Ortadoğu Gazetesi

BIST
96 455
%-1,03
USD
5,6546
%0,06
EUR
6,5149
%-0,04
Altın
223,1436
%0,05

Asgari ücret en az 2 bin lira olmalı

GÜNDEM / 2017-11-21 13:05:05

Asgari ücret en az 2 bin lira olmalı

PARTİSİNİN grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirerek, taşeron işçilerin sorunlarına ve asgari ücretin yetersizliğine dikkat çekti. Kılıçdaroğlu,  "Asgari ücret en az 2 bin lira olmalı" dedi.

 

 

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada hükümete eleştirilerini sürdürdü.

 

 

Kılıçdaroğlu, "Taşeron işçilik sisteminin hiçbir kuralı yok. Taşeron, bütün işçilerin iş sözleşmesini bir saniyede feshedebilir. Yukarıdaki de aynı şeyi yapabilir. Taşeron sistemi siyasal sistemin dışında olan bir sistem değildir. Taşeron işçilik sistemi iş cinayetlerini artırmaktadır. Taşeron işçilik sistemi 21. yüzyılın modern kölelik düzeni anlamına gelmektedir" dedi.

 

 

 "ASGARİ ÜCRET 2 BİN LİRA OLMALI" 

 "Son taşeron işçi kadro alıncaya kadar mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz" diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Görüşü, kimliği ne olursa olsun taşeron işçiler kadro almayı hak ediyor. Bir taraftan 'Size kadro vereceğiz" diye söylüyorlar bir taraftan kamu kuruluşlarına genelge göndererek 'En fazla 3 yıl sözleşme yapın'diyorlar. Demeki ki sizleri kandırmaya çalışıyorlar. 'Asgari ücret net bin 500 lira olsun'dediğimde kıyameti koparmışlardı. Şimdi '2 bin lira olsun'diyorum. Asgari ücret önümüzdeki dönemde en az 2 bin lira olmalı. Buna karşı çıkanlara şu teklifi yapıyorum, ister sarayda ister başkanlık koltuğunda  otursun. Ona bir ay bin 400 lira verelim. 

 

 

CANLI YAYINDAKİ HAKARETE TEPKİ

Kılıçdaroğlu, "Geçenlerde birisi göçmenler için çok ağır bir ifade kullandı. İster Türkiye'de, ister Bosna'da olsun, Yunanistan'da, Bulgaristan'da olsun bütün göçmen kardeşlerime ve soydaşlarımıza buradan selam sevgi ve dostluklarımızı gönderiyorum" dedi.