Ortadoğu Gazetesi


SON DAKİKA  Şişli'deki iş merkezinde silahlı saldırı   |  'Alo, ben vuruldum'   |  'Suriye’de olanlardan bizzat Erdoğan sorumlu'   |  Bunlara ne diyorsun Davutoğlu   |  PKK gövde gösterisi yaptı   |  Bebek katilinin önünde diz çöktüler   |  Ülkücüler Şehidini Unutmadı   |  Yastık altında 5 bin ton altın var   |   "Çamur at izi kalsın"   |  Türkiye yol ayrımında   |

KUVVACILARIN İŞKENCE GÖRDÜĞÜ TOPÇU KIŞLASI

KÖŞE YAZILARI / 2013-06-07 09:14:40

Başbakan'ın %50 zor tutuyoruz sözleri, eti kemiğe büründü. Rize'de 'Gezi parkı açıklaması' yapan ADD üyelerine, AKP'liler saldırdı. Gelen polise güvenmeyen, jandarma isteyen grup rahatsızlanan bir kişinin ambulansa alınmasından sonra, taşlı sopalı yandaş grubun ambulansı yumrukladığını görüyorlar. 

 

Erdoğan'ın %50'lilik taşlı sopalı gruptan acaba göz altına alınan olmuş mudur? Polisin baş edemediği yerde, yandaşlar mı devreye girecek bundan böyle. Bu yazıyı yazarken, Rize polisi bina önündeki saldırganları oradan uzaklaştırmak için ne tazyikli su sıkmıştı, ne de biber gazı. Ülkenin %50'sinin dokunulmazlığı mı varmış?

 

Erdoğan yanlış üzerine yanlış yapmakta ısrar ediyor. Diğer dikkat çeken unsur ise cemaatin kalemlerinin yön değiştirdiği. 'Biri Erdoğan'a gerçekleri anlatmalı, Erdoğan diktatör' gibi başlıklar atıyorlar. Gemiyi terk etme faslı başladıysa, durmaz. 

 

'Balık siyaseti' güdenlerin 'Erdoğan'ı daha çok suçlama yarışına' başlayacaklarını çok yakında göreceğiz. Bunun ne anlama geldiği belli. 

 

Şu an itibarıyla Erdoğan'ın önünde iki yol var. Ya milleti sakinleştirip, Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı gibi davranacak, ya da polis ordusu ve elindeki diğer güçleri diğer %50'ye hedef aldırarak, daha sertleşecek.

 

Ülkesi karışık halde iken Libya, Tunus ve Fas'a BOP eş başkanlığı kapsamında gidip, Esad'a karşı faaliyette bulunan Erdoğan'ın ne olup bittiği konusunda fikri yok. Sokaktaki insanların direncini bir şekilde kırılacağına inanıyor. Biber gazının üzerinde oturabileceğini sanıyor zahir.

 

*** 

 

ÜLKE KÖR ALİ HOCADAN GEÇİLMİYOR

Erdoğan başbakanlığı bir kenara bırakıp hâlâ İstanbul Belediye başkanı gibi davranıyor. 'tarihi yaşatacağız' diyor. Tarihten ne anlıyor acaba? 

 

Bahsi geçen topçu kışlasının adı isyanla anılan, ülkenin şeriatla yönetilmesini istediklerini biliyoruz. Demek ki neymiş,Osmanlı'da şer'i düzen yokmuş.  Yeni Osmanlı diye beyinleri yıkanmış zevatın ne tarihi, ne dini bilgisi yok.

 

Topçu Kışlası deyince Kör Ali Hoca'dan bahsetmemek olmaz. Saraya yaptığı jurnal karşılığı para alan, kafadan attığı Arapça metinlerle çavuşları kışkırtan Kör Ali Hoca elinde asker listesi ile kışkırttığı askerin başında, sokak sokak okullu zabit arar. Hareket Ordusu kontrolü ele geçirince, Safranbolu'ya sürülür.

 

O civarda asilerle hareket eder. Gerede isyanının da öncüsü olur. Anadolu'da Mustafa Kemal kuvvetleri başarı kazanınca, 1922'de İstanbul'a kaçar. İngiliz işgal komutanlığına, para karşılığında muhbirlik eder. 

 

Yine Topçu kışlası, İstanbul'un işgaliyle birlikte işgal kuvvetleri tarafından, işkencehane olarak kullanılmıştır. Anadolu'da mücadele veren Türk ordusuna yardım eden, onlarla hareket edenler tutuklanarak Topçu Kışlasına getirilmiştir.

 

Akla hayale gelmeyen işkenceler sonunda şehit olanlar için, İstanbullular buradan geçerken Fatiha okurlarmış. Bölge olarak azınlıkların oturduğu o bölgede, insanların canhıraş feryatlarını duyan azınlıkların 'şerefine vre' diye kahkahalarla güldüğü söylenir.

 

Şimdi gelelim projeye. Tayyip Erdoğan geçmişteki hangi tarihi yad etmek için burasını canlandırmaktan bahsediyor?

 

31 Mart isyanı mı, işkencehaneyi mi? Gerçekten Topçu kışlası projesi ısrarı ile Allah'ın(c.c.) gazabına uğradığı inanılan Erdoğan hangi akılla ısrar ediyor? Tarihe çok meraklı ise Türklerin haçlılarla hiç kolkola girmediğini bilmesi gerekir. Hiçbir devlet adamımız, yabancı askerler için dua da etmemiştir.

 

Yok dini bütün Müslümanım, tarihi yâd edeceğim diyorsa Ayasofya'yı ibadete açsın. Ayasofya'dan AVM olmaz tabii. Mütedeyyin vatandaşı cami önündeki pozları ile yönlendirebiliyor. O bakımdan Ayasofya'yı ibadete açmaz. Ayasofya'yı ibadete, dışarı ile göbek bağı olmayan bir Başbakan açabilir.

 

O bakımdan ben bu milli görüş gömleklilerin, gömleği çıkardık diyenlerin her yıl İstanbul'un fethini kutladığı törenlerde fethin sembolü 'Ayasofya'yı ibadete açalım' dediğine hiç şahit olmadım.

 

*** 

 

TOPÇU KIŞLASINDA AFYONCULUK

Kışlada yok yok. 

"Burası, 1933'e kadar devletin gözetiminde ve devlete gelir sağlayacak bir unsur olarak, hem Türkiye'de yetiştirilen afyonun işlendiği hem de İran üzerinden Afganistan'dan gelen eroin ve afyonun Kasımpaşa'dan gemilere yüklenerek Avrupa'ya ve Amerika'ya yönlendirildiği yer. Eroin işlenmesi, Milletler Cemiyeti'nin notaları ve baskıları sonucunda 1933'te yasaklanmış ama 1937'ye kadar gayri resmi devam etmiş."

 

Kışla zaten bir yıl sonra yıkılıp, parka çevriliyor. En iyisi de o olmuş galiba. Şimdi niye geriye dönüp Topçu kışlasını yapacağım, zincir mağaza olacak diye milletle cebelleşiyor? Tabii orada hangi AVM açılacak, kimle anlaştılar bunu bilmek gerek. 

 


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

Büyük Kurultaya Doğru

Büyük Kurultaya Doğru

 İnsan, Devlet Bahçeli'yi dinlerken hem huzur buluyor, hem de ufku genişliyor. Olaylara vakıf oluyor. 12 yıllık AKP iktidarının yaptıklarıyla, Devlet'te açtığ...

Kobani'ye Selam İhanete Devam

Kobani'ye Selam İhanete Devam

Başbakan görünümlü Ahmet Davutoğlu hafta sonu Diyarbakır'da konuşmuş. Yer Diyarbakır olunca, PKK'nın siyasi temsilcisi konumunda olan HDP'nin ağzıyla &o...

Ya bölünme ya çatışma ya da MHP

Ya bölünme ya çatışma ya da MHP

MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli, AKP ile geçen 12 yılın ülkeyi nereye getirdiğini ve aynı şekilde devam edilmesi durumunda neler olacağını net şekilde ortaya k...

ALLAH'IN AYETLERİNDE SAPIK GÖRDÜĞÜ SAPIKLAR!

ALLAH'IN AYETLERİNDE SAPIK GÖRDÜĞÜ SAPIKLAR!

AKP kurulduğu günden bu yana, AKP içinde dini konularda yaşanan sapıklık ve sapkınlık başka hiçbir yerde yaşanmamıştır. Birbirini Allah, peygamber görenleri, birb...

RESMEN BOĞAZIMIZA ÇÖKTÜLER

RESMEN BOĞAZIMIZA ÇÖKTÜLER

Yeni yılın ilk enflasyon verileri geldi. Devlet İstatistik Enstitüsünün verilerine göre, Enflasyon; "8,17". İlginç bir rakam. Bu rakam h...

HAYDİ RAST GELE..

HAYDİ RAST GELE..

  Yayın var" deyin, saatini falan sorgulamam geçer kameranın karşısına konuşurum.. Kendimi en rahat hissettiğim yer belki de..  Televizyon yayınları büyü...

BU HALE NASIL GELDİK?

BU HALE NASIL GELDİK?

Tarihin en büyük yolsuzluk ve rüşvet iddialarının parmak çoğunluğu ile aklanmak istenmesi, ülkenin yerlerde sürünen itibarını hepten yok etmiştir. Dış...

Aklanamadılar çünkü vicdanlara tesir edemiyorlar

Aklanamadılar çünkü vicdanlara tesir edemiyorlar

4 eski bakanla ilgili Yüce Divan oylaması sonuçlandı. Meclisteki oylama sonuçlarına bakarak, "şimdilik" Yüce Divan'dan kaçırılsalar da, bu 4 e...

"TÜRK YOK" DİYENE, TÜRKLÜK İMAJI VE MASKESİ OLMAZ!

"TÜRK YOK" DİYENE, TÜRKLÜK İMAJI VE MASKESİ OLMAZ!

Cumhurbaşkanı görünümlü Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan iken 2013 yılında ATO Congresium'da gerçekleşen 3. Sanayi Şurası'na katılmış ve şöyle bir...

Devletin tüm kurumları, kendi vekilleri bile darbeci

Devletin tüm kurumları, kendi vekilleri bile darbeci

Hayret bir şey. Yolsuzluk iddiası ile başlayan sürecin meclis safhasında, bizatihi AKP'li 43 vekil fire verilince Davutoğlu "darbe teşebbüsü tescillendi" diyor. ...