Ortadoğu Gazetesi

Takım Ruhu Olmadan Asla…

KÖŞE YAZILARI / 2018-04-12 09:36:02

Takım Ruhu Olmadan Asla…

Siyaset bir teşkilat ve ekip işidir de…

Özel derbi maçları için ayrı bir "takım ruhu" gerekir.

50 yılda oturmuş, tek renk forması, her türlü kondisyonu ve sinsi taktikleri olan bir takımı "nasılsa bunlar da koşuyarlar" diyerek toplama bir takımla yenemezsiniz.

Hele hele takımınızda kararsızlar, tık nefesler, şike yapanlar varsa rezil olur, sahada erirsiniz!

***

 

İDEOLOJİK OMURGA SAPMASI

Türkiye'de Milli Görüşün oy potansiyeli 2000 yılı itibariyle % 20'nin altında olduğuna göre, % 50'leri görerek uzun süre iktidarda kalan AKP, değişken ideolojik omurgalı bir kitle partisidir.

Her ne kadar Erbakan'ın kaçak talebelerinin çıkış noktası "Milli Görüş" ise de 2001'de Pensilvanya'ya giden kaçakların, Gülen'den iktidarın yolunun ABD'yle uyumlu olmaktan geçtiği yönünde bir brifing aldıkları da anlaşılmaktadır.

AKP'yi ABD'ye, AB'ye ve Kopenhag kriterlerine uygun siyaset yapmaya sevk eden bir diğer etken de "Batıcıları Batıdan kuşatarak askeri vesayeti kaldırmak" ve yeni 28 Şubatlardan kurtulmak arzusudur.

Cemaat-AKP işbirliği de bu sebeplerle en üst seviyeye ulaşmıştır.

Bir üçüncü faktör de AKP-Cemaat ikilisini, "Devletin küçülmesi" için bir fırsat olarak gören gizli Kürtçülerin ve Kripto Ermenilerin bu ikiliye verdiği sinsi destektir.

Küçülmüş, geleneksel güvenlik konseptinden çıkmış bir Türkiye'nin hacim olarak da küçülmesi ve Sevr haritasına dönmesi umudu bu açık desteğin gizil sebebidir.

2015'e doğru HDP'nin idaresine geçen bölge belediyelerinin kilise restorasyonu ve sokak tabelalarından başlayarak Ermenilere kapı açması, PKK'nın Kobani, Sincar ve Rakka'daki "İslam'a karşı seküler savunma" hizmetinin bir benzeridir.

Vatikan Kürtlerin Marksizm solüsyonuyla, gelecekte Hıristiyan yapılabileceği umudunu taşımaktadır.

Dolayısıyla İngiltere, ABD, Almanya ve Fransa, İslam'la kavgalı Marksist Kürtlerin, tarihi baş belaları olan Türkiye'den büyükçe bir parça koparmasına olumlu bakmaktadır.

AKP'nin 2010'larda uyum yasaları, yerel yönetimler ve özerklik yönünde teşvik edilmesi bundandır.

***

 

İMAMLAR, KAŞARLAR VE KOLEJLİLER

FETÖ'nün milli, vatani bir kaygısı yoktur; çünkü cemaat mensuplarına vaazlar, kitaplar, konferans ve sempozyumlarla "vatanınız bütün dünya" düşüncesi aşılanmıştır.

Millet-i İbrahim safsatasıyla kalınmamış; dinler arası diyalog rezaletiyle "Abraham İbrahim ayırımı" da ortadan kalkmıştır.

Ayrıca Türkiye'nin batısındaki bazı dönek Marksistler de Taraf gazetesi gibi operasyonlarda Cemaatin polis gücüyle birlikte proje asistanı olarak kullanılmışlardır.

AKP'nin kendisine kalıcı iktidar getirecek ilişkiler nedeniyle "milli görüş" omurgası geri planda kalmış, FETÖ'cü açılımcılar, ılımlılar, diyalogcular, eyyamcılar, yiyiciler ve rantçılar ön plana çıkmıştır.

Böylesine iç içe geçen bir 15 yıldan sonra FETÖ'ye karşı AKP'nin elinde yegâne ideolojik omurga olarak "Milli Görüş" kalmıştır.

Milli Görüşçüler, inançlı ve sağlamdır; ancak kategorik olarak AKP'nin "Meslek Liseli" kesimidir.

Üstelik içlerindeki bazı etnik kökenliler, bir dönem, "Milliyetçiliğin ayaklar altına alınması"yla nefsi bir "gayri milli kaşarlanma" süreci de yaşamışlardır.

Dolayısıyla yeniden MHP'yle yan yana gelebilen bir "Milli ve Yerli" çizgiye dönme noktasında tereddütleri vardır.

Reis sevgisinden başka bir ideolojik bilinci olmayan bir kısım "muhafazakar" ve "merkez sağ" seçmen de cemaatle AKP arasında net bir tercih yapmakta zorlanmaktadır.

Karşılarında ise önce öğrenim yıllarında seçilmiş, sonra da bu "seçkinliğin" desteğiyle üstün insan olduğuna inandırılmış, dünyanın öbür ucuna gittiğinde orada okul açabilecek şekilde eğitilmiş "Müslümanların kolejli kesimi" vardır.

***

 

ÇARE, MHP KADROLARI…

Erdoğan, her ne kadar MHP'nin aktif ve karşılıksız desteği sayesinde devleti Menderes'i asanlara, Demirel'i, Erbakan'ı devirenlere, PKK'yle sekülerite adına işbirliği yapanlara bırakmayacağını anlatsa da AKP tabanında şöyle bir mukayese kaçınılmaz olmaktadır:

"Alışkın olduğumuz şekilde ABD + Cemaat mi? Yoksa hapisten çıkarken yemin ettikleri şekliyle tüm cemaatlerin kökünü kazıyacak olan Rusya + Perinçek mi?"

Suriye'de, Halep'te, Idlib'de, Hama'da, Doğu Guta'da sıkışan Sünnilerin durumu ortadadır!..

AKP seçmeni Rusya'dan, Çin'den, konjonktürden filan anlamamaktadır.

Bu örneklem de "takımı oyundan düşürecek" boyuttadır.

Yani hem rakip takıma göre eldeki takım "toplama"dır.

Hem de içinde bin tereddütlü adamlar, emrivaki maça çıkmıştır.

Bu durumda insan, sadece maçın skorundan değil, maçın şerefiyle oynayıp oynamadığından da şüphe duymaktadır.

Çare, 50 yıldır gözünü budaktan sakınmayan, takım ruhuyla savunma yapan MHP kadrolarıdır!

MHP, son "çift kale antrenmanını" da yapmıştır.

Onlar şimdi tümüyle "satmayanlar ve satılmayanlar"dır.


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

AĞRI'LI RAMAZAN GÜNDE 400 LİRA KAZANIYOR

AĞRI'LI RAMAZAN GÜNDE 400 LİRA KAZANIYOR

Simit, Boyoz, Gevrek. Sıcak, sıcak. Bunları kim söylüyor. Ağrı'lı Ramazan. Ramazan 14,15 yaşlarında. Esprili bir delikanlı. Sabah saatlerinde ...

RAHİP HİKÂYE…  HESAPLAR BAŞKA!

RAHİP HİKÂYE… HESAPLAR BAŞKA!

Evangalist Rahip davasının seyrini, Hepimiz görüyor, seyrediyoruz. Bu rahip inanın başımıza çok iş açtı. Ama bir gerçeği görmemize, G&ou...

VATANDAŞ KARAMSARDAN ÖTE KORKULU

VATANDAŞ KARAMSARDAN ÖTE KORKULU

Vatandaş karamsar. Karamsardan öte korkulu. Tedirgin. Konu başlığı tabii ki DOLAR.  Stratejik düşman ABD'nin, Türkiye'ye karşı tehdit aracı ...

DÜŞECEĞİNE ONLAR DA İNANMIYORLAR!

DÜŞECEĞİNE ONLAR DA İNANMIYORLAR!

Dolar'ın halİ malum. Durmadan yükseliyor. Durdurulamıyor. Sanki gizli bir el, Türk piyanlarını, Dolar'ı, faizleri, bonoları, tahvilleri yönlendiriy...

ÖYLE DİYORLAR(!)

ÖYLE DİYORLAR(!)

YILBAŞI, DOLAR: 6.600 Lira, BENZİN;10 Lira. ABD'de ikamet eden, Yeşil kart sahibi ve Wall Street'te büyük bir yatırım fonunu idare eden, Yeğenimle hasbıhal ...

ÇIBANIN BAŞI İSRAİL

ÇIBANIN BAŞI İSRAİL

Bir süreç yaşıyoruz. ABD, İsrail işbirliğinde, bir Türkiye'yi ÇÖKERTME süreci. Bu çok net. Bunu serinkanlı olarak görmek, Ve ...

Tarihi Artuklu Hamamı yeni yerine doğru yola çıktı

Tarihi Artuklu Hamamı yeni yerine doğru yola çıktı

Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki bin 500 ton ağırlığındaki Artuklu Hamamı, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'ndaki yeni yerine doğru yola çıktı.  ...

TÜRK EKONOMİSİNİN CELLÂDI ;"ABD'DİR".

TÜRK EKONOMİSİNİN CELLÂDI ;"ABD'DİR".

Ve Evangelistler harekete geçti. Trump'u zorluyorlar. Kongreyi zorluyorlar. Pentagon'u zorluyorlar? Niçin? Rahip, Brunson'u kurtarmak için. ...

BEGONVİL'İN BODRUM AŞKI CEVAT ŞAKİR'LE BAŞLAR

BEGONVİL'İN BODRUM AŞKI CEVAT ŞAKİR'LE BAŞLAR

Bugün yüreğimizi sıkan, burkan, Siyaset ve de ekonomi girdabından soyutlanıp, Bodrum'a ve de onunla bütünleşen zarif ve de muhteşem çiçek, &n...

NATO, ABD İLE Mİ SAVAŞACAK?

NATO, ABD İLE Mİ SAVAŞACAK?

Şu NATO zirvesinde, Türkiye ile ilgili kararlara bir bakalım; "İttifakın güney sınırlarından gelen tehditlere karşı, Önlemlerimizi artıracağız. M&uum...