Ortadoğu Gazetesi

En çok şikayet Aşk-ı Memnu'ya

KÜLTÜR SANAT / 2010-01-18 15:44:29

En çok şikayet Aşk-ı Memnu'ya

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na 2009'da yapılan şikayetlerin başında yerli diziler vardı. İlk sırayı ise ''Aşk-ı Memnu'' dizisi aldı. 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) 2009 yılında en çok şikayet yerli dizilerden gelirken, bu diziler arasında ilk sırayı ''Aşk-ı Memnu'' dizisi aldı. Gelen şikayetlerin yüzde 20'si diziler üzerinde yoğunlaşırken, seyirci, bazı yerli dizilerin ''Türk aile yapısı ve ahlaka aykırı'' olduğu görüşünü savundu.

RTÜK'ün, ''444 1 178'' İletişim Merkezi ve web sitesine, izleyiciler tarafından 2009 yılının 9 aylık döneminde toplam 48 bin 601 başvuruda bulunuldu.

RTÜK'e yapılan şikayetlerde yerli diziler ilk sırayı alırken, bu şikayetlerin yüzde 20'sinin diziler, yüzde 13'ünün yarışmalar, yüzde 10'unun reklam kuşakları, yüzde 9'unun eğlence programları, yüzde 6'sının güncel programlar, yüzde 6'sının haber bültenleri ve yüzde 5'inin de yorum programları hakkında olduğu belirlendi.

RTÜK'e ulaşan şikayetler incelendiğinde, izleyicilerin en çok ''çocukların ve gençlerin korunması'' ile ''Türk aile yapısı ve ahlaka aykırılık'' gerekçesiyle şikayette bulunduğu belirtildi.

YEMEK PROGRAMLARINA DA ŞİKAYET VAR

İzleyicilerin yerli dizilerle ilgili en fazla öne çıkan şikayet gerekçesi, ''Türk aile yapısı ve ahlaka aykırılık'' oldu. Bu yöndeki şikayetlerin yüzde 40'ı da yerli diziler için iletildi.

''Türk aile yapısı ve ahlaka aykırılık'' kriterine ilişkin olarak vatandaşlardan gelen şikayetlerin yüzde 40'ı diziler hakkında gerçekleşti. ''Çocukların ve gençlerin korunması'' kriteri hakkındaki şikayetlerin yüzde 35'i de yine dizilere ilişkindi.

En çok şikayet edilen yerli dizi ''Aşk-ı Memnu'' olurken, bu diziyi ''Kurtlar Vadisi-Pusu'' ve ''Tek Türkiye'' izledi. Tüm yerli diziler hakkındaki şikayetlerin yüzde 25'i, ''Aşk-ı Memnu'' dizisine geldi.

''Türk aile yapısı ve ahlaka aykırılık'' kriterine ilişkin bildirimlerin yüzde 24'ü yarışmalara ilişkin olarak geldi. Bu konuda en fazla şikayet 2 bin 304 bildirimle ( yüzde 37) ''Yemekteyiz'' adlı programa geldi. Bu programı, şikayetlerin yüzde 16'sını alan ''Bir Şarkısın Sen'' ve yüzde 9'unu alan ''Mehmet Ali Erbil'le 50 Sarışın'' takip etti.

İZDİVAÇ PROGRAMLARINA ŞİKAYET

RTÜK'e başvuran seyirciler, sadece reklam kuşaklarını değil, aynı zamanda özellikle diziler ve filmler içerisinde yayınlanan reklamları da eleştirdi. İzleyiciler en çok reklamların uzunluğundan ve müstehcenliğinden (yüzde 20) şikayetçi oldu.

Kuşak programları hakkında kaydedilen 4 bin 333 bildirimin yarısına yakını ''Zuhal Topal;la İzdivaç'' adlı programa yönelik olarak gerçekleşti. Bunu yüzde 13 oranıyla ''Müge Anlı ile Tatlı Sert'' ve yüzde 8'lik oranla ''Esra Erol'la İzdivaç'' adlı kuşak programları izledi.

Bu üç programa ilişkin bildirilen şikayet gerekçelerinde ilk sırayı ''kişilik haklarına aykırılık-hakaret'' konusu alırken, ''ayrımcılık (dil, din, ırk)'' ve ''kişiye yönelik şikayet (sunucu veya katılımcı)'' kriterleri hakkında da bildirimde bulunuldu. Vatandaşların şikayetlerinin, programda kullanılan ifadeler ve bunları dile getiren katılımcılar üzerinde yoğunlaştığı gözlendi.

Haber bültenleriyle ilgili şikayetlerde ise yüzde 40 oranında ''siyasi parti propagandası'', yüzde 38 oranında da ''taraflık yayıncılık'' yapıldığı savunuldu.

Haber bültenleri konusunda en fazla şikayet edilen kanallar, yüzde 13 ile Kanal D, yüzde 12 ile Star TV ve yüzde 11 ile Show TV oldu. İzleyiciler, yaptıkları başvuruların yüzde 27'sinde genel anlamda bütün kanallardaki haber bültenlerinden şikayetçi oldu.


 


Diğer KÜLTÜR SANAT Haberleri

'Merkezefendi' Millet kıraathanelerine rol model olacak

'Merkezefendi' Millet kıraathanelerine rol model olacak

Zeytinburnu Merkezefendi Şehir Kütüphanesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin Hatay mitinginde açıkladığı "Millet kıraathaneleri" projesine r...

Peribacaları 'renklendi'

Peribacaları 'renklendi'

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesi, bu yıl dördüncüsü düzenlenen Cappadox Festivali kapsamında çe...

'Rami Kışlası kitap ve kütüphane vadisi olacak'

'Rami Kışlası kitap ve kütüphane vadisi olacak'

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca, Türkiye'nin en büyük kütüphanesini kurmak için çalışmaların sürdürüldüğü Ram...

'Sultan Abdülhamit Korosu' dünyaya barış mesajları verecek

'Sultan Abdülhamit Korosu' dünyaya barış mesajları verecek

Bosnalı öğrencilerden oluşan "Sultan Abdülhamit Korosu" Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki bağları yeniden güçlendirmeyi amaçlıyor. Bosnalı &...

Turizmciler 'bayramı' erken yaptı

Turizmciler 'bayramı' erken yaptı

Denizi, kumu ve güneşiyle özellikle yerli turistin tercih ettiği Ege Bölgesi'ndeki turistik tesisler, Ramazan Bayramı tatili için yüzde 100 doluluğ...

Güney Afrikalılar Osmanlı mirasına sahip çıktı

Güney Afrikalılar Osmanlı mirasına sahip çıktı

Osmanlı alimi Ebubekir Efendi'nin mezarının bulunduğu arazinin satışı, Güney Afrikalı Müslümanların ve toprak sahibi bazı aile üyelerinin tepki göstermesi son...

Çinli turistler Kapadokya'ya hayran kalıyor

Çinli turistler Kapadokya'ya hayran kalıyor

Çin'de bu yılın "Türkiye Turizm Yılı" ilan edilmesinin ardından çok sayıda Çinli turist Kapadokya bölgesini ziyaret ediyor.   Ç...

Lavanta tarlası Edirne'nin tanıtımına katkı sağladı

Lavanta tarlası Edirne'nin tanıtımına katkı sağladı

Edirne'de deneme ekimi yapılan lavanta tarlalarında 4 gün boyunca fotoğraf çektiren vatandaşlar, sosyal medyada kentin tanıtımına da katkı sağladı...

Frig Vadisi'nde turizm atağı

Frig Vadisi'nde turizm atağı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından tabiat parkı ilan edilen Frig Vadisi'nin, çevre ve peyzaj düzenlemelerinin yanı sıra ATV, kano, fayton ve Kral M...

'Anadolu'nun Sanatları Sergisi' açıldı

'Anadolu'nun Sanatları Sergisi' açıldı

  Hat, tezhip, ebru, çini, ka'tı, sedef kakma, minyatür gibi sanat dallarından örneklerin yer aldığı sergi, İstanbul'da 30 Temmuz'a kadar ziyaret edilebi...