Ortadoğu Gazetesi

BIST
96 455
%-1,03
USD
5,6529
%0,03
EUR
6,5106
%-0,10
Altın
223,1101
%0,07

SON SÖZÜ LİDERLER SÖYLEYECEK

KÖŞE YAZILARI / 2016-11-29 10:29:34

SON SÖZÜ LİDERLER SÖYLEYECEK

MHP'nin karşı teklifini değerlendiren AKP, neleri kabul edip, hangi maddelere itiraz ettiğini bugün bildirecek. MHP de kendi çalışmasını masaya koyacak 

 

 

DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPACAKLAR

MHP ile AKP arasında şu ana kadar 2 toplantı yapıldı. İlk toplantıda AKP, hazırladığı teklifi sundu ve beklentilerini anlattı. MHP, bu teklifi değerlendirdi ve ikinci toplantıda nelere itiraz ettiğini, karşı teklifinin ne olduğunu masaya koydu. AKP de önceliklerini ve ısrar ettiği maddeleri hatırlattı. Her iki taraf da teknik çalışmalarını tamamladı ve bugün üçüncü defa biraraya gelip, durum değerlendirmesi yapacaklar.

 

 

ÇALIŞMALAR 12 MADDEDE YOĞUNLAŞTI

 

ÇALIŞMALAR Anayasa'daki sisteme ilişkin 12 madde üzerinden sürdürülüyor. Gazetelerde çıkan haberlerin çok büyük bölümünü masa başı haberler oluşturuyor. Büyük bir bilgi kirliliği var. Müzakere dahi edilmeyen maddeler, üzerinde anlaşmaya varılmış gibi sunuluyor. Daha olgunlaşmış ve son şekli verilmiş hiçbir şey yok, ancak değerlendirmeler devam ediyor. Son sözü liderler söyleyecek.

 

 

MHP YETKİ VE SORUMLULUKTA PARALELLİK İSTİYOR

 

MHP'nin seçimlerin yenilenmesi, cumhurbaşkanına verilecek yetkililer, cezai ve siyasi sorumluluk noktalarında rezervleri var. Yetki ve sorumlulukta paralellik olmasını istiyor. Bu aşamada bir olumsuzluktan söz edilemeyeceği gibi, mutabakat sağlandığını söylemek de mümkün değil. "Görüşmeler tıkandı" demek de, "Tüm sorunlar çözüldü. küçük detay kaldı" haberleri de doğru değil.

 

 

 

ORHAN KARATAŞ'ın yazısı

    Cumhurbaşkanının yetkilerini yeniden düzenleyen teklifle ilgili çok şey söylendi ve yazıldı. Bu konuda en başından itibaren partilerin yapacakları açıklamalara saygılı olduk. Birçok şeyi yakından takip etmemize rağmen, yanlış anlaşılmalara sebep olmamak ve yönlendirme yapmamak için hep geride durduk. Ancak, özellikle besleme ve yanaşmalara bakarsanız, MHP'nin AKP'den gelen her teklifi aynen kabul ettiğini, hiçbir sorun kalmadığını zannedersiniz.

                              

 

HENÜZ ALINMIŞ KARAR YOK

      Ayrıntıya girmeden son durumu değerlendirelim ve gerçekleri bir defa daha ortaya koyalım. AKP'nin MHP'ye sunduğu ilk taslak 38 madden oluşuyordu. Sayın Bahçeli, kapsamın dar tutulmasını ve esasa ilişkin maddelerle sınırlandırılmasını istedi. Bunun üzerine görüşmeler Anayasa'nın değiştirilmesi öngörülen 12 maddesi üzerinden yürütüldü. Malum olduğu gibi, her iki tarafta çalışmaları yapacak, görüşmeleri sürdürecek isimler belirledi. Bu çerçevede MHP ile AKP arasında şu ana kadar 2 toplantı yapıldı. İlk toplantıda AKP, MHP'ye gönderdiği teklifle ne yapmak istediğini, beklentilerini sundu. Genel bir değerlendirme yapıldı. MHP'de kendi bakış açısını genel hatlarıyla ortaya koydu. Her iki taraf birbirlerinin ne istediğini bilerek çalışmalarını sürdürdüler. Geçtiğimiz hafta Perşembe günü ikinci defa bir araya gelindi. Daha ayrıntılı bir değerlendirme yapıldı. MHP bu toplantıda nelere itiraz ettiğini, karşı teklifinin ne olduğunu masaya koydu. AKP'de önceliklerini ve ısrar ettiği maddeleri hatırlattı. Taraflar birbirlerinin itirazlarını ve ortak noktalarını not ettiler. Her iki toplantıda da hiçbir karara varılmadı. Sonrasında çalışmalara titizlikle devam edildi ve teknik çalışmalarda kimin ne dediği, ne istediği net olarak ortaya çıktı. MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli, bütün gelişmeleri yakından takip ediyor. Bugün üçüncü defa bir araya gelinecek ve çalışma heyetlerinin metinlerine son şekli verilecek. Uzlaşılan ve ayrışılan noktalar net olarak belirlenecek.

 

                                        

OLGUNLAŞTIRILIYOR

    Bir defa daha ve altını çizerek belirtelim: Çalışmalar, Anayasa'daki Cumhurbaşkanı yetkilerini düzenleyen 12 madde üzerinden sürdürülüyor. İşin detayı ile ilgili olarak hiçbir medya organına bilgi verilmedi. Zaten, henüz bir mutabakat da yok. Gazetelerde çıkan haberlerin çok büyük bölümünü, masa başı haberler oluşturuyor. Büyük bir bilgi kirliliği var. Müzakere dahi edilmeyen maddeler, üzerinde anlaşmaya varılmış gibi sunuluyor. Daha olgunlaşmış ve son şekli verilmiş hiçbir şey yok, ancak değerlendirmeler devam ediyor. Heyetlerin teknik çalışmalarını tamamlamasının ardından, son sözü liderler söyleyecek.

                                       

 

REZERVLER

   Gelelim nerelerde sorun çıktığına. MHP'nin seçimlerin yenilenmesi, Cumhurbaşkanına verilecek yetkililer, cezai vi siyasi sorumluluk noktalarında rezervleri var. Bunu daha öncede Ortadoğu Gazetesi'nin manşetinden duyurmuştuk. Bu rezervler aynen devam ediyor. Henüz aşılmış değil. MHP ısrarla yetki ve sorumlulukta paralellik olmasını istiyor. AKP'nin bunu ne kadar kabul ettiği, muhtemelen bugün yapılacak toplantıda ortaya çıkacak. Şu an itibariyle bir olumsuzluktan söz edilemeyeceği gibi, mutabakat sağlandığını ve her şeyin bittiğini söylemek de mümkün değil. "Görüşmeler tıkandı" demek de, "tüm sorunlar çözüldü küçük detay kaldı" haberleri de doğruyu yansıtmıyor.

                                 

ORTA YOL ARANACAK

    Bugün yapılacak grup toplantısında sayın Bahçeli'nin bazı değerlendirmelerde bulunması bekleniyor. Daha önceki grup toplantıları ve sonrasında gazetecilerin soruları üzerine önemli açıklamalar yapılmıştı. Sayın Bahçeli, son derece iyi niyetle ve pozitif bir yaklaşımla ülkeyi karşı karşıya kaldığı bir sorundan kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Nitekim, geçen haftaki grup toplantısında, "sunulan taslak metin üzerinde yoğun bir   mesai sarfederek çalışmalarımızı tamamladık. Pek tabiidir ki, değişiklik önerileri arasında onayladıklarımız olduğu kadar itiraz edip üzerinde müzakere edilmesinin daha doğru olacağını düşündüğümüz konu başlıkları vardır. Konuşa  konuşa pürüzleri aşacağımızı, fiili tıkanıklığı   mutlaka   hukuki  müdahaleyle açacağımızı düşünüyoruz. Partimizi temsilen görevlendirdiğimiz bir arkadaşımızın AKP'li muhatabıyla müzakere safhasına geçerek, belirlenen tespit ve önerilerimiz ışığında, metin üzerinde değerlendirme yapıp bir orta yol bulunacağına inanıyoruz." Diyerek, MHP'nin samimiyetini bir defa daha ortaya koymuştu.

 

                          

MHP TEHLİKELERE TEDBİR ALIYOR

Bundan sonra ne olacağı tamamen AKP'ye göre gelişecektir. MHP elini değil, gövdesini taşın altına koymuştur. MHP'nin meselesi kimin ne olacağı değildir. Kimin hangi makam ve statüye kavuşmayı hedeflediği hiç değildir. MHP yol gösteriyor, milletimizin ağrıyan başına şifa olmak istiyor ve yaklaşan tehlikeleri hissedip şimdiden tedbir alıyor. Ancak, yine sayın Bahçeli'nin bir sözünün de unutulmaması gerekiyor: "MHP düşüncelerinin korunmadığı yerde ne işimiz var?"