Ortadoğu Gazetesi

KUVVACILARIN İŞKENCE GÖRDÜĞÜ TOPÇU KIŞLASI

KÖŞE YAZILARI / 2013-06-07 09:14:40

Başbakan'ın %50 zor tutuyoruz sözleri, eti kemiğe büründü. Rize'de 'Gezi parkı açıklaması' yapan ADD üyelerine, AKP'liler saldırdı. Gelen polise güvenmeyen, jandarma isteyen grup rahatsızlanan bir kişinin ambulansa alınmasından sonra, taşlı sopalı yandaş grubun ambulansı yumrukladığını görüyorlar. 

 

Erdoğan'ın %50'lilik taşlı sopalı gruptan acaba göz altına alınan olmuş mudur? Polisin baş edemediği yerde, yandaşlar mı devreye girecek bundan böyle. Bu yazıyı yazarken, Rize polisi bina önündeki saldırganları oradan uzaklaştırmak için ne tazyikli su sıkmıştı, ne de biber gazı. Ülkenin %50'sinin dokunulmazlığı mı varmış?

 

Erdoğan yanlış üzerine yanlış yapmakta ısrar ediyor. Diğer dikkat çeken unsur ise cemaatin kalemlerinin yön değiştirdiği. 'Biri Erdoğan'a gerçekleri anlatmalı, Erdoğan diktatör' gibi başlıklar atıyorlar. Gemiyi terk etme faslı başladıysa, durmaz. 

 

'Balık siyaseti' güdenlerin 'Erdoğan'ı daha çok suçlama yarışına' başlayacaklarını çok yakında göreceğiz. Bunun ne anlama geldiği belli. 

 

Şu an itibarıyla Erdoğan'ın önünde iki yol var. Ya milleti sakinleştirip, Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı gibi davranacak, ya da polis ordusu ve elindeki diğer güçleri diğer %50'ye hedef aldırarak, daha sertleşecek.

 

Ülkesi karışık halde iken Libya, Tunus ve Fas'a BOP eş başkanlığı kapsamında gidip, Esad'a karşı faaliyette bulunan Erdoğan'ın ne olup bittiği konusunda fikri yok. Sokaktaki insanların direncini bir şekilde kırılacağına inanıyor. Biber gazının üzerinde oturabileceğini sanıyor zahir.

 

*** 

 

ÜLKE KÖR ALİ HOCADAN GEÇİLMİYOR

Erdoğan başbakanlığı bir kenara bırakıp hâlâ İstanbul Belediye başkanı gibi davranıyor. 'tarihi yaşatacağız' diyor. Tarihten ne anlıyor acaba? 

 

Bahsi geçen topçu kışlasının adı isyanla anılan, ülkenin şeriatla yönetilmesini istediklerini biliyoruz. Demek ki neymiş,Osmanlı'da şer'i düzen yokmuş.  Yeni Osmanlı diye beyinleri yıkanmış zevatın ne tarihi, ne dini bilgisi yok.

 

Topçu Kışlası deyince Kör Ali Hoca'dan bahsetmemek olmaz. Saraya yaptığı jurnal karşılığı para alan, kafadan attığı Arapça metinlerle çavuşları kışkırtan Kör Ali Hoca elinde asker listesi ile kışkırttığı askerin başında, sokak sokak okullu zabit arar. Hareket Ordusu kontrolü ele geçirince, Safranbolu'ya sürülür.

 

O civarda asilerle hareket eder. Gerede isyanının da öncüsü olur. Anadolu'da Mustafa Kemal kuvvetleri başarı kazanınca, 1922'de İstanbul'a kaçar. İngiliz işgal komutanlığına, para karşılığında muhbirlik eder. 

 

Yine Topçu kışlası, İstanbul'un işgaliyle birlikte işgal kuvvetleri tarafından, işkencehane olarak kullanılmıştır. Anadolu'da mücadele veren Türk ordusuna yardım eden, onlarla hareket edenler tutuklanarak Topçu Kışlasına getirilmiştir.

 

Akla hayale gelmeyen işkenceler sonunda şehit olanlar için, İstanbullular buradan geçerken Fatiha okurlarmış. Bölge olarak azınlıkların oturduğu o bölgede, insanların canhıraş feryatlarını duyan azınlıkların 'şerefine vre' diye kahkahalarla güldüğü söylenir.

 

Şimdi gelelim projeye. Tayyip Erdoğan geçmişteki hangi tarihi yad etmek için burasını canlandırmaktan bahsediyor?

 

31 Mart isyanı mı, işkencehaneyi mi? Gerçekten Topçu kışlası projesi ısrarı ile Allah'ın(c.c.) gazabına uğradığı inanılan Erdoğan hangi akılla ısrar ediyor? Tarihe çok meraklı ise Türklerin haçlılarla hiç kolkola girmediğini bilmesi gerekir. Hiçbir devlet adamımız, yabancı askerler için dua da etmemiştir.

 

Yok dini bütün Müslümanım, tarihi yâd edeceğim diyorsa Ayasofya'yı ibadete açsın. Ayasofya'dan AVM olmaz tabii. Mütedeyyin vatandaşı cami önündeki pozları ile yönlendirebiliyor. O bakımdan Ayasofya'yı ibadete açmaz. Ayasofya'yı ibadete, dışarı ile göbek bağı olmayan bir Başbakan açabilir.

 

O bakımdan ben bu milli görüş gömleklilerin, gömleği çıkardık diyenlerin her yıl İstanbul'un fethini kutladığı törenlerde fethin sembolü 'Ayasofya'yı ibadete açalım' dediğine hiç şahit olmadım.

 

*** 

 

TOPÇU KIŞLASINDA AFYONCULUK

Kışlada yok yok. 

"Burası, 1933'e kadar devletin gözetiminde ve devlete gelir sağlayacak bir unsur olarak, hem Türkiye'de yetiştirilen afyonun işlendiği hem de İran üzerinden Afganistan'dan gelen eroin ve afyonun Kasımpaşa'dan gemilere yüklenerek Avrupa'ya ve Amerika'ya yönlendirildiği yer. Eroin işlenmesi, Milletler Cemiyeti'nin notaları ve baskıları sonucunda 1933'te yasaklanmış ama 1937'ye kadar gayri resmi devam etmiş."

 

Kışla zaten bir yıl sonra yıkılıp, parka çevriliyor. En iyisi de o olmuş galiba. Şimdi niye geriye dönüp Topçu kışlasını yapacağım, zincir mağaza olacak diye milletle cebelleşiyor? Tabii orada hangi AVM açılacak, kimle anlaştılar bunu bilmek gerek. 

 


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

ÇİVİ MİVİ HAK GETİRE

ÇİVİ MİVİ HAK GETİRE

  Ey bahtı kara ülkem, adamlıktan nasibini almamışlar elinde oyuncak edilen canım ülkem. Hani derler ya bu işin çivisi çıkmış diye. Bu ülkenin çık...

AŞI DEĞİL ZEHİR

AŞI DEĞİL ZEHİR

         "PKK'nın 20 ilde alan hâkimiyeti kurmak için artan ölçüde yığınak yaptığı, 20 Temmuz'dan itibaren de Türkiye...

BEBEK KATİLİ SEVDASI DEPREŞENLER PKK'NIN OLTASINDAN KURTULAMIYOR

BEBEK KATİLİ SEVDASI DEPREŞENLER PKK'NIN OLTASINDAN KURTULAMIYOR

24 Temmuz'dan bu yana PKK'ya yönelik gerçekleştirilen operasyonlar sürüyor. Güvenlik güçlerinin verdiği bilgiye göre bu süre iç...

PKK KAÇAK SARAY'A, CHP NEREYE HİZMET EDİYOR?

PKK KAÇAK SARAY'A, CHP NEREYE HİZMET EDİYOR?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde "Şu anda PKK Kaçak Saray'a hizmet ediyor" şeklinde bir açıklama yaptı. Bu cüml...

BAŞBUĞUMUZUN MEZARINI BOL SU İLE  YIKAYIN

BAŞBUĞUMUZUN MEZARINI BOL SU İLE YIKAYIN

Sabah bir MHP neferi aradı. Çok üzüntülüydü. Davutoğlu ile Tuğrul"un mezar sulama sahnesini görmüş. Yazamayacağım türde, A...

Bize de Gelir Giderler Ağlamayız!

Bize de Gelir Giderler Ağlamayız!

Son aldığımız haberlere göre Ortadoğu gazetesi, Cumhurbaşkanının açtığı hakaret davaları konusunda diğer gazeteleri geçerek 1. Sıraya yerleşmiş bulunuyor. Gazetem...

HDP'li Bakanları Da Başbuğ'un Kabrine Götürecek Misin?

HDP'li Bakanları Da Başbuğ'un Kabrine Götürecek Misin?

  Açıklayıncaya kadar bu soruyu soracağım sayın Davutoğlu, Lider Devlet Bahçelinin önünüze koyduğu şartlar nelerdi? Bekliyoruz ki tümden açıls...

Her seçim öncesi bir tezgah

Her seçim öncesi bir tezgah

          Siyasi görüşünüz, dünyaya bakışınız, hayattan beklentiniz, özel hedefleriniz her ne olursa olsun, bu ülkede yaşayan bir T...

TÜRKEŞ DÜŞMANLARIYLA BAŞBUĞ TÜRKEŞ'İN MEZARINDA!

TÜRKEŞ DÜŞMANLARIYLA BAŞBUĞ TÜRKEŞ'İN MEZARINDA!

"Bir intizar dinlerim şu toprağın kalbinden.  O ses der ki: -Ey oğul, yazıklar olsun sana!  Mezarımı kirleten, şu mahlûka baksana!  Baktım gafiller d&...

WANTED

WANTED

Amerikan KOVBOY filmlerinin, Gediklisidir aranan AZILI haydutlar. Sokak başlarına, Şerif"lerin bürolarının kapılarına, camlarına, Kılıksız haydut tipleri asıl...