Ortadoğu Gazetesi

SON DAKİKA

Akdağ'dan Kılıçdaroğlu'na "30 milyar dolarlık yardım" cevabı

GÜNDEM / 2017-11-29 14:06:24

Akdağ'dan Kılıçdaroğlu'na "30 milyar dolarlık yardım" cevabı

BAŞBAKAN Yardımcısı Recep Akdağ, Suriyelilere başta AFAD ve diğer devlet kurumları olmak üzere şahıslar, dernekler, sivil toplum kuruluşları ve belediyelerin yaptıkları yardımları üst üste konulduğunda 30 milyarlık dolarlık bir rakama ulaşıldığını belirterek, "Aslında bugüne kadar bunu çok daha detayıyla incelemiş olsak bu rakamların üstünü de bulabiliriz" dedi.

 

AKDAĞ, "Kardeşim ne yapmak istiyorsun? Türkiye olarak, Suriye'deki mazlumlar için kapılarını açmışsın, hizmet ediyorsun, milletin hizmet ediyor. Kardeşim sen bununla iftihar etsene. Ne demek istiyorsun? Bu para harcanmadı demekle ne demek istiyorsun? Bu insanlara hizmet verilmedi mi demek istiyorsun" diye sordu ve Kılıçdaroğlu'nu istifaya davet etti.

 

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, 24 TV televizyonunda yayınlanan programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları cevapladı.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun salı günü  partisinin grup toplantısında dile getirdiği iddialarına ilişkin değerlendirmesi sorulan Akdağ, Kılıçdaroğlu'nun yürüttüğü siyasetin, siyasetin itibarsızlaştırılmasına yol açabileceğini bildirdi.

 

Kılıçdaroğlu'nun bu yönde iddiaları daha önce de dile getirdiğini aktaran Akdağ, "Cumhurbaşkanımızın İsviçre'de sekiz ayrı hesabının olduğunu iddia etti 2010'da. O zaman Cumhurbaşkanımız kendisini yine ispata davet etti, çıt çıkmadı. 7 Ocak 2014'te CHP Grup toplantısında Bakırköy'de bir arsanın vakfa verildiğiyle ilgili bir iddiada bulundu. Kendisi ispata davet edildi, ondan da bir sonuç çıkmadı. 26 Mayıs 2015'te Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde altın klozet olduğunu öne sürdü, sonra bir televizyon programında çark etti." ifadesini kullandı.

 

Böyle bir genel başkanın anamuhalefet partisinin başında olduğu için iktidar partisi olarak üzüntü duyduklarını belirten Akdağ, bunun ülke adına bir utanç kaynağı olduğunu, böyle bir şeyin kabul edilemeyeceğini söyledi.

 

30 MİLYAR DOLAR CEVABI

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, "Suriyelilere 30 milyar dolar harcandı. Bunun cevabı yok." iddialarına da yanıt veren Akdağ, Avrupalıların bir mülteciye günde 40 avro para harcandığı yönünde hesap yaptıklarını aktararak, 40 ile 3 milyon mülteci sayısının çarpılması durumunda günde harcanan paranın 120 milyon avro yaptığını vurguladı.

 

 

 "Yahu arkadaş, ülken bu kadar kendisine sığınan Suriyeli misafirler açısından bütün dünyada takdirle karşılanırken sen ne yapmaya çalışıyorsun?" diye soran Akdağ, kendisini ziyarete gelen uluslararası kuruluşların temsilcilerinin ağız birliği etmişçesine, "Dünyada mültecilere ya da geçici sığınmacılara Türkiye gibi hizmet edebilen başka hiçbir örnek yok, geçmişte de olmadı." dediklerini aktardı.

 

Recep Akdağ, Suriyelilerin Türkiye'de misafir olmaya başladığı 2011'den bugüne kadarki genel maliyet analizini de kamuoyuyla paylaştı. Akdağ, Türkiye'de 3 milyon 266 bin Suriyelinin bulunduğunu, bu insanların sağlık, ulaşım, eğitim, barınma gibi pek çok hizmet aldığını anlattı.

 

Başbakan Yardımcısı Akdağ, genel bütçeden yapılan harcamaların yanı sıra Türk Kızılayının operasyonel harcamaları, Türkiye Diyanet Vakfının yardımları, belediyelerin kampanyaları, yapılan yardımların amortisman giderleri, yatırıma dönüştürülemeyen birtakım maliyetlerin bulunduğunu da belirterek, bütün bunlar üst üste geldiğinde bir harcama miktarının ortaya çıktığına işaret etti.

 

Bunlara ek olarak şahıslar ve derneklerce de dağıtılan yardımlar da düşünüldüğünde hesap ettikleri miktarların bulunduğuna değinen Akdağ, "Bütün bunları üst üste koyduğumuz zaman aşağı yukarı 29 milyar dolara yakın bir rakama ulaşıyoruz. Kabaca 30 milyar dolarlık bir rakama ulaşıyoruz. Aslında bugüne kadar bunu çok daha detayıyla incelemiş olsak bu rakamların üstünü de bulabiliriz."  ifadesi kullandı.

 

 "KARDEŞİM NE YAPMAK İSTİYORSUN?" 

 "Kılıçdaroğlu her ne kadar hesap uzmanıysa da bu hesabı her zaman şaşıyor. Böyle hesap uzmanı falan olmaz." diyen Akdağ, Kılıçdaroğlu'nun sadece AFAD'ın harcamalarına baktığını, bunun sadece AFAD'ın kamplarda harcadığı paradan ibaret olmadığına değindi.

 

Akdağ, Kılıçdaroğlu'nun bu iddiaların ardındaki asıl niyetine bakmak gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

 "Kardeşim ne yapmak istiyorsun? Türkiye olarak, Suriye'deki mazlumlar için kapılarını açmışsın, hizmet ediyorsun, milletin hizmet ediyor. Kardeşim sen bununla iftihar etsene. Ne demek istiyorsun? Bu para harcanmadı demekle ne demek istiyorsun? Bu insanlara hizmet verilmedi mi demek istiyorsun? Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanımızın ve AK Parti'nin verdiği bütün hizmetlerden rahatsız. Nedenrahatsız oluyorsun?" 

 

 "İSTİFA ETMELİDİR" 

Akdağ, Kemal Kılıçdaroğlu'nun FETÖ istihbaratçılarının adeta maşası haline geldiğini savunarak, şu değerlendirmelerde bulundu:  "Eline bir evrak veriyorlar, ardına arkasına bakmadan ortaya çıkıyor, bir kağıdı ortada sallıyor. Sana çıkar derler ki, 'İspat et kardeşim.'Ne diyor, Sayın Cumhurbaşkanımızın yakınları için? 'Yurt dışına para götürdüler. Orada gizli hesaplar açtılar.'Böyle bir şeyin uzaktan yakından olmadığını avukatları açıkladı. Böyle bir şey yok. Kılıçdaroğlu siyaseten sıkıştığı zaman, kendisinin popülaritesinin gerilediğini gördüğü zaman bu tür yollarla kendinden bahsettiriyor. İki üç gündür ondan bahsediyoruz. Şunu da ısrarla söylüyoruz, istifa etmelidir." 

 

 "TÜRKİYE'Yİ DIŞARIYA ŞİKAYET ETMEK DE NE OLUYOR?" 

Kılıçdaroğlu'nun Suriyeliler üzerinden yaptığı açıklamanın yurt dışında haber olmasıyla neyin amaçlandığı sorusu üzerine Akdağ, Kılıçdaroğlu'nun buna benzer davranışlarda daha önce de bulunduğunu, yurt dışına her çıkışında ya da yurt dışından gelen medya mensuplarıyla her görüşmesinde Türkiye Cumhuriyeti'ni şikayet ettiğini dile getirdi.

 

Akdağ, böyle bir geleneğin Türk siyasi hayatında olmadığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

 "Biz kendi içimizde tartışırız. Birbirimizi kıyasıya eleştirebiliriz, yanlışlarını görebiliriz. Ancak Türkiye Cumhuriyeti devletini dışarıya şikayet etmek de ne oluyor? Bunu MİT tırları davasında da yaptılar. Hem de FETÖ'nün tuzağına düştüklerini ya anlamadan ya da birlikte hareket ettikleri için yaptılar. Son örnek de bu. 30 milyarı harcamadınız demeye getiriyor her halde.Harcadık kardeşim."  (AA)

 


 


Diğer GÜNDEM Haberleri

TSK'dan Münbiç'te 50'nci devriye

TSK'dan Münbiç'te 50'nci devriye

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ABD Silahlı Kuvvetleri ile birlikte Suriye'nin Münbiç kentinde, 50'nci devriye faaliyetini gerçekleştirdi.   Münbi...

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik sorguda 24 ismi teşhis etti

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik sorguda 24 ismi teşhis etti

MİLLİ İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Suriye’nin Lazkiye kentinde yakalanıp, Türkiye’ye getirilen, Reyhanlı’daki bombalı saldırıda failleri yönlendiren...

Özal'ın yakın çalışma arkadaşlarından, emekli Büyükelçi Kaya Toperi hayatını kaybetti

Özal'ın yakın çalışma arkadaşlarından, emekli Büyükelçi Kaya Toperi hayatını kaybetti

Eski Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın yakın çalışma arkadaşlarından emekli büyükelçi Kaya Toperi hayatını kaybetti     Kaya Toper...

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı belli oldu!

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı belli oldu!

Enver Yılmaz'ın istifasıyla boşalan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine AK Parti'nin adayı Engin Tekintaş seçildi.      ...

İstanbul Yeni Havalimanı'nın "uçuş testleri" tamamlandı

İstanbul Yeni Havalimanı'nın "uçuş testleri" tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim'de açılışı yapılacak İstanbul Yeni Havalimanı'nda, görüş mes...

Sirkeci Garı'nda halen 124 yıllık tren rayları döşeli

Sirkeci Garı'nda halen 124 yıllık tren rayları döşeli

Tarihi Yarımada'nın Avrupa'ya açılan kapısı olarak bilinen Sirkeci Garı'nda ise bazı peronlarda halen 1894 yılına ait rayların döşeli olduğu ortaya çıkt...

İstanbul Boğazı'nda satılık 60 yalı

İstanbul Boğazı'nda satılık 60 yalı

İstanbul Boğazı'nda 60 yalı satılmayı bekliyor. Yalıların fiyatları 4,5 milyon dolar ile 95 milyon dolar arasında değişiyor. Yalılara en büyük ilgiyi ise Katarlılar g&ou...

Eski Edirne İstihbarat Şube Müdürü Özgür Nikbay gözaltına alındı

Eski Edirne İstihbarat Şube Müdürü Özgür Nikbay gözaltına alındı

FETÖ/PDY terör örgütü soruşturması kapsamında aranan eski Edirne İstihbarat Şube Müdürü Özgür Nikbay gözaltına alındı   &...

1 haftada 33 terörist etkisiz hale getirildi

1 haftada 33 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanlığı, İç Güvenlik Operasyonları kapsamında son bir haftada 20’si ölü, 9’u sağ ve yaralı, 4’ü teslim olmak üzere topl...

FETÖ tüm emniyet teşkilatını bu kodlarla fişlemiş

FETÖ tüm emniyet teşkilatını bu kodlarla fişlemiş

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında güvenlik güçlerinin yaptığı peş peşe operasyonlar, örgütün bugüne kadar gizlilik içerisinde yürütt&u...