Ortadoğu Gazetesi


SON DAKİKA  Pentagon'un Irak planı ortaya çıktı   |  Başkan Sözlü: Öğretmenlerimizin çalışma koşulları iyileştirilmeli   |  Erciyes'te kar kalınlığı bir metreye ulaştı   |  'Siyasi iktidar, okullarımıza ayrımcılığı soktu'   |   "Belge gazetelerde yayınlandı"   |  BAŞKAN SÖZLÜ, MİS'TE GÜVEN TAZELEDİ   |  4 milyon araç kış lastiği takacak   |  300 kaçak kurtarıldı   |  Obama'dan 'gizli emir'   |  KARA KIŞ KAPIDA   |

KUVVACILARIN İŞKENCE GÖRDÜĞÜ TOPÇU KIŞLASI

KÖŞE YAZILARI / 2013-06-07 09:14:40

Başbakan'ın %50 zor tutuyoruz sözleri, eti kemiğe büründü. Rize'de 'Gezi parkı açıklaması' yapan ADD üyelerine, AKP'liler saldırdı. Gelen polise güvenmeyen, jandarma isteyen grup rahatsızlanan bir kişinin ambulansa alınmasından sonra, taşlı sopalı yandaş grubun ambulansı yumrukladığını görüyorlar. 

 

Erdoğan'ın %50'lilik taşlı sopalı gruptan acaba göz altına alınan olmuş mudur? Polisin baş edemediği yerde, yandaşlar mı devreye girecek bundan böyle. Bu yazıyı yazarken, Rize polisi bina önündeki saldırganları oradan uzaklaştırmak için ne tazyikli su sıkmıştı, ne de biber gazı. Ülkenin %50'sinin dokunulmazlığı mı varmış?

 

Erdoğan yanlış üzerine yanlış yapmakta ısrar ediyor. Diğer dikkat çeken unsur ise cemaatin kalemlerinin yön değiştirdiği. 'Biri Erdoğan'a gerçekleri anlatmalı, Erdoğan diktatör' gibi başlıklar atıyorlar. Gemiyi terk etme faslı başladıysa, durmaz. 

 

'Balık siyaseti' güdenlerin 'Erdoğan'ı daha çok suçlama yarışına' başlayacaklarını çok yakında göreceğiz. Bunun ne anlama geldiği belli. 

 

Şu an itibarıyla Erdoğan'ın önünde iki yol var. Ya milleti sakinleştirip, Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı gibi davranacak, ya da polis ordusu ve elindeki diğer güçleri diğer %50'ye hedef aldırarak, daha sertleşecek.

 

Ülkesi karışık halde iken Libya, Tunus ve Fas'a BOP eş başkanlığı kapsamında gidip, Esad'a karşı faaliyette bulunan Erdoğan'ın ne olup bittiği konusunda fikri yok. Sokaktaki insanların direncini bir şekilde kırılacağına inanıyor. Biber gazının üzerinde oturabileceğini sanıyor zahir.

 

*** 

 

ÜLKE KÖR ALİ HOCADAN GEÇİLMİYOR

Erdoğan başbakanlığı bir kenara bırakıp hâlâ İstanbul Belediye başkanı gibi davranıyor. 'tarihi yaşatacağız' diyor. Tarihten ne anlıyor acaba? 

 

Bahsi geçen topçu kışlasının adı isyanla anılan, ülkenin şeriatla yönetilmesini istediklerini biliyoruz. Demek ki neymiş,Osmanlı'da şer'i düzen yokmuş.  Yeni Osmanlı diye beyinleri yıkanmış zevatın ne tarihi, ne dini bilgisi yok.

 

Topçu Kışlası deyince Kör Ali Hoca'dan bahsetmemek olmaz. Saraya yaptığı jurnal karşılığı para alan, kafadan attığı Arapça metinlerle çavuşları kışkırtan Kör Ali Hoca elinde asker listesi ile kışkırttığı askerin başında, sokak sokak okullu zabit arar. Hareket Ordusu kontrolü ele geçirince, Safranbolu'ya sürülür.

 

O civarda asilerle hareket eder. Gerede isyanının da öncüsü olur. Anadolu'da Mustafa Kemal kuvvetleri başarı kazanınca, 1922'de İstanbul'a kaçar. İngiliz işgal komutanlığına, para karşılığında muhbirlik eder. 

 

Yine Topçu kışlası, İstanbul'un işgaliyle birlikte işgal kuvvetleri tarafından, işkencehane olarak kullanılmıştır. Anadolu'da mücadele veren Türk ordusuna yardım eden, onlarla hareket edenler tutuklanarak Topçu Kışlasına getirilmiştir.

 

Akla hayale gelmeyen işkenceler sonunda şehit olanlar için, İstanbullular buradan geçerken Fatiha okurlarmış. Bölge olarak azınlıkların oturduğu o bölgede, insanların canhıraş feryatlarını duyan azınlıkların 'şerefine vre' diye kahkahalarla güldüğü söylenir.

 

Şimdi gelelim projeye. Tayyip Erdoğan geçmişteki hangi tarihi yad etmek için burasını canlandırmaktan bahsediyor?

 

31 Mart isyanı mı, işkencehaneyi mi? Gerçekten Topçu kışlası projesi ısrarı ile Allah'ın(c.c.) gazabına uğradığı inanılan Erdoğan hangi akılla ısrar ediyor? Tarihe çok meraklı ise Türklerin haçlılarla hiç kolkola girmediğini bilmesi gerekir. Hiçbir devlet adamımız, yabancı askerler için dua da etmemiştir.

 

Yok dini bütün Müslümanım, tarihi yâd edeceğim diyorsa Ayasofya'yı ibadete açsın. Ayasofya'dan AVM olmaz tabii. Mütedeyyin vatandaşı cami önündeki pozları ile yönlendirebiliyor. O bakımdan Ayasofya'yı ibadete açmaz. Ayasofya'yı ibadete, dışarı ile göbek bağı olmayan bir Başbakan açabilir.

 

O bakımdan ben bu milli görüş gömleklilerin, gömleği çıkardık diyenlerin her yıl İstanbul'un fethini kutladığı törenlerde fethin sembolü 'Ayasofya'yı ibadete açalım' dediğine hiç şahit olmadım.

 

*** 

 

TOPÇU KIŞLASINDA AFYONCULUK

Kışlada yok yok. 

"Burası, 1933'e kadar devletin gözetiminde ve devlete gelir sağlayacak bir unsur olarak, hem Türkiye'de yetiştirilen afyonun işlendiği hem de İran üzerinden Afganistan'dan gelen eroin ve afyonun Kasımpaşa'dan gemilere yüklenerek Avrupa'ya ve Amerika'ya yönlendirildiği yer. Eroin işlenmesi, Milletler Cemiyeti'nin notaları ve baskıları sonucunda 1933'te yasaklanmış ama 1937'ye kadar gayri resmi devam etmiş."

 

Kışla zaten bir yıl sonra yıkılıp, parka çevriliyor. En iyisi de o olmuş galiba. Şimdi niye geriye dönüp Topçu kışlasını yapacağım, zincir mağaza olacak diye milletle cebelleşiyor? Tabii orada hangi AVM açılacak, kimle anlaştılar bunu bilmek gerek. 

 


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

DANTE'NİN CEHENNEM ZEBANİLERİ, ONLAR YAŞARKEN ÖLÜYDÜ

DANTE'NİN CEHENNEM ZEBANİLERİ, ONLAR YAŞARKEN ÖLÜYDÜ

Gözleri yerde. Utançtan değil. Ezilmişlikten. Çaresizlikten. Ankara'dan, Kaymakamlıktan gelen birisine bakmak için başını kaldırdığında g...

TÜRK DÜŞMANLARININ ÖNÜNDE TEK ENGEL MHP

TÜRK DÜŞMANLARININ ÖNÜNDE TEK ENGEL MHP

Sayın Davutoğlu'nun da, sayın Erdoğan'ın olduğu gibi en korktuğu siyasi hareketin Milliyetçi Hareket Partisi olduğu ortaya çıktı. Bu şahısların MHP'yle diyere...

DİZİDE,"HIRSIZ" İMAM OLDU, GERÇEKTE, "İMAM" HIRSIZ

DİZİDE,"HIRSIZ" İMAM OLDU, GERÇEKTE, "İMAM" HIRSIZ

  Sezonun tam da göbeğindeyiz.. Yine her şeyimiz oldu diziler.. Kimi meraktan sarıyor bizi kimi gözyaşından..Kiminde entrikada sınır yok, kiminde hırsızlar cirit atıyor...

Milletten sakladıkları çözümün geldiği yer

Milletten sakladıkları çözümün geldiği yer

  AKP ile PKK arasındaki ihanet ortaklığının yaklaşan seçimler öncesinde ivme kazanacağı ortaya çıkmıştır. Kurulan şeref masalarında pazarlığı tamamlam...

Kendi Tokatları Kutsal Parmaklardan Çıkıyor Sanki!

Kendi Tokatları Kutsal Parmaklardan Çıkıyor Sanki!

  AKP ve cemaat arasında 17/25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonundan yaklaşık bir yıl önce başladığı hissedilen kavga,  17/25 Aralık operasyonundan sonra daha...

Çarpışan iki araç metrobüs yoluna girdi: 2 yaralı

Çarpışan iki araç metrobüs yoluna girdi: 2 yaralı

İSTANBUL Zeytinburnu E-5 Karayolu'nda aynı yönde ilerleyen iki araç çarpışarak metrobüs yoluna girdi. Kazada yaralanan iki kişi ambulansla hastaneye kaldırıldı. ...

YENİ PARTİLERE KİM YOL VERDİ?

YENİ PARTİLERE KİM YOL VERDİ?

Bu defa kumpasın türü değişti. Kasetle özel hayatı deşifre etmek yerine seçmenin aklını başka türlü karıştırma planlanıyor. AKP'ye bir şekilde oy at...

Talandan geri kalan

Talandan geri kalan

AKP'yi 12 yıldır iktidarda tutan temel şey, menfaat ve menfaatin paylaşılmasıdır. Uçtuk, geliştik, zenginleştik palavralarının altında yatan da budur. Oysa devletin resmi rak...

"BEN NE SÖYLÜYORUM, TAMBURAM NE ÇALIYOR"

"BEN NE SÖYLÜYORUM, TAMBURAM NE ÇALIYOR"

MHP Lideri Devlet Bahçeli geçtiğimiz Salı günü MHP'nin grup toplantısında Recep Tayyip Erdoğan'ın zihin haritasını ve çalışma sistemini şu söz...

TÜRKİYE'NİN PRESTİJİ!

TÜRKİYE'NİN PRESTİJİ!

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından hazret kendisine yeni bir saray yaptırdı! Gece kondu misali oldu bittiye getirdi ve nur topu gibi Kaç-AK sarayımız oldu. Devletin ...