Ortadoğu Gazetesi

BIST
90,529
%0,00
USD
5,3712
%0,73
EUR
6,0731
%0,03
Altın
213,6830
%0,17
SON DAKİKA

'GERİ ADIM OLMAZ BİZDE'

GÜNDEM / 2018-02-06 08:36:40

'GERİ ADIM OLMAZ BİZDE'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mersin programın dönüşünde gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Bahçeli,  Türk Ordusu'nun Menbiç'e girmesinin bütün dengeleri bozacağını söyledi.

 

 YEREL SEÇİMDE İTTİFAK ASLINDA VAR 

MHP Lideri Bahçeli, "Yerel seçimlerde bir ittifak şu anda gündemde yok. Ve partiler arasında  bu manada bir görüşme isteği de henüz oluşmamış  vaziyette. Şahsi kanaatimi sorarsanız yerel yönetimde ittifak çok zorlama olur. Çünkü aslında var. Yani bir parti aday çıkardığı  vakit, o adayı seçtirebilmek için o ilçede kendine göre bir ittifak arayışına giriyor. Bize henüz komisyon çalışmalarında uzlaşılan metinler paketi ulaşmış değil" dedi.  

 

AFRİN'İN SONUCU ALINMALIDIR

BAHÇELİ, "Türk ordusunun Münbiç'e girmesi bütün dengeleri bozar, yeni bir denge kurar. O dengenin de esasları, sac ayakları Suriye'nin toprak bütünlüğü, istikrarıdır. Afrin'in sonucu alınmalıdır. Bizim söylemek istediğimiz şey budur. Onun ayrıntıları devlet yetkililerinin bilgisidir, TSK'nın bilgisidir. ABD'nin YPG'yi silahlandırılma ve Türkiye'nin güvenliğiyle ilgili konulardan vazgeçmesi lazım. Türkiye'nin almış olduğu kararlarla kat ettiği mesafelerden dönüş olmaz. Bu kadar. Geri adım olmaz bizde" açıklaması yaptı.

 

'MİLLİ DURUŞ, ŞÜHEDAYA VEFA, MİLLETE BEKA' 

"KONGREDE temamız, 'Milli duruş, şühedaya vefa, millete beka' olacak" diyen Bahçeli, "Bizim için kongrede bir sıkıntı gözükmüyor. CHP tema olarak adalet ve cesareti kullanmıştı. Adalet yolda kaldı, cesaret kavgaya kadar gitti. Daha önce olanları hareketlendiren, onlara salon tahsisi yapan, basın yoluyla destek verenler ve bizimle en fazla uğraşan partilerden biri CHP olarak görüldü. Şimdi aynı şey CHP'de yaşanıyor. Bakalım onlar ne yapacaklar." değerlendirmesinde bulundu.  

 

BU HUSUMETİN KAYNAĞI NEDİR?

BAHÇELİ, "48 oyun başkanlık divanıyla ilgili bir tartışmayı başlatmış olmasının izahını MHP ile niye yapıyorsun Şaban Sevinç? Bu husumetin kaynağı nedir? "Türkiye'de çift adaylı seçim sadece ve sadece CHP'de oldu" diyor. Bizim altı adaylı, dört adaylı, iki adaylı seçimlerin hepsini unutmuş. Biz en doğru bilgiyi Halk TV'den alalım diye kanalı seyrediyoruz. Ama baktım ki, Halk TV zehir saçıyor. MHP ile uğraşanların unsurları, şimdi kendileri yaşamaya başladı" diye konuştu. 

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mersin'den dönüşünde Gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Yerel seçimlerde bir ittifak şu anda gündemde yok. Ve partiler arasında  bu manada bir görüşme isteği de henüz oluşmamış  vaziyette. Şahsi kanaatimi sorarsanız yerel yönetimde ittifak çok zorlama olur. Çünkü aslında var. Yani bir parti aday çıkardığı  vakit, o adayı seçtirebilmek için o ilçede kendine göre bir ittifak arayışına giriyor. Bize henüz komisyon çalışmalarında uzlaşılan metinler paketi ulaşmış değil." Dedi.  

"YEREL SEÇİMDE İTTİFAK ASLINDA VAR"

 

*İttifak komisyonu görüşmelerinde, yüzde 10 barajı, AK Parti'nin adayının MHP'nin adayı olacağı gibi bilgiler basına yansıdı. Bu tür bilgilerin ne kadarı doğrudur ve nasıl bakarsınız?

 

Kesin söylüyorum şuana kadar hiçbiri doğru değil. Herkes farklı farklı yorumlar üretiyor ama hiçbirisi doğru değil. Bu yorumları bir araya getirdiğinizde ortak özellikleri tutarsız olmaları.

 

*Yerel seçimlerde bir ittifakın gündeme gelmesi söz konusu olabilir mi?

 

Şuanda gündemde yok. Ve partiler arasında  bu manada bir görüşme isteği de henüz oluşmamış  vaziyette. Şahsi kanaatimi sorarsanız yerel yönetimde ittifak çok zorlama olur. Çünkü aslında var. Yani bir (parti) aday çıkardığı  vakit o adayı seçtirebilmek için o ilçede kendine göre bir ittifak arayışına giriyor. Belediye meclis üyeliklerini paylaştırıyor. Aileleri, köylüleri, mahalleleri dikkate alıyor ve bir yapı oluşturuyor. Sonra milletin huzurunda diyor ki: "Ben 15 belediye meclis üyesiyle şu şekilde seçime katılacağım." Bunların içinde belediye başkan adayının mensup olduğu partinin dışında aile fertleri varsa onlar da, "Bu seçimde amca çocuğumuz aday oldu, dayım aday" diyor ve başka partideki mensubiyetini öteliyor. "Bu seçim mahalli idareler seçimidir, amcamın oğluna verdim oyu" diyor. Yani "Şu partiye oyumu verdim" demiyor.

 

*Görüşmelerde seçim barajıyla gelişme sağlandı mı?

 

Bize intikal eden bir şey yok. Komisyondaki arkadaşlarımız konuşuyorlar. Henüz bize gelen bir bilgi yok.

 

*Komisyon çalışmaları devam ediyor. Bir bilgilendirme olmuştur, netleşen bir şey sizin bir öneriniz var mı?

 

Bize henüz komisyon çalışmalarında uzlaşılan metinler paketi ulaşmış değil. O yapıldıktan sonra yani bize geldikten sonra inceleriz. Yetkili organlarımızda değerlendirilir, ittifak yapılabilecek partiler varsa onların yetkilileriyle görüşülür ve ondan sonra bir karara varılırsa varılan karar nettir.

 

*Çok uzun sürmez değil mi kısa bir sürede gelmesi bekleniyor?

 

Gelmesi lazım.

 

*Şubat sonu konuşuluyor…

 

Şubat ayı içinde de olabilir. Zaten her hafta iki defa görüşüyorlar.

 

*Bu görüşmeler olumlu neticelenirse ittifakın oy potansiyeli nasıl olur?

 

Onu kestirmek, "İttifakla ilgili şu kadar oy alınır" demek geçmiş dönemlerdeki seçimlerde mutlak rakamların toplanmasını  ilişkin bir değerlendirme olur. Onu da önemli bir veri kabul etmek doğru değil. Mesela şu eli sallıyorsunuz hiç ses yok. İttifak olursa ses gelir.

 

*Anket yaptırdınız mı?

 

Bizde anket geleneği yok. Televizyonlarda her gün dinliyoruz zaten.

 

*Size halen soran olmadı mı efendim

 

Hayır olmadı.

 

*Siz daha önce AK Parti içinde yüzde 12"lik  bir oyunuz olduğunu söylüyordunuz. İttifakla birlikte bu oy size geri gelebilir mi?

 

Gelmiş. Mersin'de, Adana'da, Osmaniye'de gördünüz. Geliyorlar.

 

*Bu aynı zamanda MHP'li Belediyelerin başarısını da gösteriyor galiba?

 

Evet çalışıyorlar.

TÜRK ORDUSU'NUN MENBİÇ'E GİRMESİ DENGELERİ BOZAR

 

*Afrin operasyonunun gidişini nasıl değerlendiriyorsunuz. Münbiç'i işaret etmiştiniz. Türk ordusunun oraya girmesinin sonucu ne olabilir?

 

Türk ordusunun girmesi bütün dengeleri bozar, yeni bir denge kurar. Mersin'de de ifade ettim o dengenin de esasları, sac ayakları Suriye'nin toprak bütünlüğü, istikrarıdır. Afrin'in sonucu alınmalıdır. Bizim söylemek istediğimiz şey budur. Onun ayrıntıları devlet yetkililerinin bilgisidir, TSK'nın bilgisidir. Bize ulaşan ayrıntılı bir bilgi olmadığı için harita üzerinde bir yorum yapmak mümkün değil. Coğrafya dersine alışmış bazı tartışmacılar her gün televizyonlarda harita üzerinde çalışıyorlar, biz de oradan öğreniyoruz. Afrin'in nerede olduğunu yeni yeni bilenler var.

 

*Özellikle YPG'nin silahlandırılması ve Türkiye'nin güvenliğiyle ilgili konular da gündeme getiriliyor.

 

Daha önce de söyledim ABD'nin o tür yaklaşımlardan vazgeçmesi lazım.

 

*Türkiye ABD askerlerini hedef alır mı tartışmaları yapılıyor. Bunlara cevap olarak Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Vurulur" özetinde bir açıklama yaptı. Türkiye ABD'yi sahada hedef alabilir mi veya almalı mıdır? 

 

Hedef alıp almamasından önce Türkiye'nin almış olduğu kararlarla kat ettiği mesafelerden dönüş olmaz. Bu kadar. Geri adım olmaz bizde.

 

*CHP'lilerin Özgür Suriye Ordusu ve PYD yönelik sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Çok yadırgadığımı söyledim. Bazı parti yöneticileri, iki milletvekilinin devrimci siyaset üzerine yaptıkları çalışmalar sırasındaki beyanları bizim tasvip etmediğimiz görüşlerdir.

 

HAREKETİMİZ YANLIŞLIKLARI ORTADAN KALDIRDI

 

*Siz iki sene önce kongre tarihini açıkladınız. Sonrasında Türk siyasetinde görülmedik olaylar yaşandı. Tellerde açıklamalar, açık alanlarda kongre toplama girişimleri oldu…

 

Bizde; hareketimizin tabii süzgeci yanlışlıkların hepsini ortadan kaldırdı.  Farklılıklarda ısrar edenleri bir sepete koydu, onu da bir hanımefendinin koluna taktı, "Türkiye'yi gezin" dedi. Geziyorlar onlar. Bizim için kongrede böyle bir sıkıntı gözükmüyor. Ama onları hareketlendiren onlara salon tahsisi yapan, basın yoluyla destek verenler... Şimdi incelettirdim ve toplattırdım basında çıkanları... Bunları dikkate aldığımız vakit en fazla uğraşan partilerden biri CHP olarak görüldü. Şimdi aynı şey CHP'de yaşanıyor. Bakalım onlar ne yapacaklar.

 

*Kongrenin sloganı da belli oldu.

 

Milli duruş, şühedaya vefa, millete beka... Temamız bu. CHP tema olarak adalet ve cesareti kullanmıştı. Adalet yolda kaldı, cesaret kavgaya kadar gitti.

 

CHP'DE OLAĞANÜSTÜ KONGRE TALEPLERİ DOĞABİLİR

 

*Şuanda CHP'de yaşananlara baktığınızda bir anlamda "Etme bulma dünyası" gibi değerlendirebilir mi? 

 

Öyle oluyor evet. İçlerinde adaylarda da, partinin yönetiminde de, hiç ilgisi olmayan kişilerin MHP ile ilgilenmeleri var. Özellikle Halk TV'deki yönetim. Akşam CHP kurultayını  Halk TV'den takip ediyorum. Şaban Sevinç galiba, genel yayın yönetmeni... MHP ile söze başladı. Bizim kurultayımız değil, bizim kurultayla bir ilgimiz yok. Kurultaya herhangi bir gözlemci de göndermemişiz.  48 oyun başkanlık divanıyla ilgili bir tartışmayı başlatmış olmasının izahını MHP ile niye yapıyorsun Şaban Sevinç Bey. Bu husumetin kaynağı nedir? Zaten salondasınız.

Yanınızda Halk TV'nin değerli programcıları, spikerleri var. Milletvekilleriyle, onlarla konuşuyorsun. CHP'nin kurultayında söze MHP'den başlıyor ve konuşurken hakaret ediyor. Daha önceki programlarına baktığımızda hareketin içinde ipi çekenlerden birisi de o. Bir de yalan var. "Türkiye'de çift adaylı seçim sadece ve sadece CHP'de oldu" diyor. Bizim altı adaylı, dört adaylı, iki adaylı seçimlerin hepsini unutmuş. Demokrasi bizde yok. Onları ifade ederken dünyanın hakaretini yapıyor. İşte bunlar yanlış. Biz en doğru bilgiyi Halk TV'den alalım diye kanalı seyrediyoruz.

Ama baktım ki Halk TV zehir saçıyor. Bunlar yakışmayan insanlar. Zannediyorum ki CHP'ye de zarar veren davranışlar. CHP'nin geçmişteki kongreleri de dikkate aldığımızda, MHP'nin içerisindeki bazı olumsuz gelişmeleri aylarca konuşanlar şimdi yıllarca kendi aralarındaki tartışmayı konuşacaklardır. Ayrıca olağanüstü kongre talepleri orada da doğacaktır. O kongreyle ilgili sonuçlar tartışılacaktır. Belki 48 oyun rengiyle ilgili bir kararsızlık olursa mahkemeye gidilecektir. Mahkemelerden sonra Yargıtay'a nasıl gider ne olur bunları bilemiyoruz. Ama MHP ile uğraşanların unsurları, şimdi kendileri yaşamaya başladı. 

 

MUHARREM İNCE KENDİ KONGRENDE ZOR KONUŞUYOR

 

Muharrem İnce beyin demeçleri var. "Yalova'da gelsin salon tutayım, toplantıyı başlatayım sonra tek başlarına bırakıp ben gideyim" diyordu. Muharrem İnce kendi kongrende zor konuşuyordun. Yani bizimle salonun ne alakası var. Bütün bunların hepsi yaşandığı için söylüyorum. Sonuç olarak; biz bir partinin iç işlerine prensip olarak karışmayız. Oradaki adayların kim olduğu, ne yapmak istediğinden hiç söz etmeyiz. Kongreyi izleriz. İzlediğim kongrede başlangıç fevkalededir.

 

Düzenlemesi, salonun süslenmesi CHP'nin 90 küsur yıllık geleneğine uygundur. Kongre çok sakin ve saygılı başlamıştır. Öyle devamını dilerdim. Çünkü Türkiye'nin bugünkü ortamında ve coğrafyamızdaki önemli gelişmelerin bulunduğu bir noktada, anayasal değişiklikle Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişin uygulanmaya konduğu bir dönemde; bu gelenekli ve köklü siyasi partinin huzur içerisinde kongresini tamamlaması ve kendisini geleceğe hazırlayabilecek bir yapılanmayla Türkiye'nin meselelerini sahiplenmesi gerekirdi. Şimdi bu sahiplenme inandırıcılığını kaybetti. Bu sahiplenme aynı zamanda bir tartışmanın da devamını körükleyen bir hale geldi. Bu arada da; herkese mikrofon tutuyorlar. Oradan geçerken birini durdurup, "Bir dakika bekleyebilir misiniz" diyorlar. Adam geliyor, "Kongreyi nasıl buldunuz nasıl girdiniz çıktınız" soruyorlar. Ben bunları da takip ettim.

Orada CHP kurultaylarının iki önemli tartışma ve kongre gerekçesini tekrarlamaktan başka bir şey söylemediler. Bir tanesi; örgüt yenilenmeli, örgüt sosyal demokratlarla kucaklaşmalı. Diğer sosyal kesimlerin sorunlarını çözen bir programa kavuşulmalı. Bir tarafta örgüt,  bir tarafta program. Bütün bunlarla ilgili bir anlaşmazlık olduğu zaman hemen olağanüstü kongreyi toplayalım, tüzük kongresini toplayalım… 36 kongre yapılmış. Az bir zaman değil.  Tartışmalarını kongrelerde tüketmiş olan bir siyasi görünüm ortaya çıktı. Bunu CHP'yi eleştirme açısından söylemiyorum. Türk siyasi hayatının önemli bir kurumunun geldiği duruma dayalı olarak söylüyorum. Buradan da kendimize hisse çıkarmamız gerektiğini söylüyorum. Siyasi partiler bu gelişmeleri takip etmeli. Yoksa ertesi gün sonucu basında yer alacak olan bir televizyon programını sabahlara kadar takip etmemin bir anlamı olmaz. Ama takip ediyorsam oradan sonuç çıkarmaya çalışıyorum demektir. Kaç aday var?

 

*400'ün üzerinde PM adayı ortaya çıktı.

 

Hangi yöntemi kullanacaklar onu bilemiyoruz ama talep yüksek. Partinin yönetimine talebin yüksek olması güzel bir şey. O talebin karşılanması noktasındaki usul tartışmaları bekleneni vermezse bu sefer kişisel tartışmalardan parti grupçuklarının oluşmasına, grupçukların tartışmasına kadar gider. Onun için Allah yollarını açık etsin. Orada 8 muhterem var MHP'den de biraz uzak kalsınlar.

 

KALAN ARKADAŞLARIMIZ HER ŞEYE LAYIKTIR

 

*18 Mart'ta beklenti sadece sizin aday olacağınız şeklinde. Bir aday beklentisi var mı veya çıkabilir mi?

 

MHP kongresini topluyor. Kongre amacına uygun olarak yapılır. Amacına uygun olarak organlar seçilir, amacına uygun olarak görevlendirmeler yapılır. Bu görevlendirmeler yarışlı olur yarışsız olur ama olur. Önemli olan;  2019 yılındaki siyasal gelişmeler, terör, uluslararası ilişkilerdeki farklılıklar ve çevredeki tartışmaları göz önüne aldığımız vakit MHP'nin bugüne kadar takip etmiş olduğu soğukkanlı, sabırlı, ülkesever  yaklaşımla ortaya koyduğu duruşu kongrede şekillendirmesidir.

Onun için arkadaşlarımız kongreye büyük bir önem vereceklerdir. Coşkulu katılımı temin edeceklerdir. Türkiye'nin bugünkü siyasal, uluslararası ilişiler bağlamında ve sosyoekonomik yönden devletin varlığı, birliği, bütünlüğü açısından bir tema olarak "Milli duruş, şühedeya vefa ve millete beka" olarak değerlendirilmiştir. Bunu arkadaşlarımız açarlar, değerlendirirler. Kongrenin yapısını oluştururlar, programını yaparlar. Netice itibariyle bir sonuç bildirgesiyle kamuoyuna duyururlar. Burada yarış şöyledir böyledir diye başka partilere özenerek 'Herkes yarışıyor biz de yarışalım' diye durup dururken  bizde yarışalım diye bir yarışın içine girmeye gerek var mı? Olursa da zaten bizim camiada zaten yarış dışı kalacak olanlar şimdi bir sepetin içinde bir yerdeler. Kalanların da hakkıdır. Kalanlar her şeye layıktır. Çünkü bu yaşadığımız bir yıl içerisinde olayları takip ettiğiniz vakit, MHP'nin iç ve dış unsurlarla nereye sürüklenmek istendiğine karşı iradesini koyarak duran arkadaşlarımız her şeye layıktır.

 

MHP'Yİ İTİBARSIZLAŞTIRAN HİÇ KİMSE GERİ DÖNEMEZ

 

*Genelge ile çok önemli uyarılarınız oldu teşkilatlara yönelik…Kırgınlıklara yönelik bunlara son verecek şekilde kapıların açılmasını istediniz. Kopanlar ayrılanlar da oldu. Onlara dönük bir çağrı da olarak algılanabilir mi? Orada bir sınır, ince çizgi var mı?

 

MHP üzerinde projelendirilmiş çalışmalarla MHP'yi ortadan kaldırmaya, itibarsızlaştırmaya yönelik faaliyetlere alet olan, sebep olan kişilerin geri dönüşü olmaz. Bu kesindir! Ancak onların yalan yanlış sosyal medya aracılığıyla veya başka tür temaslarla aldatmış olduğu ama olaylar içinde gelişmeleri fark edip, "Ben bir yanlışa sürükleniyordum. Bundan kurtulmalıyım" diyerek MHP'ye gelenlere kapımız açıktır. Bu sebepten dolayı sepettekilerin partiye girmesi zor. Onların yerleri artık belli. Onlar da bazı açıklamalar falan  yapıyorlar. Gördük ki partideyken farklı yorumlarla birbirimizi anlamamış olsak dahi şimdiki yorumlarına baktığımızda ülkücülükle, MHP ile bağdaşmayan davranışlar var. Bunlarla niye bir araya gelelim ki! 82 milyon oldu Türkiye. Şimdi sepetle gidenlerin karşılığında cenabı Allah nasip etti 1 milyona yakın vatandaş.... Bunların içinde 18 ve üzerindeki yaşlardakiler siyaset yapmayı düşünürse gidenlerin beş katı geldi. O zaman beş katı üzerinde netice alacağız. :

 

 

ŞEHİDİMİZİN VASİYETİ KISA SÜREDE BİTİRİLECEK

 

*Olcay Kılavuz sizin emrinizle Telafer'e, şehidimizin vasiyeti için gitti. Siz sahip çıktınız ve temelini attınız. Ne zaman bitirilecek?

 

Sayın Olcay Kılavuz beyin yapmış olduğu ziyaret sırasında Telafer'de Cenabı Allahın bir lütfü önce 3 bin 500 metre sonra bin metre daha da eklenmek suretiyle 4 bin 500 metrekarelik, okul yapımına uygun alan bulundu. O alana okul yapımıyla ilgili Telafer'deki resmi kaynak ve kurumlarla görüşmek suretiyle bilgi ve onay alındı. Şimdi o onay çerçevesinde, alanın krokisini de dikkate alarak Türkiye'de, uygun bir okul nasıl olur o planı hazırlatacağız. Sonra da gidip başlatacağız. Tabii bir anaokulu olması sebebiyle çok kısa süre içinde tamamlanacağı kanaatindeyim. Arsa ortaya çıktıktan sonra  grayder ile girip arsayı bina yapımına uygun hale getirdiler. Bu önemli. Şimdi temel atma konusu var ama ondan önce de binanın projesinin ortaya çıkması lazım. Telafer'e onların yapılarına uygun bir proje olmalı çünkü onların çocukları okuyacak orada. Kısa zamanda da tamamlarız.

 

*Açılışa gider miyiz efendim…

Nasip olursa.