Ortadoğu Gazetesi


SON DAKİKA  Hidayet Karaca dahil 4 kişi tutuklandı   |   "Son yapılan operasyon bir algı operasyonudur"   |  "ARTIK ŞAFAK SÖKÜYOR MASKELİ YÜZLER KORKUYOR"   |  Dumanlı serbest, Karaca tutuklandı   |  Ekrem Dumanlı'nın bebeği oldu   |  Gülen'den Erdoğan'a faili meçhul cinayet cevabı   |  Büyükataman: AKP, Esed'ı solda sıfır bıraktı   |  EMİR SARIGÜL, İSTİFA ETTİ   |  Arınç: Dumanlı ve Karaca tutuksuz yargılanmalı   |  Türkiye ile ilgili yapılan bu anket çok konuşulacak!   |

KUVVACILARIN İŞKENCE GÖRDÜĞÜ TOPÇU KIŞLASI

KÖŞE YAZILARI / 2013-06-07 09:14:40

Başbakan'ın %50 zor tutuyoruz sözleri, eti kemiğe büründü. Rize'de 'Gezi parkı açıklaması' yapan ADD üyelerine, AKP'liler saldırdı. Gelen polise güvenmeyen, jandarma isteyen grup rahatsızlanan bir kişinin ambulansa alınmasından sonra, taşlı sopalı yandaş grubun ambulansı yumrukladığını görüyorlar. 

 

Erdoğan'ın %50'lilik taşlı sopalı gruptan acaba göz altına alınan olmuş mudur? Polisin baş edemediği yerde, yandaşlar mı devreye girecek bundan böyle. Bu yazıyı yazarken, Rize polisi bina önündeki saldırganları oradan uzaklaştırmak için ne tazyikli su sıkmıştı, ne de biber gazı. Ülkenin %50'sinin dokunulmazlığı mı varmış?

 

Erdoğan yanlış üzerine yanlış yapmakta ısrar ediyor. Diğer dikkat çeken unsur ise cemaatin kalemlerinin yön değiştirdiği. 'Biri Erdoğan'a gerçekleri anlatmalı, Erdoğan diktatör' gibi başlıklar atıyorlar. Gemiyi terk etme faslı başladıysa, durmaz. 

 

'Balık siyaseti' güdenlerin 'Erdoğan'ı daha çok suçlama yarışına' başlayacaklarını çok yakında göreceğiz. Bunun ne anlama geldiği belli. 

 

Şu an itibarıyla Erdoğan'ın önünde iki yol var. Ya milleti sakinleştirip, Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı gibi davranacak, ya da polis ordusu ve elindeki diğer güçleri diğer %50'ye hedef aldırarak, daha sertleşecek.

 

Ülkesi karışık halde iken Libya, Tunus ve Fas'a BOP eş başkanlığı kapsamında gidip, Esad'a karşı faaliyette bulunan Erdoğan'ın ne olup bittiği konusunda fikri yok. Sokaktaki insanların direncini bir şekilde kırılacağına inanıyor. Biber gazının üzerinde oturabileceğini sanıyor zahir.

 

*** 

 

ÜLKE KÖR ALİ HOCADAN GEÇİLMİYOR

Erdoğan başbakanlığı bir kenara bırakıp hâlâ İstanbul Belediye başkanı gibi davranıyor. 'tarihi yaşatacağız' diyor. Tarihten ne anlıyor acaba? 

 

Bahsi geçen topçu kışlasının adı isyanla anılan, ülkenin şeriatla yönetilmesini istediklerini biliyoruz. Demek ki neymiş,Osmanlı'da şer'i düzen yokmuş.  Yeni Osmanlı diye beyinleri yıkanmış zevatın ne tarihi, ne dini bilgisi yok.

 

Topçu Kışlası deyince Kör Ali Hoca'dan bahsetmemek olmaz. Saraya yaptığı jurnal karşılığı para alan, kafadan attığı Arapça metinlerle çavuşları kışkırtan Kör Ali Hoca elinde asker listesi ile kışkırttığı askerin başında, sokak sokak okullu zabit arar. Hareket Ordusu kontrolü ele geçirince, Safranbolu'ya sürülür.

 

O civarda asilerle hareket eder. Gerede isyanının da öncüsü olur. Anadolu'da Mustafa Kemal kuvvetleri başarı kazanınca, 1922'de İstanbul'a kaçar. İngiliz işgal komutanlığına, para karşılığında muhbirlik eder. 

 

Yine Topçu kışlası, İstanbul'un işgaliyle birlikte işgal kuvvetleri tarafından, işkencehane olarak kullanılmıştır. Anadolu'da mücadele veren Türk ordusuna yardım eden, onlarla hareket edenler tutuklanarak Topçu Kışlasına getirilmiştir.

 

Akla hayale gelmeyen işkenceler sonunda şehit olanlar için, İstanbullular buradan geçerken Fatiha okurlarmış. Bölge olarak azınlıkların oturduğu o bölgede, insanların canhıraş feryatlarını duyan azınlıkların 'şerefine vre' diye kahkahalarla güldüğü söylenir.

 

Şimdi gelelim projeye. Tayyip Erdoğan geçmişteki hangi tarihi yad etmek için burasını canlandırmaktan bahsediyor?

 

31 Mart isyanı mı, işkencehaneyi mi? Gerçekten Topçu kışlası projesi ısrarı ile Allah'ın(c.c.) gazabına uğradığı inanılan Erdoğan hangi akılla ısrar ediyor? Tarihe çok meraklı ise Türklerin haçlılarla hiç kolkola girmediğini bilmesi gerekir. Hiçbir devlet adamımız, yabancı askerler için dua da etmemiştir.

 

Yok dini bütün Müslümanım, tarihi yâd edeceğim diyorsa Ayasofya'yı ibadete açsın. Ayasofya'dan AVM olmaz tabii. Mütedeyyin vatandaşı cami önündeki pozları ile yönlendirebiliyor. O bakımdan Ayasofya'yı ibadete açmaz. Ayasofya'yı ibadete, dışarı ile göbek bağı olmayan bir Başbakan açabilir.

 

O bakımdan ben bu milli görüş gömleklilerin, gömleği çıkardık diyenlerin her yıl İstanbul'un fethini kutladığı törenlerde fethin sembolü 'Ayasofya'yı ibadete açalım' dediğine hiç şahit olmadım.

 

*** 

 

TOPÇU KIŞLASINDA AFYONCULUK

Kışlada yok yok. 

"Burası, 1933'e kadar devletin gözetiminde ve devlete gelir sağlayacak bir unsur olarak, hem Türkiye'de yetiştirilen afyonun işlendiği hem de İran üzerinden Afganistan'dan gelen eroin ve afyonun Kasımpaşa'dan gemilere yüklenerek Avrupa'ya ve Amerika'ya yönlendirildiği yer. Eroin işlenmesi, Milletler Cemiyeti'nin notaları ve baskıları sonucunda 1933'te yasaklanmış ama 1937'ye kadar gayri resmi devam etmiş."

 

Kışla zaten bir yıl sonra yıkılıp, parka çevriliyor. En iyisi de o olmuş galiba. Şimdi niye geriye dönüp Topçu kışlasını yapacağım, zincir mağaza olacak diye milletle cebelleşiyor? Tabii orada hangi AVM açılacak, kimle anlaştılar bunu bilmek gerek. 

 


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

MAHŞERİN BEŞ KIRILGAN ATLISI

MAHŞERİN BEŞ KIRILGAN ATLISI

Bazen sorguluyorum. Devletin menfaati mi? Ön planda tutulmalı, Yoksa kişisel çıkarlar, korkular mı? Aslında devleti yönetmede kin olmamalı. Asıl olan devleti...

AKP'NİN %34'LE İKTİDARA DEVAM STRATEJİSİ

AKP'NİN %34'LE İKTİDARA DEVAM STRATEJİSİ

      Zorlama tahminler başladı. Gizli-açık yandaşlar seçim tahmininde bulunarak, göze girme borsasını erken açtı. AKP sözde %50'...

KAÇAK SARAY VE BAŞBAKANIN ÇARESİZLİĞİ

KAÇAK SARAY VE BAŞBAKANIN ÇARESİZLİĞİ

Başbakan Davutoğlu, hükümeti Erdoğan'dan değil de, bir başka partiden alsaydı, bugün söyleyeceği tek şey, "enkaz devraldık" olurdu. Nitekim, dolaylı olar...

DIŞTAN İÇE İHANET NASIL İŞLİYOR?

DIŞTAN İÇE İHANET NASIL İŞLİYOR?

Uzun süredir değinmek istediğim ancak henüz yazmaya imkan bulduğum bir gelişmeyi bugün sizlerle paylaşmak istiyorum. Sözde çözüm süreci ile ilgili...

YENİ AKİT VE MEHMET ÖZHASEKİ BİRLEŞİMİ!

YENİ AKİT VE MEHMET ÖZHASEKİ BİRLEŞİMİ!

Geçtiğimiz günlerde haber sitelerinde iki haberi yan yana okudum ve sonra "Allah'ım bunlara akıl ve şuur" dedim.  Birinci haber Yeni Akit Gazetesi'nin man...

Neden Hırsızları Hoş Gösteriyorlar? Oluşturulmak İstenen Algı Ne?

Neden Hırsızları Hoş Gösteriyorlar? Oluşturulmak İstenen Algı Ne?

Bir türlü gerçek anlamını bulamadım. Son aylarda televizyonlarda birden bire AKP'yi ardı ardına yüzde 50'lerde gösteren anketler gibi hırsızlığı normal ...

ON İKİ YIL BOYUNCA ARMUT TOPLAYAN AKP İKTİDARI

ON İKİ YIL BOYUNCA ARMUT TOPLAYAN AKP İKTİDARI

Yenişafak'ta 15 Aralık günü bazı yazarların başlıkları şöyleydi. "Ekrem Dumanlı sadece gazeteci mi? - İbrahim Karagül, Bu elemanları kim yetiştirdi? - Salih...

17-25 ARALIK ÇÜRÜMEYİ DERİNLEŞTİRDİ

17-25 ARALIK ÇÜRÜMEYİ DERİNLEŞTİRDİ

17-25 Aralık gibi dünyanın en büyük talanını yaşamış bir ekonominin sağlam ve sağlıklı olmasını beklemek, beyhudedir. Nitekim, küçük bir esintide bü...

NASIL OLUYORMUŞ TAYYİP EFENDİ?

NASIL OLUYORMUŞ TAYYİP EFENDİ?

AKP ve cemaat kavgasında, bundan önce yaptığı tespitlerle, uyarılarla her konuda haklı çıkan kişi, MHP Lideri Devlet Bahçeli olmuştur. Cemaat özellikle 2007 se&cced...

GÜNÜMÜZ NOSTRADAMUS"U;"FUAT AVNİ"

GÜNÜMÜZ NOSTRADAMUS"U;"FUAT AVNİ"

  O bir FENOMEN. Sosyal medyanın bir numarası. Önemli olaylar arifesinde, Herkes onun ağzının içine bakıyor. Twitter'da yazdığı her kelime, Yaz...