Ortadoğu Gazetesi

BIST
97 454
%-1,55
USD
5,6305
%-0,10
EUR
6,4545
%-0,23
Altın
222,2767
%0,16

Erdoğan İslam dünyasına seslendi

GÜNDEM / 2017-11-22 10:05:00

Erdoğan İslam dünyasına seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İSEDAK toplantısında konuştu. İslam dünyasına seslenen Erdoğan "İmkanları daha etkin şekilde kullanmanın yollarını bulmalıyız. İSEDAK'ı etkin bir platform olarak kullanmak mecburiyetindeyiz" dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İslam dünyası olarak son yıllarda oldukça sancılı bir süreçten, kelimenin tam anlamıyla fitne döneminden geçtiğimiz aşikardır"  dedi.

 

"Açıkçası Batı kendi tarihinde ne kadar hastalıklı unsur varsa hepsini de İslam dünyasına ihraç ederek, geleceğini garanti altına almaya çalışıyor"  diyen  Erdoğan, "İslam dünyasının birliğini, beraberliğini, zenginliklerini, hepsinden önemlisi istikbalini yok etmeye yönelik kirli bir senaryo uygulanıyor"  açıklaması yaptı.

 

İstanbul Kongre Merkezi'nde, İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin 33. Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, "DEAŞ, El-Kaide, Boko Haram, YPG, FETÖ gibi katil sürülerinin, tüm bölgemizi büyük bir kan gölüne dönüştürdüğünü görüyoruz"  dedi.

 "Suriye'de, 7 yıldır yaşanan vahşete karşı sergilenen kayıtsızlık, sınır kapılarında mültecilere maruz görülen insanlık dışı muameleler, Arakan'daki soykırıma tepkisizlik, Batı'nın gerçek yüzünü gösterdi.

 

 "SİLAH SİPARİŞLERİNİN KAZANANI KİM?"

 

Demokrasi, insan hakları, özgürlükler gibi değerlerin yerini giderek daha fazla İslam karşıtlığı, Neo-Nazism ve ırkçılık almaya başladı"  diyen Erdoğan,  "İslam ülkelerinin Batı'ya verdikleri yüzlerce milyar dolarlık silah siparişlerinin gerçek kazananları kimlerdir?

Buradan kim kazanıyor? Her gün beş kez aynı kıbleye yönelen kardeşlerin kimi zaman köken, kimi zaman mezhep, kimi zaman ideolojik farklılıklar üzerinden birbirlerine düşman edilmeleri kimlerin işine yarıyor? Ülkelerimizin yeniden yapay sınırlarla parçalanması aslında kimlerin işine geliyor? Bu sorulara verilecek hasbi cevapların bize yeni bir perspektif kazandıracağına, meselelere daha farklı yaklaşmamıza vesile olacağına inanıyorum. Bunu başardığımızda hem tuzakları bozacak hem de birilerinin bizim kaynaklarımız üzerinden palazlanmasının önüne geçeceğiz'' açıklaması yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Kimler tarafından ortaya çıkartıldığı, beslendiği, büyütüldüğü artık tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmış, bu katil sürülerinin İslam düşmanlığının aracı yapılmasına seyirci kalamayız. Terör örgütlerinin eylemleri üzerinden tüm Müslümanların töhmet altında bırakılması, bu bahaneyle en temel haklarının dahi gasbedilmesi gerçek niyeti ele veriyor'' dedi.

 

 "CİDDİ SORUNLAR YAŞIYORUZ"

 

"Müslümanlar gerek nüfus gerek yer altı kaynakları gerekse coğrafi olarak çok büyük imkanlara sahip. Asıl mesele bunları hakkıyla değerlendirmek, yani unu, şekeri, yağı bir araya getirip helva yapabilmektir'' diyen Erdoğan, Bize düşen görev; iktisadi, teknolojik ve kültürel kalkınma hamleleriyle İslam coğrafyasını önemli bir üretim havzasına dönüştürebilmek, bunun modelini ortaya koymaktır. Aramızdaki ekonomik ve ticari iş birliğini geliştirmemiz, insanımıza hak ettikleri müreffeh bir hayatı sunabilmek için elzemdir. Bunun için İslam İşbirliği Teşkilatı ve İSEDAK gibi programları daha etkili şekilde kullanmanın yollarını bulmalıyız. Ancak bu noktada halen ciddi sorunlar yaşıyoruz. Elimizdeki imkanları olması gerektiği etkinlikte kullanamıyoruz"  açıklaması yaptı.

 

İSLAM DÜNYASINA ÇAĞRI

 

 Erdoğan, "Üye ülkeleri, çalışma grupları ve İSEDAK proje finansmanından daha aktif olarak yararlanmaya davet ediyorum. Aramızdaki ticaretin arttırılmasına yönelik projelere ağırlık vermeliyiz. Bunun için uzun süredir gündemimizde olan tercihli ticaret sistemine ivedilikle işlerlik kazandırmalıyız. Bu konuda adım atmakta geç kaldığımız, her gün açık söylüyorum; bizim için çok büyük kayıptır. Tüm ilgili üye ülkelerimizi bu doğrultuda harekete geçmeye davet ediyorum"  çağrısı yaptı.  (AA)