Ortadoğu Gazetesi

KUVVACILARIN İŞKENCE GÖRDÜĞÜ TOPÇU KIŞLASI

KÖŞE YAZILARI / 2013-06-07 09:14:40

Başbakan'ın %50 zor tutuyoruz sözleri, eti kemiğe büründü. Rize'de 'Gezi parkı açıklaması' yapan ADD üyelerine, AKP'liler saldırdı. Gelen polise güvenmeyen, jandarma isteyen grup rahatsızlanan bir kişinin ambulansa alınmasından sonra, taşlı sopalı yandaş grubun ambulansı yumrukladığını görüyorlar. 

 

Erdoğan'ın %50'lilik taşlı sopalı gruptan acaba göz altına alınan olmuş mudur? Polisin baş edemediği yerde, yandaşlar mı devreye girecek bundan böyle. Bu yazıyı yazarken, Rize polisi bina önündeki saldırganları oradan uzaklaştırmak için ne tazyikli su sıkmıştı, ne de biber gazı. Ülkenin %50'sinin dokunulmazlığı mı varmış?

 

Erdoğan yanlış üzerine yanlış yapmakta ısrar ediyor. Diğer dikkat çeken unsur ise cemaatin kalemlerinin yön değiştirdiği. 'Biri Erdoğan'a gerçekleri anlatmalı, Erdoğan diktatör' gibi başlıklar atıyorlar. Gemiyi terk etme faslı başladıysa, durmaz. 

 

'Balık siyaseti' güdenlerin 'Erdoğan'ı daha çok suçlama yarışına' başlayacaklarını çok yakında göreceğiz. Bunun ne anlama geldiği belli. 

 

Şu an itibarıyla Erdoğan'ın önünde iki yol var. Ya milleti sakinleştirip, Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı gibi davranacak, ya da polis ordusu ve elindeki diğer güçleri diğer %50'ye hedef aldırarak, daha sertleşecek.

 

Ülkesi karışık halde iken Libya, Tunus ve Fas'a BOP eş başkanlığı kapsamında gidip, Esad'a karşı faaliyette bulunan Erdoğan'ın ne olup bittiği konusunda fikri yok. Sokaktaki insanların direncini bir şekilde kırılacağına inanıyor. Biber gazının üzerinde oturabileceğini sanıyor zahir.

 

*** 

 

ÜLKE KÖR ALİ HOCADAN GEÇİLMİYOR

Erdoğan başbakanlığı bir kenara bırakıp hâlâ İstanbul Belediye başkanı gibi davranıyor. 'tarihi yaşatacağız' diyor. Tarihten ne anlıyor acaba? 

 

Bahsi geçen topçu kışlasının adı isyanla anılan, ülkenin şeriatla yönetilmesini istediklerini biliyoruz. Demek ki neymiş,Osmanlı'da şer'i düzen yokmuş.  Yeni Osmanlı diye beyinleri yıkanmış zevatın ne tarihi, ne dini bilgisi yok.

 

Topçu Kışlası deyince Kör Ali Hoca'dan bahsetmemek olmaz. Saraya yaptığı jurnal karşılığı para alan, kafadan attığı Arapça metinlerle çavuşları kışkırtan Kör Ali Hoca elinde asker listesi ile kışkırttığı askerin başında, sokak sokak okullu zabit arar. Hareket Ordusu kontrolü ele geçirince, Safranbolu'ya sürülür.

 

O civarda asilerle hareket eder. Gerede isyanının da öncüsü olur. Anadolu'da Mustafa Kemal kuvvetleri başarı kazanınca, 1922'de İstanbul'a kaçar. İngiliz işgal komutanlığına, para karşılığında muhbirlik eder. 

 

Yine Topçu kışlası, İstanbul'un işgaliyle birlikte işgal kuvvetleri tarafından, işkencehane olarak kullanılmıştır. Anadolu'da mücadele veren Türk ordusuna yardım eden, onlarla hareket edenler tutuklanarak Topçu Kışlasına getirilmiştir.

 

Akla hayale gelmeyen işkenceler sonunda şehit olanlar için, İstanbullular buradan geçerken Fatiha okurlarmış. Bölge olarak azınlıkların oturduğu o bölgede, insanların canhıraş feryatlarını duyan azınlıkların 'şerefine vre' diye kahkahalarla güldüğü söylenir.

 

Şimdi gelelim projeye. Tayyip Erdoğan geçmişteki hangi tarihi yad etmek için burasını canlandırmaktan bahsediyor?

 

31 Mart isyanı mı, işkencehaneyi mi? Gerçekten Topçu kışlası projesi ısrarı ile Allah'ın(c.c.) gazabına uğradığı inanılan Erdoğan hangi akılla ısrar ediyor? Tarihe çok meraklı ise Türklerin haçlılarla hiç kolkola girmediğini bilmesi gerekir. Hiçbir devlet adamımız, yabancı askerler için dua da etmemiştir.

 

Yok dini bütün Müslümanım, tarihi yâd edeceğim diyorsa Ayasofya'yı ibadete açsın. Ayasofya'dan AVM olmaz tabii. Mütedeyyin vatandaşı cami önündeki pozları ile yönlendirebiliyor. O bakımdan Ayasofya'yı ibadete açmaz. Ayasofya'yı ibadete, dışarı ile göbek bağı olmayan bir Başbakan açabilir.

 

O bakımdan ben bu milli görüş gömleklilerin, gömleği çıkardık diyenlerin her yıl İstanbul'un fethini kutladığı törenlerde fethin sembolü 'Ayasofya'yı ibadete açalım' dediğine hiç şahit olmadım.

 

*** 

 

TOPÇU KIŞLASINDA AFYONCULUK

Kışlada yok yok. 

"Burası, 1933'e kadar devletin gözetiminde ve devlete gelir sağlayacak bir unsur olarak, hem Türkiye'de yetiştirilen afyonun işlendiği hem de İran üzerinden Afganistan'dan gelen eroin ve afyonun Kasımpaşa'dan gemilere yüklenerek Avrupa'ya ve Amerika'ya yönlendirildiği yer. Eroin işlenmesi, Milletler Cemiyeti'nin notaları ve baskıları sonucunda 1933'te yasaklanmış ama 1937'ye kadar gayri resmi devam etmiş."

 

Kışla zaten bir yıl sonra yıkılıp, parka çevriliyor. En iyisi de o olmuş galiba. Şimdi niye geriye dönüp Topçu kışlasını yapacağım, zincir mağaza olacak diye milletle cebelleşiyor? Tabii orada hangi AVM açılacak, kimle anlaştılar bunu bilmek gerek. 

 


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

MHP'Yİ KUŞATAN FETÖ'NÜN HEDEFİ!

MHP'Yİ KUŞATAN FETÖ'NÜN HEDEFİ!

Aylar önce "BU TELAŞ, BU ACELE NİÇİNDİR?" başlıklı bir yazı yazıp, köşemde şu değerlendirmeyi yapmıştım:   "1 Kasım seçimlerinin heme...

Pabuç Pahalı?

Pabuç Pahalı?

   Demokrasi bugün pek çok ülkede ama kendince ya da uluslararası ilkelere göre uygulanmaktadır. İnkar edemeyeceğimiz şey bir şekilde uygulanmasıdır. Ç...

Bir Eksik Darbenin Anatomisi - I

Bir Eksik Darbenin Anatomisi - I

Bugüne kadar aldığı en büyük ödül, fikirlerine en çok değer verdiği liderinden aldığı "ufuk açıcı" unvanı olan bir yazarın şimdi ne yap...

ŞİRKETLERE PİLOT YETİŞTİRME KOMUTANLIĞI!

ŞİRKETLERE PİLOT YETİŞTİRME KOMUTANLIĞI!

Bu hikâye uzundur, bu millete devlet adamı diye alkışlatılan koca koca adamların vebali büyüktür… Bir zamanlar, şortla askeri birlik denetleyen adamlar başlat...

Lider Bahçeli Gerçeği ve AKP Hükümeti

Lider Bahçeli Gerçeği ve AKP Hükümeti

   Arşiv niteliğinde bir görüntüden söz etmek istiyorum:Yetkili konumda yetkililer ve etkili konumda yandaş yazarların ağzından bir Öcalan güzellemesi....

TARİHİ DEVLET YAZAR

TARİHİ DEVLET YAZAR

15 Temmuz, karanlık bir gecede, terörist bir eylem olarak tarihteki yerini almıştır. Türk Milletine ve Demokrasiye kast edenler, bu gecede sahneye çıkarak çılgın bir ...

Ankara Satrancı!

Ankara Satrancı!

İlk günden itibaren böyle boşluklu ve karanlık bir senaryonun sadece darbe planı olarak görülemeyeceğini, ifade etmeye çalıştım. Ortak demokratikduruşa zarar...

EFSANE DEĞİL HAKİKAT!

EFSANE DEĞİL HAKİKAT!

15 Temmuz, yılların birikimiyle beyinleri uyuşturulmuş, 12 yıl sirkedeki kurt gibi yaşamış darbecilerin cinnet haliydi! Bu cinnet, vatansever bir devlet adamı ve onu takip eden Tü...

BİR BRUTUS"TA BATIDAN

BİR BRUTUS"TA BATIDAN

İçimizde yeterince BRUTUS varken, Onlarla çatışmaktan, Uğraşmaktan bunalmışken. Birde DIŞ BRUTUS"LAR sahneye çıktı. Hançeri kapıp, D&...

Demokrasiyi Devlet Bahçeli kurtardı

Demokrasiyi Devlet Bahçeli kurtardı

Demokrat olmak, hukuka inanmak, ülkesini ve milletini sevmek, milli iradeye saygı göstermek, her ne pahasına olursa olsun darbelere karşı direnmek, teröre ve ihanete set ç...