Ortadoğu Gazetesi

BIST
97 674
%1,05
USD
5,8500
%-0,37
EUR
6,7700
%-0,55
Altın
230,9796
%0,84
SON DAKİKA

Son bir ayda 500 kişi, OHAL Komisyonu kararıyla memuriyete döndü

GÜNDEM / 2018-06-12 12:59:27

Son bir ayda 500 kişi, OHAL Komisyonu kararıyla memuriyete döndü

ADALET Bakanı Abdulhamit Gül, son bir ayda 500kişinin, OHAL Komisyonu kararıyla memuriyete döndüğünü bildirdi.Gül, OHAL'in süresinin 19 Temmuz'da dolacağını anımsatarak, "Seçim sonrasında değerlendirilecektir. Elbette Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği bu'' açıklaması yaptı.

 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül,Gaziantep'te CNN Türk'ün canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

 

"Terör örgütü FETÖ'nün iade süreciyle ilgili yeterli delil olmadığı" yönündeki iddiaları değerlendiren Gül, Türkiye'deki darbe girişiminin FETÖ tarafından yapıldığının aşikar olduğunu kaydetti.

 

Gül, "Mahkeme delilleri mevcut. Burada daha somut ne olsun? Kesin mahkeme dosyaları, delilleri var. Bunların hepsi Amerika'ya iletilmiştir ama Amerika ve Yunanistan gibi belli ülkeler, bu konuda farklı yönlerde siyasi davranıyorlar. Hukuki irade için oluşturulan her türlü deliller, dosyada her şey mevcut ama hukuki bakılmadığı için siyasi bir mesele gibi davranılıyor. Ben bu konuda Amerika'nın da olumlu bir adım atması gerektiğini bekliyorum." diye konuştu.

 

 

FETÖ İLE MÜCADELE

Gül, FETÖ ile mücadelede gelinen aşama ve Lekelenmeme Hakkı'yla ilgili sürece de dikkati çekti. Lekelenmeme Hakkı'nı çok önemsediklerini ve bu konunun geçen eylül ayında hükümetin gündeme getirdiği bir düzenleme olduğunu belirten Gül, şöyle devam etti:

"Buradaki temel yaklaşımımız, Adalet Bakanlığı olarak yapmış olduğumuz değerlendirmelerde FETÖ ile mücadele ederken, belki de FETÖ'cülerin kullandığı bir üslup ve yöntem olarak herkesi FETÖ'cü yaparsanız, FETÖ'cüler aradan sıvışır.

 

Böyle bir taktikle ya da kişisel husumeti nedeniyle FETÖ ile mücadeleyi sulandıran bazı kötü niyetlilerin olduğu görüldü. Burada çok kabaca bakıldığında FETÖ'cü olmadığı anlaşılacak kişiler, evine veya işlerine savcı, polis girerek o kişiyi lekeliyor mahallesinde. Sonrasında takipsizlik kararı alıyor ama o kişi lekelenmiş oluyor. Bu getirilen düzenlemeyle, kişi lekelenmesin diye düzenleme yaptık. Eylül ayından itibaren 15 bin kişi bu takip yapılmadı. Soruşturma dahi açılmadı. Çünkü belliydi ki o kişiye iftira atılmış." FETÖ ile mücadele ederken farklı kişilerin de çuvalın içine girmesi halinde, mücadelenin yanlışlara yöneleceğine işaret eden Gül, etkin mücadelede kuruyla yaşın da iyi ayırt edebilmesi gerektiğini vurguladı.

 

SON 1 AYDA 500 KİŞİ DÖNDÜ

Gül, OHAL Komisyonunun kurulduğunu da hatırlatarak, "Amacımız 1 kişi bile olsa haksızlık ya da gözden kaçarak mağdur olduysa buna son verelim. Bu kapsamda OHAL Komisyonu önemliydi." dedi.

 

Artık komisyonun yargı ve diğer komisyonlarla entegre olduğuna dikkati çeken Gül, "Son bir ayda 500 kişi, OHAL Komisyonu kararıyla memuriyete döndü. Bu önemli bir rakam. Burada bizim temel beklenti ve arzumuz, kim neyi hak ediyorsa onu alsın. Cezayı hak ediyorsa cezasını alsın ama suçsuzsa da haklarını geri alsın." diye konuştu.

 

"NETİCEYE ULAŞAMAZLAR"

Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yeni bir suikast planı olduğu, özelikle seçime etki edebilecekleri yönündeki ifadelerinin hatırlatılması üzerine de şu değerlendirmeyi yaptı:

"O konuda hiçbir etki edebilecek bir neticeye ulaşamazlar. Elbette FETÖ terör örgütü, kripto bir terör örgütü olduğu için sürekli kendi taraftarlarına umut veriyor. Gerek rüyalarla veya başka şeylerle taraftarını diri tutmak için senaryolar üzerine çalışıyorlar. Özellikle gaybubet evleri gibi saklı çalışmaları yaptıkları, finanse ettikleri yerlere karşı çok ciddi olarak operasyonlar yapılıyor. Güvenlik güçlerimiz asla taviz vermiyor. Elbette terör örgütü hem cezaevindeki hem dışarıdaki örgütlerin böyle bir arzusu var.

 

Bugünlerde de AK Parti karşısındaki diğer partilere de çok yoğun şekilde finans ve insan desteği nasıl verdiklerini görüyoruz. Ama illegal yollardan başarılı olamayacaklar. Mücadeleyi sonuna kadar sürdürüp heveslerini kursaklarında bırakacağız."

OHAL'in kaldırılması durumunda FETÖ ile mücadelenin etkilenip etkilenmeyeceğine yönelik soru üzerine Gül, FETÖ ile mücadeleyi etkilemeyecek tüm tedbirleri alacaklarını bildirdi.

 

Gül, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'de kamu düzeninin ve demokrasinin korunması adına anayasanın ilgili maddeleri gereğince OHAL uygulamasının getirildiğini anımsatarak, "İlgili kurumlarımız, devletimiz bu konuda mücadelede işin fotoğrafını, genel çerçevesini gördü ve etkin bir şekilde tedbirlerini aldı. Artık normalleşme ve rutine gelme elbette süreç itibariyle de gözükmektedir. Bu konuda her türlü tedbiri alarak, terörle mücadelede hiçbir zafiyete yol açmadan FETÖ'süyle PKK'sıyla, DEAŞ'ıyla mücadelede her türlü tedbirlerimizi aldık." dedi.

 

Gül, OHAL'in süresinin 19 Temmuz'da dolacağını anımsatarak, "Seçim sonrasında değerlendirilecektir. Elbette Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği bu.  Esas olan milli güvenliğimiz, vatandaşlarımızın güvenliğidir, özgürlüğüdür.

 

Hukukun asla katledilmemesi, engellenmemesidir. OHAL'in bitirilmesi de gözden geçirilecektir." diye konuştu. (AA)

 


 


Diğer GÜNDEM Haberleri

Minibüsçülere ceza yağdı!

Minibüsçülere ceza yağdı!

Trafik kurallarını hiçe sayan yolcu minibüsleri İstanbulluları isyan ettirmiş durumda. Kentin birçok noktasında ihlal yapan minibüslerle ilgili gelen şikayetler ü...

Aydın'da 24 düzensiz göçmen yakalandı

Aydın'da 24 düzensiz göçmen yakalandı

Aydın'ın Didim ilçesi açıklarında yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmak isteyen 24 düzensiz göçmen yakalandı. Sahil Güvenlik Komutanl...

 İstanbul Başkonsolosluğu önündeki bekleyiş sürüyor

İstanbul Başkonsolosluğu önündeki bekleyiş sürüyor

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, 2 Ekim'de evlilik işlemleri için gittiği ve bir daha çıkmadığı Suudi Arabistan'ın İstanbul Ba...

Türkmen Dağı’nda tek umut Türkiye

Türkmen Dağı’nda tek umut Türkiye

Hatay’ın karşısında bulunan Suriye Türkmen Dağı’ndaki Türkmenler, ellerindeki köyleri koruyabilmek için mücadele veriyor. Soçi mutabakatının ar...

Son bir haftada 25 terörist etkisiz hale getirildi

Son bir haftada 25 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanlığından, iç güvenlik operasyonları kapsamında son bir haftada 25 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi. Düzenlenen operasyonlarda 8...

Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu

Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu

Ankara merkezli 18 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 3...

Yeni trafik cezaları Meclis’te: 3 kırmızıya 1 ay yasak

Yeni trafik cezaları Meclis’te: 3 kırmızıya 1 ay yasak

Meclis bu hafta Karayolları Trafik Yasası ile Lübnan’da BM gücü kapsamında görev yapan Türk askerinin süresinin uzatılması için çalışacak. ...

Çocuklarını ilk kez gördü!

Çocuklarını ilk kez gördü!

Anneleri tarafından 4 yıl önce DEAŞ’a kaçırılan Umut K. (8) ve Hatice Nisa K. (6), annelerinin ölmesiyle Irak’ta yetim ve sahipsiz kaldı. İki kardeş Bağdat&rsq...

Bakan Soylu duyurdu: O videoyu çekenler gözaltında

Bakan Soylu duyurdu: O videoyu çekenler gözaltında

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medyada infiale yol açan Atatürk'e hakaret edilen videoyu çeken ve hakaret eden kişi ile çocukları cinsel i&cce...

Erdoğan Suudi Kral Selman ile telefonla görüştü

Erdoğan Suudi Kral Selman ile telefonla görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz bu akşam telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre g&o...