Ortadoğu Gazetesi


SON DAKİKA  Hamas'tan 'ateşkes' açıklaması   |  ÖSYS sonuçları açıklandı   |  Bahçeli’den Kadir Gecesi mesajı   |  TERÖRİSTLER, ASKERİ ÜS BÖLGESİNE ATEŞ AÇTI   |  Bahçeli'nin bayram programı yoğun   |  BU GECE KADİR GECESİ   |  3 şehidin verildiği yerde çatışma sürüyor   |  Halk yeni bir ses, yeni bir nefes istiyor   |  17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının üzeri kapatıldı   |  İsrail, katliamda sınır tanımıyor   |

KUVVACILARIN İŞKENCE GÖRDÜĞÜ TOPÇU KIŞLASI

KÖŞE YAZILARI / 2013-06-07 09:14:40

Başbakan'ın %50 zor tutuyoruz sözleri, eti kemiğe büründü. Rize'de 'Gezi parkı açıklaması' yapan ADD üyelerine, AKP'liler saldırdı. Gelen polise güvenmeyen, jandarma isteyen grup rahatsızlanan bir kişinin ambulansa alınmasından sonra, taşlı sopalı yandaş grubun ambulansı yumrukladığını görüyorlar. 

 

Erdoğan'ın %50'lilik taşlı sopalı gruptan acaba göz altına alınan olmuş mudur? Polisin baş edemediği yerde, yandaşlar mı devreye girecek bundan böyle. Bu yazıyı yazarken, Rize polisi bina önündeki saldırganları oradan uzaklaştırmak için ne tazyikli su sıkmıştı, ne de biber gazı. Ülkenin %50'sinin dokunulmazlığı mı varmış?

 

Erdoğan yanlış üzerine yanlış yapmakta ısrar ediyor. Diğer dikkat çeken unsur ise cemaatin kalemlerinin yön değiştirdiği. 'Biri Erdoğan'a gerçekleri anlatmalı, Erdoğan diktatör' gibi başlıklar atıyorlar. Gemiyi terk etme faslı başladıysa, durmaz. 

 

'Balık siyaseti' güdenlerin 'Erdoğan'ı daha çok suçlama yarışına' başlayacaklarını çok yakında göreceğiz. Bunun ne anlama geldiği belli. 

 

Şu an itibarıyla Erdoğan'ın önünde iki yol var. Ya milleti sakinleştirip, Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı gibi davranacak, ya da polis ordusu ve elindeki diğer güçleri diğer %50'ye hedef aldırarak, daha sertleşecek.

 

Ülkesi karışık halde iken Libya, Tunus ve Fas'a BOP eş başkanlığı kapsamında gidip, Esad'a karşı faaliyette bulunan Erdoğan'ın ne olup bittiği konusunda fikri yok. Sokaktaki insanların direncini bir şekilde kırılacağına inanıyor. Biber gazının üzerinde oturabileceğini sanıyor zahir.

 

*** 

 

ÜLKE KÖR ALİ HOCADAN GEÇİLMİYOR

Erdoğan başbakanlığı bir kenara bırakıp hâlâ İstanbul Belediye başkanı gibi davranıyor. 'tarihi yaşatacağız' diyor. Tarihten ne anlıyor acaba? 

 

Bahsi geçen topçu kışlasının adı isyanla anılan, ülkenin şeriatla yönetilmesini istediklerini biliyoruz. Demek ki neymiş,Osmanlı'da şer'i düzen yokmuş.  Yeni Osmanlı diye beyinleri yıkanmış zevatın ne tarihi, ne dini bilgisi yok.

 

Topçu Kışlası deyince Kör Ali Hoca'dan bahsetmemek olmaz. Saraya yaptığı jurnal karşılığı para alan, kafadan attığı Arapça metinlerle çavuşları kışkırtan Kör Ali Hoca elinde asker listesi ile kışkırttığı askerin başında, sokak sokak okullu zabit arar. Hareket Ordusu kontrolü ele geçirince, Safranbolu'ya sürülür.

 

O civarda asilerle hareket eder. Gerede isyanının da öncüsü olur. Anadolu'da Mustafa Kemal kuvvetleri başarı kazanınca, 1922'de İstanbul'a kaçar. İngiliz işgal komutanlığına, para karşılığında muhbirlik eder. 

 

Yine Topçu kışlası, İstanbul'un işgaliyle birlikte işgal kuvvetleri tarafından, işkencehane olarak kullanılmıştır. Anadolu'da mücadele veren Türk ordusuna yardım eden, onlarla hareket edenler tutuklanarak Topçu Kışlasına getirilmiştir.

 

Akla hayale gelmeyen işkenceler sonunda şehit olanlar için, İstanbullular buradan geçerken Fatiha okurlarmış. Bölge olarak azınlıkların oturduğu o bölgede, insanların canhıraş feryatlarını duyan azınlıkların 'şerefine vre' diye kahkahalarla güldüğü söylenir.

 

Şimdi gelelim projeye. Tayyip Erdoğan geçmişteki hangi tarihi yad etmek için burasını canlandırmaktan bahsediyor?

 

31 Mart isyanı mı, işkencehaneyi mi? Gerçekten Topçu kışlası projesi ısrarı ile Allah'ın(c.c.) gazabına uğradığı inanılan Erdoğan hangi akılla ısrar ediyor? Tarihe çok meraklı ise Türklerin haçlılarla hiç kolkola girmediğini bilmesi gerekir. Hiçbir devlet adamımız, yabancı askerler için dua da etmemiştir.

 

Yok dini bütün Müslümanım, tarihi yâd edeceğim diyorsa Ayasofya'yı ibadete açsın. Ayasofya'dan AVM olmaz tabii. Mütedeyyin vatandaşı cami önündeki pozları ile yönlendirebiliyor. O bakımdan Ayasofya'yı ibadete açmaz. Ayasofya'yı ibadete, dışarı ile göbek bağı olmayan bir Başbakan açabilir.

 

O bakımdan ben bu milli görüş gömleklilerin, gömleği çıkardık diyenlerin her yıl İstanbul'un fethini kutladığı törenlerde fethin sembolü 'Ayasofya'yı ibadete açalım' dediğine hiç şahit olmadım.

 

*** 

 

TOPÇU KIŞLASINDA AFYONCULUK

Kışlada yok yok. 

"Burası, 1933'e kadar devletin gözetiminde ve devlete gelir sağlayacak bir unsur olarak, hem Türkiye'de yetiştirilen afyonun işlendiği hem de İran üzerinden Afganistan'dan gelen eroin ve afyonun Kasımpaşa'dan gemilere yüklenerek Avrupa'ya ve Amerika'ya yönlendirildiği yer. Eroin işlenmesi, Milletler Cemiyeti'nin notaları ve baskıları sonucunda 1933'te yasaklanmış ama 1937'ye kadar gayri resmi devam etmiş."

 

Kışla zaten bir yıl sonra yıkılıp, parka çevriliyor. En iyisi de o olmuş galiba. Şimdi niye geriye dönüp Topçu kışlasını yapacağım, zincir mağaza olacak diye milletle cebelleşiyor? Tabii orada hangi AVM açılacak, kimle anlaştılar bunu bilmek gerek. 

 


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

Aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış

Aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış

Sabah Gazetesinden Mahmut Övür, sözde bir anketin köpürtücülüğüne soyunmuş. Olurda okumayan olur diye, Vatan gazetesinin internet sayfasına da konmu...

ADAY ERDOĞAN AZDIRDI PKK SALDIRDI

ADAY ERDOĞAN AZDIRDI PKK SALDIRDI

"Silahlı bir grup" AKP'nin adına "yeni" dediği dönemin ilk sözcüklerindendir. PKK'lıları tarif etmede, "Yeni Türkiye" dediklerini ...

KİMİN GÜVENLİĞİ TEHDİT ALTINDA?

KİMİN GÜVENLİĞİ TEHDİT ALTINDA?

Öncelikle sorulması gereken soru; “17 Aralık sürecinde, Devletin savcıları, Hakimleri, Polisleri  o operasyonu yapmasalardı. AKP-PARA ilişkisini iddialar...

İHSANOĞLU VE DİĞERLERİ

İHSANOĞLU VE DİĞERLERİ

Cumhurbaşkanı seçimini Türkiye'nin ve dünyanın içinde bulunduğu şartların dışında düşünmek ve değerlendirmek mümkün değildir. Zira, MHP G...

YALÇIN TOPÇU BİR HAÇLI CÜBBE'DE SANA YAKIŞIR !

YALÇIN TOPÇU BİR HAÇLI CÜBBE'DE SANA YAKIŞIR !

AKP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan bir taraftan seçim kampanyasını sürdürüyor diğer yandan da kendisine destek vermeyen yapılara karşı çeşi...

MEZHEP KILICINDAN KAN DAMLIYOR

MEZHEP KILICINDAN KAN DAMLIYOR

Başbakanın çok kullandığı bir terim var; "Haksızlığa karşı sessiz kalan, Dilsiz şeytandır" diyor. Başbakanın inandırıcılık yüzdesi son yıllarda,...

ERDOĞAN  GAZZE KATLİAMINI ÖNCEDEN BİLİYORMUYDU?

ERDOĞAN GAZZE KATLİAMINI ÖNCEDEN BİLİYORMUYDU?

 Başbakan Erdoğan 20-Temmuz 2014 günü Cumhurbaşkanlığı seçim  mitingi için gittiği  Hatay'da İsrail'in Gazzede yaptığı  katliam karş...

İSRAİL'E JET YAKITI SATAN ŞİRKETE İZİN VEREN AKP DEĞİL Mİ?

İSRAİL'E JET YAKITI SATAN ŞİRKETE İZİN VEREN AKP DEĞİL Mİ?

Gördüğünüz gibi İsrail kaypak Müslüman liderlerden güç alıyor. Bu arada İsrail ne yapıyor? Ellerinde silah olmayan Filistinlilerin yaşadığı mahall...

YENİ TÜRKİYE

YENİ TÜRKİYE

Türkiye'nin AKP ile geçen 12 yılından sonra geldiği nokta, talanın, yolsuzluğun, rüşvetin, çetelerin, faiz lobilerinin, karanlık güçlerin, dış mihra...

Çizgi film karakteri gibiler!

Çizgi film karakteri gibiler!

Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu, Yiğit Bulut… Özellikle bu üç isim çok önemlidir. Önemli oluşları karakterleri noktasında falan değildir. &Ou...