Ortadoğu Gazetesi


SON DAKİKA  Emniyet'te IŞİD alarmı   |  Soma soruşturmasında yeni gözaltılar   |  TÜSİAD toplantısında büyük skandal   |  Kılıçdaroğlu: Davutoğlu gereğini yapamayacak   |  Büyükataman: Hükümet PKK'lılara verdiğini şehit yakınları ve gazilerden sakınıyor   |  İskoçya bağımsızlığa 'hayır' dedi   |  IŞİD'den kaçanlar Türkiye'ye sığınıyor   |  Bartın'da madende göçük   |  POLİS AİLELERİ 'ADALET' PEŞİNDE   |  PKK, okulu basıp Türk bayrağını yaktı   |

KUVVACILARIN İŞKENCE GÖRDÜĞÜ TOPÇU KIŞLASI

KÖŞE YAZILARI / 2013-06-07 09:14:40

Başbakan'ın %50 zor tutuyoruz sözleri, eti kemiğe büründü. Rize'de 'Gezi parkı açıklaması' yapan ADD üyelerine, AKP'liler saldırdı. Gelen polise güvenmeyen, jandarma isteyen grup rahatsızlanan bir kişinin ambulansa alınmasından sonra, taşlı sopalı yandaş grubun ambulansı yumrukladığını görüyorlar. 

 

Erdoğan'ın %50'lilik taşlı sopalı gruptan acaba göz altına alınan olmuş mudur? Polisin baş edemediği yerde, yandaşlar mı devreye girecek bundan böyle. Bu yazıyı yazarken, Rize polisi bina önündeki saldırganları oradan uzaklaştırmak için ne tazyikli su sıkmıştı, ne de biber gazı. Ülkenin %50'sinin dokunulmazlığı mı varmış?

 

Erdoğan yanlış üzerine yanlış yapmakta ısrar ediyor. Diğer dikkat çeken unsur ise cemaatin kalemlerinin yön değiştirdiği. 'Biri Erdoğan'a gerçekleri anlatmalı, Erdoğan diktatör' gibi başlıklar atıyorlar. Gemiyi terk etme faslı başladıysa, durmaz. 

 

'Balık siyaseti' güdenlerin 'Erdoğan'ı daha çok suçlama yarışına' başlayacaklarını çok yakında göreceğiz. Bunun ne anlama geldiği belli. 

 

Şu an itibarıyla Erdoğan'ın önünde iki yol var. Ya milleti sakinleştirip, Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı gibi davranacak, ya da polis ordusu ve elindeki diğer güçleri diğer %50'ye hedef aldırarak, daha sertleşecek.

 

Ülkesi karışık halde iken Libya, Tunus ve Fas'a BOP eş başkanlığı kapsamında gidip, Esad'a karşı faaliyette bulunan Erdoğan'ın ne olup bittiği konusunda fikri yok. Sokaktaki insanların direncini bir şekilde kırılacağına inanıyor. Biber gazının üzerinde oturabileceğini sanıyor zahir.

 

*** 

 

ÜLKE KÖR ALİ HOCADAN GEÇİLMİYOR

Erdoğan başbakanlığı bir kenara bırakıp hâlâ İstanbul Belediye başkanı gibi davranıyor. 'tarihi yaşatacağız' diyor. Tarihten ne anlıyor acaba? 

 

Bahsi geçen topçu kışlasının adı isyanla anılan, ülkenin şeriatla yönetilmesini istediklerini biliyoruz. Demek ki neymiş,Osmanlı'da şer'i düzen yokmuş.  Yeni Osmanlı diye beyinleri yıkanmış zevatın ne tarihi, ne dini bilgisi yok.

 

Topçu Kışlası deyince Kör Ali Hoca'dan bahsetmemek olmaz. Saraya yaptığı jurnal karşılığı para alan, kafadan attığı Arapça metinlerle çavuşları kışkırtan Kör Ali Hoca elinde asker listesi ile kışkırttığı askerin başında, sokak sokak okullu zabit arar. Hareket Ordusu kontrolü ele geçirince, Safranbolu'ya sürülür.

 

O civarda asilerle hareket eder. Gerede isyanının da öncüsü olur. Anadolu'da Mustafa Kemal kuvvetleri başarı kazanınca, 1922'de İstanbul'a kaçar. İngiliz işgal komutanlığına, para karşılığında muhbirlik eder. 

 

Yine Topçu kışlası, İstanbul'un işgaliyle birlikte işgal kuvvetleri tarafından, işkencehane olarak kullanılmıştır. Anadolu'da mücadele veren Türk ordusuna yardım eden, onlarla hareket edenler tutuklanarak Topçu Kışlasına getirilmiştir.

 

Akla hayale gelmeyen işkenceler sonunda şehit olanlar için, İstanbullular buradan geçerken Fatiha okurlarmış. Bölge olarak azınlıkların oturduğu o bölgede, insanların canhıraş feryatlarını duyan azınlıkların 'şerefine vre' diye kahkahalarla güldüğü söylenir.

 

Şimdi gelelim projeye. Tayyip Erdoğan geçmişteki hangi tarihi yad etmek için burasını canlandırmaktan bahsediyor?

 

31 Mart isyanı mı, işkencehaneyi mi? Gerçekten Topçu kışlası projesi ısrarı ile Allah'ın(c.c.) gazabına uğradığı inanılan Erdoğan hangi akılla ısrar ediyor? Tarihe çok meraklı ise Türklerin haçlılarla hiç kolkola girmediğini bilmesi gerekir. Hiçbir devlet adamımız, yabancı askerler için dua da etmemiştir.

 

Yok dini bütün Müslümanım, tarihi yâd edeceğim diyorsa Ayasofya'yı ibadete açsın. Ayasofya'dan AVM olmaz tabii. Mütedeyyin vatandaşı cami önündeki pozları ile yönlendirebiliyor. O bakımdan Ayasofya'yı ibadete açmaz. Ayasofya'yı ibadete, dışarı ile göbek bağı olmayan bir Başbakan açabilir.

 

O bakımdan ben bu milli görüş gömleklilerin, gömleği çıkardık diyenlerin her yıl İstanbul'un fethini kutladığı törenlerde fethin sembolü 'Ayasofya'yı ibadete açalım' dediğine hiç şahit olmadım.

 

*** 

 

TOPÇU KIŞLASINDA AFYONCULUK

Kışlada yok yok. 

"Burası, 1933'e kadar devletin gözetiminde ve devlete gelir sağlayacak bir unsur olarak, hem Türkiye'de yetiştirilen afyonun işlendiği hem de İran üzerinden Afganistan'dan gelen eroin ve afyonun Kasımpaşa'dan gemilere yüklenerek Avrupa'ya ve Amerika'ya yönlendirildiği yer. Eroin işlenmesi, Milletler Cemiyeti'nin notaları ve baskıları sonucunda 1933'te yasaklanmış ama 1937'ye kadar gayri resmi devam etmiş."

 

Kışla zaten bir yıl sonra yıkılıp, parka çevriliyor. En iyisi de o olmuş galiba. Şimdi niye geriye dönüp Topçu kışlasını yapacağım, zincir mağaza olacak diye milletle cebelleşiyor? Tabii orada hangi AVM açılacak, kimle anlaştılar bunu bilmek gerek. 

 


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

"Hira Dağı"nı Ranttan Kurtarmak!..

"Hira Dağı"nı Ranttan Kurtarmak!..

ŞÜKRÜ ALNIAÇIK      Bugün Türkiye'de samimi bir Müslüman'ın uğraşması gereken mesele, Laiklik, Milliyetçilik veya Cumhuri...

PKK İTİRAF EDİYOR AKP HALA PROVAKASYON DİYOR

PKK İTİRAF EDİYOR AKP HALA PROVAKASYON DİYOR

İSMAİL ÖZDEMİR AKP'nin çözüm süreci dediği döneme dair yaşanılanların ilerleyişine ve günümüze kadar ulaşan sonuçlarına bakı...

PKK'YA DEVLET KURDURAN AKP!

PKK'YA DEVLET KURDURAN AKP!

YILDIRAY ÇİÇEK Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, PKK'nın Güneydoğu Bölgesinde Milli Eğitime bağlı ...

Ezberleri tekrarlamak sonucu değiştirmiyor

Ezberleri tekrarlamak sonucu değiştirmiyor

ORHAN KARATAŞ  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi'nde yaptığı konuşma, başbakanlığı döneminde yaptığı konuşmala...

DEVLET İNTİKAM ALIR MI?

DEVLET İNTİKAM ALIR MI?

Bilmiyorum, Sermaye rasyosu terimin hiç duydunuz mu? Sermaye rasyosu bir bankanın sermaye yeterlilik oranıdır. Bu oran minimum yüzde 8 olmalıdır. Bu oranın altınd...

BU “ÖRTÜ” KALKSIN

BU “ÖRTÜ” KALKSIN

                           Şu ÖRTÜLÜYÜ kaldıralım artık. Rahatsızlık veriyor. İnsanları...

KİMSE KİMSEYİ TAKMIYOR

KİMSE KİMSEYİ TAKMIYOR

Hangi yana baksanız bir kaos, bir düzeysizlik. Sahtekarlık diz boyunu geçmiş. Yetkililerde vurdumduymazlık, ülkenin hali perişan… Eğitim sistemi felç olmuş. Sa...

REHİNE KRİZİNDE SUÇU BAŞKONSOLOSA YIKTILAR DA, NİYE?

REHİNE KRİZİNDE SUÇU BAŞKONSOLOSA YIKTILAR DA, NİYE?

Pes yani. Okuyunca insanın tüyleri diken diken oluyor. İki yandaş gazeteci oturmuş, çay kahve içip konsolos 'gereğini yapmadı' diye suçluyor. O satırlar &cc...

AKLIN DÜN NEREDEYDİ TURGAY GÜLER?

AKLIN DÜN NEREDEYDİ TURGAY GÜLER?

MHP Türkiye'de aslından saptırılarak dizayn edilmek istenilen siyaset arenasının bir türlü el aşağı edilemeyen, pes ettirilemeyen, her türlü uğraşlara rağmen...

Moralsiz Olmaz!

Moralsiz Olmaz!

Yazarken bazen biz bize bir dertleşme havasına giriyorum ve bunu yaptığım için doğrusu, biraz da kaygılanıyorum. "Ulu orta dertleşilir mi" diye…    &n...