Ortadoğu Gazetesi

Otomotiv Sanayii Derneği'nde bayrak değişimi

OTOMOBİL / 2018-03-21 14:16:11

Otomotiv Sanayii Derneği'nde bayrak değişimi

Türkiye otomotiv sektörünün çatı kuruluşu Otomotiv Sanayii Derneği'nin (OSD), 44'üncü Olağan Genel Kurulu'nda bayrak değişimi yaşandı. Göreve geldiği 2010 yılından bu yana Otomotiv Sanayii Derneği'nin yönetim kurulu başkanlığını başarıyla sürdüren Kudret Önen, yeni dönemde görevi Haydar Yenigün'e devretti. Düzenlenen Olağan Genel Kurul toplantısında Otomotiv Sanayii Derneği'nin yeni Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Haydar Yenigün seçildi. 

 

Türkiye otomotiv sanayiine yön veren 14 büyük üyesiyle sektörün çatı kuruluşu olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 44'üncü Olağan Genel Kurulu'nu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü'nün dekatılımlarıyla İstanbul'da gerçekleştirdi. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden otomotiv sanayiinin ulaştığı konumun değerlendirildiği ve otomotivin geleceğine ilişkin görüşlerin paylaşıldığı genel kurulda, 2010 yılından bu yana OSD Yönetim Kurulu Başkanı olarak başarıyla görev alan Kudret Önen, yeni dönemde görevi Haydar Yenigün'e devretti. 

 

Yeni yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin belirlendiği olağan genel kurul toplantısında, OSD'ninYönetim Kurulu Başkanlığı'na Haydar Yenigün seçildi.OSD'nin yeni yönetim kurulu üyeleri ise, başkan vekili Süer Sülün, başkan yardımcıları Cengiz Eroldu, Münür Yavuz ve Tunç Başeğmez, muhasip üye Hasan Yıldırım, üyeler Habip Aşı, İsmail Sümer, İzzet Kalaycı, Marco Votta, Necdet Şentürk, Okan Baş, Serdar Görgüç, Tuğrul Arıkanşeklinde belirlendi.

 

 

"DÜNYADA ÜRETİLEN HER 100 ARACIN NEREDEYSE 2'Sİ TÜRKİYE'DEN"

 

Düzenlenen genel kurulda 2017 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kudret Önen, "Ülkemiz, 2017 rakamları ile neredeyse dünyada üretilen her 100 araçtan ikisinin üretildiği önemli bir üretim merkezi haline gelmiştir. Üretiminin yüzde 79'unu ihraç eden sanayimiz, 12 yıldır ülkemizin ihracat lideri olup, 2017 senesinde ülkemiz ihracatının yüzde 18,2'sini gerçekleştirmiştir. 2017 senesi otomotiv ihracatımız 29 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaşmıştır. Günümüzde küresel ekonomiyi şekillendiren, ulusal ekonomilere ciddi katkı sağlayan ve yaşamımızın değişmez parçası haline gelen otomotiv sanayii, ülkemizde de imalat sanayimiz ve ihracatımıza yaptığı katkılarla ülke ekonomimizin çok önemlibir parçası haline gelmiştir" ifadelerini kullandı.

 

 

"STRATEJİLER YENİ TEŞVİKLERLE DONATILMALI"

 

Türkiye otomotiv sanayisinin sürdürülebilir büyümesi için 3 kritik noktaya dikkat çeken Kudret Önen, rekabetçiliğin sürdürülmesi, yeni yatırımların çekilmesi ve yeni projelerin Türkiye'de devreye girmesinin çok önemli olduğunu dile getirdi. Kudret Önen, "Sanayimizin ihtiyaç duyduğu kararların hızla alınması, kamu kurumları arasında koordinasyonun sağlanması ve sanayi ile koordinasyon halinde çalışılmasının sürdürülebilir başarı için şart olduğuna inanıyorum.Bu işbirliği, sanayimizin sürdürülebilir rekabetçiliği için tespit edilen alanlarda çalışma yapılması ve strateji geliştirilmesive yeni teşvikler ile donatılması üzerine kurulmalıdır. Ülkemizin ihracat lideri otomotiv sanayiinin sürdürülebilir rekabetçiliğini ve büyümesini devam ettirmesi amacıyla kısa, orta ve uzun vadeli stratejilerin geliştirilmesi gereklidir" diyerek sözlerini sürdürdü.

 

 

"İÇ PAZAR YENİ YATIRIM ÇEKİLMESİ İÇİN ÖNEMLİ, BREXİT ÖZELLİKLE TAKİP EDİLMELİ!"

 

Yerli ürün portföyünün genişlemesini sağlamak, dış ticaret dengesine katkı sağlamak veülke ekonomisi ile ihracata ciddi ivme kazandırmak açısından yeni yatırım çekilmesi için iç pazarın ciddi önem taşıdığını da belirten Kudret Önen, "Yatırım teşvikleri, özellikle Kuzey Afrika ve Orta Avrupa ülkeleri ile rekabet edecek konuma getirilmelidir. Brexit konusu özel olarak takip edilmeli ve sanayimiz ihracatını negatif etkilemeyecek önlemler alınmalıdır. Lojistik konusu sanayimiz ihracatını destekleyecek şekilde geliştirilmeli ve yeni teşvikler planlanmalıdır. Küresel gelişmeleri yakından takip etmek ve sanayimizin rekabetçiliğinin gelişmesini sağlamak için gereken tedbirleri hızlı ve etkili bir şekilde almak, rekabetin hızla ve sürekli arttığı iş ortamında zorunluluk haline gelmiştir" dedi.

 

 

"GÖREVİ DEVRETMENİN TAM ZAMANI OLDUĞUNA İNANIYORUM"

 

OSD Yönetim Kurulu Başkanlığı sürecince çok mutlu bir dönem geçirdiğini belirten Kudret Önen, "Üyelerimiz ve derneğimiz çalışanları ile beraber sanayimizi en iyi şekilde temsil etmeye, sanayimizin rekabetçiliğinin arttırılması için destek olmaya çalıştım.Bu dönem içinde üyelerimiz her yıl beni başkan seçerek derneğimiz için çok önemli olan yönetimde devamlılık ilkesini  destekleyerek başkanlığımın devamı için oy kullandılar. Ama her dönemin bir sonu olmalı, Sanayimizin rekorlar kırdığı bu uç noktada, bu yıl, görevi devretmenin tam zamanı olduğuna inanıyorum.Bu duygular ile, tekrar aday olmamaya karar verdiğim  OSD Yönetim Kurulu görevim süresince, bana verdiğiniz destek için içten teşekkürlerimi sunuyorum" diyerek sözlerini tamamladı. 

 

HAYDAR YENİGÜN: ÖNCELİĞİMİZ SEKTÖRÜ "GELECEĞE" HAZIRLAMAK

 

Kudret Önen'e 2010 yılından bugüne büyük bir özveri ve başarı ile yürüttüğü başkanlık görevi nedeniyle teşekkürlerini sunduğunu ifade eden Haydar Yenigün ise, "Sektörün çatı örgütü olan bu değerli ve prestijli derneğe başkanlık yapmak çok özel bir yaklaşım ve beceri gerektiriyor. Kudret bey bunu en mükemmel şekilde yerine getirdi. Ben bu derneğin başkanlık görevini bir bayrak yarışı olarak görüyorum. Sizler bugün bayrağı bana devrettiniz. Bunun değerini en üst seviyede hissettiğimi bilmenizi isterim. Üreterek büyümeye inanan biri olarak, sektörümüzü bugünkünden çok daha iyi konumlara getirmek, büyütmek, çeşitlendirmek ve en önemlisi, içinde bir çok belirsizlikler içeren "geleceğe" hazırlamak, benim de en önemli önceliğim olacak. Sizlerin de desteği ile rekabetin üzerinde yer alan bu görevi layıkıyla yerine getireceğime inanıyorum" açıklamasını yaptı.

 

İHRACAT, TEKNOLOJİ VE YAN SANAYİİ BAŞARI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU!

 

2017 yılında ihracat yapan OSD üyelerine İhracat Başarı Ödülleri verildi. Verilen İhracat Başarı Ödülleri Platin Plaket, Altın Plaket, Altın Madalya ve Gümüş Madalya şeklinde 4 ana kategoride sınıflandırıldı. 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan firmalar Platin Plaket, 500 ve 1 milyar dolar arasında ihracat yapan firmalar Altın Plaket, 100 ila 500 milyon dolar arasında ihracat yapan firmalar Altın Madalya, 30 ile 100 milyon dolar ihracat yapan firmalar ise Gümüş Madalya ile ödüllendirildi.

 

Ayrıca kalite ve teslimat güvenilirliği, teknoloji geliştirmedeki işbirliği ve rekabetçilik gibi kriterler esas alınarak OSD  üyeleri tarafından yapılan değerlendirme ile Yan Sanayi Başarı Ödülleri de sahiplerine teslim edildi.Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Teknoloji Başarı Ödülleri kapsamında ise Türk Patent Enstitüsü verilerine göre 2017 yılında patent tescilleri bulunan OSD üyesi firmalar ödül almaya hak kazandı.

 

İhracat Başarı Ödülü almaya hak kazanan firmalar;

 

Platin Paket

 

1.      Ford Otomotiv Sanayii A.Ş. (4 Milyar 822 Milyon ABD Doları)

2.      Toyota Otomotiv San. Türkiye A.Ş. (4 Milyar 473 Milyon ABD Doları)

3.      Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (3 Milyar 256 Milyon ABD Doları)

4.      Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş. (3 Milyar 182 Milyon ABD Doları)

5.      Hyundai Assan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. (1 Milyar 986 Milyon ABD Doları)

 

Altın Paket

 

1.       Mercedes Benz Türk A.Ş. (981 Milyon ABD Doları)

 

Altın Madalya

 

1.      MAN Türkiye A.Ş. (405 Milyon ABD Doları)

2.      Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. (317 Milyon ABD Doları)

3.      Temsa Ulaşım Araçları San. ve Tic. A.Ş. (171 Milyon ABD Doları)

4.      Honda Türkiye A.Ş. (169 Milyon ABD Doları)

5.      Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. (135 Milyon ABD Doları)

6.      Karsan Otomotiv San. Ve Tic. A.Ş. (122 Milyon ABD Doları)

 

Gümüş Madalya

 

1.      Anadolu Isuzu Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. (71 Milyon ABD Doları)

 

Yan Sanayii Başarı Ödülü almaya hak kazanan firmalar;

 

1.      Brisa Bridgestone Sabancı Lastik San. ve Tic. A.Ş.

2.      Norm Civata San. ve Tic. A.Ş.

3.      Serdar Plastik San. ve Tic. A.Ş.

 

Teknoloji Başarı Ödülü almaya hak kazanan firmalar;

 

1.      Ford Otomotiv San. A.Ş. (59 patent tescili)

2.      Anadolu Isuzu Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. (19 patent tescili)

3.      MAN Türkiye A.Ş. (9 patent tescili)

4.      Karsan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. (7 patent tescili)

 

Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. (7 patent tescili)

5.      Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (5 patent tescili)

6.      Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. (4 patent tescili)

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş. (4 patent tescili)

7.      Hattat Traktör San. ve Tic. A.Ş. (1 patent tescili)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 


Diğer OTOMOBİL Haberleri

Ferrari, Monza SP1 ve SP2 modellerini tanıttı

Ferrari, Monza SP1 ve SP2 modellerini tanıttı

İtalyan otomobil devi Ferrari, Monza SP1 ve SP2 modellerini tanıttı. SP1’de sadece sürücü koltuğu var. SP2’de ise yolcu koltuğu da bulunuyor. 100 km hıza 2.9 saniye...

Kenan Sofuoğlu’nun, Lamborghini Aventador model otomobili satışa çıktı

Kenan Sofuoğlu’nun, Lamborghini Aventador model otomobili satışa çıktı

AK Parti Sakarya Milletvekili, milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu’nun, Lamborghini Aventador model otomobili 385 bin euroya internette satışa çıkarıldı. Satışın, ’...

BMW'nin geleceğin otomobili ilk kez görüntülendi!

BMW'nin geleceğin otomobili ilk kez görüntülendi!

Alman otomotiv devi BMW "geleceğin otomobili" olarak lanse ettiği modelini görücüye çıkardı.     BMW iNEXT görsellerine bakıldığın...

BMW Çin’deki 139 binden fazla aracını geri çağırıyor

BMW Çin’deki 139 binden fazla aracını geri çağırıyor

BMW’nin Çin’deki 139 bin 452 aracını klimadaki bir parçada bulunan kusurdan dolayı geri çağırdığı bildirildi.    Çin Devlet Pi...

Otomobil üretimi ağustos ayında yüzde 42 düştü

Otomobil üretimi ağustos ayında yüzde 42 düştü

Ağustos ayında otomobil üretimi yüzde 42 düşüşle 29 bin 289 adete geriledi. Aynı ay otomotiv sektöründeki toplam üretim ise yüzde 34 azalma kaydetti. ...

Dünyanın en pahalıları arasında ama...

Dünyanın en pahalıları arasında ama...

Sarıyer’de yaklaşık 3.5 milyon liralık lüks otomobil yolda kaldı. Dünyanın en pahalı otomobilleri arasında bulunan araç için servis çağrıldı.  Y...

Alman üreticilerden ABD'li Tesla'ya karşı hamle

Alman üreticilerden ABD'li Tesla'ya karşı hamle

Alman otomobil üreticileri BMW, Audi ve Mercedes, ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın Alman alternatiflerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor   &n...

ABD’de üretim hattı açan Mercedes, Amazon’dan 20 bin adet sipariş aldı

ABD’de üretim hattı açan Mercedes, Amazon’dan 20 bin adet sipariş aldı

Mercedes-Benz’in çatı markası Daimler AG, ABD’deki Güney Carolina eyaletindeki fabrikasına hafif ticari aracı Mercedes-Benz Sprinter için yeni üretim hattı ...

Trafikteki taşıt sayısı 512 bin 814 arttı

Trafikteki taşıt sayısı 512 bin 814 arttı

Ocak-temmuz döneminde 633 bin 478 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı, 120 bin 664 taşıtın ise trafikten kaydı silindi. Böylece, trafikteki toplam taşıt sayısı 512 bin 814 arttı...

O otomobil üreticileri Türkiye ile ticarette doları bırakıyor!

O otomobil üreticileri Türkiye ile ticarette doları bırakıyor!

Rus otomobil üreticilerinin Türkiye ile yedek parça ticaretinde dolar yerine yerel para birimlerini kullanmaya hazırlandığı belirtildi.     Rus otomobil &...