Ortadoğu Gazetesi

Savunmada yeni ihracatlara kapı aralandı

BİLİM VE TEKNOLOJİ / 2018-05-30 15:55:03

Savunmada yeni ihracatlara kapı aralandı

TÜRK savunma sanayii, Kazakistan'ın askeri ve sivil ihtiyaçlarının karşılanmasında yeni sorumluluklar üstlenecek. Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, Kazakistan'da üst düzey devlet yetkililerine siber güvenlik eğitimleri verecek, otonom drone sistemleri ve çeşitli yüksek teknoloji alanlarında müşterek projeler gerçekleştirecek. ROKETSAN, 122 milimetre roket üretimi ve lançer modernizasyonu konularında ortak üretim yapılması ve bu kapsamda ortak şirket kurulması yönünde görüşmeler yürütüyor.

 

 Türk savunma sanayisi, Kazakistan'ın askeri ve sivil alandaki ihtiyaçlarının karşılanmasında aldığı sorumlulukları yeni iş birliği ve ortaklıklarla büyütmeye hazırlanıyor.

 

Kazakistan'da 23-26 Mayıs'ta gerçekleştirilen Uluslararası Silah Sistemleri ve Askeri Teçhizat Fuarı'na (KADEX) en geniş katılımı Türk savunma sanayisi sağladı. Fuarda, 22 Türk savunma sanayi kurum ve kuruluşu boy gösterdi.

 

Fuarda, ROKETSAN ile Kazakistan Savunma ve Havacılık Sanayii Bakanlığı arasında roket ve füze sistemleri alanında iş birliğine yönelik mutabakat anlaşması imzalandı.

 

Bu kapsamda, 122 milimetre roket üretimi ve lançer modernizasyonu konularında ortak üretim yapılması ve bu çerçevede ortak şirket kurulması yönünde görüşmeler sürdürülüyor.

 

- DRONE SİSTEMLERİNDE ORTAK PROJELER

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) ile Kazakistan Savunma ve Havacılık Sanayi Bakanlığı arasında imzalanan mutabakat metni ise siber güvenlik başta olmak üzere savunma sanayisinde iş birliği yapılmasını içeriyor.

 

Bu çerçevede öncelikle Kazakistan'da üst düzey devlet yetkililerine siber güvenlik eğitimleri verilecek ve ülke genelinde siber güvenlik farkındalığının artırılması yönünde çalışılacak. Bununla birlikte Kazakistan'da siber güvenlik alanındaki faaliyetlere destek verilecek.

 

Ayrıca STM ile Kazakistan'ın ilgili kurum ve firmaları arasında otonom drone sistemleri ve çeşitli yüksek teknoloji alanlarında müşterek projeler gerçekleştirilecek.

 

 

- ORTAK ZIRHLI ARAÇ ÜRETİMİ

Otokar ise Kazakhstan Engineering ile Kazakistan Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, Otokar araçlarının tedariği ve ülkede kurulması planlanan ortak şirket aracılığıyla yerel üretiminin yapılmasına ilişkin mutabakat tutanağı imzaladı.

Söz konusu mutabakat tutanağı ayrıca Kazakistan envanterinde bulunan araçların bakım ve modernizasyonlarını da kapsıyor.

 

- HAVACILIKTA GÜNDEM HÜRKUŞ VE ANKA

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ise ülkenin en büyük havacılık firması Kazakhstan Aviation Industry (KAI) ile iş birliği anlaşması imzaladı.

 

Anlaşmayla TAI ve KAI, Hürkuş ve Anka'nın ortak üretimi ve tedarikinde birlikte çalışmayı planladığını duyurdu.

 

İş birliği kapsamında taraflar yürütecekleri ortak çalışmayla havacılık alanında güç birliği yaparken, Kazakistan ve Türkiye arasındaki savunma sanayisi iş birliğinin gelişmesine katkıda bulunacaklar.

 

- ASELSAN'IN BAŞARILI ORTAKLIĞI

Türkiye ve Kazakistan, savunma sanayisinde Kazakhstan ASELSAN Engineering (KAE) ile başarılı bir ortaklığı hayata geçirdi.

 

KAE, Kazakistan'ın askeri ve sivil ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik elektronik cihaz ve sistemlerin geliştirme, üretim, entegrasyonu, bakım-onarım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla 2011'de ortak yatırım şirketi olarak kuruldu.

 

Ortak şirketteki Kazakhstan Engineering payı yüzde 50, ASELSAN payı yüzde 49, Savunma Sanayii Müsteşarlığının payı da yüzde 1'e karşılık geliyor.

Astana Serbest Ekonomik Bölge'de tahsis edilen 75 bin metrekarelik arazi üzerinde ilk aşamada yaklaşık 8 bin 500 metrekare kapalı alana sahip olarak 2013 sonunda faaliyete başlayan şirketin personel sayısı, projelerdeki yoğunluğa bağlı olarak 100-150 kişi arasında değişiyor.

 

Şirket halihazırda atış kontrol, aviyonik, füze sistemleri ve zırhlı araç modernizasyonu, silah sistemleri, keşif-gözetleme konularında üretim, entegrasyon ve teslimat faaliyetlerine devam ediyor. KAE, bugüne kadar 80 milyon doların üzerinde satış gerçekleştirdi. (AA)

 

 


 


Diğer BİLİM VE TEKNOLOJİ Haberleri

İHA'lara 'çevre temizliği' görevi

İHA'lara 'çevre temizliği' görevi

Teknoloji firmaları, insansız hava araçlarına (İHA) yeni görevler biçmeye devam ediyor. GSM operatörü Turkcell de İHA'larla çevre te...

ROKETSAN'a 3 farklı mühimmatlı roketatar

ROKETSAN'a 3 farklı mühimmatlı roketatar

Bilkent Üniversitesinde mevcut roketatar sistemlerindeki çeşitli kısıtlılıkları kaldıran Dikey Atış Sistemi geliştirildi. Makine Mühendisliğ...

Güvenlik güçlerine milli yazılım yol gösteriyor

Güvenlik güçlerine milli yazılım yol gösteriyor

Savunma sanayiinde son dönemde geliştirilen yerli ve milli platformlar ülke güvenliğinde kritik görevler üstlenirken, bunların başarısına kilit öneme sahip yazı...

Milli Muharip Uçak Projesi'ne süper teşvik

Milli Muharip Uçak Projesi'ne süper teşvik

TUSAŞ tarafından Ankara'da yapılacak Milli Muharip Uçak Projesi üretim tesisine "Proje Bazlı Teşvik Sistemi" kapsamında devlet yardımı verilecek. Projede öng&...

Facebook, sahte davranış gösteren hesapları kaldırdı

Facebook, sahte davranış gösteren hesapları kaldırdı

Facebook ile Instagram üzerindeki 32 sayfa ve hesabın "koordineli sahte davranış" göstermesi nedeniyle kaldırıldığı bildirildi.   Dünyanın en büy...

Facebook'un piyasa değerinden 122 milyar dolar silindi

Facebook'un piyasa değerinden 122 milyar dolar silindi

ABD'li sosyal paylaşım devi Facebook'un hisseleri bugün yüzde 20'ye yakın düşüş kaydederken, şirketin piyasa değerinden 122 milyar dolar silindi.   ...

Prekast ile Yeni Nesil Cephe Seçenekleri

Prekast ile Yeni Nesil Cephe Seçenekleri

Günümüzde inşaat sektöründe gelişen rekabetçi anlayış, beraberinde zengin tasarıma sahip modern yapıları getirmektedir. Zarif ve estetik çizgileri &uum...

NASA Güneş'e 'kaşif' gönderiyor

NASA Güneş'e 'kaşif' gönderiyor

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), gizemlerini çözmek umuduyla Güneş'e keşif aracı gönderecek. ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ağustos ayı baş...

Türkiye e-Devlet'te en hızlı gelişen ülkeler arasında

Türkiye e-Devlet'te en hızlı gelişen ülkeler arasında

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, e-Devlet Gelişmişlik Endeksi'ne göre, Türkiye'nin bu alanda 2 yılda en hızlı gelişen ülkelerden biri olduğunu belirterek "...

Bakan Varank İTÜ Güneş Arabası Ekibi'ni kabul etti

Bakan Varank İTÜ Güneş Arabası Ekibi'ni kabul etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Bilim ve teknolojiyi gençlerimizin öncelikli gündemi yapmak ve gençlerin Ar-Ge çalışmalarını desteklemek için &uu...