Ortadoğu Gazetesi

'Standart dışı ahşap eserler ilgi çekiyor'

GÜNCEL / 2018-04-16 15:31:50

'Standart dışı ahşap eserler ilgi çekiyor'

Doğal ahşaptan ürettikleri lamba, sehpa, ayna ve saat gibi objelere sosyal medya takipçileriyle birlikte isim koyan Gugar Wood'un kuruluş hikayesi de ürünleri kadar ilgi çekiyor.

 

Gugar Wood'un kurucusu Abdülbaki Akyüz, "Ahşabı en doğal haliyle işlemek ve kullanmak üzerine bir serüvenimiz var. Doğal ahşap kullanıyoruz. Atölyemize hemen hemen hiç suni malzeme girmiyor. Kimyasal boyalar yerine insan sağlığına en az zararlı doğal yağlar ve su bazlı cilalar kullanıyoruz ki insanlar objelere dokunduğunda onları en doğal haliyle hissetsin." dedi.

 

Ürettiği ahşap objelerle fuarlarda ve sosyal medyada ilgi gören Gugar Wood'un kurucusu Akyüz, ahşap obje ve dekorasyon ürünlerine başlama serüvenlerini ve ürünlerin ilgi görme sürecini AA muhabirine değerlendirdi.

Akyüz, "Yapıp ettiklerimiz hiç yoktan iyidir" sloganıyla yola çıkan şirketin kuruluş hikayesini "Her şey hayatın geçiciliğine değmekle başladı. Geçip giden ömrümüzde güzel şeyler yapma isteği bizi ahşapla buluşturdu." şeklinde özetledi.

 

"Hobi olarak yaptığım ahşap ürünleri satmak beni teşvik etti"

Gezginler Ahşap Atölyesi olarak 1999 yılında başlayan çalışmaların, uzun yıllar başka işlerde çalışmasının ardından hobi olarak ortaya çıktığını belirten Akyüz, şunları söyledi:

 

"Uzun yıllar üniversite eğitimim oldu, 2 bölüm değiştirdim, erken yaşta evlendim ve gençlik yıllarında kitap ve kırtasiye ile uğraştım. Ahşapla tanışıklığım babamdan diyebilirim. Babam hafta sonları beni özellikle yanında bulundurur ve evdeki tamirat işlerini yapardı. Her şeyi bil derdi fakat onu o zaman anlamazdık. Ahşap atölyelerine gidiyor küçük çerçeveler yapıyordum. Onların üzerine arkadaşıma hat yazdırıyordum. Detaylı ahşap bilgisine sahip değildim. Hobi olarak yaptığım ahşap ürünleri satmak beni teşvik etti."

 

Akyüz, 2000 yılı Ramazan ayında Feshane'de bir fuara katıldığını ve burada ahşaptan yaptığı ürünleri sergilediğini hatırlatarak, burada yaptığı satışlardan ve standını ziyaret eden insanların teşvik etmesiyle ahşapla ilgilenmeye ağırlık verdiğini kaydetti.

 

Ahşabı başlangıçta bir meslek olarak düşünmediğini, 28 yaşına eline matkap dahi almadığını belirten Akyüz, "Özellikle ilk yıllar Trabzon'daki arkadaşlarım çok garipsedi. Yaklaşık 7-8 yıl boyunca kitapla, dergiyle, kırtasiyeyle ilgilenmiş biri olarak ahşap objeyle iştigal etmemi geçici bir heves olarak gördüler. Ama öyle olmadı." diye konuştu.

 

"Babam makinelerle olan ilişkimi kaygıyla izliyordu"

Gugar Wood atölyesinde dekorasyon ve obje olmak üzere temelde 2 unsur ürettiklerini dile getiren Akyüz, "Ahşabın kokusu, dokusu ve formu dışarıdan insanlara çok sempatik gelebilir fakat ahşap malzemesi genelde tehlikeli makinalarla işleniyor. Çıraklık dönemi geçirmediğim için rahmetli babam, makinelerle olan ilişkimi kaygıyla izliyordu. Ama zaten makinelerle çok uzun bir hikayem olmadı. İlk imalatları kendim yaptıktan sonra daha ehil insanlarla birlikte çalışmaya başladım." ifadesini kullandı.

Akyüz, "Yaptıklarımız teveccüh görüyordu." diyerek zamanla gördüğü ve yapmak istediği güzel ahşap ürünleri imal etme imkanına kavuştuğunu söyledi.

Türkiye'de obje üretimi için kullanılan bazı makinelerin daha hassas ayarları olduğunu belirten Akyüz, "Algılananın aksine küçük ürün üretmek büyüğünden çok daha zor ve meşakkatli. Tasarım, oranlar ve doğru ahşap seçimi gibi zorlu aşamaları geçtikten sonra ahşap objeye dönüşüyor." dedi.

"Atölyemize hemen hemen hiç suni malzeme girmiyor"

Zamanın getirdiği gereksinimlerin, daha çok hazır malzemeler kullanılması gerektirdiğini söyleyen Akyüz, şunları kaydetti:

"Ahşabı en doğal haliyle işlemek ve kullanmak üzerine bir serüvenimiz var. Doğal ahşap kullanıyoruz. Üreteceğimiz obje veya yapacağımız dekorasyon, malzemenin çeşidini belirliyor. Ağırlıklı olarak ceviz, kestane ve meşe kullandığımız ahşapların yanı sıra, Afrika'dan sert ağaçlar geliyor, çam ve ladin kullandığımız da oluyor. Atölyemize hemen hemen hiç suni malzeme girmiyor. Kimyasal boyalar yerine insan sağlığına en az zararlı doğal yağlar ve su bazlı cilalar kullanıyoruz ki insanlar objelere dokunduğunda onları en doğal haliyle hissetsin."

Akyüz, "Standart, seri ve klise işler üretildiği için bizim yaptıklarımız farklı bulunuyor ve beğeniliyor" diyerek, sosyal medyanın yapılan işleri insanlara ulaştırmada çok büyük bir imkan olduğuna dikkati çekti.

Sosyal medyadaki paylaşımları sayesinde en ücra köşelere dahi uzanabildiklerini belirten Akyüz, "Yaptığımız işleri fotoğraflıyoruz bazen de hikayelerini yazıyoruz. Takipçilerimiz bizim metinlerimize de kıymet veriyor. Çok özel fotoğrafları özel bir dille paylaşıyoruz. Ürünlerimize ulaşan insanlarla internetin o soğukluğunu aşan bir ilişkimiz var. İstanbul'da olanlar atölyemize gelip bizi ziyaret ediyorlar. Hem ticaret hem dostluk gelişiyor." ifadesini kullandı.

 

"Bazı ürünlerin ismi sosyal medya takipçileri tarafından belirlendi"

Ürettikleri her ürüne bir isim verdiklerini ve bu ismi tespit ederken sosyal medyadan takipçilerin fikirlerini aldıklarını anlatan Akyüz, "Bazı ürünlerimizin ismi bizim tarafımızdan koyulmuşken bazılarının isimleri de takipçilerimiz tarafından koyuluyor." dedi.

Üretim aşamasında yardım aldıkları herkesi "Gugar Ailesi" olarak nitelendiren Akyüz, bütün tasarımlarının özgün olduğunun, her bir objenin bir ihtiyacı karşıladığını ve sadece süs eşyası olarak tasarlanmadığının altını çizdi.

 

"Avrupa'ya ve Arap dünyasına da satışa başlayacağız"

Yaklaşık her ay yeni bir ürünle "Gugar Ailesi"nin karşısına çıktıklarını belirten Akyüz, e-ticaret uygulamalarına ilişkin ise şu değerlendirmede bulundu:

"İstanbul'da katıldığım bazı tasarım festivallerinde Arap turistlerin ilgisiyle karşılaştık. Bu ilgiye rağmen yurtdışı satışı, internet üzerinden ödeme yapılması gibi bazı teknik zorluklar var. E-ticaret sayfalarımızı yakın zamanda İngilizce, Almanca ve Arapça olarak yenileyeceğiz. Kargo ve ödemeyle ilgili konuları aştıktan sonra Avrupa'ya ve Arap dünyasına da satışa başlayacağız."

 

Doğal ahşaptan ürettikleri lamba, sehpa, ayna ve saat gibi çok sayıda özgün ürünü e-ticaret sayfaları aracılığıyla satışa sunan Gugar Wood, sosyal medya hesaplarında binlerce takipçisiyle yakın temas içinde bulunuyor.


 


Diğer GÜNCEL Haberleri

Irak'ın kuzeyinde terör hedefleri vuruldu

Irak'ın kuzeyinde terör hedefleri vuruldu

Irak kuzeyindeki Zap, Avaşin-Basyan ve Kandil bölgelerine düzenlenen hava harekatında teröristlere ait 10 hedef imha edildi.   TSK'nın resmi Twitter hesabından y...

Eurasia Airshow'un öne çıkanları

Eurasia Airshow'un öne çıkanları

Antalya'daki Eurasia Airshow fuarında, THY'nin Boeing 777F tipi kargo uçağı büyüklüğü, Katar Hava Yolları'nın A 350-1000 yolcu uçağı da konforu...

Uşak, şehidini uğurladı

Uşak, şehidini uğurladı

ŞIRNAK'ta, PKK'lı teröristlerce tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan Jandarma Üstçavuş Sadık Akın, memleketi Uşak'ta binlerce ...

'Milletin yüreğindeki Seyit Onbaşılar ayağa kalkacaktır'

'Milletin yüreğindeki Seyit Onbaşılar ayağa kalkacaktır'

Bakan Bak, Çanakkale'nin, ana kuzularının aslana, masalların destana dönüştüğü yer olduğunu belirterek "Bu ülkenin üzerinde yeniden kirli oyunlar...

Tarihi konağın krişinden para fışkırdı

Tarihi konağın krişinden para fışkırdı

ELAZIĞ'ın tarihi Harput Mahallesi'nde bulunan Osmanlı döneminden kalma Sağır Müftü Konağı'nın restorasyon çalışmaları sırasında odalarından birinin k...

57. ALAY'IN İZİNDE YÜRÜDÜLER

57. ALAY'IN İZİNDE YÜRÜDÜLER

Çanakkale Cephesi'nin Yarbayı Mustafa Kemal'in, 57. Alay'ı Conkbayırı'na göndermesiyle başlayan ve tarihe, "Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum"...

FETÖ'de yeni şifre iddiası: "Çay içelim"

FETÖ'de yeni şifre iddiası: "Çay içelim"

Antalya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında yargılanan örgütü üyelerinin, gizli ...

Şehitler Abidesi ve Fransız Anıtı'nda tören düzenlendi

Şehitler Abidesi ve Fransız Anıtı'nda tören düzenlendi

Çanakkale Kara Savaşları'nın 103. yılı dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ile yabancı ülke temsilcilerinin katılımıyla&nb...

'Yok satan' kirazın ağaçları beyaza büründü

'Yok satan' kirazın ağaçları beyaza büründü

Eskişehir'in Mihalıççık ilçesinin en önemli geçim kaynağı kiraz ağaçları, beyaz çiçekleriyle adeta görsel ş&oum...

Tunceli'de terör örgütü PKK'ya ait 9 sığınak imha edildi

Tunceli'de terör örgütü PKK'ya ait 9 sığınak imha edildi

Operasyon bölgesindeki arama tarama faaliyetinde tespit edilen teröristlere ait 9 sığınak ve içerisinde tuzaklanan 7 el yapımı patlayıcı düzeneği bomba ...