Ortadoğu Gazetesi

SON DAKİKA

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Yunan basınına konuştu

GÜNDEM / 2018-09-01 16:22:51

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Yunan basınına konuştu

Yunan basınına konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye yakında Doğu Akdeniz'de ve Karadeniz'deki deniz yetki alanları içinde kendi hidrokarbon çıkarma faaliyetlerine başlayacak" dedi.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan darbecilere ilişkin, "Firari darbecilerin iade edilerek Türkiye'de yargılanmalarını sağlama noktasında kararlılığımızı koruyoruz." dedi.
 
Çavuşoğlu, Ta Nea gazetesine iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi. Yunan mahkemelerinin, 8 darbecinin sığınma hakkı tanınarak serbest bırakılması yönünde karar verdiğini anımsatan Çavuşoğlu, "Yunanistan kendisini darbecilere güvenli liman olan bir ülke şeklinde gösterdi." değerlendirmesinde bulundu.
 
DARBECİLER CEZASIZ KALDI KURBANLARIN HAKLARI ÇİĞNENDİ
 
Çavuşoğlu, Yunan yargısının uluslararası hukuk normlarına ters bir karar vermesiyle darbecilerin cezasız kaldığını ve kurbanların haklarının çiğnendiğini belirterek, "Darbecilerin iadesini birkaç kez reddeden Yunan yargısının kararlarından dolayı derin hayalkırıklığı içindeyiz." ifadelerini kullandı.
 
Demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden bir ülkenin komşu ülkede darbe girişiminde bulunan darbeci hainleri serbest bırakmasının ne uluslararası hukuka ne de komşuluk ilişkilerine sığdığını vurgulayan Çavuşoğlu, "Firari darbecilerin iade edilerek Türkiye'de yargılanmalarını sağlama noktasında kararlılığımızı koruyoruz." dedi.
 
İKİ YUNAN ASKERİN SERBEST BIRAKILMASI
 
Çavuşoğlu, Edirne'de askeri yasak bölgede yakalandıktan sonra tutuklanan 2 Yunan askerin iki hafta önce tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına ilişkin de "Türkiye'de bağımsız yargımızın tüm kararlarına saygı duyuyoruz. Bu bağlamda, askerlerin yakın zaman önce serbest bırakılmasını memnuniyetle karşıladık." değerlendirmesinde bulundu.
 
Mahkemenin kararının tamamen yargısal bir karar olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, "Yunan askere ilişkin karar, siyasi bir açıdan yorumlanmamalı. Bir başka ifadeyle, yargı makamları, bu davayı ele alırken Türk-Yunan ilişkilerini göz önünde bulundurmadı." ifadelerini kullandı.
 
"TÜRK AZINLIĞIN PROBLEMLERİ KÖTÜLEŞİYOR"
 
Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ilişkilerin en iyi düzeyinde olmadığına işaret ederek, "Maalesef yeni problemler de eklendi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tüm önemli Yunan makamları Türkiye'ye dayanışma sözü verdi. Ancak sözler hayata geçmedi. Yunanistan, darbeye bilfiil katılan 8 firari asker gibi Türk suçlular için bir güvenli liman haline geldi." dedi.
 
Yunanistan'da koalisyon hükümetinin ana ortağı SYRIZA'nın azınlığa yönelik eğitim ve dini özgürlükler konusundaki seçim öncesi sözlerinin yerine getirilmediğine dikkati çeken Çavuşoğlu, "Türk azınlığın problemleri maalesef kötüleşiyor." ifadesini kullandı.
 
Çavuşoğlu, ilişkilerin mevcut durumunun iki ülkenin de çıkarına olmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
 
"İlişkilerimizde yeni bir sayfa açmalıyız. NATO Zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Çipras yapıcı bir görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çipras'a yüksek düzeyli ziyaretler için hazır olduğumuzu iletti. Koşulsuz bir şekilde ikili diyalog sürecini devam ettirmeliyiz. Sorunlarımızı çözmenin yolu bu."
 
KIBRIS SORUNU
 
Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute ile görüşerek Türkiye'nin çözüm süreci için gelecek vizyonunu paylaştıklarını anlatarak, "Bu noktada, iki tarafın ve garantörlerin önlerindeki yolu ve tam olarak neyi müzakere edeceklerini tartışmaları iyi bir fikir." dedi.
 
"TÜRKİYE, DOĞU AKDENİZ'DE HİDROKARBON FAALİYETLERİNE YAKINDA BAŞLAYACAK"
 
Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de kendi kıta sahanlığındaki haklarını kullandığını kaydeden Çavuşoğlu, tek taraflı adımların, geçersiz ikili anlaşmaların ve maksimalist tasarımların Türkiye'nin uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan egemenlik haklarına herhangi bir hukuki etkisinin olamayacağını belirtti.
 
Çavuşoğlu, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığı içinde egemenlik haklarını tam olarak kullanacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
"Hiçbir yabancı ülke, şirket ya da gemi Türkiye'nin kıta sahanlığı içinde ya da üzerindeki denizlerde izin verilmemiş hidrokarbon veya bilimsel araştırma faaliyetinde bulunamaz. Buna ilişkin olarak, Türkiye yakında Doğu Akdeniz'de ve Karadeniz'deki deniz yetki alanları içinde kendi hidrokarbon çıkarma faaliyetlerine başlayacak."
 
"ABD İLE SORUNLARIN SAĞDUYU VE İYİ NİYETLE ÇÖZÜLECEĞİNE İNANIYORUZ"
 
Çavuşoğlu, "çok yönlü" olarak nitelediği Türkiye-AB ilişkilerinin bel kemiğinin Türkiye'nin "stratejik hedefi" olan katılım süreci olduğuna işaret ederek, "Geleceğimizi AB'de görüyoruz. Ancak maalesef katılım sürecimiz aşırı derecede politize olmuş durumda." ifadelerini kullandı.
 
AB ile Türkiye arasında zaman zaman üyelik yerine "özel ortaklık" fikrinin ortaya atıldığına değinen Çavuşoğlu, "Bizim zaten AB ile çok özel bir ilişkimiz var. Bizim esas amacımız tam üyelikti. Avrupa'nın geleceği için, Türkiye ve AB bir ortaktan daha fazlası olmalı." değerlendirmesinde bulundu.
 
Çavuşoğlu, son yıllardaki zorlukların Türkiye ve AB'nin bu coğrafyada ortak bir kaderi paylaştığını gösterdiğine ve iş birliği ile büyük farklılıklar yaratıldığına dikkati çekerek, iki taraf arasındaki ilişkilerin sadece "kriz yönetimine" dayalı olmaması gerektiğini ifade etti.
 
"TÜRKİYE, ULUSLARARASI PARA FONU'NDAN (IMF) YARDIM TALEP ETMEK NİYETİNDE DEĞİL"
 
ABD Hazine Bakanlığının iki bakana uyguladığı yaptırımlara değinen Çavuşoğlu, bu kararın hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığına saygısızlık olduğunu kaydetti.
 
Çavuşoğlu, Türkiye'nin herhangi bir uluslararası sorunu çözmede diyalog ve müzakerenin öncelik olması gerektiğine inandığına değinerek, şu ifadeleri kullandı:
 
"Bu çerçevede, ABD ile şu anki sorunları çözmek için samimiyetle çalışıyoruz. Türkiye ve ABD arasındaki ilişkiler sadece iki ülkenin çıkarına değil, uluslararası barış ve istikrar açısından da önemli. Sorunların sağduyu ve iyi niyetle çözüleceğine inanıyoruz."
 
Son dönemde Türk ekonomisindeki gelişmeleri değerlendiren Çavuşoğlu, "Son 15 yılda Türk ekonomisi birçok durumda denendi ve direncini kanıtladı." değerlendirmesinde bulundu.
 
Çavuşoğlu, tüm bakanlıkların ve devlet kurumlarının iddialı bir tasarruf programına sevk edildiğini belirterek, "Türkiye, Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) yardım talep etmek niyetinde değil." dedi.


 


Diğer GÜNDEM Haberleri

TSK'dan Münbiç'te 50'nci devriye

TSK'dan Münbiç'te 50'nci devriye

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ABD Silahlı Kuvvetleri ile birlikte Suriye'nin Münbiç kentinde, 50'nci devriye faaliyetini gerçekleştirdi.   Münbi...

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik sorguda 24 ismi teşhis etti

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik sorguda 24 ismi teşhis etti

MİLLİ İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Suriye’nin Lazkiye kentinde yakalanıp, Türkiye’ye getirilen, Reyhanlı’daki bombalı saldırıda failleri yönlendiren...

Özal'ın yakın çalışma arkadaşlarından, emekli Büyükelçi Kaya Toperi hayatını kaybetti

Özal'ın yakın çalışma arkadaşlarından, emekli Büyükelçi Kaya Toperi hayatını kaybetti

Eski Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın yakın çalışma arkadaşlarından emekli büyükelçi Kaya Toperi hayatını kaybetti     Kaya Toper...

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı belli oldu!

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı belli oldu!

Enver Yılmaz'ın istifasıyla boşalan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine AK Parti'nin adayı Engin Tekintaş seçildi.      ...

İstanbul Yeni Havalimanı'nın "uçuş testleri" tamamlandı

İstanbul Yeni Havalimanı'nın "uçuş testleri" tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim'de açılışı yapılacak İstanbul Yeni Havalimanı'nda, görüş mes...

Sirkeci Garı'nda halen 124 yıllık tren rayları döşeli

Sirkeci Garı'nda halen 124 yıllık tren rayları döşeli

Tarihi Yarımada'nın Avrupa'ya açılan kapısı olarak bilinen Sirkeci Garı'nda ise bazı peronlarda halen 1894 yılına ait rayların döşeli olduğu ortaya çıkt...

İstanbul Boğazı'nda satılık 60 yalı

İstanbul Boğazı'nda satılık 60 yalı

İstanbul Boğazı'nda 60 yalı satılmayı bekliyor. Yalıların fiyatları 4,5 milyon dolar ile 95 milyon dolar arasında değişiyor. Yalılara en büyük ilgiyi ise Katarlılar g&ou...

Eski Edirne İstihbarat Şube Müdürü Özgür Nikbay gözaltına alındı

Eski Edirne İstihbarat Şube Müdürü Özgür Nikbay gözaltına alındı

FETÖ/PDY terör örgütü soruşturması kapsamında aranan eski Edirne İstihbarat Şube Müdürü Özgür Nikbay gözaltına alındı   &...

1 haftada 33 terörist etkisiz hale getirildi

1 haftada 33 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanlığı, İç Güvenlik Operasyonları kapsamında son bir haftada 20’si ölü, 9’u sağ ve yaralı, 4’ü teslim olmak üzere topl...

FETÖ tüm emniyet teşkilatını bu kodlarla fişlemiş

FETÖ tüm emniyet teşkilatını bu kodlarla fişlemiş

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında güvenlik güçlerinin yaptığı peş peşe operasyonlar, örgütün bugüne kadar gizlilik içerisinde yürütt&u...