Ortadoğu Gazetesi

Telekomun büyüklüğü 2017'de 51 milyar TL'yi geçti

EKONOMİ / 2018-08-08 15:03:33

Telekomun büyüklüğü 2017'de 51 milyar TL'yi geçti

TELKODER Başkanı Arıak, telekomünikasyon sektörünün büyüklüğünün geçen yıl yaklaşık 51,14 milyar TL seviyelerinde gerçekleştiğini belirtti.

 

 

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkanı Yusuf Ata Arıak, telekomünikasyon sektörünün büyüklüğünün geçen yıl yaklaşık 51,14 milyar TL seviyelerinde gerçekleştiğini belirterek, "Toplam gelirlere bakıldığında 2017 yılında vergiler, harçlar, idari ücretler, hazine payları ve cezalar nedeniyle sektörden çıkan paranın yaklaşık 24,6 milyar TL olduğu tespit edildi." dedi.

 

Arıak, TELKODER'in 2017 Yılı Telekomünikasyon Sektörü Düzenlemelerine Yönelik Değerlendirmeler Raporu'na ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, telekomünikasyon sektörünün 2017'de elde ettiği gelirin bir önceki yıla benzer seviyede olduğunu söyledi.

 

Telekomünikasyon sektörünün büyüklüğünün geçen yıl yaklaşık 51,14 milyar TL seviyelerinde gerçekleştiğini belirten Arıak, şunları kaydetti:

 

"Toplam gelirlere bakıldığında, 2017 yılında vergiler, harçlar, idari ücretler, Hazine payları ve cezalar nedeniyle sektörden çıkan paranın yaklaşık 24,6 milyar TL olduğu tespit edildi. Telekomünikasyon sektöründe enflasyondan arındırılmış toplam gelirlerde 2003 yılından bugüne kadar 640 milyon TL'lik artış sağlanabildi. Gerçek rekabet ortamını oluşturarak ve yeni yatırımlar yaparak sektörün büyümesini sağlayabiliriz."

 

Arıak, Türkiye'de elektronik haberleşme sektörünün son yıllarda dolar bazında büyüme kaydetmediğini, bu nedenle sektör gelirlerinin de hedeflendiği ölçüde artmadığını söyledi.

 

Arıak, her yıl düzenli olarak hazırlanan Telekomünikasyon Sektörü Düzenlemelerine Yönelik Değerlendirmeler Raporu'na göre, geçen yıllara yakın bir gelir elde edilse de sektörün en büyük oyuncuları olarak kabul edilen Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom ile alternatif hizmetler sunan şirketlerin gelirlerinde hedeflenen ölçüde bir artış yaşanmadığını kaydetti.

 

Sektörde yer alan alternatif işletmecilere hak edilen desteğin verilmesi gerektiğini ifade eden Arıak, "Gelişen ve rekabette güç kazanan alternatif şirketler, sektörün büyüme kaynağı olacaktır. Ülke ekonomisi ve güvenliği açısından kritik sektörlerden biri olan telekomünikasyon sektörünün sorunlarından tam olarak sıyrılması, rekabetin artması ve sektörün büyümesi için karar vericilerin desteği büyük önem taşıyor." dedi.

 

"WHATSAPP GİBİ UYGULAMALAR, SMS DIŞINDA MOBİL GÖRÜŞMELERİ DE ETKİLİYOR"

Yusuf Ata Arıak, Turkcell, Vodafone, Avea, Türk Telekom ve TTNET dışında kalan diğer işletmecilerin toplam gelirlerinin geçen yıl 6,8 milyar TL olduğunu belirterek, 2017 sonunda aralarında Turknet, İşnet, Millenicom, TTM Telekom, Eser Telekom, Demirören TV Digital ve Türksat gibi şirketlerin bulunduğu alternatif işletmecilerin gelirlerinin 4,18 milyar TL, pazar paylarının ise yaklaşık yüzde 8 olduğunu bildirdi.

 

Alternatif işletmecilerin pazar payının artması yönünde yapılacak uygulamaların pazarda rekabetin gelişmesine önemli ölçüde katkı sağlayacağını vurgulayan Arıak, şu değerlendirmelerde bulundu:

 

"İngiltere'de yüzde 31, Almanya'da yüzde 52,6 olan sabit telefon trafiği Türkiye'de maalesef yüzde 2,6 seviyelerinde. Tüm dünyada genel olarak sabit ses trafiğinin düşme eğilimi içinde olduğu bilinmekle beraber ülkemizde düşüşün çok daha büyük olduğu görülüyor. Türkiye'de toplam trafiğin yüzde 2,6'sı sabit, yüzde 97,3'ü mobil trafik iken, İngiltere'de sabit trafik yüzde 31, mobil trafik yüzde 69, Almanya'da ise sabit trafik yüzde 52,6, mobil trafik yüzde 47,5 oldu. Türkiye'de sabit telefon trafiğindeki çok hızlı düşüşün temel sebebi, pazardaki rekabet eksikliği olarak görülüyor.

 

WhatsApp gibi uygulamalar, SMS dışında mobil görüşmeleri de etkiliyor. Mobil işletmecilerin gelir dağılımına bakıldığında, SMS dışında konuşma gelirlerinin ciddi oranda düştüğü de gözden kaçmıyor. Bu durumun temel sebebi olarak, özellikle Skype, WhatsApp gibi yabancı kaynaklı internet tabanlı hizmetler (ITH-OTT) ile haberleşme alanında Türkiye'de faaliyet gösteren şirketlerin farklı düzenlemelere tabi olmalarından kaynaklandığı vurgulanıyor. Bu alanda yapılacak yeni düzenlemeler, yerli şirketlerin küresel pazardaki rakipleriyle daha adil ortamda rekabet etmesine olanak tanımalı."

 

"VERİ MERKEZİ İŞLETMECİSİ TANIMI YENİDEN DÜZENLENMELİ"

TELKODER Başkanı Arıak, raporda ortaya konan analize göre, 2013 yılından sonra fiber abone sayısındaki artış hızının yavaşladığını ifade ederek, fiber internet abone sayısının kayda değer oranda artırılabilmesi için fiber şebekenin hızla yaygınlaşması ve bu kapsamda, yerli ve yabancı yatırımcıların fiber altyapı kurma çalışmalarının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi.

 

Şirketlerin yatırım konusundaki kararlı tutumunun yasalar doğrultusunda takip edilmesi ve desteklemesinin önem taşıdığını vurgulayan Arıak, şunları kaydetti:

 

"Uydu haberleşme sektörü büyük fırsatlar sunuyor. 2017 sonu itibariyle 10 bin 664 uydu haberleşme hizmetleri abonesi bulunuyor. Türkiye üzerindeki uydu kapasitesi dikkate alındığında abone sayısının düşük olması dikkati çekiyor. Uydu haberleşme sektörünün önünde büyük imkanlar olmasına rağmen ihtiyaçlarının da oldukça fazla olması gelişmelerin önünü bir anlamda tıkıyor. Bu durumun ele alınarak bir an önce çözülmesi, uydu sektörümüzün ve Türksat'ın iç ve dış piyasalardaki fırsatları yakalamasını sağlayacak. Hizmet ve veriye olan talebin yüksek olması, genç nüfusun büyüklüğü gibi nedenlerle hızlı büyüme potansiyeli taşıyan Türkiye telekomünikasyon sektörünün, uydu yatırımları ile daha hızlı büyümesi sağlanabilir.

 

Türkiye'nin pazarda hak ettiği yeri alabilmesi ve ülke içinde üretilen verilerin ülke içinde kalmasının sağlanması için veri merkezi sektörünün desteklenmesi ve sürdürülebilir bir büyümeye ihtiyacı bulunuyor. Dolayısıyla dünya ile uygun standartlarda veri merkezi işletmeciliğinin yapılabilmesi için harekete geçilmesi önem taşıyor. Veri merkezi işletmecisi tanımı yeniden daha faydalı ve kapsayıcı ifadelerle düzenlenmeli. Diğer yandan, ülkemizin dünya veri merkezi sektöründe önemli bir oyuncu haline gelebilmesi için veri merkezlerinin en önemli gider kalemlerinden olan elektrik harcamalarında indirimli elektrik tarifelerinden faydalanmaları, hatta bazı durumlarda muaf tutulabilmeleri sağlanmalıdır. Yapı malzemeleri, mekanik ve elektrik donanımları, BT, donanım ve yazılım alımları üzerindeki ve satışlara doğrudan uygulanabilecek vergi indirimleri, veri merkezlerine tanınabilecek çeşitli vergi teşviklerinden birkaçı olarak sıralanabilir."


 


Diğer EKONOMİ Haberleri

Yeni Ekonomi Programı'ndan çıkan karar kiracıları sevindirdi, ev sahiplerini üzdü

Yeni Ekonomi Programı'ndan çıkan karar kiracıları sevindirdi, ev sahiplerini üzdü

Bakan Albayrak'ın bugün açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'na göre; gayrimenkullerden rayiç bedel üzerinden değil gerçek değeri üzerinden verg...

Ankapark ihalesi ile ilgili flaş gelişme!

Ankapark ihalesi ile ilgili flaş gelişme!

 Ankara Büyükşehir Belediyesine 29 yıllığına tahsis edilen Atatürk Orman Çiftliği arazisindeki Ankapark'ın işletme ihalesini, buna tek başına giren GBM...

Panasonic, LED aydınlatma ürünlerini tanıttı

Panasonic, LED aydınlatma ürünlerini tanıttı

Panasonic Eco Solutions Türkiye, ürün ailesini LED panel aydınlatma ürünleri ile genişletti. Kuruluş, Panasonic markası altında satışa çıkacak yeni ür&u...

Albayrak'ın açıklayacağı programın adı ''Yeni Ekonomi Programı'' oldu

Albayrak'ın açıklayacağı programın adı ''Yeni Ekonomi Programı'' oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklayacağı ve piyasaların merakla beklediği "Orta Vadeli Program'ın (OVP)" adı "Yeni Ekonomi Programı (YEP)"...

Bakandan annelere müjde! Teşvik paketleri geliyor

Bakandan annelere müjde! Teşvik paketleri geliyor

Anne olan kadınların iş hayatına katılmaları için bir dizi teşvik başlatılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından ...

Merkez Bankası, TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalesi açtı

Merkez Bankası, TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalesi açtı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası (TL) uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalesi açtı.   TCMB'nin bugün açtığı 1 ay vadeli...

Artık yabancılara kısa vadede 10 milyar dolarlık satış mümkün

Artık yabancılara kısa vadede 10 milyar dolarlık satış mümkün

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal konut satışı hakkında açıklamalarda bulundu         ...

İstanbul'da simide zam geldi

İstanbul'da simide zam geldi

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Simitçiler Odası'nın, simit, açma ve poğaçaya zam talebine kısmen onay ver...

Bakan Varank'tan Serbest Ticaret Anlaşması açıklaması

Bakan Varank'tan Serbest Ticaret Anlaşması açıklaması

Bakan Varank: "Serbest Ticaret Anlaşması’nın (Japonya ile) müzakereleri devam ediyor. Hedefimiz müzakereleri en geç 2019’un ilk yarısında tamamlamak" ...

İşte Türkiye'nin 'Yerli Üretim Logosu'

İşte Türkiye'nin 'Yerli Üretim Logosu'

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Yerli Üretim Logosu Tanıtım Toplantısında açıklamalarda bulundu. Bakan Pekcan; etiketlerde yeni dönem başladığını belirterek 'Yerli &Uum...