Ortadoğu Gazetesi

KUVVACILARIN İŞKENCE GÖRDÜĞÜ TOPÇU KIŞLASI

KÖŞE YAZILARI / 2013-06-07 09:14:40

Başbakan'ın %50 zor tutuyoruz sözleri, eti kemiğe büründü. Rize'de 'Gezi parkı açıklaması' yapan ADD üyelerine, AKP'liler saldırdı. Gelen polise güvenmeyen, jandarma isteyen grup rahatsızlanan bir kişinin ambulansa alınmasından sonra, taşlı sopalı yandaş grubun ambulansı yumrukladığını görüyorlar. 

 

Erdoğan'ın %50'lilik taşlı sopalı gruptan acaba göz altına alınan olmuş mudur? Polisin baş edemediği yerde, yandaşlar mı devreye girecek bundan böyle. Bu yazıyı yazarken, Rize polisi bina önündeki saldırganları oradan uzaklaştırmak için ne tazyikli su sıkmıştı, ne de biber gazı. Ülkenin %50'sinin dokunulmazlığı mı varmış?

 

Erdoğan yanlış üzerine yanlış yapmakta ısrar ediyor. Diğer dikkat çeken unsur ise cemaatin kalemlerinin yön değiştirdiği. 'Biri Erdoğan'a gerçekleri anlatmalı, Erdoğan diktatör' gibi başlıklar atıyorlar. Gemiyi terk etme faslı başladıysa, durmaz. 

 

'Balık siyaseti' güdenlerin 'Erdoğan'ı daha çok suçlama yarışına' başlayacaklarını çok yakında göreceğiz. Bunun ne anlama geldiği belli. 

 

Şu an itibarıyla Erdoğan'ın önünde iki yol var. Ya milleti sakinleştirip, Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı gibi davranacak, ya da polis ordusu ve elindeki diğer güçleri diğer %50'ye hedef aldırarak, daha sertleşecek.

 

Ülkesi karışık halde iken Libya, Tunus ve Fas'a BOP eş başkanlığı kapsamında gidip, Esad'a karşı faaliyette bulunan Erdoğan'ın ne olup bittiği konusunda fikri yok. Sokaktaki insanların direncini bir şekilde kırılacağına inanıyor. Biber gazının üzerinde oturabileceğini sanıyor zahir.

 

*** 

 

ÜLKE KÖR ALİ HOCADAN GEÇİLMİYOR

Erdoğan başbakanlığı bir kenara bırakıp hâlâ İstanbul Belediye başkanı gibi davranıyor. 'tarihi yaşatacağız' diyor. Tarihten ne anlıyor acaba? 

 

Bahsi geçen topçu kışlasının adı isyanla anılan, ülkenin şeriatla yönetilmesini istediklerini biliyoruz. Demek ki neymiş,Osmanlı'da şer'i düzen yokmuş.  Yeni Osmanlı diye beyinleri yıkanmış zevatın ne tarihi, ne dini bilgisi yok.

 

Topçu Kışlası deyince Kör Ali Hoca'dan bahsetmemek olmaz. Saraya yaptığı jurnal karşılığı para alan, kafadan attığı Arapça metinlerle çavuşları kışkırtan Kör Ali Hoca elinde asker listesi ile kışkırttığı askerin başında, sokak sokak okullu zabit arar. Hareket Ordusu kontrolü ele geçirince, Safranbolu'ya sürülür.

 

O civarda asilerle hareket eder. Gerede isyanının da öncüsü olur. Anadolu'da Mustafa Kemal kuvvetleri başarı kazanınca, 1922'de İstanbul'a kaçar. İngiliz işgal komutanlığına, para karşılığında muhbirlik eder. 

 

Yine Topçu kışlası, İstanbul'un işgaliyle birlikte işgal kuvvetleri tarafından, işkencehane olarak kullanılmıştır. Anadolu'da mücadele veren Türk ordusuna yardım eden, onlarla hareket edenler tutuklanarak Topçu Kışlasına getirilmiştir.

 

Akla hayale gelmeyen işkenceler sonunda şehit olanlar için, İstanbullular buradan geçerken Fatiha okurlarmış. Bölge olarak azınlıkların oturduğu o bölgede, insanların canhıraş feryatlarını duyan azınlıkların 'şerefine vre' diye kahkahalarla güldüğü söylenir.

 

Şimdi gelelim projeye. Tayyip Erdoğan geçmişteki hangi tarihi yad etmek için burasını canlandırmaktan bahsediyor?

 

31 Mart isyanı mı, işkencehaneyi mi? Gerçekten Topçu kışlası projesi ısrarı ile Allah'ın(c.c.) gazabına uğradığı inanılan Erdoğan hangi akılla ısrar ediyor? Tarihe çok meraklı ise Türklerin haçlılarla hiç kolkola girmediğini bilmesi gerekir. Hiçbir devlet adamımız, yabancı askerler için dua da etmemiştir.

 

Yok dini bütün Müslümanım, tarihi yâd edeceğim diyorsa Ayasofya'yı ibadete açsın. Ayasofya'dan AVM olmaz tabii. Mütedeyyin vatandaşı cami önündeki pozları ile yönlendirebiliyor. O bakımdan Ayasofya'yı ibadete açmaz. Ayasofya'yı ibadete, dışarı ile göbek bağı olmayan bir Başbakan açabilir.

 

O bakımdan ben bu milli görüş gömleklilerin, gömleği çıkardık diyenlerin her yıl İstanbul'un fethini kutladığı törenlerde fethin sembolü 'Ayasofya'yı ibadete açalım' dediğine hiç şahit olmadım.

 

*** 

 

TOPÇU KIŞLASINDA AFYONCULUK

Kışlada yok yok. 

"Burası, 1933'e kadar devletin gözetiminde ve devlete gelir sağlayacak bir unsur olarak, hem Türkiye'de yetiştirilen afyonun işlendiği hem de İran üzerinden Afganistan'dan gelen eroin ve afyonun Kasımpaşa'dan gemilere yüklenerek Avrupa'ya ve Amerika'ya yönlendirildiği yer. Eroin işlenmesi, Milletler Cemiyeti'nin notaları ve baskıları sonucunda 1933'te yasaklanmış ama 1937'ye kadar gayri resmi devam etmiş."

 

Kışla zaten bir yıl sonra yıkılıp, parka çevriliyor. En iyisi de o olmuş galiba. Şimdi niye geriye dönüp Topçu kışlasını yapacağım, zincir mağaza olacak diye milletle cebelleşiyor? Tabii orada hangi AVM açılacak, kimle anlaştılar bunu bilmek gerek. 

 


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

Tarihe geçen AKP sembolleri

Tarihe geçen AKP sembolleri

          Türkiye sadece dış politikada, terörde, dünyadaki saygınlıkta ve etkinlikte, içerideki sosyal yapıda derin ve büyük bir &cced...

Ucube

Ucube

   Dün bu köşede bir şey yazdım. Şayet paralel varsa 13 yıdır bunların yatakçısı AKP'dir diye. Bugün bir şeyi daha teyit etmiş oluyoruz ki, sadece AKP...

Sınırda Vurulan Biz miydik?

Sınırda Vurulan Biz miydik?

Ne yazık ki benim böyle bir kaygım var! En azından Suriye eksenli gerilim azalana kadar Rus uçağının enkazının Türk Birliğinin yolunu tıkayan bir barikat gibi kullan...

RUSLAR KAFAYI ÜLKÜCÜLERLE BOZMUŞ

RUSLAR KAFAYI ÜLKÜCÜLERLE BOZMUŞ

Ey Türk milleti, her gün al bayrağa sarılı yiğitler geliyor, alışıyorsun… Ne diye oyunda oynaştasın? Alışma! *** SSCB hayaleti peşinde koşan KGB bozmas...

KİRPİ İLE YATAĞA GİRMEK

KİRPİ İLE YATAĞA GİRMEK

Türk milleti, her gün şehit geliyor, ocaklara ateş düşüyor, alışıyorsunuz… Alışmayın! * AKP, kirpi ile yatağa girdi bir kere… Yine bir RT...

Daha ne olması gerekiyor?

Daha ne olması gerekiyor?

          Türkiye yangın yeri gibi. Kelimenin tam anlamıyla kurtuluş savaşı şartlarını yaşıyoruz. Etrafımızda amansız bir kuşatma var. Bu hazin tablo hi&...

DEVLET BAHÇELİ HAKLI ÇIKTIKÇA, AKP ERİYOR....

DEVLET BAHÇELİ HAKLI ÇIKTIKÇA, AKP ERİYOR....

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ülke meseleleri,sosyal konular, dış politika ve terör başta olmak üzere ne dediyse haklı çıkan bir lider. Dün ne söyl...

SURİYE'DE BATAĞA SAPLANIP İSRAİL'E SARILMANIN BEDELİ NE OLACAK?

SURİYE'DE BATAĞA SAPLANIP İSRAİL'E SARILMANIN BEDELİ NE OLACAK?

Almanya Başbakan'ı Angela Merkel geride bıraktığımız 2 aylık zaman içerisinde ülkemizi üçüncü kez ziyaret etti. Ziyaretin konusu malumdu: Avrupa...

Suriye'de Av Olan Avcı!

Suriye'de Av Olan Avcı!

Uluslararası ilişkiler, dalgalı bir denizde avlanmak gibi ustalık gerektirir. Kol gücü yetmez; oltaları birbirine karıştırmamanız; fazla derine salıp, kayaya, yosuna takmamanız...

DÜŞMANLARINI BİLE GÖRMEKTEN ACİZLER

DÜŞMANLARINI BİLE GÖRMEKTEN ACİZLER

Siyaset Günlük bir iş değildir. Devleti yönetmek gece alınan kararları, Sabah uygulamak hiç değildir. Siyasetçinin sırtında çok büyü...

Reklam