Ortadoğu Gazetesi

BIST
96 455
%-1,03
USD
5,6553
%0,07
EUR
6,5116
%-0,09
Altın
223,2003
%0,07

MHP, milli duruş sergiliyor

GÜNDEM / 2017-12-17 13:46:56

MHP, milli duruş sergiliyor

 BAŞBAKAN Yardımcısı Recep Akdağ, "AK Parti olarak karşımızda siyaseti ilkeli bir şekilde yapan, yanlışımız varsa bunları gerçekten gösteren, bize bir anlamda ışık tutan bir muhalefet istiyoruz" dedi.

 

CHP'li yöneticilerin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin tutumuna bakması gerektiğini vurgulayan Akdağ, "Bakın muhalefet böyle yapılır. Yeri geldiğinde partimizi, bizi, icraatlarımızı eleştirebiliyor ama mesele milli duruş olunca, mesele bir çeteyle, hain bir terör örgütüyle mücadele olunca, diğer terör örgütleriyle mücadele olunca, mesele Türkiye'nin bekası olunca çok doğru bir yerde duruyor. Muhalefete yakışan budur. Cumhuriyet Halk Partisi'ne, ana muhalefet partisine, Sayın Kılıçdaroğlu'na da yakışan bu olmalıdır ama maalesef bunu göremiyoruz." diye konuştu.

 

 

 

 

  Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ,  A Haber'de katıldığı canlı yayında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gayri samimi, gündemi değiştirmek isteyen, sahte belgelerle AK Parti'yi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kötülemeye çalışan tavrına Türkiye'nin adeta alıştığını söyledi.

 

 

Kılıçdaroğlu'nun bu söylemlerine CHP'ye oy veren seçmenlerin de inanmadığını belirten Akdağ, şöyle devam etti: "Özellikle son zamanlarda, 15 Temmuz'dan sonra kulaklarına FETÖ tarafından ne üflenirse, ellerine onlar tarafından hangi belge getirilirse bu belgeyi kamuoyuna getirip çıkarıyorlar. MİT'in bir raporu var dediler aslı astarı  olmadığı anlaşıldı. Bu bahsettikleri Man adasıyla ilgili belgelerin, onların söylediği şekilde aslının astarının olmadığı anlaşıldı. Ne yapmaya çalışıyorlar?

Bir şekilde siyasi taraftar toplamaya ya da bir kutuplaşmayla kendi taraftarlarını konsolide etmeye, bir arada tutmaya çalışıyorlar ama bu oyun tutmaz. Bu aslında çirkin bir siyaset üslubu. Türkiye artık bu üsluptan gerçekten bıktı. Biz AK Parti olarak karşımızda siyaseti ilkeli bir şekilde yapan, yanlışımız varsa bunları gerçekten gösteren, bize bir anlamda ışık tutan bir muhalefet istiyoruz. Böyle ana muhalefet anlayışı gerçekten olmaz. Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu tavrı aslında son derece pespaye bir tavır, kötü bir tavır. Bundan vazgeçmezse kendisi zarar görecek." 

 

"KILIÇDAROĞLU VEFA BORCUNU ÖDÜYOR" 

CHP'nin bu tavrını Gezi Parkı odaklı olaylarda da gördüklerini dile getiren Akdağ, şunları söyledi:

 "15 Temmuz olunca mızrak çuvaldan çıkıp da insanımızın kalbine saplanınca ister istemez onlar da 15 Temmuz'u kınadılar, 15 Temmuz'un karşısında olduklarını söylediler. Nitekim biraz da zorlama bir biçimde Yenikapı'ya da geldi Sayın Kılıçdaroğlu ama sonra tavırları tamamen bir daha değişti. Özellikle bu FETÖ çetesinin ortaya koyduğu mağdur edebiyatına onlar da katıldılar ve özellikle bu son Amerika'daki dava vesaire ile de çok enteresan bir tavır aldılar. Yani Türkiye'yi yargılamak, Türkiye'yi yargılatmak ana muhalefet partisinin işi değildir, ana muhalefet partisinin bu yolda adımlar atması çok yakışıksızdır.

 

 

Aslında Kılıçdaroğlu'nun o göreve nasıl geldiğine bakarsak ipuçlarını orada da görüyoruz. Kılıçdaroğlu biliyorsunuz bir kaset hadisesiyle Sayın Deniz Baykal'ın tasfiye edilmesi sonucunda geldi, ana muhalefet partisinin başına geçti ve orada da birtakım kirli ellerin olduğunu biliyoruz. Yani FETÖ'yle ilişkili muhtemelen orada da eller var. Dolayısıyla Sayın Kılıçdaroğlu bir anlamda vefa borcunu ödüyor." 

 

 

"MUHALEFET BÖYLE YAPILIR" 

CHP'li yöneticilerin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin tutumuna bakması gerektiğini kaydeden Akdağ, "Bakın muhalefet böyle yapılır. Yeri geldiğinde partimizi, bizi, icraatlarımızı eleştirebiliyor ama mesele milli duruş olunca, mesele bir çeteyle, hain bir terör örgütüyle mücadele olunca, diğer terör örgütleriyle mücadele olunca, mesele Türkiye'nin bekası olunca çok doğru bir yerde duruyor. Muhalefete yakışan budur. Cumhuriyet Halk Partisi'ne, ana muhalefet partisine, Sayın Kılıçdaroğlu'na da yakışan bu olmalıdır ama maalesef bunu göremiyoruz." diye konuştu.

 

 

"ORADA TÜRKİYE'Yİ YARGILIYORLAR" 

17 Aralık darbe girişiminin yıl dönümü olduğunun hatırlatılarak ABD'deki süren davaya ilişkin muhalefetin tavrının sorulması üzerine Akdağ, şu ifadeleri kullandı: "17-25'in bir kumpas olduğundan artık hiç kimsenin kuşkusu yok. Bir çete kumpası, bu FETÖ çetesinin kumpası olduğunu hepimiz biliyoruz. O kumpasa esas olan iddialar neyse, o iddiaların Amerika Birleşik Devletleri'nde dile getiriliyor olması aslında hepimize gerçeklerin ne olduğunu gösteriyor. Oraya belge taşıyan, orada ifade veren, orada davayı ayakta tutan mahkemedeki savcıdan tutun da jürisine kadar, hakimine kadar FETÖ'yle ilişki o kadar iç içe bir durum gösteriyor ki. Artık gerçekten muhalefet yapan bazı kimselerin gözünün açılması lazım. Orada Türkiye'yi yargılıyorlar. Aslında orada bir Rıza Sarraf yargılamasıfalan da yok. Orada Türkiye'yi yargılamaya, Türkiye'yi mahkum etmeye, bir şekilde Türkiye'nin önünü kesmeye, Sayın Cumhurbaşkanımızın önünü kesmeye gayret ediyorlar. Bunu görmek için böyle çok zeki olmaya, hadiseleri çok derinden izlemeye bile gerek yok. Müthiş bir oyun oynanıyor." 

"YERİNE GÖRE SOLCU GEÇİNİRLER AMA BURADA TAM BİR AMERİKANCI

KESİLDİLER BAŞIMIZA" 

ABD'de bir rüşvet, yolsuzluk davasının görülmediğini vurgulayan Akdağ,  "Amerika Birleşik Devletleri'nde bunlar konuşularak Türkiye'deki kamuoyu etkilenmeye çalışılıyor ama aslında orada Amerikan ambargosuyla ilgili bir dava yürüyor. Türkiye'deki rüşvetle, yolsuzlukla ilgili Amerika, Türkiye'yi ya da Türkiye'deki birilerini yargılama hakkına sahip değil. Bana göre ambargoyla ilgili de kimseyi yargılama hakkına sahip değil." dedi.

 

 

Yargılama süreciyle ilgili CHP'nin duruşunun çok dikkate şayan olduğunu aktaran Akdağ, "Yerine göre solcu geçinirler ama burada tam bir Amerikancı kesildiler başımıza. Milletimiz bunu görüyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde belli güçler, belli lobiler, -çünkü bir Amerika yok karşımızda, orada karışık bir yapı var- Türkiye'yi dara sokmaya çalışıyorlar ama Allah-u Teala yardım ediyor, onlar Türkiye'yi dara sokmaya çalıştıkça Türkiye yoluna emin adımlarla yürüyor. Türkiye yüzde 11 büyüyor. Tam da bu sıralarda yüzde 11 büyüyor. Allah'ın izniyle biz yolumuza böyle emin bir biçimde devam edeceğiz, ne yaparlarsa yapsınlar." ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

SEÇİM İTTİFAKI

Akdağ, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin dile getirdiği "Cumhur ittifakı" sözlerini değerlendirdi. Uzun bir süredir MHP ile milli meselelerde, Türkiye'nin bekasını ilgilendiren hususlarda ittifak içerisinde olduklarını kaydeden Akdağ, şöyle devam etti: "Seçimlerde de bu şekilde bir seçim ittifakı denebilecek bir hususta çalışma yapılabilir. Sayın Devlet Bahçeli bunu kamuoyuna deklare etti, arkadaşları deklare ettiler. Mutlaka bunlar partimizde, kurullarımızda konuşulacak. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız değerlendirecekler. Seçime epey bir zaman var. Oturup üzerinde konuşulabilecek, değerlendirilebilecek bir konudan bahsediyoruz ama hali hazırda biz milli meselelerde, milli duruşta, milli davalarımızda, Türkiye'nin geleceğini, 80 milyonun geleceğini ilgilendiren hususlarda Milliyetçi Hareket Partisiyle ve Sayın Devlet Bahçeli'yle biz artık adı konmuş bir ittifak içerisindeyiz." 

 

Akdağ, muhalefetin erken seçim olacağı yönündeki iddialarının gerçeği yansıtmadığını, erken seçim olması için bir gerekçe bulunmadığını ifade etti.

 

 

Uyum içinde çalışan bir hükümetin olduğunu, terör örgütleriyle mücadelede büyük başarı kazanıldığını ifade eden Akdağ, "Terörün başı ezilmiş durumda, yerlerde paspas gibi sürünen bir terör örgütünden, PKK'dan rahatça bahsedebiliriz. Böyle bir zamanda neden erken seçim yapacakmışız? Vatandaş sormaz mı nedir bu erken seçim lafları diye? Seçimler Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi 2019 Kasım'ında inşallah yapılacak." diye konuştu.  (AA)