Ortadoğu Gazetesi

CHP… Milliyetsiz Ulusçuluk -Tekkeli Laiklik!

KÖŞE YAZILARI / 2017-08-17 10:03:40

CHP… Milliyetsiz Ulusçuluk -Tekkeli Laiklik!

Cumhuriyet Halk Partisi, taşıdığı "altı oklu" parti flamasıyla ulusal devlete geçişin sembolü gibi görünse de bu tanıtım, zamanla tam bir sahtekârlık halini almıştır.

Bunun en az üç sebebi vardır:

A- Birinci ve umumi sebep, Türkiye'nin uluslaşma pratiğinde yaşanan "dilbilimsel" sorunlardır. 

Aydınlarımız, medrese-akademi geçişi de dâhil olmak üzere, iki yüz yıldır, ümmet, kavim, millet ve ulus kavramlarının tanımını "mütearife" (herkes tarafından kabul edilen hakikat) seviyesinde yapamamışlardır. 

Medrese önceleri "millet"e "kavim" demiş, sonra "ümmet"le "millet"ibir tutmuştur.

Akademi "ulus"la "millet"i karıştırmış; halk ise önce "millet"le "ümmet"i, sonra "ulus"la "millet"i kafasında harmanlamıştır.

Böyleolunca da uluslaşmak mümkün olmamış; "mezhep"lerin sosyal ve siyasi etkenlik kabiliyeti baki kalmıştır. 

Mezhep aidiyetinin üzerine çıkan modern bir siyasi bilincin oluşması için gerekli olan Laikliğin, çağdaş milleti, ulusu tanımlama ve tanzim etmedeki rolü de göz ardı edilmiştir. 

Bu konu, "din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması" ezberiyle geçiştirilmiştir.

Halbuki, Laikliğin bu yöndekifonksiyonu: "Dinin siyasi üst kimlik üzerindeki etkilerinin giderilmesi"dir. 

Bugünkü CHP'nin fiili laiklik algısı ve tanımı daha da ilginçtir. Tarihimizde "şeri hukuk" deneyimi sadece Sünni merkezli olduğu için CHP, Laikliği: "Sünnilikle devlet işlerinin birbirinden ayrılması" olarak algılamış ve savunmuştur. 

Türkiye Alevilerinde fiili bir şeri devlet deneyimi ve arzusu bulunmadığı için Aleviliğin Laiklik için bir tehdit olmadığı var sayılmıştır. 

Evet, tabii ki Alevilik, Laik Hukuk sistemi için bir tehdit değildir, ancak her türlü mezhep bilincinin diri tutulması,uluslaşma ve Milliyetçilik ilkesinin tatbiki açısından en az Sünni fundamentalizmi kadar zararlıdır. 

CHP'nin bu durumu göz ardı etmesiyle başlayan siyaset pratiği, sonunda Atatürk'ün kurduğu bir partiyi, İran Şahı'nın sakallı çömezlerinin ayak uçlarına kadar savurmuştur. 

CHP aynı sebeplerle, BAAS'çı bir diktatör olan Beşşar Esad'ın kirli işlerine de yandaş olmuştur. 

Yetmiş yıldır Ortadoğu'dan, Musul'dan, Kerkük'ten, İslam dünyasından sürekli uzak duran CHP'li vekillerde son zamanlarda görülen Suriye merakı, Kerkük ilgisi ve Telafer sevgisi, tamamen mezhep saikasıyla olmaktadır.

Bölgeye nazar eyleme zahmetinde bulunan CHP'lilerin kalbi, mesela: Şii Türkmenlerin zulüm gördüğü Telafer'de İran'lı Haşd-i Şabi milisleri ile beraber atmaktadır.

Ama Sünni Türkmenlerin tehdit altında olduğu Halep'te, Cerablus'ta, El Bab'da, İdlib'de CHP'nin bir göz izi bile yoktur. 

Varsa da karşı tarafta, Suriye rejimininyanındadır!

CHP'nin Sünni karşıtlığına dönüşmüş defolu Laikliği, Suriye kriziyle birlikte "Şii Fundamentalizmi"yle kucaklaşmıştır.

2-CHP'nin Laiklik anlayışındaki sapmanın bir diğer sebebi, Soğuk Savaş dönemindeki "fiili ideolojik savrulma"dır. 

1964'teki Johnson Mektubundan sonra "Ortanın Solu" söylemiyle başlayan ideolojik savrulma, Sosyalist Enternasyonal üyeliğiyle yeni bir boyut kazanmıştır. 

1976'daki 23. Kurultayından itibaren resmen "Solcu ve Sosyalist" olan CHP, tüm vatandaşların ortak değeri olan Atatürk'ü tek başına sahiplenme ve Laiklik gibi umumi bir anayasa prensibini siyasi tekelinde tutma hakkını kaybetmiştir. 

CHP, buna rağmen Erbakan'la yükselen Sünni fundamentalizmi karşısında Atatürkçülüğün ve Laikliğin kalesi gibi bir pozisyon alarak, Sola ve Sosyalizme karşı olan merkez sağ kitlelerin AKP'lileşmesi sürecinin vebalini de omuzlarına almıştır.

CHP veya türevleri olan SHP, DSP gibi partilerin 28 Şubat sürecinde, rejim güvenliğiyle ilgili kaygıları olan Batı Çalışma Grubu gibi otoriter yapılarla işbirliğine gitmesinin iki sonucu olmuştur:

- AKP'nin kurulması ve uzun süre iktidarda kalması,

- Gülen cemaatinin devletin kılcal damarlarına kadar sızması…

3-CHP'nin flamasında "Milliyetçilik" bulunan bir "Sosyalist parti" ile Laik görünümlü bir "Tekke partisi" arasında siyaset yapmasının üçüncü sebebi ise ahlaki bir sorunolan "sahtekârlık"tır. 

Karşıdaki sahtekâr din bezirgânlarından farksız olarak "Siyaset" kültürünü at terbiyeciliğinden alan ve Atatürk zamanındaki Milliyetçi -Ülkücü tavrı,1940'larda kaybetmiş olan CHP'li siyasetçilerin, meclise taşınması, şu üç kaygının diri tutulmasına bağlı olmuştur:

a)- Laik rejimin devamlılığı,

b)- Kentli yaşam tarzının korunması,

c)- Mezhepsel beka kaygısı… 

Bu üç "taşıyıcı"nın en derin psikolojik etki kabiliyetine sahip olanı ise "C şıkkı"dır.  

Siyasi şöhretini, gün ortasında baskın yiyerek sorumlu olduğu TC toprağını düşmana kaptırmasına borçlu olan CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz'ın MHP'nin Milliyetçiliğini eleştirme cesareti bulabilmesi,özetle bunlardan kaynaklanmıştır.


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

SURİYE'DE KİMİNLE SAVAŞIYORUZ?

SURİYE'DE KİMİNLE SAVAŞIYORUZ?

Türkiye'nin terör koridoruna karşı açmış olduğu cephede terör odakları ağır kayıplar vermeye devam ediyor. *** Bu arada, Dünya'dan gelen tepkiler...

Vasiyetteki asalet

Vasiyetteki asalet

         Türkiye'nin varlığına ve birliğine yönelik yakın ve büyük tehdidi ortadan kaldırmak için başlattığımız Afrin operasyonund...

HEM HAİNLER, HEM AHMAKLAR!

HEM HAİNLER, HEM AHMAKLAR!

Türkiye'nin Afrin'e yönelik başlattığı "Zeytin Dalı Operasyonu" gösterdi ki, Türk milletinin milli ruhu hala dipdiri… Bu ruh ateş gibi yanıyor, k...

Turuncu Cephenin Elemanları

Turuncu Cephenin Elemanları

MHP'nin, -terörle mücadelenin aynı kararlılıkla yürütülmesi şartıyla- Erdoğan'a ve hükümete verdiği karşılıksız destek politikasına muhalefet ...

Zeytin Dalı Harekâtı Suriye'nin Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

Zeytin Dalı Harekâtı Suriye'nin Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

Afrin'de bulunan PKK/PYD ve IŞİD terör örgütlerine yönelik Zeytin Dalı Operasyonu devam ederken uluslararası çevrenin tutumları da netleşmeye başladı. T&u...

ŞÜKÜR, NİHAYET DEFOLUP GİTTİ

ŞÜKÜR, NİHAYET DEFOLUP GİTTİ

Futbol yöneticiliği aslında bir zekâ işidir. Milyarlarca Dolar'ın döndüğü, Bu sektörde artık, "AKILLI" olanlar iş yapıyor. Porte...

Hesap görülüyor defter dürülüyor

Hesap görülüyor defter dürülüyor

          Afrin operasyonu büyük bir başarı ile devam ediyor. Planlama, uygulama, sonuç alma bakımından dünyada ender görülecek bir oper...

DÜN YANLIŞ YAPILDI DİYE, BUGÜN DOĞRU YAPILMASIN MI?

DÜN YANLIŞ YAPILDI DİYE, BUGÜN DOĞRU YAPILMASIN MI?

ABD'nin uzun zamandır ağır silah yardımı yaptığı ve geçtiğimiz haftada terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG için "Milislerden yeni bir...

Dava Adamlığı

Dava Adamlığı

Her siyasetçinin iyi bir dava adamı, iyi bir Ülkücü olamayacağı öteden beri bellidir. Kimi insanlar milli ve manevi yararlılığı, kendi nefsi hazlarının ö...

EEE TİVİTÇİ SALİH MÜSLİM?

EEE TİVİTÇİ SALİH MÜSLİM?

Efendilerine inanıp kafa tutmayı biliyorsun… Sen sadece maşaydın… Şimdi de ağlıyorsun… Yapma… İkide bir twit atıp durma… Gelmezler&he...