Ortadoğu Gazetesi

BIST
96 455
%-1,03
USD
5,6546
%0,06
EUR
6,5146
%-0,04
Altın
223,2063
%0,08

Sarraf ve yakınlarının mal varlıklarına el konuldu

GÜNDEM / 2017-12-02 09:06:53

Sarraf ve yakınlarının mal varlıklarına el konuldu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında, Rıza Sarraf ve yakınlarının mal varlıklarına el konulması kararı verildi. Mal varlıklarına el konulan isimler arasında  Sarraf ile Ebru Gündeş'in kızı Alara Sarraf ve 22 kişinin ismi geçiyor.Sarraf'ın eşi Ebru Gündeş'in listede ismi yok. Sarraf'ın içlerinde yalılar ve köşkünde olduğu yaklaşık 300 milyon lira değerinde gayrımenkulü ve toplam sermayesi 40.2 milyon doları bulan faal 7 şirketi bulunuyor.

 

 

 

stanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Rıza Sarraf hakkında başlatılan soruşturma kapsamında, Sarraf ve irtibatlı olduğu şahısların, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibari ile gizli kalması gereken bilgileri diğer bir yabancı devlet lehine casusluk maksadıyla temin ettiği ve mal varlığını kaçırma

girişiminde bulunduğuna" dair bilgilere ulaşıldığından mal varlıklarına el koyma kararı alındı.

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca şüpheli Rıza Sarraf ve yakınları hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

 

Soruşturma kapsamında şüpheli Sarraf ve irtibatlı olduğu şahısların, yazılı ve görsel basından elde edilen bilgilerde "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibari ile gizli kalması gereken bilgileri diğer bir yabancı devlet lehine casusluk maksadıyla temin ettiği ve mal varlığını kaçırma girişiminde bulunduğuna" dair bilgilere ulaşıldığı belirtildi.

 

Sarraf ve diğer şüphelilerin gerek atılı suçu işleyip işlemediği husunda inceleme yapmak, gerekse mal varlığı değerlerinin işlenen bu suçlardan kaynaklanmış olma ihtimali, mal varlığı değerlerini kaçırmasının önlenebilmesi amacıyla atılı suçun işlendiğine dair bulgu ve emarelere ulaşılmış olmasından, gecikmesinde sakınca bulunan hallerin mevcut olduğu dikkate alınarak, soruşturma çerçevesinde şüpheli Sarraf ile irtibatlı olan yakınlarının taşınır ve taşınmaz tüm mal varlıklarına, banka, şirketler ve diğer tüm kurumlar nezdindeki hak ve alacaklarına, şirket hisselerine KHK ve CMK maddeleri uyarınca el konulmasınakarar verildiği kaydedildi.

 

Soruşturmayı yürüten savcılığın, konuyla ilgili gerekli işlemlerinyapılması amacıyla İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne talimatyazısı gönderdiği öğrenildi.  

 

 

AVUKATI: KARARI ŞAŞKINLIKLA KARŞILIYORUZ

Sarraf Ailesi'nin avukatı Şebnem Eriş "Ailenin mal varlığına el konulması kararını şaşkınlıkla karşılıyoruz" dedi. Eriş, sanatçı eşi Ebru Gündeş'in isminin listede olmamasıyla ilgiliyse şunları söyledi: "Çiftin ortak çocukları Alara Sarraf'ın ismi var. Gündeş'in önceki güne kadar bir boşanma davası açmadığını biliyoruz. Bize ulaşan bir boşanma başvurusu da yok. Gündeş'in isminin listede olmaması, kızları Alara'nın isminin listede olmasının nedeni bilmiyorum."

 

 

 

 

Sarraf'ın içlerinde yalılar ve köşkünde olduğu yaklaşık 300 milyon lira değerinde gayrımenkulü ve toplam sermayesi 40.2 milyon doları bulan faal 7 şirketi bulunuyor.

 

 

 

Mal varlıklarına el konulan isimler arasında Reza Zarrab(Rıza Sarraf) ile Ebru Gündeş'in kızı Alara Sarraf ve 22 kişinin ismi geçiyor. Sarraf'ın eşi Ebru Gündeş hakkında ise bir karar çıkmadı.  

 

İSİMLER ŞÖYLE:

 

Rıza Sarraf

 

Alara Sarraf

 

Hüseyin Sarraf

 

Şebnem Sarraf

 

Can Sarraf

 

Mehmet İbrahim Burhanettin

 

Behruz Büyükoğlu

 

Mehmet Mehdi Culazade

 

German Ghanbarı Arablou

 

Hüseyin Karabeyli

 

Bahram Dargahi Moghaddam

 

Aydın Harezi

 

Serdar Güneş

 

Ali Hosein Zadeh

 

Göksel Kum

 

Perviz Leki

 

Ahmet Saygın

 

Omıd Mohagilegh Eromi

 

Moshtaghl Mohammad Ali

 

Babak Nahani

 

Hüseyin Nobari

 

Mohammad Reza Pashapournıku

 

Ali Polat.