Ortadoğu Gazetesi

CHP… Milliyetsiz Ulusçuluk -Tekkeli Laiklik!

KÖŞE YAZILARI / 2017-08-17 10:03:40

CHP… Milliyetsiz Ulusçuluk -Tekkeli Laiklik!

Cumhuriyet Halk Partisi, taşıdığı "altı oklu" parti flamasıyla ulusal devlete geçişin sembolü gibi görünse de bu tanıtım, zamanla tam bir sahtekârlık halini almıştır.

Bunun en az üç sebebi vardır:

A- Birinci ve umumi sebep, Türkiye'nin uluslaşma pratiğinde yaşanan "dilbilimsel" sorunlardır. 

Aydınlarımız, medrese-akademi geçişi de dâhil olmak üzere, iki yüz yıldır, ümmet, kavim, millet ve ulus kavramlarının tanımını "mütearife" (herkes tarafından kabul edilen hakikat) seviyesinde yapamamışlardır. 

Medrese önceleri "millet"e "kavim" demiş, sonra "ümmet"le "millet"ibir tutmuştur.

Akademi "ulus"la "millet"i karıştırmış; halk ise önce "millet"le "ümmet"i, sonra "ulus"la "millet"i kafasında harmanlamıştır.

Böyleolunca da uluslaşmak mümkün olmamış; "mezhep"lerin sosyal ve siyasi etkenlik kabiliyeti baki kalmıştır. 

Mezhep aidiyetinin üzerine çıkan modern bir siyasi bilincin oluşması için gerekli olan Laikliğin, çağdaş milleti, ulusu tanımlama ve tanzim etmedeki rolü de göz ardı edilmiştir. 

Bu konu, "din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması" ezberiyle geçiştirilmiştir.

Halbuki, Laikliğin bu yöndekifonksiyonu: "Dinin siyasi üst kimlik üzerindeki etkilerinin giderilmesi"dir. 

Bugünkü CHP'nin fiili laiklik algısı ve tanımı daha da ilginçtir. Tarihimizde "şeri hukuk" deneyimi sadece Sünni merkezli olduğu için CHP, Laikliği: "Sünnilikle devlet işlerinin birbirinden ayrılması" olarak algılamış ve savunmuştur. 

Türkiye Alevilerinde fiili bir şeri devlet deneyimi ve arzusu bulunmadığı için Aleviliğin Laiklik için bir tehdit olmadığı var sayılmıştır. 

Evet, tabii ki Alevilik, Laik Hukuk sistemi için bir tehdit değildir, ancak her türlü mezhep bilincinin diri tutulması,uluslaşma ve Milliyetçilik ilkesinin tatbiki açısından en az Sünni fundamentalizmi kadar zararlıdır. 

CHP'nin bu durumu göz ardı etmesiyle başlayan siyaset pratiği, sonunda Atatürk'ün kurduğu bir partiyi, İran Şahı'nın sakallı çömezlerinin ayak uçlarına kadar savurmuştur. 

CHP aynı sebeplerle, BAAS'çı bir diktatör olan Beşşar Esad'ın kirli işlerine de yandaş olmuştur. 

Yetmiş yıldır Ortadoğu'dan, Musul'dan, Kerkük'ten, İslam dünyasından sürekli uzak duran CHP'li vekillerde son zamanlarda görülen Suriye merakı, Kerkük ilgisi ve Telafer sevgisi, tamamen mezhep saikasıyla olmaktadır.

Bölgeye nazar eyleme zahmetinde bulunan CHP'lilerin kalbi, mesela: Şii Türkmenlerin zulüm gördüğü Telafer'de İran'lı Haşd-i Şabi milisleri ile beraber atmaktadır.

Ama Sünni Türkmenlerin tehdit altında olduğu Halep'te, Cerablus'ta, El Bab'da, İdlib'de CHP'nin bir göz izi bile yoktur. 

Varsa da karşı tarafta, Suriye rejimininyanındadır!

CHP'nin Sünni karşıtlığına dönüşmüş defolu Laikliği, Suriye kriziyle birlikte "Şii Fundamentalizmi"yle kucaklaşmıştır.

2-CHP'nin Laiklik anlayışındaki sapmanın bir diğer sebebi, Soğuk Savaş dönemindeki "fiili ideolojik savrulma"dır. 

1964'teki Johnson Mektubundan sonra "Ortanın Solu" söylemiyle başlayan ideolojik savrulma, Sosyalist Enternasyonal üyeliğiyle yeni bir boyut kazanmıştır. 

1976'daki 23. Kurultayından itibaren resmen "Solcu ve Sosyalist" olan CHP, tüm vatandaşların ortak değeri olan Atatürk'ü tek başına sahiplenme ve Laiklik gibi umumi bir anayasa prensibini siyasi tekelinde tutma hakkını kaybetmiştir. 

CHP, buna rağmen Erbakan'la yükselen Sünni fundamentalizmi karşısında Atatürkçülüğün ve Laikliğin kalesi gibi bir pozisyon alarak, Sola ve Sosyalizme karşı olan merkez sağ kitlelerin AKP'lileşmesi sürecinin vebalini de omuzlarına almıştır.

CHP veya türevleri olan SHP, DSP gibi partilerin 28 Şubat sürecinde, rejim güvenliğiyle ilgili kaygıları olan Batı Çalışma Grubu gibi otoriter yapılarla işbirliğine gitmesinin iki sonucu olmuştur:

- AKP'nin kurulması ve uzun süre iktidarda kalması,

- Gülen cemaatinin devletin kılcal damarlarına kadar sızması…

3-CHP'nin flamasında "Milliyetçilik" bulunan bir "Sosyalist parti" ile Laik görünümlü bir "Tekke partisi" arasında siyaset yapmasının üçüncü sebebi ise ahlaki bir sorunolan "sahtekârlık"tır. 

Karşıdaki sahtekâr din bezirgânlarından farksız olarak "Siyaset" kültürünü at terbiyeciliğinden alan ve Atatürk zamanındaki Milliyetçi -Ülkücü tavrı,1940'larda kaybetmiş olan CHP'li siyasetçilerin, meclise taşınması, şu üç kaygının diri tutulmasına bağlı olmuştur:

a)- Laik rejimin devamlılığı,

b)- Kentli yaşam tarzının korunması,

c)- Mezhepsel beka kaygısı… 

Bu üç "taşıyıcı"nın en derin psikolojik etki kabiliyetine sahip olanı ise "C şıkkı"dır.  

Siyasi şöhretini, gün ortasında baskın yiyerek sorumlu olduğu TC toprağını düşmana kaptırmasına borçlu olan CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz'ın MHP'nin Milliyetçiliğini eleştirme cesareti bulabilmesi,özetle bunlardan kaynaklanmıştır.


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

VATANDAŞIN DERDİ, SEÇİM DEĞİL GEÇİM

VATANDAŞIN DERDİ, SEÇİM DEĞİL GEÇİM

Seçimin eli kulağında... Seçmenin derdi seçim değil, geçim. Herkes aynı sorunun cevabını arıyor; "Dolar nereye kadar yükselecek? Ekonomi...

Çaresizlikten PKK'nın Oyuncağı Olanlar

Çaresizlikten PKK'nın Oyuncağı Olanlar

PKK'ya bel bağlayıp Selahattin Demirtaş'a Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı önerenler, siz kime hizmet ediyorsunuz? Şunu herkes düşünsün ki böyle bir adam...

Bahçeli'yi anlamayanlara kılavuz

Bahçeli'yi anlamayanlara kılavuz

         Türkiye'nin biriken ve gittikçe ağırlaşan çok ciddi, çok derin ve acil olarak çözüm bulunması gereken sorunları...

KİME HİZMET EDİYORSUNUZ?

KİME HİZMET EDİYORSUNUZ?

AKP ve MHP'yi birbirine yakınlaştıran, bazı konularda birlikte hareket etmeye yönlendiren 15 Temmuz günü FETÖ'nün gerçekleştirmeye çalıştığı...

Palavradan Kırılmalar!

Palavradan Kırılmalar!

Tarihin bazı dönemlerinde, olayları sonradan tarih kitaplarından öğrenenlerin aklının almadığı kırılmalar olur. Okuyucu, sorar mesela… "Rus halkı, nasıl olmu...

'YAĞMUR OLMAK' ZAMANI…

'YAĞMUR OLMAK' ZAMANI…

"Lider-Teşkilat-Doktrin"di düstur değil mi? Niye iki gündür bazı "ayrık otları" bıdı bıdı ediyor… Biz bu bıdı bıdıları 7 Haziran'...

HULUSİ AKAR DÜŞMANLIĞI

HULUSİ AKAR DÜŞMANLIĞI

"Son terörist kalmayıncaya kadar mücadele etmeye" yemin etti. Öyle de yaptı… 18 Ağustos 2015 tarihinden itibaren terörle mücadele kapsamında,Do...

MİLLET DEDİLER HDP'YE TESLİM OLDULAR

MİLLET DEDİLER HDP'YE TESLİM OLDULAR

         Trump denilen akıl ve ruh hastasının Kudüs'ü kan gölüne çeviren kalleşliğinin tozu-dumanı çekilmeden, hızla yeniden i&...

Bağımsız ve Bağlantısız Üfürmeler!

Bağımsız ve Bağlantısız Üfürmeler!

FETÖ'nün medya karargâhı olan, dört yazarını "Fethullah Gülen'i eleştirdi" diye yazarlıktan çıkaran Yeniçağ isminde bir gazete var. ...

Trump Ve Belaları

Trump Ve Belaları

Amerika'nın havlamasına ilk cevap yolsuzlukla kaynayan ve gözlem alanın da bulunan Güney Amerika'dan Guatemala'nın Kudüs'te Büyükelçilik aç...