Ortadoğu Gazetesi

SON DAKİKA

Savunmada yeni ihracatlara kapı aralandı

BİLİM-TEKNOLOJİ / 2018-05-30 15:55:03

Savunmada yeni ihracatlara kapı aralandı

TÜRK savunma sanayii, Kazakistan'ın askeri ve sivil ihtiyaçlarının karşılanmasında yeni sorumluluklar üstlenecek. Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, Kazakistan'da üst düzey devlet yetkililerine siber güvenlik eğitimleri verecek, otonom drone sistemleri ve çeşitli yüksek teknoloji alanlarında müşterek projeler gerçekleştirecek. ROKETSAN, 122 milimetre roket üretimi ve lançer modernizasyonu konularında ortak üretim yapılması ve bu kapsamda ortak şirket kurulması yönünde görüşmeler yürütüyor.

 

 Türk savunma sanayisi, Kazakistan'ın askeri ve sivil alandaki ihtiyaçlarının karşılanmasında aldığı sorumlulukları yeni iş birliği ve ortaklıklarla büyütmeye hazırlanıyor.

 

Kazakistan'da 23-26 Mayıs'ta gerçekleştirilen Uluslararası Silah Sistemleri ve Askeri Teçhizat Fuarı'na (KADEX) en geniş katılımı Türk savunma sanayisi sağladı. Fuarda, 22 Türk savunma sanayi kurum ve kuruluşu boy gösterdi.

 

Fuarda, ROKETSAN ile Kazakistan Savunma ve Havacılık Sanayii Bakanlığı arasında roket ve füze sistemleri alanında iş birliğine yönelik mutabakat anlaşması imzalandı.

 

Bu kapsamda, 122 milimetre roket üretimi ve lançer modernizasyonu konularında ortak üretim yapılması ve bu çerçevede ortak şirket kurulması yönünde görüşmeler sürdürülüyor.

 

- DRONE SİSTEMLERİNDE ORTAK PROJELER

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) ile Kazakistan Savunma ve Havacılık Sanayi Bakanlığı arasında imzalanan mutabakat metni ise siber güvenlik başta olmak üzere savunma sanayisinde iş birliği yapılmasını içeriyor.

 

Bu çerçevede öncelikle Kazakistan'da üst düzey devlet yetkililerine siber güvenlik eğitimleri verilecek ve ülke genelinde siber güvenlik farkındalığının artırılması yönünde çalışılacak. Bununla birlikte Kazakistan'da siber güvenlik alanındaki faaliyetlere destek verilecek.

 

Ayrıca STM ile Kazakistan'ın ilgili kurum ve firmaları arasında otonom drone sistemleri ve çeşitli yüksek teknoloji alanlarında müşterek projeler gerçekleştirilecek.

 

 

- ORTAK ZIRHLI ARAÇ ÜRETİMİ

Otokar ise Kazakhstan Engineering ile Kazakistan Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, Otokar araçlarının tedariği ve ülkede kurulması planlanan ortak şirket aracılığıyla yerel üretiminin yapılmasına ilişkin mutabakat tutanağı imzaladı.

Söz konusu mutabakat tutanağı ayrıca Kazakistan envanterinde bulunan araçların bakım ve modernizasyonlarını da kapsıyor.

 

- HAVACILIKTA GÜNDEM HÜRKUŞ VE ANKA

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ise ülkenin en büyük havacılık firması Kazakhstan Aviation Industry (KAI) ile iş birliği anlaşması imzaladı.

 

Anlaşmayla TAI ve KAI, Hürkuş ve Anka'nın ortak üretimi ve tedarikinde birlikte çalışmayı planladığını duyurdu.

 

İş birliği kapsamında taraflar yürütecekleri ortak çalışmayla havacılık alanında güç birliği yaparken, Kazakistan ve Türkiye arasındaki savunma sanayisi iş birliğinin gelişmesine katkıda bulunacaklar.

 

- ASELSAN'IN BAŞARILI ORTAKLIĞI

Türkiye ve Kazakistan, savunma sanayisinde Kazakhstan ASELSAN Engineering (KAE) ile başarılı bir ortaklığı hayata geçirdi.

 

KAE, Kazakistan'ın askeri ve sivil ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik elektronik cihaz ve sistemlerin geliştirme, üretim, entegrasyonu, bakım-onarım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla 2011'de ortak yatırım şirketi olarak kuruldu.

 

Ortak şirketteki Kazakhstan Engineering payı yüzde 50, ASELSAN payı yüzde 49, Savunma Sanayii Müsteşarlığının payı da yüzde 1'e karşılık geliyor.

Astana Serbest Ekonomik Bölge'de tahsis edilen 75 bin metrekarelik arazi üzerinde ilk aşamada yaklaşık 8 bin 500 metrekare kapalı alana sahip olarak 2013 sonunda faaliyete başlayan şirketin personel sayısı, projelerdeki yoğunluğa bağlı olarak 100-150 kişi arasında değişiyor.

 

Şirket halihazırda atış kontrol, aviyonik, füze sistemleri ve zırhlı araç modernizasyonu, silah sistemleri, keşif-gözetleme konularında üretim, entegrasyon ve teslimat faaliyetlerine devam ediyor. KAE, bugüne kadar 80 milyon doların üzerinde satış gerçekleştirdi. (AA)

 

 


 


Diğer BİLİM-TEKNOLOJİ Haberleri

Japonya'dan uzaya kargo kapsülü fırlatıldı

Japonya'dan uzaya kargo kapsülü fırlatıldı

 Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) bazı malzemeler taşıyan Japonya'ya ait kargo kapsülü, Tanegaşima Uzay Merkezi'nden fırlatıldı.   Amerikan Hav...

Apple, İrlanda’ya olan vergi borcunu ödedi

Apple, İrlanda’ya olan vergi borcunu ödedi

Avrupa operasyonlarına karşılık yeterli miktarda vergi ödemediği tespit edilen Apple, İrlanda hükümetine 15.3 milyar dolarlık ödeme yaptı. Ancak İrlanda, en az 2 yıl d...

Aydın'daki o mahalle internetle tanıştı! 'Organik ürünleri pazarlayacağım'

Aydın'daki o mahalle internetle tanıştı! 'Organik ürünleri pazarlayacağım'

Aydın'ın Koçarlı ilçesinde bir üniversite öğrencisi, Türk Telekom'un hayata geçirdiği "İnternetle Hayat Kolay Projesi"ni mahallesindeki b...

E-posta ile gelen büyük tuzak

E-posta ile gelen büyük tuzak

Teknolojinin gelişmesiyle emek vermeden para kazanmak için çabalayan kişiler, parayı kolay kazanmak için her geçen gün yeni yöntemler buldu. Hacker'lar,...

NASA'nın TESS uydusu ilk öte gezegen keşfini yaptı

NASA'nın TESS uydusu ilk öte gezegen keşfini yaptı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) öte gezegen keşif uydusu TESS, ilk öte gezegen keşfini gerçekleştirdi.     "Space.com" inter...

Mars keşif aracı Curiosity operasyonlarına ara verdi

Mars keşif aracı Curiosity operasyonlarına ara verdi

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Mars keşif aracı Curiosity teknik aksaklık nedeniyle operasyonlarına ara verdi.   Space.com internet sitesinde yayımlanan habere g&...

iOS 12'yi yükleyenlerin rehberinden uçtu gitti, dikkat!

iOS 12'yi yükleyenlerin rehberinden uçtu gitti, dikkat!

iOS 12 güncellemesini telefonunuza kurduysanız dikkat... Siz farkında değilsiniz; ancak aslında bakın neyi kaybettiniz?         iOS 12 güncell...

Kanada’da 3 yılda 2 bin 400 bitki türü bulundu

Kanada’da 3 yılda 2 bin 400 bitki türü bulundu

Bilim insanları, Kanada’nın batısındaki Britanya Kolombiyası bölgesinde yer alan yağmur ormanında 3 yıllık çalışmaları sonucunda yaklaşık 2 bin 400 bitki tür&uu...

Hava kirliliği yaşlılarda bunama riskini artırıyor

Hava kirliliği yaşlılarda bunama riskini artırıyor

Hava kirliliğinin 50 yaş üstü kişilerde bunama riskini artırdığı belirtildi.       İngiltere'de yapılan bir araştırma havadaki yüksek ni...

Hareketsizlik beyne cazip geliyor

Hareketsizlik beyne cazip geliyor

Bilim insanları, hareketsizlikten kaçınmaya çalışırken fazladan efor sarf eden beynin, bu nedenle "rehavetin cazibesini" tercih ettiğini kaydetti.    ...