Ortadoğu Gazetesi


SON DAKİKA  MHP Bursa mitingi 8 Mayıs'ta   |  MHP'DEN SÖZDE SOYKIRIM İDDİASINA TEPKİ   |  MHP Lideri Bahçeli Avrupa Türklüğü ile buluşuyor   |  Yerel medya MHP ile güçlenecek   |  MHP'li Büyükataman'dan Erdoğan'ın açıklamalarına tepki   |  Erdoğan'dan Ermeni Patriği'ne mesaj   |  Milletvekili kesin aday listesi açıklandı   |  Dolar yeni rekor kırdı   |  Sünnetullah ve cennetten daire   |  PAYINI ALMA SIRASI ERMENİ'DE Mİ?   |

KUVVACILARIN İŞKENCE GÖRDÜĞÜ TOPÇU KIŞLASI

KÖŞE YAZILARI / 2013-06-07 09:14:40

Başbakan'ın %50 zor tutuyoruz sözleri, eti kemiğe büründü. Rize'de 'Gezi parkı açıklaması' yapan ADD üyelerine, AKP'liler saldırdı. Gelen polise güvenmeyen, jandarma isteyen grup rahatsızlanan bir kişinin ambulansa alınmasından sonra, taşlı sopalı yandaş grubun ambulansı yumrukladığını görüyorlar. 

 

Erdoğan'ın %50'lilik taşlı sopalı gruptan acaba göz altına alınan olmuş mudur? Polisin baş edemediği yerde, yandaşlar mı devreye girecek bundan böyle. Bu yazıyı yazarken, Rize polisi bina önündeki saldırganları oradan uzaklaştırmak için ne tazyikli su sıkmıştı, ne de biber gazı. Ülkenin %50'sinin dokunulmazlığı mı varmış?

 

Erdoğan yanlış üzerine yanlış yapmakta ısrar ediyor. Diğer dikkat çeken unsur ise cemaatin kalemlerinin yön değiştirdiği. 'Biri Erdoğan'a gerçekleri anlatmalı, Erdoğan diktatör' gibi başlıklar atıyorlar. Gemiyi terk etme faslı başladıysa, durmaz. 

 

'Balık siyaseti' güdenlerin 'Erdoğan'ı daha çok suçlama yarışına' başlayacaklarını çok yakında göreceğiz. Bunun ne anlama geldiği belli. 

 

Şu an itibarıyla Erdoğan'ın önünde iki yol var. Ya milleti sakinleştirip, Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı gibi davranacak, ya da polis ordusu ve elindeki diğer güçleri diğer %50'ye hedef aldırarak, daha sertleşecek.

 

Ülkesi karışık halde iken Libya, Tunus ve Fas'a BOP eş başkanlığı kapsamında gidip, Esad'a karşı faaliyette bulunan Erdoğan'ın ne olup bittiği konusunda fikri yok. Sokaktaki insanların direncini bir şekilde kırılacağına inanıyor. Biber gazının üzerinde oturabileceğini sanıyor zahir.

 

*** 

 

ÜLKE KÖR ALİ HOCADAN GEÇİLMİYOR

Erdoğan başbakanlığı bir kenara bırakıp hâlâ İstanbul Belediye başkanı gibi davranıyor. 'tarihi yaşatacağız' diyor. Tarihten ne anlıyor acaba? 

 

Bahsi geçen topçu kışlasının adı isyanla anılan, ülkenin şeriatla yönetilmesini istediklerini biliyoruz. Demek ki neymiş,Osmanlı'da şer'i düzen yokmuş.  Yeni Osmanlı diye beyinleri yıkanmış zevatın ne tarihi, ne dini bilgisi yok.

 

Topçu Kışlası deyince Kör Ali Hoca'dan bahsetmemek olmaz. Saraya yaptığı jurnal karşılığı para alan, kafadan attığı Arapça metinlerle çavuşları kışkırtan Kör Ali Hoca elinde asker listesi ile kışkırttığı askerin başında, sokak sokak okullu zabit arar. Hareket Ordusu kontrolü ele geçirince, Safranbolu'ya sürülür.

 

O civarda asilerle hareket eder. Gerede isyanının da öncüsü olur. Anadolu'da Mustafa Kemal kuvvetleri başarı kazanınca, 1922'de İstanbul'a kaçar. İngiliz işgal komutanlığına, para karşılığında muhbirlik eder. 

 

Yine Topçu kışlası, İstanbul'un işgaliyle birlikte işgal kuvvetleri tarafından, işkencehane olarak kullanılmıştır. Anadolu'da mücadele veren Türk ordusuna yardım eden, onlarla hareket edenler tutuklanarak Topçu Kışlasına getirilmiştir.

 

Akla hayale gelmeyen işkenceler sonunda şehit olanlar için, İstanbullular buradan geçerken Fatiha okurlarmış. Bölge olarak azınlıkların oturduğu o bölgede, insanların canhıraş feryatlarını duyan azınlıkların 'şerefine vre' diye kahkahalarla güldüğü söylenir.

 

Şimdi gelelim projeye. Tayyip Erdoğan geçmişteki hangi tarihi yad etmek için burasını canlandırmaktan bahsediyor?

 

31 Mart isyanı mı, işkencehaneyi mi? Gerçekten Topçu kışlası projesi ısrarı ile Allah'ın(c.c.) gazabına uğradığı inanılan Erdoğan hangi akılla ısrar ediyor? Tarihe çok meraklı ise Türklerin haçlılarla hiç kolkola girmediğini bilmesi gerekir. Hiçbir devlet adamımız, yabancı askerler için dua da etmemiştir.

 

Yok dini bütün Müslümanım, tarihi yâd edeceğim diyorsa Ayasofya'yı ibadete açsın. Ayasofya'dan AVM olmaz tabii. Mütedeyyin vatandaşı cami önündeki pozları ile yönlendirebiliyor. O bakımdan Ayasofya'yı ibadete açmaz. Ayasofya'yı ibadete, dışarı ile göbek bağı olmayan bir Başbakan açabilir.

 

O bakımdan ben bu milli görüş gömleklilerin, gömleği çıkardık diyenlerin her yıl İstanbul'un fethini kutladığı törenlerde fethin sembolü 'Ayasofya'yı ibadete açalım' dediğine hiç şahit olmadım.

 

*** 

 

TOPÇU KIŞLASINDA AFYONCULUK

Kışlada yok yok. 

"Burası, 1933'e kadar devletin gözetiminde ve devlete gelir sağlayacak bir unsur olarak, hem Türkiye'de yetiştirilen afyonun işlendiği hem de İran üzerinden Afganistan'dan gelen eroin ve afyonun Kasımpaşa'dan gemilere yüklenerek Avrupa'ya ve Amerika'ya yönlendirildiği yer. Eroin işlenmesi, Milletler Cemiyeti'nin notaları ve baskıları sonucunda 1933'te yasaklanmış ama 1937'ye kadar gayri resmi devam etmiş."

 

Kışla zaten bir yıl sonra yıkılıp, parka çevriliyor. En iyisi de o olmuş galiba. Şimdi niye geriye dönüp Topçu kışlasını yapacağım, zincir mağaza olacak diye milletle cebelleşiyor? Tabii orada hangi AVM açılacak, kimle anlaştılar bunu bilmek gerek. 

 


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

Sünnetullah ve cennetten daire

Sünnetullah ve cennetten daire

Paralel yapı kumpas kuruyor, aldatılıyorlar, evrakları kaybediyorlar, madenleri idare edemedikleri için seçime kadar çoğunu kapadılar, kaçak saraya ayda milyonlarc...

PAYINI ALMA SIRASI ERMENİ'DE Mİ?

PAYINI ALMA SIRASI ERMENİ'DE Mİ?

Ermeni iftiralarının bu kadar ileri gidebilmesinin başımıza yeni belalar açacağını akıl ve izah sahibi herkes görüyor ve söylüyor. 13 yıllık AKP döneminde...

AYI'DAN POST, PUTİN'DEN DOST OLMAZ!

AYI'DAN POST, PUTİN'DEN DOST OLMAZ!

1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun, Ermeni çetelerince cephe hattında bulunan Türk askerinin memleketlerinde olmamalarını fırsat bilip masum Anadolu insanına; bebek, h...

YANDAŞ VE HAVUZ MEDYA SOYTARILIKLARI VİZYONA GİRDİ !

YANDAŞ VE HAVUZ MEDYA SOYTARILIKLARI VİZYONA GİRDİ !

7 Haziran 2015 seçimleri yaklaştıkça yandaş ve havuz medyasında büyük bir kıvranış ve telaş gözleniyor. "Muhalefete nasıl çamur atarız, muhale...

OSLO, KANDİL, İMRALI DESTANININ (!) FİLMİ NE ZAMAN USTA?

OSLO, KANDİL, İMRALI DESTANININ (!) FİLMİ NE ZAMAN USTA?

Arif Nihat Asya'nın "Bayrak" isimli şiirini yasaklayan bir zihniyetin, yine Arif Nihat Asya'nın şiiriyle halkın karşısına çıkması istismar değil de nedir? Allah&...

SEÇMENİN KISA TARİHİ

SEÇMENİN KISA TARİHİ

Türkiye'de demokrasinin ve siyasi tercihlerin 1946 seçimleriyle başladığı bilgisi, yanıltıcıdır. 1946 seçimleri, yalnızca Cumhuriyet tarihinin ilk çok partili...

DİASPORAYI BU KAFA AZDIRDI

DİASPORAYI BU KAFA AZDIRDI

Ermeni iftiralarının 2015 yılıyla birlikte daha da ileri bir noktaya taşınması için uzun süredir hazırlık yapıldığını bütün dünya biliyordu. Ne yazık ki, b...

İÇLER ACISI HALİMİZ

İÇLER ACISI HALİMİZ

Birkaç gündür Türkiye iki fotoğrafı konuşuyor. Aslında bunlara toplum olarak ne hale geldiğimizin fotoğrafıdır desek yanlış söylemiş olmayız. İlki To...

NE YAPTI BU MİLLET SİZE?

NE YAPTI BU MİLLET SİZE?

Bu millet size tutundu..  "Çıktığı" değil "Çıkarıldığı" zaman geçtikçe daha iyi anlaşılan bir krizin ardından size tutunmayı se&cc...

PİLAVIN SULUSUNA DENİR LAPA

PİLAVIN SULUSUNA DENİR LAPA

PARA İLE ONUN ARASINDAKİ TEK FARK; "R" HARFİ Pilavın sulusuna denir lapa. Dinle, gücü karıştırır papa. Kara para deyince gelir akla. Yapar dünya...