Ortadoğu Gazetesi

BIST
91,074
%1,24
USD
5,3452
%-0,46
EUR
6,0821
%-0,20
Altın
214,7950
%-0,21
SON DAKİKA

Kararlılık

KÖŞE YAZILARI / 2018-02-22 07:57:17

Kararlılık

          Türkiye yeni bir silkiniş ve ayağa kalkma hamlesini başarıyla yürütüyor. Yılların yanlışlarının, teslimiyetinin, yetersizliklerinin bir kenara bırakılması, milli bir çizgiye gelinmesi, Ankara merkezli politikalar üretilmesi ve en önemlisi bütün bunların kararlılıkla yürütülmesi bize sadece avantaj ve başarı kazandırmıyor, aynı zamanda saygınlığımızı, etkinliğimizi ve belirleyiciliğimizi son derece yükseltiyor.

 

"ÖNCE ÜLKEM"   

          Bu durum aynı zamanda, MHP'nin iktidara niçin destek verdiğini, hatta işbirliği yaptığını hala anlayamayanlara da güzel ve kesin bir cevaptır. Bir defa daha altını çizerek belirtelim: Yapılan yanlışlara hangi sertlikte karşı çıkılmış ve muhalefet edilmişse,  hayata geçirilen doğrulara da o karalılıkla alkış tutuluyor, destek veriliyor ve yardımcı olunuyor. Bu kadar nettir. "Önce ülkem" demek, sadece siyaseten söylenmiş, içi boş bir tekerleme değildir. Yeri ve zamanı geldiğinde bunun gereğini yapmak gerekir ve MHP bu konuda hiç şüphesiz Türk siyasetinde övünülecek, gurur duyulacak bir sicile sahiptir. Akıl, izan ve vicdan sahibi herkes bunu bilip kabul edecektir.

 

YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ

          Millilik, duruma göre vaziyet almak olamaz. Kararlılık ve devamlılık gerektirir. Nitekim, son dönemlerde bunu çok güzel ve isabetli uygulamalarını sahada gördük. Yıllarca terörle mücadelede, esnek davranılmaması, taviz verilmemesi ve bütün unsurlarıyla birlikte hedefe konulması gerektiğini söyledik ve yazdık. Tam tersi yapıldı, mücadele yerine müzakere yoluna gidildi. Sonuç kelimenin tam anlamıyla felaket oldu. Sadece PKK terörü azmakla ve siyasi uzantıları meydan okumakla kalmadı, bu hazin durumu emsal alan diğer terör örgütleri de sıraya girdi. PYD'sinden DEAŞ'ına, aşırı sol örgütlerden mafya yapılanlarına ve FETÖ'süne kadar hepsi zıvanadan çıktı. Çok şükür ki, iktidar yanlıştan dönmesini bildi ve terörle mücadelede, dış politikada, içerideki hainlerin durdurulmasında, dışarıdaki yanlışların ve buna bağlı olarak kayıpların giderilmesinde olması gerekeni yapmaya başladı. Bununla birlikte hem MHP gibi etkili ve samimi bir partinin desteğini kazandı, hem de her alanda sonuç almaya başladı.

 

MÜCADELE DEVAM ETMELİ

          Bundan sonra yapılması gereken, bu isabetli siyasetin, bu milli duruşun kararlılıkla ve cesaretle sürdürülmesidir. Buna bağlı olarak MHP'nin açık ve devamlı desteği hiç kuşkusuz sürecektir. İçerideki terör bitme noktasına gelmiştir ve böyle devam edilmesi halinde, bahar aylarında çok daha huzurlu bir ülkemiz olacak. Siyasi uzantıları yargı önüne çıkarılmıştır, artık meydan okumak ve ihanetin başka türevlerini devreye sokmak imkanı bulamıyorlar. DEAŞ'ın kahpe saldırıları durma noktasındadır ve bu son derece olumlu bir gelişmedir. FETÖ ile mücadele aynı kararlılıkla ve sonuna kadar devam ettirilmelidir. Aradan 1,5 yıldan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen hala kritpo unsurların ortaya çıkarılması, tehdit ve tehlikenin geçmediğini ve çok dikkatli olunması gerektiğini gösteriyor.

 

OYUNLARI BOZDUK

          Milliliğin, kararlılığın ve devamlılığın bir başka ve çok çarpıcı sonucunu da dış politikada ve dışarıdaki hainlerle yaptığımız mücadelede görüyoruz. Fırat Kalkanı Operasyonu bir dönüm noktası olmuştur. Bu harekatı yapanın isabeti şimdi çok daha iyi anlaşılıyor. Bugün olduğu gibi, o gün de, CHP ve uzantılarının sözleri, "Türkiye Suriye bataklığına çekiliyor" feveranları ciddiye alınsaydı, meydan tamamen ABD ve onun kirli ve kanlı planlarına kalmış olurdu. Ne İdlib'i kontrole alabilirdik, ne Zeytin Dalı Harekatı'nı bu kadar başaralı şekilde hayata geçirebilirdik. Esad ve onun asıl sahiplerinin rejim güçlerini Afrin'e sokma girişimi, kararlılığımız sayesinde geri tepmiştir. Bu başarının Afrin şehir merkezinin eli kanlı teröristlerden temizlenmesiyle taçlandırılması şarttır. Hiçbir şekilde bu yoldan dönemeyiz. Sonuna kadar gitmek zorundayız. İdlib'deki devamlılığımız buna bağlıdır. Menbiç'e müdahale bu yolla mümkündür. Zaten Afrin'e ulaşılması durumunda Menbiç'in fazla direnemeyeceğini, hatta ABD'nin geri çekilmek zorunda kalacağını hep birlikte göreceğiz. Sonrasında da hiç şüphesiz sıra Fırat'ın doğusuna gelecek ve Suriye sınırımız, hatta Irak sınırımızla birlikte bu katil sürüsünden temizlenecektir.

 

ŞAKAMIZ YOK

          Türkiye'nin kararlılığını sürdürmesi ve sözünün gereğini yapması durumunda, bunun önünde kimsenin duramayacağını defalarca test ettik gördük. ABD rezil planlarını hayata geçirememektedir. Türkiye'nin şakasının olmadığını görünce PKK-PYD'ye kurdurmaya çalıştığı İsrail uydusu terör devletinden vazgeçme noktasına geldiğini ibretle izliyoruz. Şimdi Kuzey Irak benzeri bir planla karşımıza geleceği anlaşılıyor. Bu oyunu da mutlaka bozmamız gerekiyor. Kuzey Irak benzeri yapıların sonunun nereye gittiğini Barzani'nin kalleşliği ile çok iyi biliyoruz.Türkiye orada da yılların yanlışlarını bir kenara bıraktı ve burnunun dibinde bir terör yapılanmasına müsaade etmeyeceğini kararlılıkla gösterdi ve sonuç aldı. Aynı oyunun bir defa daha oynanmasına izin veremeyiz.

 

CAYDIRICI TEDBİR ŞART

           Milli duruş sadece terörle mücadelede değil diğer alanlara da sirayet etmelidir. Hukukun işlemesi, demokrasinin öne çıkması için alınacak bütün tedbirler de artık geç kalınmaması gerekmektedir. Toplumsal çürümenin acil olarak önüne geçmek ve bunun için ivedi tedbirler almak gerekiyor. Çocuk istismarı çok vahim noktaya ulaşmış ve tahammül sınırları zorlanmaya başlamıştır. Son gelişmeler kaygı vericidir ve caydırıcı cezaların biran önce devreye sokulması gerekiyor. Bunun için idamın tekrar düşünülmesinin zamanı gelmiştir. Kadın katliamları, adi olaylar, dehşet veren cinayetler, uyuşturucu ve fuhuş bataklıkları kanayan yaralarımızdır. Bu yaralara neşter atmak ve tedavi etmek için daha fazla geç kalmayız ve gereğini kararlılıkla zorundayız.