Ortadoğu Gazetesi

BIST
90,738
%0,76
USD
5,3670
%0,33
EUR
6,1217
%0,62
Altın
215,2070
%0,42
SON DAKİKA

DEVLET VE MİLLET

KÖŞE YAZILARI / 2018-03-10 08:39:45

DEVLET VE MİLLET

2019 seçimleri yaklaştıkça siyasi heyecanın artması meselenin öneminden kaynaklanıyor.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ülkemizin daha güçlü devlet olma yolundaki en önemli başlangıç noktasıdır.

***

Türk siyaset hayatına önemli yenilikler katacak olan sistemin başlama noktası olan 2019 seçimleri yaklaştıkça siyasi gerilimi artırma çabaları şimdiye kadar çözüm üretemeyen siyasetçilerin panik halinden kaynaklanıyor.

CHP'nin halen "seçim güvenliği" teranesi ile eski oyalama alışkanlığını bırakamamış tutumu, yeni dönemde yeni siyaset üretememe endişesinden olsa gerek.

***

CHP ve diğer muhalefet dediğimiz eski alışkanlıklarını bırakamayan siyasetçiler, "gerilimden siyasi sonuç çıkarma" çabasındayken, MHP ve AKP milli beka için önemli bir adım attılar.

***

Bu adımın yazılışı "Cumhur ittifakı", okunuşu daha güçlü Türkiye için "milli beka İttifakı"dır…

***

Türk siyasi hayatında yeni bir dönem başlatacak ve Türk milletini kucaklayacak bu ittifak modelinde bu aşamaya gelmek tabi kolay olmadı.

Meselenin sebepleri, sonuçları birde devlet adamlığı tarafı var.

Bu noktada Sayın Bahçeli'nin nefsini yenebilen liderlik tarafı gerçekten önemlidir.

***

MHP Lideri'nin 15 Temmuz FETÖ darbe girişimiyle başlayıp, 16 Nisan referandumu ve Yenikapı Ruhu bozulmasın diye "siyasi nefsini" kenara bırakıp, önce "Devlet ve milletim" ideali ile çok önemli bir adım atması, bu hayırlı sürecin başlamasına vesile olmuştur…

***

Sayın Bahçeli'nin 15 Temmuzdan sonraki Yenikapı konuşması halen kulaklarımızda çınlıyor.

Tarihe ders, millete umut olacak bu konuşma dönüm noktasıdır…

O konuşma, bir devri kapatıp, Türkiye için yeni ve hayırlı bir sayfa açılacağını müjdeleyen konuşmaydı.

***

Bahçeli'nin o günkü milli ve tarihi konuşması sadece yeni bir süreci başlatmamış, artık Türkiye gündemini belirleyen Lider özelliğini perçinlemişti.

***

Devlet beyin konuşması çok netti…

Siyasi ikballerden arınmış "önce Devleti ve Milleti" sonra "partim" diyerek cesur ve karalı bir ifade kullandı.

Bugün gelinen sürecin temeli bu konuşmanın içeriğidir…

*** 

Zaten Türk milliyetçilerinin "Doktrin ve düşünce" özeti ve siyasal mücadelesinin özeti de "Türk Devletinin bekası ve Türk milletine yüksek hizmet" anlayışıdır…

***

MHP lideri Sayın Bahçeli'nin her zaman olduğu gibi ülkemizin bu zor döneminde "siyasal nefsini" ezip geçerek ortaya koyduğu tavır "milli kucaklaşmanın" da miladı olabilir…

AKP, MHP ve CHP'nin ortak tavrı ile başlayan Yenikapı ruhu, CHP'nin sonrasında ortaya koyduğu tavır ile bu ruhtan kopmasını elbette millet değerlendirir.

***

2019 Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken, Yenikapı ruhunun CHP tarafından bozulmak istenmesine müsaade etmeyen MHP Lideri Cumhur ittifakı ile Erdoğan'a şahsi destek vermiyor, aslında Devlet ve milleti bütünlük içinde tutan "güçlü Türkiye" idealinin temelini de atıyor.

*** 

CHP'nin başını çektiği Siyasi tarafgirler tarafından ortaya konan mesnetsiz suçlamalar, CHP'nin siyaseten ters köşe olmuş durumunun ruh halidir..

Belki de 2019 seçimlerinde irtifa kaybetme kaygısından kaynaklanıyor!

***

Medya'da ve bazı siyaset merkezlerinde ittifaka karşı yapılan kara propaganda kendi içinde çelişen haldedir.

Söylemlere bakınca kişisel ihtirasların öne çıktığı bir iklim var.

***

AKP ve MHP'nin hazırlayıp referanduma sunduğu Anayasa değişiklik paketi millet tarafından tescil edildiği halde bu metne bile "Bahçeli-Erdoğan ittifakı" diyenler, şimdi yeniden ortaya çıkarak "Cumhur ittifakını" baraj meselesi ile sulandırarak, 2019 seçimlerindeki yenilgileri için zemin arayışındalar…

***

MHP'ye karşı yapılan "baraj eksenli kara propagandanın" millet tarafından değer bulmadığı açıktır.

Bunu nereden anlıyoruz?

MHP ye yeni katılımların çığ gibi büyümesiyle elenen ortadadır.

Bu arada bir beldenin 10 yıl önceki üyesi istifa etse "MHP'de deprem" başlığıyla veren yanlı medya'nın kara propagandaya alet olan medya'da büyük katılım organizasyonlarının yer almaması manidardır.

***

2019'a gelirken Siyasi tablonun bu hali seçimlerin milli birlik ve milli ittifaka taraf olanlar ile eski alışkanlıklarını terk etmeyenler arasında geçeceğini söyleyebiliriz.