Ortadoğu Gazetesi

KUVVACILARIN İŞKENCE GÖRDÜĞÜ TOPÇU KIŞLASI

KÖŞE YAZILARI / 2013-06-07 09:14:40

Başbakan'ın %50 zor tutuyoruz sözleri, eti kemiğe büründü. Rize'de 'Gezi parkı açıklaması' yapan ADD üyelerine, AKP'liler saldırdı. Gelen polise güvenmeyen, jandarma isteyen grup rahatsızlanan bir kişinin ambulansa alınmasından sonra, taşlı sopalı yandaş grubun ambulansı yumrukladığını görüyorlar. 

 

Erdoğan'ın %50'lilik taşlı sopalı gruptan acaba göz altına alınan olmuş mudur? Polisin baş edemediği yerde, yandaşlar mı devreye girecek bundan böyle. Bu yazıyı yazarken, Rize polisi bina önündeki saldırganları oradan uzaklaştırmak için ne tazyikli su sıkmıştı, ne de biber gazı. Ülkenin %50'sinin dokunulmazlığı mı varmış?

 

Erdoğan yanlış üzerine yanlış yapmakta ısrar ediyor. Diğer dikkat çeken unsur ise cemaatin kalemlerinin yön değiştirdiği. 'Biri Erdoğan'a gerçekleri anlatmalı, Erdoğan diktatör' gibi başlıklar atıyorlar. Gemiyi terk etme faslı başladıysa, durmaz. 

 

'Balık siyaseti' güdenlerin 'Erdoğan'ı daha çok suçlama yarışına' başlayacaklarını çok yakında göreceğiz. Bunun ne anlama geldiği belli. 

 

Şu an itibarıyla Erdoğan'ın önünde iki yol var. Ya milleti sakinleştirip, Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı gibi davranacak, ya da polis ordusu ve elindeki diğer güçleri diğer %50'ye hedef aldırarak, daha sertleşecek.

 

Ülkesi karışık halde iken Libya, Tunus ve Fas'a BOP eş başkanlığı kapsamında gidip, Esad'a karşı faaliyette bulunan Erdoğan'ın ne olup bittiği konusunda fikri yok. Sokaktaki insanların direncini bir şekilde kırılacağına inanıyor. Biber gazının üzerinde oturabileceğini sanıyor zahir.

 

*** 

 

ÜLKE KÖR ALİ HOCADAN GEÇİLMİYOR

Erdoğan başbakanlığı bir kenara bırakıp hâlâ İstanbul Belediye başkanı gibi davranıyor. 'tarihi yaşatacağız' diyor. Tarihten ne anlıyor acaba? 

 

Bahsi geçen topçu kışlasının adı isyanla anılan, ülkenin şeriatla yönetilmesini istediklerini biliyoruz. Demek ki neymiş,Osmanlı'da şer'i düzen yokmuş.  Yeni Osmanlı diye beyinleri yıkanmış zevatın ne tarihi, ne dini bilgisi yok.

 

Topçu Kışlası deyince Kör Ali Hoca'dan bahsetmemek olmaz. Saraya yaptığı jurnal karşılığı para alan, kafadan attığı Arapça metinlerle çavuşları kışkırtan Kör Ali Hoca elinde asker listesi ile kışkırttığı askerin başında, sokak sokak okullu zabit arar. Hareket Ordusu kontrolü ele geçirince, Safranbolu'ya sürülür.

 

O civarda asilerle hareket eder. Gerede isyanının da öncüsü olur. Anadolu'da Mustafa Kemal kuvvetleri başarı kazanınca, 1922'de İstanbul'a kaçar. İngiliz işgal komutanlığına, para karşılığında muhbirlik eder. 

 

Yine Topçu kışlası, İstanbul'un işgaliyle birlikte işgal kuvvetleri tarafından, işkencehane olarak kullanılmıştır. Anadolu'da mücadele veren Türk ordusuna yardım eden, onlarla hareket edenler tutuklanarak Topçu Kışlasına getirilmiştir.

 

Akla hayale gelmeyen işkenceler sonunda şehit olanlar için, İstanbullular buradan geçerken Fatiha okurlarmış. Bölge olarak azınlıkların oturduğu o bölgede, insanların canhıraş feryatlarını duyan azınlıkların 'şerefine vre' diye kahkahalarla güldüğü söylenir.

 

Şimdi gelelim projeye. Tayyip Erdoğan geçmişteki hangi tarihi yad etmek için burasını canlandırmaktan bahsediyor?

 

31 Mart isyanı mı, işkencehaneyi mi? Gerçekten Topçu kışlası projesi ısrarı ile Allah'ın(c.c.) gazabına uğradığı inanılan Erdoğan hangi akılla ısrar ediyor? Tarihe çok meraklı ise Türklerin haçlılarla hiç kolkola girmediğini bilmesi gerekir. Hiçbir devlet adamımız, yabancı askerler için dua da etmemiştir.

 

Yok dini bütün Müslümanım, tarihi yâd edeceğim diyorsa Ayasofya'yı ibadete açsın. Ayasofya'dan AVM olmaz tabii. Mütedeyyin vatandaşı cami önündeki pozları ile yönlendirebiliyor. O bakımdan Ayasofya'yı ibadete açmaz. Ayasofya'yı ibadete, dışarı ile göbek bağı olmayan bir Başbakan açabilir.

 

O bakımdan ben bu milli görüş gömleklilerin, gömleği çıkardık diyenlerin her yıl İstanbul'un fethini kutladığı törenlerde fethin sembolü 'Ayasofya'yı ibadete açalım' dediğine hiç şahit olmadım.

 

*** 

 

TOPÇU KIŞLASINDA AFYONCULUK

Kışlada yok yok. 

"Burası, 1933'e kadar devletin gözetiminde ve devlete gelir sağlayacak bir unsur olarak, hem Türkiye'de yetiştirilen afyonun işlendiği hem de İran üzerinden Afganistan'dan gelen eroin ve afyonun Kasımpaşa'dan gemilere yüklenerek Avrupa'ya ve Amerika'ya yönlendirildiği yer. Eroin işlenmesi, Milletler Cemiyeti'nin notaları ve baskıları sonucunda 1933'te yasaklanmış ama 1937'ye kadar gayri resmi devam etmiş."

 

Kışla zaten bir yıl sonra yıkılıp, parka çevriliyor. En iyisi de o olmuş galiba. Şimdi niye geriye dönüp Topçu kışlasını yapacağım, zincir mağaza olacak diye milletle cebelleşiyor? Tabii orada hangi AVM açılacak, kimle anlaştılar bunu bilmek gerek. 

 


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

NE IŞİD"MİŞ! BE!

NE IŞİD"MİŞ! BE!

Ne  IŞİD"MİŞ! Adamlar sanki EVRENİN askerleri. Özel olarak yaratılmışlar, Ya da yetiştirilmişler. ABD vuruyor. Türkiye vuruyor. Mısır ,Sina&q...

Canlı Bombalar  Ayaklı Cephaneler

Canlı Bombalar Ayaklı Cephaneler

     Şimdi bir siyasi parti düşünün "biji serok Apo" diyerek siyaset yapıyor. Öcalan'a özgürlük mitingleri düzenliyor; Ö...

Hiç olmazsa susun

Hiç olmazsa susun

          Bütün dünya Türkiye'nin niye bu halde olduğunu görüyor, söylüyor, yazıyor, ama bizim hükümetimiz hala masa...

PKK'NIN VATANIMIZA GÖZ DİKMESİNE 'BARIŞ' DİYENLER

PKK'NIN VATANIMIZA GÖZ DİKMESİNE 'BARIŞ' DİYENLER

Ne barışı? Hangi barıştan bahsediliyor? 1984'den beri devleti zaafa uğratıp, bölgeyi bölmeye dönük eylemleri ile PKK kim barış istemek kim? Yedi düvelin bö...

DEVLET BAHÇELİ AKREBİN HUYUNU BİLİYOR!

DEVLET BAHÇELİ AKREBİN HUYUNU BİLİYOR!

Ankara'da 97 vatandaşımızın ölmesiyle, yüzlerce vatandaşımızın yaralanmasıyla sonuçlanan canlı bomba eylemi sonrası Başbakan görünümlü Ahmet Dav...

Türkiye'yi size böldürtmeyeceğiz

Türkiye'yi size böldürtmeyeceğiz

Ankara'daki patlamadan sonra sorulacak ilk soru şu. Kime yaradı? Ya da birden çok hedefi nedir? Türkiye üzerinde hesabı olan, PKK saldırılarının yetmediğini dü...

Patlayan AKP'nin yetersizliğidir

Patlayan AKP'nin yetersizliğidir

      Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarihinin en büyük olumsuzluklarını, kayıplarını, teslimiyetlerini yaşamaya devam ediyor. Son yüz yılın en büyü...

Suriye'ye Giremediler Ama Terörü Türkiye'ye Taşıdılar

Suriye'ye Giremediler Ama Terörü Türkiye'ye Taşıdılar

95 vatandaşımız yeni bir terör saldırısı sonucu hayatını feci şekilde kaybetti. MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin tariflediği gibi "Bu saldırı açıkça...

PATLAYAN BOMBALARIN HEDEFİ VE İKTİDAR ZAAFİYETLERİ!

PATLAYAN BOMBALARIN HEDEFİ VE İKTİDAR ZAAFİYETLERİ!

Türkiye'de yaşananlar adeta Irak'ta, Suriye'de yaşananları aratmıyor. Terör her yerde kol geziyor. Terör öyle bir hale geldi ki, kendine alan bulamadığı T&uum...

MÜKEMMELLİK GİRDABINDA BOĞULURKEN

MÜKEMMELLİK GİRDABINDA BOĞULURKEN

İnsanın  yaratılışı gereği daima mükemmeli aradığına inanılır. Sanki en mükemmeline talip olmak, en mükemmelini  yapmak, en mükemmeline yürümek v...