkük'e yığmış, Kerkük sokaklarında PKK'lılar gösteriler düzenlemişti. Barzani, bu yalana başvurduktan ve Irak Ordu'sunun Kerkük'e ilerlemesinden hemen sonra Kerkük'teki PKK'lı teröristlere silah dağıtımı yapmıştır. Bunların hepsinin video görüntüleri ve yapılmış haberleri vardır. Barzani buna rağmen yalan söyleyebilmektedir.

Aynı Barzani yıllarca Türkiye'ye de bu yalanı söylemiş, Türkiye'deki birçok kişi de hipnoz olmuş bir şekilde bu yalana inanmıştır. Türkiye'de hala "Barzani PKK'ya karşı mücadele ediyor" diyen ahmaklar sürüsü vardır.

Terör örgütü PKK'yı yıllardır kendi kontrol ettiği Kandil bölgesinde koruyan, besleyen Barzani iken, Barzani PKK kamplarına moral ziyaretine gitmişken, Barzani "PKK'yı terör örgütü olarak görmediği" defalarca vurgulamışken, Barzani Türkiye'ye bir tane PKK'lı terörist teslim etmemişken, Barzani'nin PKK düşmanı olduğunu söylemek gerçekten büyük bir zekâ (!) meselesidir.

AKP medyası yıllardır bu propagandayı yaptı ve şimdi gelinen noktaya bakın PKK'lı teröristler Kerkük'te öncü sırtlan kuvveti olarak kullanılıyor.

Barzani'nin PKK'dan, PKK'nın Barzani'den zerre kadar farklı bir yönü yoktur. Her iki tarafta ABD ve İsrail'in kucağında aynı hedefler için figüranlık yapmaktadır.

Barzani'yi PKK'dan, PKK'yı Barzani'den ayrı göstermeye çalışan kim varsa bilin ki, onunda hizmet ettiği yer aynı merkezdir.

Tam bunları sorguladığımız bir zamanda, Eski MİT Müsteşarı ve Irak Büyükelçisi Sönmez Köksal'da " Kuzey Irak'ta Barzani'nin aşırı zayıflatılması PKK'nın ekmeğine yağ sürer. " açıklamasını yapıyor.

O halde Irak'ın kuzeyinde PKK'yı yıllardır besleyen ve büyüten kimin ekmeğine yağ sürüyor Sönmez Köksal?

Vizyon kapasitesi bu halde olan birisi, bu ülkede MİT Müsteşarlığı yapmış, gerisini siz düşünün!

Barzani, Kerkük'te PKK'lı teröristlere silah dağıttığı bir vakitte, Sönmez Köksal bu açıklamayı yaparak kime hizmet ediyor?

Türkiye, Sönmez Köksal gibilerden geçilmez durumdadır. 

Siyaset arenası, ekranlar, gazeteler bu zihniyetlerle doludur.

Barzani, "Irak'tan, İran'dan, Suriye'den ve Türkiye'den toprak parçası alıp, Büyük Kürdistan'ı kuracağım" dediği vakitlerde bile, Türkiye'deki bazı ahmaklar, sırf Barzani'yi korumak için "Barzani Kuzey Irak'ı Türkiye ile birleştirecek" propagandaları yapıyordu.

Türkiye'nin Barzani ile olan ilişkisi baştan sona yanlış kurgulanmıştı ve düne kadar sahip çıkanlar bile şimdi artık Barzani'yi aşağılayarak muhatap alma durumuna gelmiştir.

Kimi Barzani'nin tüm ihanetlerini bilerek korumaya çalışıyordu, kimi de Barzani'nin gerçek yüzünü bilmeden koruyordu. Çok şükür şimdi Barzani'nin gerçek yüzünü herkes görmüştür. Onun ABD-İsrail kucağında bir Türk düşmanı olduğu her yönüyle anlaşılmıştır.

Çapulcu Barzani ve terör örgütü PKK bir ailedir. Bugüne kadar, aile bağlarına karşılıklı olarak hep sadık kalmışladır.

Barzani'nin yaptığı korsan referandum sonrası Türkiye, İran ve Irak arasındaki istişare ve çeşitli anlaşmalar bugün etkisini göstermeye başlamıştır.

Irak hükümetinin "Kerkük'teki PKK varlığı savaş ilanıdır"  açıklaması Türkiye'nin Irak'ta yapacağı her türlü mücadeleyi de meşru hale getirecektir.

Türkiye, bölgedeki komşu ülkelerle sağlam temellere dayalı diyalogunu sürdürmeli ve İran'ı da, Irak'ı da ilgilendiren bir konuda işbirliğini akılcı tutumlarla devam ettirmelidir.

Peşmerge şimdilik kaçıyor ama onun tasmasını elinde bulunduranlar, bölgede yeni oyunlar kuracaktır. 

Türkiye, İran ve Irak bunun farkında olarak hazırlığını yapmalı ve önlemini almalıdır.


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

Tillerson ümitsiz vaka

Tillerson ümitsiz vaka

         ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Ankara ziyareti sırasında yapılan açıklamalarda iyi niyet öne çıkmış olsa da, Türkiye...

KORKAK MUHASEBECİ KENAN VE MUZ YİYEN MAYMUN

KORKAK MUHASEBECİ KENAN VE MUZ YİYEN MAYMUN

Öztürk Yılmaz, namıdiğer muhasebeci Kenan…  Millet onu ilk olarak, Türkiye'nin Musul Başkonsolosu iken IŞİD tarafından 101 gün boyunca rehin alınmas...

Türk'ün Sefer Farklılıkları

Türk'ün Sefer Farklılıkları

Önce iftiharla söyleyeyim ki atalarımız, MÖ: 1.000 ile MS: 1.000 yılları arasında yaklaşık 2 Bin yıl atlı göçebe olarak yaşadılar. Sırf hayata tutunmak am...

Sınırlarımızda Kargaşa

Sınırlarımızda Kargaşa

Amerika densizleşiyor Amerika başkanını Trump'ın akıl sağlığı sorunları yaşadığı söyleniyor. Bununla beraber iddiadır Türk Silahlı Kuvvetlerinin, IŞİD'e karşı...

İNSANLAR ÇARESİZ

İNSANLAR ÇARESİZ

Yirmi yıla yakındır özel sağlık sigortalıyım. Bunu sigortayı kullanma sebebim, Devlet Hastanelerindeki o çileyi çekmemek içindi. Mapfre Sigortam aile b...

Türkiye'ye Yönelik Masa Başı Terörü!

Türkiye'ye Yönelik Masa Başı Terörü!

Haritacılık, mühendislik eğitimiyle kazanılan bir müktesebattır. Her önüne gelen harita çizemez.  Hiçbir akademisyen veya coğrafyacı, siyasi netice...

Yol ayrımında ne yöne sapılacak?

Yol ayrımında ne yöne sapılacak?

         ABD'nin PKK uzantısı PYD terör örgütü ile kendi istihbarat raporlarına rağmen iş tutması, iki ülke ilişkilerini kopma noktasın...

EMİN ÇÖLAŞAN ŞİMDİ DE YPG'Lİ Mİ OLDUN?

EMİN ÇÖLAŞAN ŞİMDİ DE YPG'Lİ Mİ OLDUN?

"AKP 7 Haziran 2015 seçimlerinde tek başına iktidarı yitirdi. MHP'ye iktidar ortaklığı yolları açılmıştı. Ancak Bay Bahçeli yine korktu ve kaçtı&hel...

AFRİNE GİDERİM VE TEK ADAM İTTİFAKI POLEMİĞİ..

AFRİNE GİDERİM VE TEK ADAM İTTİFAKI POLEMİĞİ..

CHP ve onun Halktan kopuk, Atatürk düşmanı, PKK sevicisi, Afrin Karşıtı, katıksız muhalif tavırlı üst düzey polit büro vekilleri, azdıkça azıyor, saldırd...

BATI VE GÜNEY DENİZ SULARIMIZDA TEHDİTLER NEDEN ARTTI?

BATI VE GÜNEY DENİZ SULARIMIZDA TEHDİTLER NEDEN ARTTI?

Türkiye Afrin'de bulunan terör hedeflerine yönelik Zeytin Dalı Harekâtı'nı başlattığı günden bu yana Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de Yunanistan ile G&uum...