Ortadoğu Gazetesi

MHP Siyaset Okulu

RÖPORTAJ / 2010-04-10 13:19:55

MHP Siyaset Okulu

Siyaset ve Liderlik Okulu Koordinatörü, MHP Genel Başkan Başdanışmanı, Prof.Dr. Zühal Cafoğlu, " Türk kültürünün yeni nesiller üzerinden intikalinin sağlanması ancak sağlam kaynaklara dayalı ve çağı kavrayabilen bir eğitim programı marifetiyle mümkün olacağını belirterek, "MHP olarak yapmaya çalıştığımız Türk gençliğinin geleceğini şekillendirme adına üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek" olduğunu söyledi.
 
 
YILDIRAY ÇİÇEK
 

Prof.Dr. Cafoğlu, "Merhum Türkeş Bey zamanında da ayrı bir önem atfedilerek uygulanan ve bizzat Türkeş Bey tarafından takip edilen eğitim seminerleri Sayın Devlet Bahçeli tarafından Siyaset ve Liderlik Okulu adıyla bir müessese haline gelmiştir. Siyaset ve Liderlik Okulu MHP için artık müstesna bir kurumdur ve çalışmalarını MHP'nin varlığıyla birlikte devam ettirecektir" dedi.

Siyaset ve Liderlik Okulu Koordinatörü, MHP Genel Başkan Başdanışmanı, Prof.Dr. Zühal Cafoğlu, MHP bünyesinde verdiği eğitim faaliyetlerini gazetemiz Ortadoğu'ya anlattı. Yazarımız Yıldıray Çiçek'in sorularını cevaplandıran Prof. Dr. Cafoğlu, MHP Siyaset Okulu'nun, Türk siyasi tarihinde bir ilk olduğunu söyledi.

 
Sayın Cafoğlu MHP'nin Siyaset ve Liderlik Okulu bünyesinde yürütülen eğitim faaliyetlerinin son durumu hakkında bilgi verir misiniz?

Birçok insan, inançların ailede ve aile çevresinde geliştiğine inanır. Bunu doğru kabul edersek fikri yapımızda aile hayatında şekillenmeye başlamaktadır. Eğer inançlarımız ve fikri yapımız hayatımızı temsil ediyor ve yönlendiriyorsa, hayatımızda bir farklılık oluşturuyorsa, öncelikli olarak gençlik değerlerinin gelişimi ile ilgilenmek gerekmektedir. Üstelik günümüzde gençlik, medya aracılığıyla görülmemesi gerekenleri görüp, duyulmaması gerekenleri duymaktadır. İşte bu olumsuzlukların ortadan kalkması ve Türk kültürünün yeni nesiller üzerinden intikalinin sağlanması ancak sağlam kaynaklara dayalı ve çağı kavrayabilen bir eğitim programı marifetiyle mümkündür. MHP olarak bizim yapmaya çalıştığımızda Türk gençliğinin geleceğini şekillendirme adına üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmekten ibarettir.

Şu anda uygulanan şekliyle MHP Siyaset Okulu, Türk siyasi tarihinde bir ilktir. Her ne kadar diğer siyasi partilerde benzer uygulamalar var gibi zannedilse de yapılan eğitim hizmeti karşılaştırıldığında farklılıklar hemen anlaşılabilir. Her şeyden önce bir siyasi partide parti içi eğitime ayrı bir önemin verilmesi ve öncelikli bir görev olarak idrak edilmesi MHP geleneğidir. Merhum Türkeş Bey zamanında da ayrı bir önem atfedilerek uygulanan ve bizzat Türkeş Bey tarafından takip edilen eğitim seminerleri Sayın Devlet Bahçeli tarafından Siyaset ve Liderlik Okulu adıyla bir müessese haline gelmiştir. Siyaset ve Liderlik Okulu MHP için artık müstesna bir kurumdur ve çalışmalarını MHP'nin varlığıyla birlikte devam ettirecektir. Bu temel anlayışla 2009 yılının sonbaharında eğitimine başlayan Siyaset Okulumuzun ilk dönemi Aralık 2009 tarihinde tamamlayarak 40 mezun vermiştir. Siyaset ve Liderlik Okulunun II. Dönemi ise 9 Ocak 2010 tarihinde eğitimine başlamış ve dersler 13 Mart 2010 tarihinde sona ermiştir.

Siyaset Okulunda uyguladığımız bazı dersler şunlardır: Siyasi kimlik, Ekonomi, Dış Politika ve Seçim, Propaganda Taktikleri, Milliyetçilik ve Siyaset, Siyasette Uzlaşı ve Gerilim, Kitle İletişiminde Medyanın ve Bilişimin Kullanımı, Liderlik Sanatı, Türkiye'nin Siyasal ve İdari Yapısı, Türk Toplumu ve Değerleri, Küreselleşme Teorileri, Türkiye'nin Jeopolitiği, Anekdot İrdelemesi ve Kitap Tahlili.

Okulumuzda teorik bilgilerle birlikte pratik bilgilere de (TBMM'yi yerinde ziyaret ve tanıma gibi) yer verilerek ayrıca tecrübeli şahsiyetlerin anılarının değerlendirildiği sunumlar yapılmıştır.

Yapmış olduğunuz bu eğitim faaliyetleri, MHP teşkilatları üzerinde ne gibi etkiler bırakıyor? Gençliğin eğitiminde temel düsturunuz nedir?

 
Bu ülkedeki tüm kurumlar mutlak surette özellikle gençliğin ilgisini doğru yönlere çekmelidirler. İçinde bulunulan ve Türkiye'de bölünme senaryolarının çokça konuşulduğu şu sıkıntılı günlerde, kitleleri ortak amaçlar doğrultusunda bir araya getirmek tek hedefimizdir.

Doğru kararlar alabilmek, sağlıklı politikalar üretebilmek, uygulanabilir projeler yapabilmek için öncelikle iyi yetişmiş, kendine güveni tam kadrolara ihtiyaç vardır. Özelde Türkiye'yi, genelde Dünya'yı siyasi, kültürel, ekonomik ve diplomatik açılardan tanımlayan, anlatan ve bilgilendiren bir kadro oluşturabilmek için başlatmış olduğumuz Siyaset ve Liderlik Okulu MHP camiası tarafından sevinçle karşılanmıştır.

Siyaset Okulu öğrencileri genel merkez binasındaki iki güzel derslikte bir şeyi ve her şeyi tartıştırmaktadır. Verdiğimiz eğitimdeki temel amaç önce sınırsız olan öğrenmenin hazzını hissettirmek ve tartışmayı öğrenmektir.

Ben düşüncesinden, biz düşüncesine ulaşmak MHP misyonunun temel amacıdır. Yapılan eğitimin vizyonu fertlerin özelde; tek tek kendilerini, yani "benlerini," genelde ise, bütünü yani "bizi" algılamalarını sağlamaktan ibarettir.

Siz, Türkiye'deki bu yoğunluk yanında birde yurt dışındaki teşkilatlarda eğitim faaliyetlerini bizzat giderek takip ediyorsunuz, Türkiye'deki eğitim faaliyetleri ile yurt dışında gerçekleştirdiğiniz faaliyetler arasındaki farklar nelerdir? Her iki eğitimde hedefiniz nedir? Biraz bilgi verir misiniz?

 
Olumsuz davranışların yaygınlaşması karşısında gençlere ve genç ülkücülere sevgi, saygı, sorumluluk gibi değerlerin kazandırılması gerekmektedir. Yaptığımız eğitim programı olumlu değerlerin öğretilmesini içermektedir. Şimdiye kadar yapılan gerek yurtiçi, gerekse yurtdışı eğitim çalışmalarında sosyal bilimlerde yaygın olarak kullanılan birçok yaklaşım, strateji ve yöntemlerden istifade ettik. Bunu yaparken bir de bilinçli ve de günümüz iletişim araçlarının kullanılmasıyla topluma aklatılmasını sağlamaya çalıştık. Bu çalışmalar sonrasında ortaya çıkacak sonuç muazzam olacak ve 2023'lerin ülkücü profilini yetiştirmek daha kolay olacaktır.
Sayın Genel Başkanımızın da ifade ettiği gibi günümüzde eğitim-iletişim ciddi bir yozlaşma içerisindedir. Magazin ağırlıklı televizyon izleme alışkanlığı, bizim toplumumuzun sanal görüntülere kanarak, insanımızı gerçeklerden olabildiğince uzak tutmak ve dolaysıyla milliyetçi duyguları bir şekilde bastırmak ve engellemek şeklinde ortaya çıkmaktadır.
 
O halde yapılacak iş klasik bir yaklaşım biçimiyle eğitime önem vermekten ibarettir. Bizim bu tip bir eğitim uygulamasıyla yapmaya çalıştığımız gençliğin geleceği görebilmesini ve kendileri tarafından şekillendirebilmesini sağlamaktır. Bugünün tartışmalarında yapıldığı gibi "kimlik" ve "aidiyet" tartışmalarının varacağı sonucun her zaman olduğu gibi milliyetçilikle ırkçılığın karıştırılması olmamalıdır. Geleceğin nesli bugünün meselesi olan ayrımcılık ile milliyetçilik arasındaki ince çizgiyi görebilmelidir. Bu güne kadar yapılan kara propagandanın aksine ırkçılık ve ayrımcılığı bir insanlık suçu olarak gören bir siyasi hareketin kendi öğretisini gelecek nesillere intikal ettirmesi bir zorunluluktur.

Bu yoğunlukta yine bizlere zaman ayırdığınız için teşekkürlerimizi sunuyoruz.


 


Diğer RÖPORTAJ Haberleri

3 SEÇİME DE HAZIRIZ

3 SEÇİME DE HAZIRIZ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, "Cumhur İttifakı, ekonomik bekanın da güvencesi olacaktır. 2019'daki seçimler Türkiye'nin geleceğini belirleyece...

3 SEÇİME DE HAZIRIZ

3 SEÇİME DE HAZIRIZ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, "Cumhur İttifakı, ekonomik bekanın da güvencesi olacaktır. 2019'daki seçimler Türkiye'nin geleceğini belirleyece...

TÜRKİYE, KÜRESEL GÜÇLERİN HEDEFİNDE

TÜRKİYE, KÜRESEL GÜÇLERİN HEDEFİNDE

MHP Genel Sekreter Yardımcısı M. Hidayet Vahapoğlu, Türkiye ve dünya gündemiyle ilgili gazetemiz ORTADOĞU'ya önemli açıklamalar yaptı. Vahapoğlu, "&...

"Dış politika, iç siyasete alet edilmeden belirlenmeli"

"Dış politika, iç siyasete alet edilmeden belirlenmeli"

TASAV Mütevelli Heyet Üyesi, Uluslararası İlişkiler Uzmanı Konuralp Koçak, "Türkiye bölgesel lider ve uzun vadede küresel bir aktör olmak istiyorsa, t&...

KRİPTO FETÖ'CÜLER SİYASETE EL ATTI

KRİPTO FETÖ'CÜLER SİYASETE EL ATTI

MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, "Bazı ehliyetsiz ve liyakatsizlerin, 15 Temmuz öncesinde " Ben başbakan olacağım ", " Ben genel başkan olacağım " ...

PARTİMİZ BİR, ÇİZGİMİZ ŞAŞMAZ!

PARTİMİZ BİR, ÇİZGİMİZ ŞAŞMAZ!

Partimiz MHP şarkısı ile meydanları coşturan, 'Sızı' isimli albümüyle Ülkücü Şehitlere vefasını ortaya koyan Zafer İşleyen, son albümü '&C...

Türkiye, sesini iyice yükseltmeli

Türkiye, sesini iyice yükseltmeli

Iraklı Türkmenler'in lideri Erşad Salihi,Türkmenler'in geleceği ve peşmergebaşı Barzani'nin 25 Eylül'de yapmayı düşündüğü sözde refe...

Devleti sağlam tutmak zorundayız

Devleti sağlam tutmak zorundayız

MHP AYDIN MİLLETVEKİLİ DENİZ DEBPOYLU, GÖZETEMİZ ORTADOĞU'YA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR YAPTI   RÖPORTAJ:  Mustafa ÖNDER   MHP Aydı...

Güneydoğu'da neler oluyor?

Güneydoğu'da neler oluyor?

Mehmet Teyar Karakoç: Güneydoğu'da neler olmuyor ki! Anlatmakla bitmez, anlatmaya vakitler, yazmaya mürekkepler yetmez. Kısacası Güneydoğu'da askerimiz var, polisi...

SEÇİMİN YILDIZI ERKAN HABERAL

SEÇİMİN YILDIZI ERKAN HABERAL

Her gün sokakta, her saat vatandaşla, her yerde o var. Çalışkanlığı, yaptıkları ve gördüğü ilgiyle sadece Ankara'ya değil, bütün Türkiye'...