Ortadoğu Gazetesi


SON DAKİKA  Bahçeli: Hükümet sipariş üzerine kuruldu   |  DGS yerleştirme sonuçları açıklandı   |  'Ağabeyler' ve 'yeniler' aynı kabinede   |  Kabine dışı bıraktı, birlikte namaza gitti   |  Kılıçdaroğlu o törene katılacak   |  Gül'den dikkat çeken ziyaret   |  Davutoğlu yeni kabineyi açıkladı   |  ÜMMET ŞEFİ   |  'FUAT AVNİ' ASLINDA 'HANS' MI?   |  YEMİN VE SİCİL   |

KUVVACILARIN İŞKENCE GÖRDÜĞÜ TOPÇU KIŞLASI

KÖŞE YAZILARI / 2013-06-07 09:14:40

Başbakan'ın %50 zor tutuyoruz sözleri, eti kemiğe büründü. Rize'de 'Gezi parkı açıklaması' yapan ADD üyelerine, AKP'liler saldırdı. Gelen polise güvenmeyen, jandarma isteyen grup rahatsızlanan bir kişinin ambulansa alınmasından sonra, taşlı sopalı yandaş grubun ambulansı yumrukladığını görüyorlar. 

 

Erdoğan'ın %50'lilik taşlı sopalı gruptan acaba göz altına alınan olmuş mudur? Polisin baş edemediği yerde, yandaşlar mı devreye girecek bundan böyle. Bu yazıyı yazarken, Rize polisi bina önündeki saldırganları oradan uzaklaştırmak için ne tazyikli su sıkmıştı, ne de biber gazı. Ülkenin %50'sinin dokunulmazlığı mı varmış?

 

Erdoğan yanlış üzerine yanlış yapmakta ısrar ediyor. Diğer dikkat çeken unsur ise cemaatin kalemlerinin yön değiştirdiği. 'Biri Erdoğan'a gerçekleri anlatmalı, Erdoğan diktatör' gibi başlıklar atıyorlar. Gemiyi terk etme faslı başladıysa, durmaz. 

 

'Balık siyaseti' güdenlerin 'Erdoğan'ı daha çok suçlama yarışına' başlayacaklarını çok yakında göreceğiz. Bunun ne anlama geldiği belli. 

 

Şu an itibarıyla Erdoğan'ın önünde iki yol var. Ya milleti sakinleştirip, Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı gibi davranacak, ya da polis ordusu ve elindeki diğer güçleri diğer %50'ye hedef aldırarak, daha sertleşecek.

 

Ülkesi karışık halde iken Libya, Tunus ve Fas'a BOP eş başkanlığı kapsamında gidip, Esad'a karşı faaliyette bulunan Erdoğan'ın ne olup bittiği konusunda fikri yok. Sokaktaki insanların direncini bir şekilde kırılacağına inanıyor. Biber gazının üzerinde oturabileceğini sanıyor zahir.

 

*** 

 

ÜLKE KÖR ALİ HOCADAN GEÇİLMİYOR

Erdoğan başbakanlığı bir kenara bırakıp hâlâ İstanbul Belediye başkanı gibi davranıyor. 'tarihi yaşatacağız' diyor. Tarihten ne anlıyor acaba? 

 

Bahsi geçen topçu kışlasının adı isyanla anılan, ülkenin şeriatla yönetilmesini istediklerini biliyoruz. Demek ki neymiş,Osmanlı'da şer'i düzen yokmuş.  Yeni Osmanlı diye beyinleri yıkanmış zevatın ne tarihi, ne dini bilgisi yok.

 

Topçu Kışlası deyince Kör Ali Hoca'dan bahsetmemek olmaz. Saraya yaptığı jurnal karşılığı para alan, kafadan attığı Arapça metinlerle çavuşları kışkırtan Kör Ali Hoca elinde asker listesi ile kışkırttığı askerin başında, sokak sokak okullu zabit arar. Hareket Ordusu kontrolü ele geçirince, Safranbolu'ya sürülür.

 

O civarda asilerle hareket eder. Gerede isyanının da öncüsü olur. Anadolu'da Mustafa Kemal kuvvetleri başarı kazanınca, 1922'de İstanbul'a kaçar. İngiliz işgal komutanlığına, para karşılığında muhbirlik eder. 

 

Yine Topçu kışlası, İstanbul'un işgaliyle birlikte işgal kuvvetleri tarafından, işkencehane olarak kullanılmıştır. Anadolu'da mücadele veren Türk ordusuna yardım eden, onlarla hareket edenler tutuklanarak Topçu Kışlasına getirilmiştir.

 

Akla hayale gelmeyen işkenceler sonunda şehit olanlar için, İstanbullular buradan geçerken Fatiha okurlarmış. Bölge olarak azınlıkların oturduğu o bölgede, insanların canhıraş feryatlarını duyan azınlıkların 'şerefine vre' diye kahkahalarla güldüğü söylenir.

 

Şimdi gelelim projeye. Tayyip Erdoğan geçmişteki hangi tarihi yad etmek için burasını canlandırmaktan bahsediyor?

 

31 Mart isyanı mı, işkencehaneyi mi? Gerçekten Topçu kışlası projesi ısrarı ile Allah'ın(c.c.) gazabına uğradığı inanılan Erdoğan hangi akılla ısrar ediyor? Tarihe çok meraklı ise Türklerin haçlılarla hiç kolkola girmediğini bilmesi gerekir. Hiçbir devlet adamımız, yabancı askerler için dua da etmemiştir.

 

Yok dini bütün Müslümanım, tarihi yâd edeceğim diyorsa Ayasofya'yı ibadete açsın. Ayasofya'dan AVM olmaz tabii. Mütedeyyin vatandaşı cami önündeki pozları ile yönlendirebiliyor. O bakımdan Ayasofya'yı ibadete açmaz. Ayasofya'yı ibadete, dışarı ile göbek bağı olmayan bir Başbakan açabilir.

 

O bakımdan ben bu milli görüş gömleklilerin, gömleği çıkardık diyenlerin her yıl İstanbul'un fethini kutladığı törenlerde fethin sembolü 'Ayasofya'yı ibadete açalım' dediğine hiç şahit olmadım.

 

*** 

 

TOPÇU KIŞLASINDA AFYONCULUK

Kışlada yok yok. 

"Burası, 1933'e kadar devletin gözetiminde ve devlete gelir sağlayacak bir unsur olarak, hem Türkiye'de yetiştirilen afyonun işlendiği hem de İran üzerinden Afganistan'dan gelen eroin ve afyonun Kasımpaşa'dan gemilere yüklenerek Avrupa'ya ve Amerika'ya yönlendirildiği yer. Eroin işlenmesi, Milletler Cemiyeti'nin notaları ve baskıları sonucunda 1933'te yasaklanmış ama 1937'ye kadar gayri resmi devam etmiş."

 

Kışla zaten bir yıl sonra yıkılıp, parka çevriliyor. En iyisi de o olmuş galiba. Şimdi niye geriye dönüp Topçu kışlasını yapacağım, zincir mağaza olacak diye milletle cebelleşiyor? Tabii orada hangi AVM açılacak, kimle anlaştılar bunu bilmek gerek. 

 


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

ÜMMET ŞEFİ

ÜMMET ŞEFİ

Şu an Türkiye'nin en önemli meselelerinin başında olması gereken Türkmeneli'nin peşmerge ve IŞİD tarafından işgal edilmesinden gayrı, Musul Konsolosluk çalı...

'FUAT AVNİ' ASLINDA 'HANS' MI?

'FUAT AVNİ' ASLINDA 'HANS' MI?

Değerli okur, Başbakan, Cumhurbaşkanı kim olmuş umurumda değil. Yeni tahtlarına çıkan bu insanlara, 'her çıkışın, bir de inişi var' diyorum.  ***  ...

YEMİN VE SİCİL

YEMİN VE SİCİL

Yeni bir Cumhurbaşkanı göreve başladı, yeni bir hükümet kuruluyor. Heyecanlanmayı, ümitli olmayı, iyi şeyler ummayı çok isterdim. Ancak, çok şükü...

Darısı başka maaşıyla geçinemeyen, burslu okuyan çocuklara !

Darısı başka maaşıyla geçinemeyen, burslu okuyan çocuklara !

17-25 Aralık'ı yaşayan-yaşatan normalde insan içine çıkamaz ama bizimki Çankaya'lara kadar çıktı. Sürekli bir top kefen ve kara toprak edebiyatı yap...

ERDOĞAN'IN "GÜÇ" TUTKUSU

ERDOĞAN'IN "GÜÇ" TUTKUSU

Hiç unutmuyorum. Tercüman Gazetesinde çalıştığım yıllardı. Süleyman Demirel, Gazetemizin patronu rahmetli Kemal Ilıcak"ı ziyarete gelmişti...

KANA PETROL BULAŞTI

KANA PETROL BULAŞTI

Toplumsal olaylardaki neden sonuç ilişkilerinin matematiksel netlikte desteklendiği bir alan vardır: "Kronoloji…" Yani olayların takvime göre sıralanması.  ...

"OĞLUM OBAMA'YI ARA ALMANYA'YI DURDURSUN"

"OĞLUM OBAMA'YI ARA ALMANYA'YI DURDURSUN"

Almanya Federal Haberalma Teşkilatı BND'nin Türkiye'yi dinlediği iddiasının doğru çıkmasından sonra Cumhurbaşkanı görünümlü Başbakan ve AKP Genel ...

"YENİ" İLE EMPATİ KURAN KARPUZLAR

"YENİ" İLE EMPATİ KURAN KARPUZLAR

İlklerin(!) iktidarı olan AKP bir ilki daha gerçekleştiriyor. Ne yapıyor? Duymadınız mı? Bebek katili adamın videolu mesajı yayınlanacakmış. Bu video Bebek katilinin 1999 yılın...

AKP'NİN MİKSERLERİ GÖREV BAŞINDA

AKP'NİN MİKSERLERİ GÖREV BAŞINDA

CHP'nin içini karıştırmaya muvaffak oldular, aynı oyunu MHP'de deniyorlar. Neymiş, MHP tabanı 'kurultay' diyormuş, eski vekillerden birini bulmuşlar, Oda.tv'de ya...

ERDOĞAN CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK

ERDOĞAN CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK

AKP kongresinde bizi şaşırtan, farklı, anlamlı, yeni bir şey arayanlar yine sukutu hayale uğradılar. Bildik ezberler, içi boş övünmeler, yanıltmalar, çarpıtmalar,...