Ortadoğu Gazetesi

KUVVACILARIN İŞKENCE GÖRDÜĞÜ TOPÇU KIŞLASI

KÖŞE YAZILARI / 2013-06-07 09:14:40

Başbakan'ın %50 zor tutuyoruz sözleri, eti kemiğe büründü. Rize'de 'Gezi parkı açıklaması' yapan ADD üyelerine, AKP'liler saldırdı. Gelen polise güvenmeyen, jandarma isteyen grup rahatsızlanan bir kişinin ambulansa alınmasından sonra, taşlı sopalı yandaş grubun ambulansı yumrukladığını görüyorlar. 

 

Erdoğan'ın %50'lilik taşlı sopalı gruptan acaba göz altına alınan olmuş mudur? Polisin baş edemediği yerde, yandaşlar mı devreye girecek bundan böyle. Bu yazıyı yazarken, Rize polisi bina önündeki saldırganları oradan uzaklaştırmak için ne tazyikli su sıkmıştı, ne de biber gazı. Ülkenin %50'sinin dokunulmazlığı mı varmış?

 

Erdoğan yanlış üzerine yanlış yapmakta ısrar ediyor. Diğer dikkat çeken unsur ise cemaatin kalemlerinin yön değiştirdiği. 'Biri Erdoğan'a gerçekleri anlatmalı, Erdoğan diktatör' gibi başlıklar atıyorlar. Gemiyi terk etme faslı başladıysa, durmaz. 

 

'Balık siyaseti' güdenlerin 'Erdoğan'ı daha çok suçlama yarışına' başlayacaklarını çok yakında göreceğiz. Bunun ne anlama geldiği belli. 

 

Şu an itibarıyla Erdoğan'ın önünde iki yol var. Ya milleti sakinleştirip, Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı gibi davranacak, ya da polis ordusu ve elindeki diğer güçleri diğer %50'ye hedef aldırarak, daha sertleşecek.

 

Ülkesi karışık halde iken Libya, Tunus ve Fas'a BOP eş başkanlığı kapsamında gidip, Esad'a karşı faaliyette bulunan Erdoğan'ın ne olup bittiği konusunda fikri yok. Sokaktaki insanların direncini bir şekilde kırılacağına inanıyor. Biber gazının üzerinde oturabileceğini sanıyor zahir.

 

*** 

 

ÜLKE KÖR ALİ HOCADAN GEÇİLMİYOR

Erdoğan başbakanlığı bir kenara bırakıp hâlâ İstanbul Belediye başkanı gibi davranıyor. 'tarihi yaşatacağız' diyor. Tarihten ne anlıyor acaba? 

 

Bahsi geçen topçu kışlasının adı isyanla anılan, ülkenin şeriatla yönetilmesini istediklerini biliyoruz. Demek ki neymiş,Osmanlı'da şer'i düzen yokmuş.  Yeni Osmanlı diye beyinleri yıkanmış zevatın ne tarihi, ne dini bilgisi yok.

 

Topçu Kışlası deyince Kör Ali Hoca'dan bahsetmemek olmaz. Saraya yaptığı jurnal karşılığı para alan, kafadan attığı Arapça metinlerle çavuşları kışkırtan Kör Ali Hoca elinde asker listesi ile kışkırttığı askerin başında, sokak sokak okullu zabit arar. Hareket Ordusu kontrolü ele geçirince, Safranbolu'ya sürülür.

 

O civarda asilerle hareket eder. Gerede isyanının da öncüsü olur. Anadolu'da Mustafa Kemal kuvvetleri başarı kazanınca, 1922'de İstanbul'a kaçar. İngiliz işgal komutanlığına, para karşılığında muhbirlik eder. 

 

Yine Topçu kışlası, İstanbul'un işgaliyle birlikte işgal kuvvetleri tarafından, işkencehane olarak kullanılmıştır. Anadolu'da mücadele veren Türk ordusuna yardım eden, onlarla hareket edenler tutuklanarak Topçu Kışlasına getirilmiştir.

 

Akla hayale gelmeyen işkenceler sonunda şehit olanlar için, İstanbullular buradan geçerken Fatiha okurlarmış. Bölge olarak azınlıkların oturduğu o bölgede, insanların canhıraş feryatlarını duyan azınlıkların 'şerefine vre' diye kahkahalarla güldüğü söylenir.

 

Şimdi gelelim projeye. Tayyip Erdoğan geçmişteki hangi tarihi yad etmek için burasını canlandırmaktan bahsediyor?

 

31 Mart isyanı mı, işkencehaneyi mi? Gerçekten Topçu kışlası projesi ısrarı ile Allah'ın(c.c.) gazabına uğradığı inanılan Erdoğan hangi akılla ısrar ediyor? Tarihe çok meraklı ise Türklerin haçlılarla hiç kolkola girmediğini bilmesi gerekir. Hiçbir devlet adamımız, yabancı askerler için dua da etmemiştir.

 

Yok dini bütün Müslümanım, tarihi yâd edeceğim diyorsa Ayasofya'yı ibadete açsın. Ayasofya'dan AVM olmaz tabii. Mütedeyyin vatandaşı cami önündeki pozları ile yönlendirebiliyor. O bakımdan Ayasofya'yı ibadete açmaz. Ayasofya'yı ibadete, dışarı ile göbek bağı olmayan bir Başbakan açabilir.

 

O bakımdan ben bu milli görüş gömleklilerin, gömleği çıkardık diyenlerin her yıl İstanbul'un fethini kutladığı törenlerde fethin sembolü 'Ayasofya'yı ibadete açalım' dediğine hiç şahit olmadım.

 

*** 

 

TOPÇU KIŞLASINDA AFYONCULUK

Kışlada yok yok. 

"Burası, 1933'e kadar devletin gözetiminde ve devlete gelir sağlayacak bir unsur olarak, hem Türkiye'de yetiştirilen afyonun işlendiği hem de İran üzerinden Afganistan'dan gelen eroin ve afyonun Kasımpaşa'dan gemilere yüklenerek Avrupa'ya ve Amerika'ya yönlendirildiği yer. Eroin işlenmesi, Milletler Cemiyeti'nin notaları ve baskıları sonucunda 1933'te yasaklanmış ama 1937'ye kadar gayri resmi devam etmiş."

 

Kışla zaten bir yıl sonra yıkılıp, parka çevriliyor. En iyisi de o olmuş galiba. Şimdi niye geriye dönüp Topçu kışlasını yapacağım, zincir mağaza olacak diye milletle cebelleşiyor? Tabii orada hangi AVM açılacak, kimle anlaştılar bunu bilmek gerek. 

 


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

Millet ayağa kalktı, hainler çok rahatsız oldu

Millet ayağa kalktı, hainler çok rahatsız oldu

IŞİD'in sınırlarımızdan uzaklaştırılmasının yetmeyeceğini, içerideki uzantıları ve PKK-PYD bitirilmedikçe Türkiye'de huzurun sağlanamayacağını, daha d&u...

DEMOKRAT DEĞİL EZİK, ILIMLI DEĞİL HAİN!

DEMOKRAT DEĞİL EZİK, ILIMLI DEĞİL HAİN!

Bizim Tarihçilerimiz Osmanlı'da saraya ve şeriata, Cumhuriyette de maaşa ve unvana talim ettikleri için ortalık kendisini demokrat zanneden eziklerden ve ılımlı adı altın...

HADİ HAYIRLISI: TÜRKİYE CERABLUS'TA!

HADİ HAYIRLISI: TÜRKİYE CERABLUS'TA!

   Amerika ile ilişkiler yenden gözden geçirilme aşamasında mı yoksa yeniden mi başlıyor? Türkiye, Rusya'yla görüştü. Sonra Gaziantep'te pat...

PYD-PKK bitmeden tehlike bitmez

PYD-PKK bitmeden tehlike bitmez

Cerablus operasyonundan sonra estirilen rüzgara kapılırsanız, Türkiye'nin bütün terör örgütlerini yerle bir ettiğini ve tehlikenin artık ortadan kalktı...

DIŞ POLİTİKADA CHP ÇATLAĞI

DIŞ POLİTİKADA CHP ÇATLAĞI

Türkiye'de hariciye nezareti, Divan-ı Hümayundaki Reisülküttaplığın devamı olarak 1836'da kuruldu. Otoriter monarşi dönemlerinde siyaset zaten tek sesli oldu...

Türkiye'nin Doğru Kararı

Türkiye'nin Doğru Kararı

Türk Silahlı Kuvvetleri evvelsi gün sınır ötesi operasyon yaparak Cerablus'ta bulunan IŞİD terör örgütüne karşı müdahalede bulundu. Ayrıca Me...

Hadi Hayırlısı: Türkiye Cerablus'ta!

Hadi Hayırlısı: Türkiye Cerablus'ta!

   Amerika ile ilişkiler yenden gözden geçirilme aşamasında mı yoksa yeniden mi başlıyor? Türkiye, Rusya'yla görüştü. Sonra Gaziantep'te pat...

KAHRAMAN TÜRK ORDUSUNA SELAM OLSUN...

KAHRAMAN TÜRK ORDUSUNA SELAM OLSUN...

15 Temmuz darbe girişiminin arkasından Türk Ordusunu zayıflatma, yıpratma,küçük düşürme faaliyetleri bilerek veya bilmeyerek hız kazandı. Dünyanın en g&...

PYD'Yİ VURABİLİYOR MUSUN?

PYD'Yİ VURABİLİYOR MUSUN?

Kimse kusura bakmasın, Bu operasyona bakış açım biraz farklı olacak. Hele hele ABD'nin iki numarasının Türkiye'ye gelme arifesinde, Olması benim biraz midemi...

SURİYE'DE KESKİN VİRAJ

SURİYE'DE KESKİN VİRAJ

Yanlış, yetersiz, hesapsız politikalarla bataklığa dönen Suriye sınırımız, terör örgütleri için bulunmaz fırsatlar oluşturdu ve buradan her türlü bel...