Ortadoğu Gazetesi

SON DAKİKA

'Her şey dahil sistemini yeniden düzenlemek lazım'

EKONOMİ / 2018-06-30 15:44:02

'Her şey dahil sistemini yeniden düzenlemek lazım'

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkan Yardımcısı Çakır, "Fiyatlar çok yerlerde. 'Her şey dahil' sistemini yeniden düzenlemek lazım. Gerçek 5 yıldız yapanlara vermek lazım 5 yıldızı. Bu sistem tamamen kalkmaz ama şekil değiştirebilir." dedi.

 

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkan Yardımcısı Recai Çakır, "Fiyatlar çok yerlerde, 'Her şey dahil' sistemini yeniden düzenlemek lazım, beş yıldız olan oteller 'Her şey dahil' yapıyorsa 4,5 yıldıza düşürmek lazım. Gerçek 5 yıldız yapanlara vermek lazım 5 yıldızı. Bu sistem hiç bir zaman tamamen kalkmaz ama şekil değiştirebilir." dedi.

 

Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada turizm sektörünün mevcut durumuna ve sektörün seçim sonrası beklentilerine ilişkin bilgi verdi.

 

Sektörün Türkiye'nin cari açığını kapatan, katma değeri en yüksek sektörlerden biri olduğunu dile getiren Çakır, Türkiye'nin turizm sektöründe ulaştığı noktaya işaret ederek, potansiyelin daha da büyüyüp, elde edilen gelirlerin artması için yapılması gereken ev ödevleri olduğunu söyledi.

 

Recai Çakır, sektörün çözüm beklediği en önemli konulardan birinin, ulaşım olduğunun altını çizerek, Avrupa'dan ve Türkiye'ye ilgi duyan diğer ülkelerden, özellikle Türkiye'deki turizm destinasyonu olan bölgelere direkt uçuşların yapılması gerektiğini aktardı.

 

Otellerin 6 ay açık, 6 ay kapalı olduğunu anımsatan Çakır, şunları kaydetti:

 

"6 ayın da 3 ayı çalışıyor, 3 ayda kendini kurtarmaya çalışıyor, fiyatlar çok yerlerde, 'Her şey dahil' sistemini yeniden düzenlemek lazım, beş yıldız olan oteller 'Her şey dahil' yapıyorsa 4,5 yıldıza düşürmek lazım. Gerçek 5 yıldız yapanlara vermek lazım 5 yıldızı, rezidans modelinin yeniden devreye sokulması lazım. Her şey dahil sistemi tamamen arz-talep dengesi, biz bunu verdiğimiz sürece müşteri bundan memnun.

 

Bu sistem hiçbir zaman tamamen kalkmaz ama şekil değiştirebilir. Türkiye'de 5 yıldızlı oteller bir karar alırsa, aynı fiyattan oda kahvaltı, tam pansiyon ya da yarım pansiyona dönerse, o zaman 3 ya da 4 yıldızlı, daha düşük kaliteli yerler her şey dahil vererek müşteriyi çekme yoluna gider. Bunun zaman içinde olacağını düşünüyorum. Her şey dahil kaliteli hizmeti öldürüyor."

 

"TÜRKİYE TURİZMDE İKİNCİ BİR YENİDEN YAPILANMAYA GİTMELİ"

Türkiye'nin turizmde ikinci bir yeniden yapılanmaya gitmesi gerektiğini belirten Çakır, eski şehirlerin, otantik yapıların kullanıma açılabilmesi halinde turizmin daha da ileri seviyelere geleceğini dile getirdi.

 

Çakır, yeni sisteminin gelmesiyle icranın başının tek olacağını anımsatarak, böyle sektörlerin sorunlarını daha kolay ve hızlı çözülebileceğini kaydetti. Sektöre ilişkin cumhurbaşkanının başkanlık edeceği bir üst kurulun kurulması talebinde bulunan Çakır, mevcut sorunların bu sayede daha hızlı çözülebileceğini söyledi.

 

Çakır, Türkiye'ye çok fazla yabancı yatırımcı ilgisi olduğuna işaret ederek, "Bizim Avrupa'daki algımızda, Rusya ile olan durumumuzdan dolayı gerilemişti ama şimdi bunlar iyi görünüyor. Başkanlık sistemi ile ilginin ciddi şekilde artacağını düşünüyorum. OHAL'in kaldırılmasının da önemli etkileri olacak." diye konuştu.

 

"İç pazarda seçimin ardından kısa vadede çok ciddi bir canlanma bekliyoruz"

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkan Yardımcısı ve Limak Otelleri Grup Başkanı Kaan Kavaloğlu, Türkiye'nin son zamanlardaki en önemli seçimlerinden birini yaptığını belirterek, seçim döneminde iç turizmde bir durağanlaşma yaşandığını anımsattı.

 

İç pazarda seçimin ardından kısa vadede çok ciddi bir canlanma beklediklerini dile getiren Kavaloğlu, "Seçimden, üniversite, lise sınavlarından dolayı haziranda tatili tercih etmeyen profilin eylül-ekim ayını da uzatacağını düşünüyoruz, bu sene yurt içi turizmde 4 aylık iyi bir dönem bekliyoruz. Bu sene tatil süresi eylül- ekime uzayacak diye bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

 
"Kurlardaki artış turizmcinin yüzünü güldürüyor." algısını değerlendiren Kavaloğlu, "İlk bakışta böyle gözüküyor fakat hepimiz bu ülkede yaşıyoruz, bu ülkenin para biriminin güçlü olması, ekonomik olarak hepimizi güçlü kılıyor, bunu vurgulamak lazım. Döviz kurundaki artışın çok yüksek olması, turizmcinin çok da tercih ettiği bir şey değil." yorumunda bulundu.
 
Kavaloğlu, "Döviz kurundaki yükseliş her şey dahil konseptini etkiler." yorumlarının doğru yorumlar olmadığına dikkati çekerek, şunları söyledi:
 
"Her şey sistemi bir defa bizim için bir mecburiyet, talep bunu tercih ediyor. Talebin bunu tercih ettiği bir yerde arz, bunu en iyi tercih olarak sunmak zorunda. Burada her şey dahilin varlığını değil, gelişmiş ve doğru uygulanmasını tartışmalıyız. Her şey dahil sisteminin kaldırılması şu an mümkün değil, biz her şey dahille ciddi bir ivme yakaladık, bu sistem devam edecek fakat içeriğinde bazı değişiklikler olabilir. Kısa dönemde her şey dahilin kaldırılması mümkün de değil, doğru da değil. Hem yerli hem yabancı turist her şey dahili tercih ediyor, biz de bu talebi arzla dengelemek zorundayız."
 
Limak olarak yatırımlara devam edeceklerini belirten Kavaloğlu, "Yabancı yatırımcının Türkiye'ye gelirken bazı soru işaretleri vardı, şimdi seçimlerden çıkan Türkiye'de bu soru işaretleri kalktı ve yabancı yatırımcı hızlı şekilde Türkiye'ye gelecektir." diye konuştu.
 


 


Diğer EKONOMİ Haberleri

Cinsine göre değişmekle birlikte gübrede yüzde 15'lere varan bir indirim

Cinsine göre değişmekle birlikte gübrede yüzde 15'lere varan bir indirim

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gübre cinslerine göre değişmekle birlikte yüzde 15'lere varan bir indirim sağlanacağını belirtti.      ...

MHP, af teklifini TBMM'ye sundu

MHP, af teklifini TBMM'ye sundu

MHP af yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız yaptığı açıklamada "Biz devlete karşı işlenen cezaları kapsam dışı tuttu...

ÖTV müjdesi geldi... Otomobillerin indirimli fiyatları

ÖTV müjdesi geldi... Otomobillerin indirimli fiyatları

Cumhurbaşkanlığı kararıyla otomobil vergisine konu olan ÖTV matrah (vergisiz çıplak fiyat) limitleri yeniden belirlendi     Resmi Gazete’de yayımlanan...

Otomotiv sektörüne vergi müjdesi

Otomotiv sektörüne vergi müjdesi

Cumhurbaşkanlığı otomobildeki ÖTV matrahı limitlerini yeniden belirledi. Bugünden geçerli düzenlemeyle 1600 cc ve altı araçlar için ÖTV matrahının a...

YEP'e göre vergi gelirleri artacak! (Hangi ürünlerde vergiler artacak?)

YEP'e göre vergi gelirleri artacak! (Hangi ürünlerde vergiler artacak?)

Yeni Ekonomi Programı'na göre vergi gelirleri gelecek yıl yüzde 20, sondaki yıl yüzde 17 ve 2021'de ise yüzde 13 artacak. Vergi artışı lüks ve ithal ür&u...

Sayısal Loto sonuçları açıklandı! İşte kazandıran numaralar

Sayısal Loto sonuçları açıklandı! İşte kazandıran numaralar

Milli Piyango idaresince düzenlenen Sayısal Loto oyununun 1151'inci hafta çekilişi yapıldı. Bu haftaki çekilişte kazandıran numaralar 1, 4, 12, 27, 46 ve 49 olarak beli...

İŞKUR'dan günlük 75 TL cep harçlığı! Kimler başvurabilir?

İŞKUR'dan günlük 75 TL cep harçlığı! Kimler başvurabilir?

Cumhurbaşkanı ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın gerçekleştirdiği açıklamalar neticesinde, 2018 yılı itibariyle çalışmayan yani işsiz statüsündeki gen...

Teknoloji marketi "iade sahtekarlığıyla" 500 bin lira dolandırılmış

Teknoloji marketi "iade sahtekarlığıyla" 500 bin lira dolandırılmış

Mersin'de, bir teknoloji marketinin POS cihazı bilgilerini kopyalayarak satın aldıkları ürünleri iade etmemelerine karşın parasını kredi kartları hesaplarına geri yükle...

Yapılandırmada ilk taksit hatırlatması

Yapılandırmada ilk taksit hatırlatması

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamındaki borçların ilk taksit ödemesi için verilen süre 1 Ekim Pazartesi günü sona erecek ...

Kıdem tazminatı yine gündeme geldi

Kıdem tazminatı yine gündeme geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı yeni ekonomi programında, çalışma hayatını yakından ilgilendiren düzenlemeler yer alıyor   &n...