Ortadoğu Gazetesi

SON DAKİKA

Sakarya'da denize girme yasağı kalktı

GÜNDEM / 2018-08-31 10:09:41

Sakarya'da denize girme yasağı kalktı

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Karasu ilçesinde görülen ishal vakaları ve denize girişlere izin verilmemesine ilişkin, "Vatandaşlarımızın birkaç gün sabretmeleri durumunda inşallah bir sıkıntı yaşanmayacağını ümit ediyoruz. Şu ana kadar denizde bir kirliliğe rastlanmadı." dedi.
 
Vali Balkanlıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karasu ilçesinde yaklaşık 7 bin 154 vatandaşın bulantı, kusma, karın ağrısı veya ishal şikayetiyle sağlık kuruluşlarına başvurmasının ardından bölgede İl Sağlık Müdürlüğü ve SASKİ tarafından çalışma başlatıldığını, salgına nonovirüsün (kusma, ishal ve ateşe yol açan bir virüs türü) neden olduğunun belirlendiğini anımsattı.
 
Müracaatlar arttıkça uzman heyetlerin olayı her açıdan tetkik ettiğini, hasta vatandaşların süratle iyileştirilmesi noktasında gereken tedbirlerin alındığını anlatan Balkanlıoğlu, ilçedeki sağlık personeli sayısının 4 kat arttırıldığını aktardı.
 
Hastalığın kontrol altına alındığını vurgulayan Balkanlıoğlu, "Bugüne kadar 7 bin 154 vatandaşımızın müracaatı oldu, hepsi salimen taburcu edildi. Azalan trendle bu sayı yüzlere kadar düştü. Birkaç gün içerisinde inşallah hiçbir sıkıntı kalmayacak." dedi.
 
Karasu ilçesinin gözde bir turizm beldesi olduğunu dile getiren Balkanlıoğlu, nüfusun yaz aylarında anormal şekilde arttığını kaydetti.
 
"1 MİLYON NÜFUSA CEVAP VERMEKTE ZORLANIYORLAR"
 
Normalde 65 bin olan nüfusun 1 milyonu bulduğunu bildiren Balkanlıoğlu, "Altyapı ve belediyenin aldığı pay 65 bin nüfusa göre. 1 milyon nüfusa cevap vermekte zorlanıyorlar. Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ süratle önlem aldılar. Şebeke sistemleri komple yenileniyor, büyük oranda da tamamlandı. Ayrıca vatandaşların izinsiz, ruhsatsız kurduğu kuyular hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bu konuda da vatandaşlara gerekli uyarılar yapıldı. Kaçak su kuyularına müdahale edildi ve mühürlendi." diye konuştu.
 
İlçenin mavi bayraklı plajlara sahip olduğunu hatırlatan Balkanlıoğlu, deniz suyunun sık sık tahlil edildiğini ve bugüne kadar herhangi bir kirliliğe rastlanılmadığını kaydetti.
 
İlçede birkaç gün önce denizde başlayan renk değişikliği nedeniyle belediyenin vatandaşların denize girmesini yasakladığını aktaran Balkanlıoğlu, "Biz de bu yasağı tasvip ettik. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri numuneler aldılar. Suyun yeniden tahlil ettirdik. Pazartesi günü yapılan tahliller temiz çıktı ancak mukayeseli yeni tahliller yapılıyor. Vatandaşlarımızın birkaç gün sabretmeleri durumunda inşallah bir sıkıntı yaşanmayacağını ümit ediyoruz. Şu ana kadar denizde bir kirliliğe rastlanmadı. Denizin rengi, illa ki bakteri virüs gibi insan sağlığına zarar veren bir etkenden dolayı değişmiyor. Değişik tabii olaylardan da olabiliyor." değerlendirmesinde bulundu.
 
DENİZE GİRİŞLER SERBEST
 
Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu da tatil süresince nüfusun bir milyona yükseldiği bir ilçede böyle vakaların olmasının normal gibi karşılansa da Vali Balkanlıoğlu'nun konuyla yakından ilgilenmesi sonucu ilçe hastanesine gerekli takviyelerin yapıldığını anlatarak, şu anda her şeyin normale döndüğünü, ilçede bir sıkıntı, problem bulunmadığını belirtti. 
 
İlçede 450 kilometrelik su şebekesinin tamamen değiştiğini bildiren İspiroğlu, şöyle devam etti:
 
"Su şebekesinin olmadığı yerlerde ise sondaj kuyuları var. Bu ishal vakalarının onlardan veya hazır gıdalardan olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca, güneşten kaynaklanabileceğini, uzun süre havuzda ve denizde kalan vatandaşlarımızın etkilenebileceğini tahmin edebiliyoruz. Su şebekesinde herhangi bir sıkıntı yok. İl Sağlık Müdürlüğü'nün yaptığı tahlillerde de bir sıkıntı çıkmadı. Şu anda ilçemiz normale dönmüş durumda."
 
TERS ESEN RÜZGARDAN MEYDANA GELİYOR
 
Dün sabah itibarıyla sahilin küçük bir bölümünde renk değişikliği olduğunu anımsatan İspiroğlu, bu durumun ters esen rüzgardan meydana geldiğini tahmin ettiklerini aktardı.
 
İspiroğlu, Sahil Güvenlik, İtfaiye Daire Başkanlığı, Karasu Belediyesi, Valilik ile Büyükşehir Belediye Başkanlığının talimatıyla geçici bir süre tedbir olarak vatandaşların zarar görmemesi için sahile girişin yasakladığını, İl Sağlık Müdürlüğü ve İtfaiye Daire Başkanlığı'nın yaptığı tahliller sonucunda burada herhangi bir sakıncalı durumun olmadığının belirlendiğini vurgulayarak, "Bugün itibarıyla denize girilebiliyor. Sakıncalı bir durum yok, her şey yolunda gidiyor. Tatil süresi boyunca 5 bin 500 kişi bu durumdan etkilenerek polikliniklere başvurdu. Şu anda ilçemizde her şey normal gönül rahatlığıyla şebekeden su içebilirler, denize girebilirler." şeklinde konuştu. 
 
SALGINA NOROVİRÜS NEDEN OLDU
 
Sakarya'nın Karasu ilçesinde 6 günde yaklaşık 4 bin 500 vatandaşın bulantı, kusma, karın ağrısı veya ishal şikayetiyle sağlık kuruluşlarına başvurmasının ardından bölgede İl Sağlık Müdürlüğü ve SASKİ tarafından çalışma başlatılmış, salgına norovirüsün (kusma, ishal ve ateşe yol açan bir virüs türü) neden olduğu belirlenmişti. 
 
Dün de deniz suyunun renk değiştirmesi ve bazı kusma vakalarının görülmesi nedeniyle denize girilmemesi kararı alınmıştı.
 
Ayrıca, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) de ilçede görülen ishal vakalarıyla ilgili yaptığı çalışmada, bölgedeki su hatlarında 827 kaçak bağlantının bulunduğunu tespit etmişti. 


 


Diğer GÜNDEM Haberleri

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı belli oldu!

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı belli oldu!

Enver Yılmaz'ın istifasıyla boşalan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine AK Parti'nin adayı Engin Tekintaş seçildi.      ...

İstanbul Yeni Havalimanı'nın "uçuş testleri" tamamlandı

İstanbul Yeni Havalimanı'nın "uçuş testleri" tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim'de açılışı yapılacak İstanbul Yeni Havalimanı'nda, görüş mes...

Sirkeci Garı'nda halen 124 yıllık tren rayları döşeli

Sirkeci Garı'nda halen 124 yıllık tren rayları döşeli

Tarihi Yarımada'nın Avrupa'ya açılan kapısı olarak bilinen Sirkeci Garı'nda ise bazı peronlarda halen 1894 yılına ait rayların döşeli olduğu ortaya çıkt...

İstanbul Boğazı'nda satılık 60 yalı

İstanbul Boğazı'nda satılık 60 yalı

İstanbul Boğazı'nda 60 yalı satılmayı bekliyor. Yalıların fiyatları 4,5 milyon dolar ile 95 milyon dolar arasında değişiyor. Yalılara en büyük ilgiyi ise Katarlılar g&ou...

Eski Edirne İstihbarat Şube Müdürü Özgür Nikbay gözaltına alındı

Eski Edirne İstihbarat Şube Müdürü Özgür Nikbay gözaltına alındı

FETÖ/PDY terör örgütü soruşturması kapsamında aranan eski Edirne İstihbarat Şube Müdürü Özgür Nikbay gözaltına alındı   &...

1 haftada 33 terörist etkisiz hale getirildi

1 haftada 33 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanlığı, İç Güvenlik Operasyonları kapsamında son bir haftada 20’si ölü, 9’u sağ ve yaralı, 4’ü teslim olmak üzere topl...

FETÖ tüm emniyet teşkilatını bu kodlarla fişlemiş

FETÖ tüm emniyet teşkilatını bu kodlarla fişlemiş

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında güvenlik güçlerinin yaptığı peş peşe operasyonlar, örgütün bugüne kadar gizlilik içerisinde yürütt&u...

Siirt'te PKK'lı 5 terörist etkisiz hale getirildi

Siirt'te PKK'lı 5 terörist etkisiz hale getirildi

Siirt'in Baykan ilçesi kırsalında dün başlatılan operasyon kapsamında 5 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi.    Alınan bilgiye göre, İl Ja...

İsmet İnönü mezarı başında anıldı

İsmet İnönü mezarı başında anıldı

2'nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, doğumunun 134'üncü yıldönümünde Anıtkabir'deki mezarı başında anıldı.   İnönü'...

Kilis'te 'geçici iş' kuyruğu

Kilis'te 'geçici iş' kuyruğu

Kilis'te, Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında, 9 ay süreyle çalıştırılacak 345 kişilik işe yüzlerce kişi başvuru yaptı.   Kilis'te, Türkiy...