Ortadoğu Gazetesi

CHP… Milliyetsiz Ulusçuluk -Tekkeli Laiklik!

KÖŞE YAZILARI / 2017-08-17 10:03:40

CHP… Milliyetsiz Ulusçuluk -Tekkeli Laiklik!

Cumhuriyet Halk Partisi, taşıdığı "altı oklu" parti flamasıyla ulusal devlete geçişin sembolü gibi görünse de bu tanıtım, zamanla tam bir sahtekârlık halini almıştır.

Bunun en az üç sebebi vardır:

A- Birinci ve umumi sebep, Türkiye'nin uluslaşma pratiğinde yaşanan "dilbilimsel" sorunlardır. 

Aydınlarımız, medrese-akademi geçişi de dâhil olmak üzere, iki yüz yıldır, ümmet, kavim, millet ve ulus kavramlarının tanımını "mütearife" (herkes tarafından kabul edilen hakikat) seviyesinde yapamamışlardır. 

Medrese önceleri "millet"e "kavim" demiş, sonra "ümmet"le "millet"ibir tutmuştur.

Akademi "ulus"la "millet"i karıştırmış; halk ise önce "millet"le "ümmet"i, sonra "ulus"la "millet"i kafasında harmanlamıştır.

Böyleolunca da uluslaşmak mümkün olmamış; "mezhep"lerin sosyal ve siyasi etkenlik kabiliyeti baki kalmıştır. 

Mezhep aidiyetinin üzerine çıkan modern bir siyasi bilincin oluşması için gerekli olan Laikliğin, çağdaş milleti, ulusu tanımlama ve tanzim etmedeki rolü de göz ardı edilmiştir. 

Bu konu, "din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması" ezberiyle geçiştirilmiştir.

Halbuki, Laikliğin bu yöndekifonksiyonu: "Dinin siyasi üst kimlik üzerindeki etkilerinin giderilmesi"dir. 

Bugünkü CHP'nin fiili laiklik algısı ve tanımı daha da ilginçtir. Tarihimizde "şeri hukuk" deneyimi sadece Sünni merkezli olduğu için CHP, Laikliği: "Sünnilikle devlet işlerinin birbirinden ayrılması" olarak algılamış ve savunmuştur. 

Türkiye Alevilerinde fiili bir şeri devlet deneyimi ve arzusu bulunmadığı için Aleviliğin Laiklik için bir tehdit olmadığı var sayılmıştır. 

Evet, tabii ki Alevilik, Laik Hukuk sistemi için bir tehdit değildir, ancak her türlü mezhep bilincinin diri tutulması,uluslaşma ve Milliyetçilik ilkesinin tatbiki açısından en az Sünni fundamentalizmi kadar zararlıdır. 

CHP'nin bu durumu göz ardı etmesiyle başlayan siyaset pratiği, sonunda Atatürk'ün kurduğu bir partiyi, İran Şahı'nın sakallı çömezlerinin ayak uçlarına kadar savurmuştur. 

CHP aynı sebeplerle, BAAS'çı bir diktatör olan Beşşar Esad'ın kirli işlerine de yandaş olmuştur. 

Yetmiş yıldır Ortadoğu'dan, Musul'dan, Kerkük'ten, İslam dünyasından sürekli uzak duran CHP'li vekillerde son zamanlarda görülen Suriye merakı, Kerkük ilgisi ve Telafer sevgisi, tamamen mezhep saikasıyla olmaktadır.

Bölgeye nazar eyleme zahmetinde bulunan CHP'lilerin kalbi, mesela: Şii Türkmenlerin zulüm gördüğü Telafer'de İran'lı Haşd-i Şabi milisleri ile beraber atmaktadır.

Ama Sünni Türkmenlerin tehdit altında olduğu Halep'te, Cerablus'ta, El Bab'da, İdlib'de CHP'nin bir göz izi bile yoktur. 

Varsa da karşı tarafta, Suriye rejimininyanındadır!

CHP'nin Sünni karşıtlığına dönüşmüş defolu Laikliği, Suriye kriziyle birlikte "Şii Fundamentalizmi"yle kucaklaşmıştır.

2-CHP'nin Laiklik anlayışındaki sapmanın bir diğer sebebi, Soğuk Savaş dönemindeki "fiili ideolojik savrulma"dır. 

1964'teki Johnson Mektubundan sonra "Ortanın Solu" söylemiyle başlayan ideolojik savrulma, Sosyalist Enternasyonal üyeliğiyle yeni bir boyut kazanmıştır. 

1976'daki 23. Kurultayından itibaren resmen "Solcu ve Sosyalist" olan CHP, tüm vatandaşların ortak değeri olan Atatürk'ü tek başına sahiplenme ve Laiklik gibi umumi bir anayasa prensibini siyasi tekelinde tutma hakkını kaybetmiştir. 

CHP, buna rağmen Erbakan'la yükselen Sünni fundamentalizmi karşısında Atatürkçülüğün ve Laikliğin kalesi gibi bir pozisyon alarak, Sola ve Sosyalizme karşı olan merkez sağ kitlelerin AKP'lileşmesi sürecinin vebalini de omuzlarına almıştır.

CHP veya türevleri olan SHP, DSP gibi partilerin 28 Şubat sürecinde, rejim güvenliğiyle ilgili kaygıları olan Batı Çalışma Grubu gibi otoriter yapılarla işbirliğine gitmesinin iki sonucu olmuştur:

- AKP'nin kurulması ve uzun süre iktidarda kalması,

- Gülen cemaatinin devletin kılcal damarlarına kadar sızması…

3-CHP'nin flamasında "Milliyetçilik" bulunan bir "Sosyalist parti" ile Laik görünümlü bir "Tekke partisi" arasında siyaset yapmasının üçüncü sebebi ise ahlaki bir sorunolan "sahtekârlık"tır. 

Karşıdaki sahtekâr din bezirgânlarından farksız olarak "Siyaset" kültürünü at terbiyeciliğinden alan ve Atatürk zamanındaki Milliyetçi -Ülkücü tavrı,1940'larda kaybetmiş olan CHP'li siyasetçilerin, meclise taşınması, şu üç kaygının diri tutulmasına bağlı olmuştur:

a)- Laik rejimin devamlılığı,

b)- Kentli yaşam tarzının korunması,

c)- Mezhepsel beka kaygısı… 

Bu üç "taşıyıcı"nın en derin psikolojik etki kabiliyetine sahip olanı ise "C şıkkı"dır.  

Siyasi şöhretini, gün ortasında baskın yiyerek sorumlu olduğu TC toprağını düşmana kaptırmasına borçlu olan CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz'ın MHP'nin Milliyetçiliğini eleştirme cesareti bulabilmesi,özetle bunlardan kaynaklanmıştır.


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

CHP NE YAPMAK İSTİYOR?

CHP NE YAPMAK İSTİYOR?

İsmi Cumhuriyet olan, lakin bir türlü Halkın partisi olamayan CHP ne yapmak istiyor. Özellikle MHP düşmanlığı üzerinden siyaset yapan CHP, gerçekte neyin peşi...

Yönetimde istikrar, temsilde adalet...

Yönetimde istikrar, temsilde adalet...

Yeni Anayasa ile yeni bir döneme gidiyoruz… Gidiyoruz gitmesine de, halka söyleyecek sözü kalmayan bazı siyaset simsarları meseleyi rotasından çıkarma, bul...

Salı'yla Gelen…

Salı'yla Gelen…

Hani bir zamanlar parti içi muhalefet ağaları vardı: "Salı günleri konuşmakla olmuyor bu işler!.." der dururdu. Devlet Bey'in konuşa konuşa MHP'yi iktidara...

DERHAL İSTİFA ET SARI SENDİKACI!

DERHAL İSTİFA ET SARI SENDİKACI!

Ey Memur-Sen'in binlerce üyesi! Genel Başkanınızın "Mustafa Sabri" dediği… Damat Ferit'in işbirlikçisi bir münafık… Sevr imzaland...

"En İyi Gazeteci!.."

"En İyi Gazeteci!.."

Gençlik yıllarımız, "Petrol Fırtınası" yazarı Raif Karadağ'ın, nasıl bir otel odasında ölü bulunduğunu birbirimize anlatarak geçti. Sonra aynı...

İftira ve isnat mangası neden rahatsız?

İftira ve isnat mangası neden rahatsız?

         Türkiye siyasetinde iktidar partisi AKP ve anamuhalefet partisi CHP'nin son seçimdeki toplam oy oranı yüzde 75'i buluyor, ama ül...

AHMET KAYA'YI ANMAK, APO'YU ÖZLEMEKTİR!

AHMET KAYA'YI ANMAK, APO'YU ÖZLEMEKTİR!

Ahmet Kaya'nın 17. ölüm yıldönümü imiş…  Ahmet Kaya, sanatçı kimliğiyle değil, PKK'lı kimliğiyle hayata gözlerini yummuştur. S&...

"USTA"DAN SON HAMLE!

"USTA"DAN SON HAMLE!

Hani birileri "O iyi bir satranç ustasıdır" diyordu ya… Meşhuurrrrr "Salı dersleri"nde Devlet Bey yine ters köşe yaptı… Geçen haft...

RAKKA TİYATROSUNU DEŞİFRE EDEN İNGİLTERE NEYİ AMAÇLIYOR?

RAKKA TİYATROSUNU DEŞİFRE EDEN İNGİLTERE NEYİ AMAÇLIYOR?

Suriye'de aradan geçen her gün gerek iç savaşın bitirilmesi, gerekse IŞİD sonrasındaki sürecin nasıl şekilleneceği ile ilgili yaklaşımlar çoğalmışken...

BARAJ…

BARAJ…

Türkiye'nin demokrasi, adalet, temsilde adalet, temsilde eşitlik gibi birçok evrensel kuralı yaygınlaştırmak için önemli adımlar atma zamanı gelmiştir… ...