Ortadoğu Gazetesi

Kalın Örtülü Savaş!

KÖŞE YAZILARI / 2018-05-17 09:23:58

Kalın Örtülü Savaş!

"Sağ-Sol mu kaldı?" çıkışı, Sol'un yeni bir hilesidir!

Eğer Sol, kalmış ve kazanmış olsaydı; "Sağ ve Sol" kalacaktı!..

Ben PKK'yı ve dökülen bütün kanları da ihtiva eden derin bir Sol mücadelenin 1960'tan beri sürmekte olduğuna inanıyorum.

Bu derinliğe girmeden Deniz-Mahir-Ulaş üçlüsünü, 70'lerdeki Fraksiyonları, PKK'yı, Susurluk kazasını, 28 Şubatı, Ergenekon ve Balyoz davalarını, Muhsin Başkan'ın ölümünü de 15 Temmuz'u doğru anlamak mümkün değildir.

Bugün, "Müttefik Sol"un sağdan aşırdığı İP ve SP yamalarıyla kurduğu "beş benzemez" ittifakını da anlamak mümkün değildir!

***

 

Derin Bir Bakış İçin…

Olayı ta, 1826'lardan hatta 1402 Ankara Savaşından almak gerekir. 

"Ne alakası var?" diyeceksiniz.

Alakası yoksa Türk ve İslam dünyasının ilk sosyalisti olan ve "yârin yanağından gayri her şeyde ortaklık" fikriyle, Campanella'dan önce Sol'a referans olan Şeyh Bedreddin'in kemiklerinin "1924'te" neden Serez'den Türkiye'ye getirildiğini birinin izah etmesi gerekir.

Sonra da eski bir "şeyh"in kemiklerinin neden laiklik adına yapılan 27 Mayıs 1960 Darbesinden sonra Sultanahmet müzesinden alınarak Sultan Mahmut'un mezar haziresine gömüldüğünün de açıklanması gerekir.

Atatürk, "Türkiye şeyhler, dervişler, mürid ve mürşitler ülkesi olamaz" derken mezhep ve tarikat ayırımı yapmadığına göre Türkiye Solunun Tarih'ten "şeyh" seçerek Bedreddin'e destan yazması, derin bir mezhep savaşının Cumhuriyete intikal ettirildiğine ve Laikliğin arkasına saklandığına işaret eder.

"Şeyhlik filanca tarikata mensup olunca kötü; filanca mezhepten olursa iyi" şeklinde bir laiklik kaidesi yoktur!

***

 

Her Şeyi Tartışalım mı?

Biz bu ülkede 49 yıldır hem Cumhuriyet değerleriyle, hem de kültürel değerlerle, Alevi'yle Sünni'yle, dinle barışık olduk.

Kürt'le, Türkmen'le, Laz'la Çerkez'le… Yani milletle bütünleşen, Milliyetçi bir siyaset yapmaya çalıştıkça hem Sağ'dan hem de Sol'dan sürekli "Irkçı, Mezhepçi!" gibi iftiralara maruz kaldık.

Çünkü hem Sağ'ın hem de Solun uç kesimleri aslında kendileri mezhepçiydi ve gizli bir mezhep savaşının taraflarıydı.

Kendilerince makbul, "ilerici, devrimci, laik, solcu, sağcı, dindar, muhafazakâr…" gibi çeşitli kavramları da kendilerine maske yapmışlardı.

Bu yüzden bir türlü "Milliyetçi" olamıyorlardı!

***

 

Hadi Burun!..

"Her şeyi tartışalım" diyenlerin bugüne kadar bunları tartışmamış ve tartışılmasına müsaade etmemiş olmaları, bu derin savaşı bitirmemiş; tam tersine Suriye kriziyle birlikte daha belirgin hale getirmiştir.

Erdoğan'ın ardındaki demokratik milli irade, Can Dündar'ın umurunda değildir. Çünkü Can Dündar, özgürlükle filan işi olmayan bir "mezhep savaşçısı"dır!

1411'den beri de ailece "Şeyh Bedreddin"in tarafındadır.

Bu aileler, Cumhuriyeti bu yüzden desteklemiş, 1960 darbesinin yanında bu yüzden yer almışlardır.

İzmir'in CHP'liliği, düşman denize dökülürken dağlarında açan çiçeklerden filan değil, Bedreddin'in adamlarının Ege'ye, Karaburun'a sürülmesinden ileri gelir.

Eski tüfek Sosyalistlerin Rumeli'den gelmiş olması da aynı sebeptendir.

Buralar, Osmanlı'nın hem "evlad-ı fatihan" hem de "siyasi sürgün" yerleridir.

***

 

Örneği Perinçek Yönünde Genişletebiliriz!

Devletin, Alevi Esad rejiminin Sünnilere kan kusturduğu Suriye'ye sevkiyat yapan MİT TIR'larının kargosu bu yüzden önce Perinçek'in Aydınlık Gazetesinde sonra da Can Dündar'ın Cumhuriyet'inde yayınlanmıştır.

Kurumsal olarak CHP'nin,  muhasip konsolos Öztürk Yılmaz'ın, eski MHP'li Sinan Oğan'ın, hatta Atilla Kaya'nın Türkmen sevgisinin üzerinde ağır bir "mezhep" ipoteği vardır.

Bu insanlar, her türlü şahsi rezervi bir kenara bıraktıran "Devlet umuru"yla bu yüzden müşerref olamamışlardır.

Biz bunları konuşmayınca sakil icraatlar "aktif"ten "pasif"e mi düşüyor?

Sağlam doktrine edilmiş bir Ülkücünün düşünceleri, yere ve zamana göre değişmez.

Politikalar değişebilir.

MHP'yi kullanmak veya dönüştürmek için değil, zafere götürmek için Ülkücü olmuş bir şahsın teşkilat disiplinine olan bağlılığı parti politikasının mezheplere olan uzaklığına veya yakınlığına göre artıp - azalmaz!

***

 

Ülkücülük MHP'nin Çatısı Altındadır

Türkiye'de her mezhepten ve etnik kimlikten insan MHP'li olabilir.

Ama hiç kimse MHP'den her zaman kendi meşrebine uygun politika talebinde bulunamaz

Davamız "Türk-İslam Ülküsü" siyasi doktrinimiz "Dokuz Işık"tır.

Teorinin hiçbir yerinde mezhepçilik yoktur.

Erdoğan'a sırf mezhep saikasıyla düşmanlık edenlerin, artık bir mezhep partisine dönüşen CHP'de neşv-ü nema bulan protest muhalefet tarzını, "duyarlı Ülkücülük"müş gibi göstermeye hakkı yoktur.

Ülkücülük MHP'nin çatısı altındadır.

Lider Devlet Bahçeli'nin omuzlarındadır.

Bu kutlu kervan, sırtındaki bin hançere rağmen onurlu yolculuğunu tamamlayacaktır.


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

YAŞAR GÜLER PAŞA'YI BİR DE BENDEN DİNLEYİN

YAŞAR GÜLER PAŞA'YI BİR DE BENDEN DİNLEYİN

Geçmiş, geleceğin aynasıdır derler. Gazetecilik hayatımızda neler gördük, Neler geçirdik. Beraber mesleğe başladığımız ve de emek verip yetiştirdiğ...

ALİ YAPAR VELİ BOZAR

ALİ YAPAR VELİ BOZAR

ALİ YAPAR VELİ BOZAR KARAYOLLARI BAZEN HAYATIMIZI KARARTIYOR   Yazın en yoğun zamanı. Tatilciler bir yılın yorgunluğunu gidermeye çalışıyor. Tek istedikle...

Sistem değişti artık kabullenin

Sistem değişti artık kabullenin

          Seçimler yapıldı, hükümet kuruldu, meclis başkanını seçti ve çalışmaya başladı, yeni sistem bütün unsurları ile...

Trump Ve Almanya

Trump Ve Almanya

Ortam bir anda sertleşti. Amerika'nın Başkanı Donald Trump "Almanya enerji için Rusya'ya yüksek düzeyde ödemeler yapıyor. Bu nedenle Almanya Rusya'nın b...

"Su Uyur; Dolar Uyumaz!.."

"Su Uyur; Dolar Uyumaz!.."

Polis, Adnan Oktar ve müritlerine karşı bir operasyon başlattı. Şimdi herkes konuya dair bir şeyler konuşuyor.  Ben sağlam eldiven gerektiren bu konuya, muhatapları özg&...

ŞER ODAKLARI PUSUDA, GÖREVLERİNE DEVAM EDİYORLAR

ŞER ODAKLARI PUSUDA, GÖREVLERİNE DEVAM EDİYORLAR

Seçim öncesi her şey sakin.   Borsa yerinde seyrediyor.   Dolar'da belirgin bir hareket yok.   Batı beklentisi,   AB beklentisi...

MHP ne yaptığını bilir

MHP ne yaptığını bilir

        Yeni sisteme geçilmiş ve yeni bir hükümetle birlikte farklı ve iddialı bir döneme girilmiştir. Milletin beklentileri son derece yüksektir....

Ufukta Güneş Gözükmemektedir

Ufukta Güneş Gözükmemektedir

"-Sende CHP'ye amma taktın beyim" diyenler olabilir. Ancak siz HDPyle bir ilişkiye kalkışsanız bu ortaklığın ne uğruna nereye kadar olduğunu siz sorgulamazsanız sizin yerin...

Srebrenitsa Bize Neyi Anlatıyor?

Srebrenitsa Bize Neyi Anlatıyor?

11 Temmuz yani dün, Bosna savaşında 8 bin 372 Bosnalı Müslüman sivilin Sırp askerleri tarafından topluca katledildiği Srebrenitsa katliamının yıldönümüydü...

Bakanlar ve beklentiler

Bakanlar ve beklentiler

          Türk milletinin tarihi kararıyla değişen hükümet sistemi, görkemli törenlerden sonra yapılan bakan atamalarıyla birlikte tam olarak ...