Ortadoğu Gazetesi


SON DAKİKA  İhracat da sıfırlandı   |  AKP ARTIK HEM HDP, HEM DE PKK'DIR   |  MHP Rize İl Başkanı Serkan Birben oldu   |  "Ülkü Ocakları'nda seccade de var, kütüphane de"   |  Bahçeli'den Yaşar Kemal için başsağlığı mesajı   |  YAŞAR KEMAL HAYATINI KAYBETTİ   |  Şehitlere hüzünlü uğurlama   |  Sinsi oyunlar oynanıyor   |  "NE VERDİNİZ DE GURUR DUYUYORSUNUZ"   |  Vural: Bu bir ihanet belgesidir   |

KUVVACILARIN İŞKENCE GÖRDÜĞÜ TOPÇU KIŞLASI

KÖŞE YAZILARI / 2013-06-07 09:14:40

Başbakan'ın %50 zor tutuyoruz sözleri, eti kemiğe büründü. Rize'de 'Gezi parkı açıklaması' yapan ADD üyelerine, AKP'liler saldırdı. Gelen polise güvenmeyen, jandarma isteyen grup rahatsızlanan bir kişinin ambulansa alınmasından sonra, taşlı sopalı yandaş grubun ambulansı yumrukladığını görüyorlar. 

 

Erdoğan'ın %50'lilik taşlı sopalı gruptan acaba göz altına alınan olmuş mudur? Polisin baş edemediği yerde, yandaşlar mı devreye girecek bundan böyle. Bu yazıyı yazarken, Rize polisi bina önündeki saldırganları oradan uzaklaştırmak için ne tazyikli su sıkmıştı, ne de biber gazı. Ülkenin %50'sinin dokunulmazlığı mı varmış?

 

Erdoğan yanlış üzerine yanlış yapmakta ısrar ediyor. Diğer dikkat çeken unsur ise cemaatin kalemlerinin yön değiştirdiği. 'Biri Erdoğan'a gerçekleri anlatmalı, Erdoğan diktatör' gibi başlıklar atıyorlar. Gemiyi terk etme faslı başladıysa, durmaz. 

 

'Balık siyaseti' güdenlerin 'Erdoğan'ı daha çok suçlama yarışına' başlayacaklarını çok yakında göreceğiz. Bunun ne anlama geldiği belli. 

 

Şu an itibarıyla Erdoğan'ın önünde iki yol var. Ya milleti sakinleştirip, Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı gibi davranacak, ya da polis ordusu ve elindeki diğer güçleri diğer %50'ye hedef aldırarak, daha sertleşecek.

 

Ülkesi karışık halde iken Libya, Tunus ve Fas'a BOP eş başkanlığı kapsamında gidip, Esad'a karşı faaliyette bulunan Erdoğan'ın ne olup bittiği konusunda fikri yok. Sokaktaki insanların direncini bir şekilde kırılacağına inanıyor. Biber gazının üzerinde oturabileceğini sanıyor zahir.

 

*** 

 

ÜLKE KÖR ALİ HOCADAN GEÇİLMİYOR

Erdoğan başbakanlığı bir kenara bırakıp hâlâ İstanbul Belediye başkanı gibi davranıyor. 'tarihi yaşatacağız' diyor. Tarihten ne anlıyor acaba? 

 

Bahsi geçen topçu kışlasının adı isyanla anılan, ülkenin şeriatla yönetilmesini istediklerini biliyoruz. Demek ki neymiş,Osmanlı'da şer'i düzen yokmuş.  Yeni Osmanlı diye beyinleri yıkanmış zevatın ne tarihi, ne dini bilgisi yok.

 

Topçu Kışlası deyince Kör Ali Hoca'dan bahsetmemek olmaz. Saraya yaptığı jurnal karşılığı para alan, kafadan attığı Arapça metinlerle çavuşları kışkırtan Kör Ali Hoca elinde asker listesi ile kışkırttığı askerin başında, sokak sokak okullu zabit arar. Hareket Ordusu kontrolü ele geçirince, Safranbolu'ya sürülür.

 

O civarda asilerle hareket eder. Gerede isyanının da öncüsü olur. Anadolu'da Mustafa Kemal kuvvetleri başarı kazanınca, 1922'de İstanbul'a kaçar. İngiliz işgal komutanlığına, para karşılığında muhbirlik eder. 

 

Yine Topçu kışlası, İstanbul'un işgaliyle birlikte işgal kuvvetleri tarafından, işkencehane olarak kullanılmıştır. Anadolu'da mücadele veren Türk ordusuna yardım eden, onlarla hareket edenler tutuklanarak Topçu Kışlasına getirilmiştir.

 

Akla hayale gelmeyen işkenceler sonunda şehit olanlar için, İstanbullular buradan geçerken Fatiha okurlarmış. Bölge olarak azınlıkların oturduğu o bölgede, insanların canhıraş feryatlarını duyan azınlıkların 'şerefine vre' diye kahkahalarla güldüğü söylenir.

 

Şimdi gelelim projeye. Tayyip Erdoğan geçmişteki hangi tarihi yad etmek için burasını canlandırmaktan bahsediyor?

 

31 Mart isyanı mı, işkencehaneyi mi? Gerçekten Topçu kışlası projesi ısrarı ile Allah'ın(c.c.) gazabına uğradığı inanılan Erdoğan hangi akılla ısrar ediyor? Tarihe çok meraklı ise Türklerin haçlılarla hiç kolkola girmediğini bilmesi gerekir. Hiçbir devlet adamımız, yabancı askerler için dua da etmemiştir.

 

Yok dini bütün Müslümanım, tarihi yâd edeceğim diyorsa Ayasofya'yı ibadete açsın. Ayasofya'dan AVM olmaz tabii. Mütedeyyin vatandaşı cami önündeki pozları ile yönlendirebiliyor. O bakımdan Ayasofya'yı ibadete açmaz. Ayasofya'yı ibadete, dışarı ile göbek bağı olmayan bir Başbakan açabilir.

 

O bakımdan ben bu milli görüş gömleklilerin, gömleği çıkardık diyenlerin her yıl İstanbul'un fethini kutladığı törenlerde fethin sembolü 'Ayasofya'yı ibadete açalım' dediğine hiç şahit olmadım.

 

*** 

 

TOPÇU KIŞLASINDA AFYONCULUK

Kışlada yok yok. 

"Burası, 1933'e kadar devletin gözetiminde ve devlete gelir sağlayacak bir unsur olarak, hem Türkiye'de yetiştirilen afyonun işlendiği hem de İran üzerinden Afganistan'dan gelen eroin ve afyonun Kasımpaşa'dan gemilere yüklenerek Avrupa'ya ve Amerika'ya yönlendirildiği yer. Eroin işlenmesi, Milletler Cemiyeti'nin notaları ve baskıları sonucunda 1933'te yasaklanmış ama 1937'ye kadar gayri resmi devam etmiş."

 

Kışla zaten bir yıl sonra yıkılıp, parka çevriliyor. En iyisi de o olmuş galiba. Şimdi niye geriye dönüp Topçu kışlasını yapacağım, zincir mağaza olacak diye milletle cebelleşiyor? Tabii orada hangi AVM açılacak, kimle anlaştılar bunu bilmek gerek. 

 


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

BİLİC VE BEŞİKTAŞ'A DİL UZATMAK

BİLİC VE BEŞİKTAŞ'A DİL UZATMAK

Önce gerçekleri adam gibi bir DİLLE söyleyelim Kartal Eskişehir maçını kaybetti. Görüntüler de, hakemin kötü niyetini kaydetti. Beş...

 "AKP muhalefete kumpas ve komplo hazırlığında"

"AKP muhalefete kumpas ve komplo hazırlığında"

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AKP'nin muhalefete kumpas ve komplo hazırlığında olduğunu iddia ederek, "İç güvenlik yasasında MHP'nin tutumunu HDP ile aynı kef...

ERDEM BAŞÇI OLMAK..

ERDEM BAŞÇI OLMAK..

Merkez Bankası'na ve başkanına laf çarpmak artık gerçekten kabak tadı verdi.. Avazı çıktığı kadar "Yeter!" diye bağırmak istiyor insan.. Soru soru &uu...

FIRAT'IMIZIN KATİLLERİ SADECE PKK DEĞİL, AYNI ZAMANDA AKP, KAÇAK SARAY VE REKTÖRDÜR!

FIRAT'IMIZIN KATİLLERİ SADECE PKK DEĞİL, AYNI ZAMANDA AKP, KAÇAK SARAY VE REKTÖRDÜR!

Ülkücü şehitler kervanına geçtiğimiz hafta PKK'lı alçakların şehit ettiği Fırat Yılmaz Çakıroğlu isimli Ülküdaşımızı da yolcu ettik&...

HOCALI VE VATAN TOPRAĞINI BIRAKIP KAÇANLAR

HOCALI VE VATAN TOPRAĞINI BIRAKIP KAÇANLAR

Çağdaş dünyanın gözleri önünde yapılan 21. yüzyılın en büyük soykırımı Hocalı katliamının 23'nci yıl dönümündeyiz. Azerbayc...

NECDET ÖZEL'İN GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NDA…

NECDET ÖZEL'İN GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NDA…

MHP Lideri Devlet Bahçeli TBMM'de Salı günü yaptığı konuşmasında, Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nun "bir gece ansızın" arkaya bakmada...

BİZ İNSANDAN DEĞİL TÜRKLERDEN BAHSEDİYORUZ

BİZ İNSANDAN DEĞİL TÜRKLERDEN BAHSEDİYORUZ

Nükleer silahlar. Teknolojik üstünlük.  3.Dünya savaşı provaları yapan şımarmış HAÇLILARI sadece din eksenli olarak görmek yanlış. Bat...

TÜRKİYE MAT, PKK ŞAH!

TÜRKİYE MAT, PKK ŞAH!

PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin silahlı kolu olan YPG'nin Basın Merkezi, Cumhurbaşkanı görünümlü Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan görün&uu...

FIRAT'IN RENGİ BİLE KIZILA DÖNÜŞTÜ

FIRAT'IN RENGİ BİLE KIZILA DÖNÜŞTÜ

Yastayız. Acımız çok büyük. Ciğerimiz yanıyor. Üzüntümüzün tarifi yok. Dal gibi, Koç gibi, Civanmert bir delikanlınız...

Şehidimiz musalla taşındayken, Erdoğan PKK'yı övüyor

Şehidimiz musalla taşındayken, Erdoğan PKK'yı övüyor

Twitter'den yazdıkları ile AKP'yi hop kaldıran oturtan Fuat Avni'yi konuşuyor, meydan okuyor Erdoğan. Fuat Avni korkularında yaşıyor. Bulsalar belki onunla da müzakere edec...