Ortadoğu Gazetesi

BIST
93 469
%-1,28
USD
5,7765
%0,66
EUR
6,6284
%-0,18
Altın
229,0059
%-0,12

İran'da sokaklar durulmuyor

DÜNYA / 2018-01-03 10:06:36

 İran'da sokaklar durulmuyor

İran'da ekonomik darboğaza tepki olarak başlayan ancak rejim karşıtı bir hal alarak ülkenin tamamına yayılan protestolar, 7. günde de devam etti. Dün de on binlerce rejim destekçisi birçok kentte gösteriye başladı 

 

İran'da 28 Aralık'ta başlayan protesto eylemlerinde 7 gün de  geride kaldı. Eylemlerin nereye evrileceği dünyanın gündeminde. 

 

Eylem yapan halk ile güvenlik güçleri ve Devrim Muhafızları'na bağlı Besic milisleri arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısı giderek artıyor.

 

Ölü sayısı 30'u geçerken, yüzlerce kişi de gözaltına alındı. Sadece Tahran'da 450 kişi tutuklandı. 

 

 Başkent Tahran ve birçok şehirde gece saatlerinde sokağa çıkan kalabalıklar, rejim aleyhine sloganlar attı. Meşhed Süleyman kentinde çok sayıda silah sesi duyuldu ve ambulanslar hastanelere yaralı taşıdı.

 

 

REJİM YANLILARI DA EYLEMDE 

 

Ülkede büyük bir iç karışıklık yaşanırken İran devlet televizyonu  dün sabah da pek çok kentte on binlerce rejim yanlısının gösteri yaptığını duyurdu.

 

Ahvaz, Abadan, Gorgan, İylam, Erak, Hurrem Abad, Kirmanşah, Buşehr gibi pek çok kentte toplanan rejim yanlılarının "Liderimiz, biz hazırız", "İsyancılara ölüm!", "Kahrolsun ABD", "Kahrolsun Suudi Arabistan" ve "Kahrolsun fitneci ve münafık" şeklinde sloganlar attı.

 

Öte yandan, İran Lideri Ali Hamaney'e bağlı Tebliğat Kurumu tarafından cuma günü düzenlenecek rejime destek mitinginin de ertelendiği belirtildi.

 

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, önceki gün yaptığı açıklamada, İran'ın düşmanlarının ülkede isyan ve karışıklık çıkardığını vurgulamıştı. İran çapında başlayan rejim destekçisi eylemler Hamaney açıklamalarından sonraki gün meydana geldi. 

 

MUHALİFLER DE SOKAKTA

 

Muhalifler de gece İsfahan, Hamedan, Hürremabad, Buşehr, Ahvaz, Abedan gibi kentlerde protesto gösterileri düzenledi.

Irak sınırına yakın Kirmanşah'ta protestocular, kendilerine nutuk çeken bir Besic milisini yuhaladı.

Başkent Tahran'daki göstericiler polislerden kendilerine katılmasını istedi. Sokaklardan 'Korkmuyoruz, birlikteyiz' sloganları yükseldi.

 

Huzistan eyaletine bağlı Meşhed Süleyman kentinde ise çok sayıda silah sesi duyuldu ve ambulanslar hastanelere yaralı taşıdı. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde yüzlerce protestocunun sokağa çıktığı görülüyor.

 

İsfahan eyaletine bağlı Kehderican'da polis karakoluna girmeye çalışan 5 göstericinin ateş açılarak öldürüldüğü protestonun görüntüleri de ortaya çıktı.

 

GÖSTERİLER NASIL BAŞLADI?

 

Gösteriler muhafazakarların güçlü olduğu Meşhed kentinde patlak verdi.  Önce hedefte rejim değil Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin ekonomik politikaları vardı. Yumurta fiyatlarının yüzde 40 oranında zamlanması bardağı taşırmıştı. Eylemlerin arkasında ise seçimlerde Ruhani'ye rakip İbrahim Reisi vardı. 2015'te ABD ile varılan nükleer anlaşmayla ambargoların kalkmasına rağmen Ruhani söz verdiği refahı yakalayamamıştı. Ekonominin kilit sektörleri, İran'da dini yapıların ve Devrim Muhafızları'nın kontrolünde kalmaya devam etti. Bu da özellikle işsizliğin yüksek seyrettiği yoksul ve genç kesimin tepkisini topladı.

 

PROTESTOCULAR NE İSTİYOR?

 

İlk etapta sloganlarda hayat pahalılığı ve işsizlik vardı. Protestoların dili giderek rejimin simgelerini hedef almaya başladı. Protestocular, hükümete ilaveten İran'ın dini lideri Ali Hamaney'in aleyhinde de sloganlar atıyor. Hatta İslam Devrimi ile 1979'da devrilen Şah Muhammed Rıza Pehlevi lehine bile sloganlar atıldı. Bazı eylemciler, monarşinin geri gelmesi taleplerini ifade etti. Kimi göstericiler ise kaynakların Suriye, Irak ve Yemen'de sürdürülen operasyonlara aktarılmasını protesto etti.