Ortadoğu Gazetesi

CHP… Milliyetsiz Ulusçuluk -Tekkeli Laiklik!

KÖŞE YAZILARI / 2017-08-17 10:03:40

CHP… Milliyetsiz Ulusçuluk -Tekkeli Laiklik!

Cumhuriyet Halk Partisi, taşıdığı "altı oklu" parti flamasıyla ulusal devlete geçişin sembolü gibi görünse de bu tanıtım, zamanla tam bir sahtekârlık halini almıştır.

Bunun en az üç sebebi vardır:

A- Birinci ve umumi sebep, Türkiye'nin uluslaşma pratiğinde yaşanan "dilbilimsel" sorunlardır. 

Aydınlarımız, medrese-akademi geçişi de dâhil olmak üzere, iki yüz yıldır, ümmet, kavim, millet ve ulus kavramlarının tanımını "mütearife" (herkes tarafından kabul edilen hakikat) seviyesinde yapamamışlardır. 

Medrese önceleri "millet"e "kavim" demiş, sonra "ümmet"le "millet"ibir tutmuştur.

Akademi "ulus"la "millet"i karıştırmış; halk ise önce "millet"le "ümmet"i, sonra "ulus"la "millet"i kafasında harmanlamıştır.

Böyleolunca da uluslaşmak mümkün olmamış; "mezhep"lerin sosyal ve siyasi etkenlik kabiliyeti baki kalmıştır. 

Mezhep aidiyetinin üzerine çıkan modern bir siyasi bilincin oluşması için gerekli olan Laikliğin, çağdaş milleti, ulusu tanımlama ve tanzim etmedeki rolü de göz ardı edilmiştir. 

Bu konu, "din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması" ezberiyle geçiştirilmiştir.

Halbuki, Laikliğin bu yöndekifonksiyonu: "Dinin siyasi üst kimlik üzerindeki etkilerinin giderilmesi"dir. 

Bugünkü CHP'nin fiili laiklik algısı ve tanımı daha da ilginçtir. Tarihimizde "şeri hukuk" deneyimi sadece Sünni merkezli olduğu için CHP, Laikliği: "Sünnilikle devlet işlerinin birbirinden ayrılması" olarak algılamış ve savunmuştur. 

Türkiye Alevilerinde fiili bir şeri devlet deneyimi ve arzusu bulunmadığı için Aleviliğin Laiklik için bir tehdit olmadığı var sayılmıştır. 

Evet, tabii ki Alevilik, Laik Hukuk sistemi için bir tehdit değildir, ancak her türlü mezhep bilincinin diri tutulması,uluslaşma ve Milliyetçilik ilkesinin tatbiki açısından en az Sünni fundamentalizmi kadar zararlıdır. 

CHP'nin bu durumu göz ardı etmesiyle başlayan siyaset pratiği, sonunda Atatürk'ün kurduğu bir partiyi, İran Şahı'nın sakallı çömezlerinin ayak uçlarına kadar savurmuştur. 

CHP aynı sebeplerle, BAAS'çı bir diktatör olan Beşşar Esad'ın kirli işlerine de yandaş olmuştur. 

Yetmiş yıldır Ortadoğu'dan, Musul'dan, Kerkük'ten, İslam dünyasından sürekli uzak duran CHP'li vekillerde son zamanlarda görülen Suriye merakı, Kerkük ilgisi ve Telafer sevgisi, tamamen mezhep saikasıyla olmaktadır.

Bölgeye nazar eyleme zahmetinde bulunan CHP'lilerin kalbi, mesela: Şii Türkmenlerin zulüm gördüğü Telafer'de İran'lı Haşd-i Şabi milisleri ile beraber atmaktadır.

Ama Sünni Türkmenlerin tehdit altında olduğu Halep'te, Cerablus'ta, El Bab'da, İdlib'de CHP'nin bir göz izi bile yoktur. 

Varsa da karşı tarafta, Suriye rejimininyanındadır!

CHP'nin Sünni karşıtlığına dönüşmüş defolu Laikliği, Suriye kriziyle birlikte "Şii Fundamentalizmi"yle kucaklaşmıştır.

2-CHP'nin Laiklik anlayışındaki sapmanın bir diğer sebebi, Soğuk Savaş dönemindeki "fiili ideolojik savrulma"dır. 

1964'teki Johnson Mektubundan sonra "Ortanın Solu" söylemiyle başlayan ideolojik savrulma, Sosyalist Enternasyonal üyeliğiyle yeni bir boyut kazanmıştır. 

1976'daki 23. Kurultayından itibaren resmen "Solcu ve Sosyalist" olan CHP, tüm vatandaşların ortak değeri olan Atatürk'ü tek başına sahiplenme ve Laiklik gibi umumi bir anayasa prensibini siyasi tekelinde tutma hakkını kaybetmiştir. 

CHP, buna rağmen Erbakan'la yükselen Sünni fundamentalizmi karşısında Atatürkçülüğün ve Laikliğin kalesi gibi bir pozisyon alarak, Sola ve Sosyalizme karşı olan merkez sağ kitlelerin AKP'lileşmesi sürecinin vebalini de omuzlarına almıştır.

CHP veya türevleri olan SHP, DSP gibi partilerin 28 Şubat sürecinde, rejim güvenliğiyle ilgili kaygıları olan Batı Çalışma Grubu gibi otoriter yapılarla işbirliğine gitmesinin iki sonucu olmuştur:

- AKP'nin kurulması ve uzun süre iktidarda kalması,

- Gülen cemaatinin devletin kılcal damarlarına kadar sızması…

3-CHP'nin flamasında "Milliyetçilik" bulunan bir "Sosyalist parti" ile Laik görünümlü bir "Tekke partisi" arasında siyaset yapmasının üçüncü sebebi ise ahlaki bir sorunolan "sahtekârlık"tır. 

Karşıdaki sahtekâr din bezirgânlarından farksız olarak "Siyaset" kültürünü at terbiyeciliğinden alan ve Atatürk zamanındaki Milliyetçi -Ülkücü tavrı,1940'larda kaybetmiş olan CHP'li siyasetçilerin, meclise taşınması, şu üç kaygının diri tutulmasına bağlı olmuştur:

a)- Laik rejimin devamlılığı,

b)- Kentli yaşam tarzının korunması,

c)- Mezhepsel beka kaygısı… 

Bu üç "taşıyıcı"nın en derin psikolojik etki kabiliyetine sahip olanı ise "C şıkkı"dır.  

Siyasi şöhretini, gün ortasında baskın yiyerek sorumlu olduğu TC toprağını düşmana kaptırmasına borçlu olan CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz'ın MHP'nin Milliyetçiliğini eleştirme cesareti bulabilmesi,özetle bunlardan kaynaklanmıştır.

Reklam

 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

VANDALLARIN ORMANDA MANGAL KEYFİ!

VANDALLARIN ORMANDA MANGAL KEYFİ!

Bir yaz mevsimi daha geride kaldı. Bu yaza iki dini bayram sıkıştırdık.  Turizmciler, yerli turist sayesinde biraz nefes aldı.  Her tatilde olduğu gibi, bu  yaz d...

İlk Hedefimiz, Görev Yerimiz!..

İlk Hedefimiz, Görev Yerimiz!..

Memleketin MHP'ye, MHP'nin de onlara en çok ihtiyaç duyduğu zamandı. Hiçbir şey yapmasalar bile en azından bugünkü gibi "çatlak ses" ...

Bizden günah gitti

Bizden günah gitti

         Barzani'nin İsrail uydusu bir terör devleti kurma oyununda en kritik aşamaya geldik. Böyle bir kalleşlik, ne Kuzey Irak'ın, ne Irak'ın, ...

İngiliz Oyununu Göremeyen "Alo Fatih"

İngiliz Oyununu Göremeyen "Alo Fatih"

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabı üzerinden Irak'ın toprak bütünlüğünü bölmeye ve Türkmenlerin varl...

Karanlıkta Hesap Kuranlara Karşı Türk'ün Çelikten Pençesi

Karanlıkta Hesap Kuranlara Karşı Türk'ün Çelikten Pençesi

Irak'ın kuzeyinde 2003 yılı sonrasındaki koşullar gereğince özerk bir yapı kendisine verilen Barzani bugün kendisinin sonunu getirecek olan sözde bağımsızlık referandu...

GEÇTİ O DEVİRLER BAY KÜRTÇÜ!

GEÇTİ O DEVİRLER BAY KÜRTÇÜ!

Kendini bilmez bölücü küstaha bakın siz… Türkiye Cumhuriyeti okullarında okuyacaksın… İstediğin yerde istediğin işi yapacaksın… Der...

CHP"Lİ, SOSYAL DEMOKRAT DAMAT ADAYI

CHP"Lİ, SOSYAL DEMOKRAT DAMAT ADAYI

Adam ölüm döşeğinde. Evlilik çağında bir kızı var. Tek düşündüğü o. Son vasiyetini, başında bekleyen abisine söyler; "S...

Teröristle muhatap olmanın bedeli

Teröristle muhatap olmanın bedeli

         Sadece Irak'ı değil, bütün Ortadoğu bölgesini ateşe atacak Peşmerge Barzani'nin referandum kalleşliğinin hayata geçmesi i&cced...

FETÖ MÜCADELESİNİ GÖLGELEMEYİN!

FETÖ MÜCADELESİNİ GÖLGELEMEYİN!

"Adıyaman Üniversitesi Fetö soruşturma komisyonu başkanı sanığa soruyor: - Cemaat toplantılarına gitmişsin. Doğru mu? - Evet gittim. - Nasıl gittin? -Arif ...

YENİ PARTİ MHP'NİN DEVAMI OLMAYACAK!..

YENİ PARTİ MHP'NİN DEVAMI OLMAYACAK!..

Demokrat kimliği ile gurur duyan, yeni Partinin Genel Başkanı olacak olan şahıs, "Bizim partimiz MHP'nin devamı olmayacak" diyerek çok büyük(!) ve anlamlı(!) s...