Ortadoğu Gazetesi

BIST
90,222
%-1,72
USD
5,3568
%0,14
EUR
6,0843
%0,31
Altın
214,9010
%0,41
SON DAKİKA

Atik, çevik ve tavizsiz bir duruş

KÖŞE YAZILARI / 2017-10-18 10:09:43

Atik, çevik ve tavizsiz bir duruş

          Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı ağır ve yakıcı sorunlar sadece etrafımızdaki terör kuşatmasıyla sınırla değildir. İçeride de çok ciddi ve ivedi meselelerimiz var.  Ülkenin her meselesine doğru ve kalıcı çözüm önerisi sunan tek partinin MHP olduğunu artık herkes kabul etmektedir. Sayın Devlet Bahçeli'nin grup konuşmaları hükümet için de, bu ülkenin biran önce düze çıkmasını isteyen vatandaşlarımız için de umut olmanın ötesinde bir rehber niteliğindedir.

                    

ÜNİVERSİTE SINAVLARINI KALDIRALIM

          Orta öğretim ve Üniversite sınavları, milyonlarca gencimizin ve ailelerinin kabusu olmuştur. Hükümet neredeyse her sene yeni bir sistem getiriyor, ama mesele çözülmediği gibi daha da derinleşiyor. Ne yapılması gerektiğini yine sayın Bahçeli söyledi ve hükümete bir teklif yaptı:  

         "Artık milli eğitim sistemindeki ağırlaşan meseleleri istikrarlı, kalıcı, kapsayıcı bir şekilde ele alıp, uzlaşmanın imkanlarından faydalanarak gidermek asıldır, acildir, elzemdir. Öğrencilerimiz huzursuzdur. Tabiatıyla anneler, babalar kaygılıdır. Kaldı ki, yükseköğretimden mezun olmakla da her şey bitmiş, her yer güllük gülistanlık olmuş değildir. Üniversite mezunu evlatlarımızın yüzde 35'i işsizdir. Bu ağır bir sosyal krize davetiyedir. Karşımızdaki mesele sınav sistemini değiştirmekle çözülecek kadar basit, hafif ve yüzeysel değildir. Mevzi hamleler, milli ve stratejik bir karara dönüşmedikçe sonuç vermeyecektir. Radikal adım atmanın, milli bir anlaşma ve kucaklaşmayla yükseköğretime geçiş sistemini kökünden düzeltmenin ve düzenlemenin tam zamanıdır. Evlatlarımızı bir güne sığdırılan testlerle değil, bir ömre sığmayan muazzam duruş ve asaletleriyle övmeli, takdir etmeli, analarının ak sütü gibi helalleri olan haklarını da vermeliyiz. Hükümete çağrıda bulunuyorum, bir el verin, bir ses verin, bir irade gösterin.  Soruyorum, üniversite sınavını kaldırmaya var mısınız? Beka mücadelesinde sonuna kadar omuz omuzayız. Bunda en küçük tereddüt yoktur. Zalimlere karşı aynı noktadayız, aynı çizgideyiz. Bunda da şüphe yoktur.  Hadi gelin, Türk gençliğinin ümüğünü sıkan, soluğunu kesen üniversite sınavını tümden ve hepten kaldırma konusunda da elbirliği, güç birliği yapalım."

                       

BARZANİ YAKALIP GETİRİLMELİ

          Irak ve Suriye'de kopan kıyamet dünyada hiçbir ülkeyi bizim kadar ilgilendirmiyor. Bu ülkelerdeki gelişmeler bizim için beka sorunu haline gelmiştir. Şimdiye kadar bütün söylediklerinde haklı çıkan sayın Bahçeli özellikle Kerkük konusunda tespit ve uyarıları ile hükümete yol göstermektedir:

         "Kerkük'te PKK'nın konuşlanma teşebbüsü Türkiye için alarmdır. Bu durum en üst düzeyde beka sorunudur. Türk hava sahasının Barzani'ye kapatılmasıyla ilgili karar derinleştirilmelidir. Irak ordusu, bayrak asıp Kerkük valiliğini kontrol altına almışsa da şu anda kadim Türkmen şehri her tehlikeye açıktır. Taşkın belirsizlikler had safhadadır. Şunu hiç kimse aklından çıkarmasın ki; Kerkük, hiçbir zaman, PKK ve peşmergeye yar edilmeyecek, terörizmin tetikçilerine ucunda ölüm bile olsa asla bırakılmayacaktır. Türkiye meşru ve tarihsel haklarını, uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan yetkilerini sonuna kadar kullanmak için atik, çevik ve tavizsiz bir duruş sergilemelidir. Kerkük terk edilirse, Kerkük kandan nemalanan vampirlere verilirse, bunun vebali, bunun sorumluluğu herkesin üzerine olacak, hiç kimse de bu devasa yükün altından kalkamayacaktır. Kerkük yanarsa, Irak çökecek, Ortadoğu çürüyecek, Türkiye sendeleyecektir. Kerkük bölgenin şah damarı, ağırlık merkezi, can evi, nabız atışıdır. Terörizmin Kerkük'e çöreklenmesi, Kerkük'ü tarihsel bağlarından çeke çeke koparması felakete davetiye, bölgesel iflasa kapı açmaktır. PKK'lı canilerle silahlı peşmergeler kaçtıkları yere kadar kovalanmalı yakalandıkları yerlerde de imha edilmelidir. Gerekirse Barzani yakalanıp getirilmeli, gerekirse de PKK'nın Türkmeneli'nde alan hâkimiyeti kurma mücadelesine engel olunacak askeri girişim havadan ve karadan korkusuzca başlatılmalıdır."

                               

HANGİ YÜZLE KONUŞUYORSUN?

        Türkiye'nin dış politikada yaşadığı bütün sorunların temelinde Ahmet Davutoğlu döneminin yetersizlikleri ve yanlışları yer alıyor. Davutoğlu'nun Kerkük için 10 maddelik çözüm önerisi sunmasının ne anlama geldiğini sayın Bahçeli net şekilde ortaya koydu:

        "Sayın Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu, Dışişleri Bakanlığı, TSK güçlü bir iradeyle ağız birliği içindeyken, bir eski Başbakan'ın durumdan vazife çıkararak devletin politikalarına aykırı beyanat vermesi, Türkmenlerin haklarına kara çalması gafillik ve garabettir. Ve de hükümetin politikalarını sabote etmektir. Sorarım sana, durdun durdun da şimdi niye ortaya çıktın? Sıfır sorun enkazı daha kaldırılmamışken, sana ne oluyor, sen hangi yüzle konuşuyorsun?Barzani lobisinin değirmenine deyim yerindeyse su taşıyor. Kerkük'ün acıları büyürken, kayıpları artarken; hala zalimlerin sözcülüğüne cüret edenlerin varlığı kabul edilemez işbirlikçilik ve ilkesizlik örneğidir.

                           

İDLİB VE ABD KEPAZELİĞİ

          Sayın Bahçeli'nin, İdlib operasyonu ve ABD'nin vize kepazeliği ile ilgili söylediklerini de özetleyerek bitirelim:

            İdlib'in baştan ayağa temizliği şarttır. Çatışmasızlık genele hâkim kılınmalıdır. Bu yapılıyorken, İdlib sınırındaki Bereket Dağı'ndan Afrin'deki terörist yapılanmayı her gelişmeye hazırlıklı olacak şekilde izlememiz kaçınılmaz bir zarurettir. Türkiye terör koridorunun açılmasına izin vermeyecektir. Türkiye Kürdistan fitnesinin kurulmasına fırsat vermeyecektir. Bugün İdlib, yarın Afrin, Ayn el Arab, Cezire derken; Türkmeneli'nin namus ve şeref mücadelesine destek vermek için kahramanlarımızın işgalcilerin tepesine ansızın balyoz gibi inmesi duamız, isteğimiz ve beklentimizdir.

              ABD yönetiminin sorumsuz açıklamaları, özellikle büyükelçinin talihsiz ve müessif sözleri gerilimin şiddetini düşürmek şöyle dursun, devamlı körüklemiştir. IŞİD'e dur, PKK'ya vur diyen; YPG'ye bombala, Barzani'ye harekete geç talimatı veren bizim nazarımızda bellidir. ABD, suçlu görmek istiyorsa kendisini yoklamalı, aynadaki akislerine dikkat kesilmelidir. ABD'ye soruyorum, hele bir söyleyin, FETÖ'nün imam kılıklı hain başı ne geziyor sizin ülkenizde? Türkiye düşmanlarıyla görüşe görüşe, terör örgütleriyle düşe kalka nereye varacağınızı, neyi yapacağınızı sanıyorsunuz? Türkiye Cumhuriyeti hiçbir ülkeye el avuç açmayacak, hiçbir tehdidin karşısında dizlerinin bağı çözülmeyecektir. Dosta dost, düşmana düşman olacağımızı herkesin bilmesinde fayda vardır.