Ortadoğu Gazetesi

BIST
96 455
%-1,03
USD
5,6551
%0,07
EUR
6,5119
%-0,08
Altın
223,1724
%0,06

Trump'tan Putin'e teşekkür telefonu

DÜNYA / 2017-12-15 09:13:26

 Trump'tan Putin'e teşekkür telefonu

ABD Başkanı Trump, Amerikan ekonomisindeki gidişata dair olumlu açıklama yapan Rusya lideri Putin'e teşekkür etti. Putin'in basın toplantısı sonrası iki lider telefon görüşmesi yaptı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Putin ile Trump arasındaki görüşmede Kuzey Kore'nin nükleer silahlanma ve balistik füze programının ele alındığına da yer verildi.

 

 

 

ABD Başkanı Donald Trump, yıllık basın toplantısında Amerikan ekonomisinin sergilediği güçlü performansa övücü sözler söyleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e teşekkür etti.

 

 

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada 2 liderin Moskova'daki basın konferansından sonra telefonda görüştükleri belirtildi.

 

 

Açıklamada Putin ile Trump arasındaki görüşmede Kuzey Kore'nin nükleer silahlanma ve balistik füze programının ele alındığına da yer verildi.

 

 

Kremlin görüşmede ikili ilişkilerin de ele alındığını ve liderlerin temas halinde kalınmasını kararlaştırdıklarını duyurdu. Kremlin'in açıklamasına göre, görüşme isteği Trump'tan geldi.

 

 

TRUMP'A JEST

Putin, Moskova'daki basın toplantısı sırasında 2016 yılındaki Amerikan başkanlık seçimi kampanyasına müdahale ettikleri suçlamasını geri çevirdi.

 

 

Bu iddiayı ortaya atanların Amerikan siyasi sistemine zarar verdiklerini belirten Rusya Devlet Başkanı Putin, söz konusu kişilerin ABD Başkanı'nın "otoritesini sarstıklarını ve Trump'a oy verenlere saygısızlık ettiklerini" söyledi.

 

 

Putin, "ABD Başkanı'nın görevdeki ilk yılını nasıl değerlendirdiği" sorusuna verdiği yanıtta öncelikle Amerikan borsalarındaki canlanmaya işaretle "Trump'ın oldukça önemli başarılar elde ettiğini" belirtti. Putin sözlerini şöyle sürdürdü: "Borsa endekslerindeki artış, yatırımcının Amerikan ekonomisine ve Başkan'ın bu alandaki icraatına güvendiğini gösterir. ABD'de Başkan Trump'a karşı olanlara saygılıyım ama saydıklarım objektif faktörlerdir."