Ortadoğu Gazetesi

BIST
93,297
%0,01
USD
5,3634
%0,40
EUR
6,0810
%0,24
Altın
208,7870
%-1,89
SON DAKİKA

Cam filmi yasağında yeni gelişme

EKONOMİ / 2017-11-09 13:27:27

 Cam filmi yasağında yeni gelişme

MİLYONLARCA araç sürücüsünü yakından ilgilendiren cam filmi sorununda sürpriz bir gelişme yaşandı. Gelen çok sayıda şikayet üzerine Cumhurbaşkanı devreye girdi. Konu İçişleri Bakanlığı'nın görüşleri doğrultusunda yeniden ele alınacak.

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) ve Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) vatandaşlardan çok sayıda şikayet yansıdı. Cumhurbaşkanı devreye girdi.

 

Alınan bilgiye göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cam filmi konusunda vatandaştan gelen şikayetler konusunda devreye girerek, ilgili bakanlıklara "mağduriyet yaratılmaması" konusunda talimat verdiği öğrenildi.

 

Erdoğan'ın bu talimatından sonra cam filmi konusunda gözler Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na çevrildi.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının geçen yıl Ekim ayında cam filmi yasağının kaldırılması için adım atmıştı. 

 

Bu adımın ardından yasak daha resmen kalkmadan milyonlarca araç cam filmi kaplatmış, trafik polisleri ceza kesmez olmuştu. Cam filmi yasağı için gözler İçişleri Bakanlığı'na çevrildi.

Ancak İçişleri Bakanlığı, cam filmi yasağının kaldırılmasına itiraz etmiş ve kalkmaması gerektiğini savunmuştu.

 

Bunun üzerine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 'can güvenliği'söz konusu olunca yasağın sürmesi yönünde yönetmelik değişikliğine gitmişti.

 

İÇİŞLERİ ONAY VERİRSE DERECELENDİRİLEBİLİR

 

Edinilen bilgiye göre İçişleri Bakanlığı'nın görüşleri doğrultusunda konu yeniden ele alınacak. İçişleri Bakanlığı, cam filminde çok koyu camlar yerine sadece güneşi kesmeye yönelik hafif dereceli renkli camı uygun görürse Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ilgili yönetmelikte buna göre bir değişiklik yapacak.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Araçların İmal, Tadil ve Montajı (AİTM) Hakkında Yönetmelikle bu yasağı sürdürüyor.