Ortadoğu Gazetesi

Dünya'da saflar değişiyor…

KÖŞE YAZILARI / 2018-04-14 10:23:44

Dünya'da saflar değişiyor…

Dünya iletişim ve ticaret alanında küreselleşirken, egemen olma ve güç yarışında safların ayrışmaya başladığını görüyoruz.

Böyle bir ayrışmayla gelecek nesillerinde bizler gibi soğuk savaş dönemlerini görebileceğini düşündürüyor.

***

İki kutuplu dünya'dan uzaklaştığımız düşünülürken, son dönemde hızlanarak artan enerji kaynaklarının kontrolü ve askeri üstünlük konusundaki egemen olma yarışı sıcak çatışmalara sahne olmaktadır.

***

Mesele, şimdilik ABD-Rusya ekseninde değerlendirilse de, Arka planda işleyen ekonomik güç dengelerinin aktörleri Çin ve Hindistan'ı göz ardı etmemek lazım.

Başkan Trump'ın denizlere hâkim olma manevralarına karşı duran Çin'in Suriye meselesinde denizlerde tatbikata katılması güç yarışında yeni aktörlerin rol aldığını gösteriyor.

***

ABD Başkanı Trump'ın kalorisi düşük twiter diplomasisi karşısında Rusya-Çin-İran'ın yaptığı çıkışlar ile ABD'nin yanında saf tutan Fransa-İngiltere gibi oyun kurucu ülkeler konunun Suriye'yi aşan küresel bir güç yarışı olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

***    

Ortadoğu'da kurulan sahneden dünyaya mesaj veren aktörlerin asıl amacı ülkelerin topraklarını değil, stratejik konumlarını, enerji havzalarını ve zenginliklerini kontrol etmektir. 

Amerika'nın okyanus ötesinden gelip Esad'ı terbiye etmek veya halkının sosyal seviyesini yükseltmek gibi bir hedefi yoktur. ABD o bölgedeki petrollerin Akdeniz'e kolay ulaşabilmesi ve ülkelerin kaynaklarının Amerikan çıkarlarına y-uygun işlemesi için oradadır.

***

Rusya ise Akdeniz'e çıkış hayalinin gerçeğe dönüşmesiyle o bölgede kalıcı olmasının teminatı gördüğü Esad'a destek vermektedir.

Bölgede PYD gibi "teröre bulaşan Kürt grupların" bu ülkeler tarafından desteklenmesi rezaletinin arka planında Emperyal güçlerin hizmet ve bekçi görevi verecekleri uşak arayışlarından kaynaklanmaktadır.

*** 

Suriye düellosuna gelince; Guta'da yaşanan insanlık dramının ve kimyasal silah kullanıldığı yöndeki iddialara iki açıdan bakmakta fayda var.

Şam rejimi gaddar hatta varil bombalarıyla halkına teröristçe saldırılarda bulundu.

Ülkenin üçe beşe parçalanmasında Esad'ın elbette ağır kuruları var.

***

Ancak, ABD'nin Suriye'ye müdahale için ifade ettiğim gerekçeleri kullanmayıp, sadece "kimyasal silah" kullanıldığı iddialarından yola çıkması şüphelidir.

***

Çünkü ABD bir taraftan kimyasal silah konusunda "delil araştırıyoruz" derken, diğer taraftan Trump'ın Kimyasal silah gerekçesiyle "füzeler yolda geliyor" açıklaması insan aklıyla alay etmektir.

Bu yöntem Irak'ta Saddam'a karşı da kullanılmıştı. Saddam'ın ölümünden sonra "kimyasal ize rastlanmadı" açıklamaları garip gelmiyor mu?

***

Öte yandan ABD'nin kankası Fransa, Macron'un ağzından "kimyasal deliller" elimizde açıklaması yaptı. Eğer deliller Fransa'nın elindeyse BM'ye ve ABD'ye neden vermiyor?

Suriye serüveninde İngilizlerin Proje mimarı olarak sahaya çıkması ve İsrail'in Lübnan üzerinden tacizleri meselenin Suriye halkına özgürlük getirmek değil, bölgede işleyen planın uygulama aşamasına geçildiğinin işaretleri değil mi?

*** 

Uluslararası kurallar ve insanlık etiği elbette kimyasal silah kullanımını ve eziyeti suç sayıyor.

Ancak, Suriye'nin kirli sicilinin önyargıları ile hareket edip Ortadoğu'da gizli hayallerin sahneye koyulması konusunda dikkatli olmak gerekir.

***

Amerikalıların meşhur bir sözü var;

"Amerika'nın dostu da, düşmanı da olmaz, sadece Amerikan çıkarları olur" derler.

ABD Suriye'de tamda bu sözün gereğini yapmaktadır. 

***

Amerika, İngiliz, Fransız ve İsrail yapımı "büyük planın" konusu Ortadoğu'da özgürlük alanlarının genişletilmesi değil, "Büyük hayallerin" gerçekleşmesi senaryosudur. 

Zaten izah etmek istediğim özet budur. 

***

Bu sebeple Türkiye Suriye derinliklerine indikçe senaristlerin sahneleyeceği film değişecektir. Çünkü amaçları filmin sonundaki çıkarlardır.

Önemli olan senaryonun Türkiye bölümünde kurulan hayallere karşı "milli ve yerli" bir dik duruşun sergilenmesi olacaktır.

Türkiye ve Türk milleti bu karalılığı mutlak ortaya koyacaktır.

Dünya'da saflar değişirken, Türkiye'nin tercihi "tarihi hakikat ve Milli duruş" esaslı olmalıdır…

***

Amerika ve İttifakı Ortadoğu'da tehlikeli bir oyun oynarken, Başkan Trump'ın kendini çekiç, dünyayı da çakılacak çivi gibi görmekten vaz geçmediği sürece; ya Başkan çekici kendi eline vuracak, ya da savaş naraları ile çakılan çiviler dünyayı kana boğacak…

Bu hamlenin insanlık için ne yararı olacak merak ediyor insan? 

  


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

"ABİDİK GUBİDİK" İŞLER…

"ABİDİK GUBİDİK" İŞLER…

Siyaset literatürüne giren "abidik gubidik işler"  tam da CHP ile İP'in sıra dışı söylem ve eylemleriyle yaşananları tarif ediyor. *** Demokrasi na...

Curcunanın akla ziyan işleri

Curcunanın akla ziyan işleri

         Başarısız girişimleri özetleyen çok güzel bir deyim vardır. "Su gibi aktı, kum gibi kaldı" denilir. Curcuna ittifakının durumu ...

KÖTÜ PROJELERİN YAZARI YILMAZ ÖZDİL…

KÖTÜ PROJELERİN YAZARI YILMAZ ÖZDİL…

Yaşlı solcuların buluştuğu müzelik Sözcü gazetesinde yazan Yılmaz Özdil, geçtiğimiz gün köle gibi İP'in kapısına bırakılan 15 CHP milletvekili i...

Siyasete İngiliz Müdahalesinin Arka Planı - I

Siyasete İngiliz Müdahalesinin Arka Planı - I

15 Temmuz 2016'da, Türkiye'de, 1826'dan beri ilk kez bir olay yaşandı. Bu olay, halkın devlet başkanının emriyle sokağa çıkarak askeri bir isyanı bastırmasıyd...

ASIL DİKTATÖR DERSİMLİ'DİR!

ASIL DİKTATÖR DERSİMLİ'DİR!

AB'deki müttefikleri yırtınıyor onları kurtarmak için… Hem de küstahça… "Seçimleri erteleyin!" Olur, başka bir emriniz? ...

Dört benzemez ittifakı…

Dört benzemez ittifakı…

Türkiye milli birlik ve bütünlüğünün teminatı olan demokrasiyi yaşatma kararlılığında, yeni bir seçime gidiyor. Fakat daha seçim sandığı or...

Hülle koalisyonu

Hülle koalisyonu

          Seçimin gündeme girmesi ile birlikte ülke ve milletle meselesi olanlar büyük bir telaşa kapıldılar. Akla ziyan şeyler söyl&uum...

PATRON ÇILDIRDI, PAKET MİLLETVEKİLİ SERVİSİ BAŞLATTI

PATRON ÇILDIRDI, PAKET MİLLETVEKİLİ SERVİSİ BAŞLATTI

"Büyük lokma ye büyük söz söyleme" diye boşa söylememiş atalarımız. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 2016'nın Haziran ayında H...

ABİDİK GUBİDİK!

ABİDİK GUBİDİK!

AB-D'den icazet… Esenboğa tarlalarında Noterli Başbakanlık arayışı… Y-CHP'li belediyelerin kucağında toplantılar… MHP'nin safra atıklarıyla ...

FRANSA'NIN TÜRKİYE KARŞITI EYLEMLERİ ARTIYOR

FRANSA'NIN TÜRKİYE KARŞITI EYLEMLERİ ARTIYOR

Zeytin Dalı Harekâtı'nda TSK'nın karşılaştığı en büyük zorlukların başında kuşku yok ki PKK/PYD terör örgütü tarafından kullanılan ve fark...