Ortadoğu Gazetesi

BIST
97 500
%0,87
USD
5,8529
%-0,32
EUR
6,7718
%-0,52
Altın
231,1336
%0,85
SON DAKİKA

Savunmada yeni ihracatlara kapı aralandı

BİLİM-TEKNOLOJİ / 2018-05-30 15:55:03

Savunmada yeni ihracatlara kapı aralandı

TÜRK savunma sanayii, Kazakistan'ın askeri ve sivil ihtiyaçlarının karşılanmasında yeni sorumluluklar üstlenecek. Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, Kazakistan'da üst düzey devlet yetkililerine siber güvenlik eğitimleri verecek, otonom drone sistemleri ve çeşitli yüksek teknoloji alanlarında müşterek projeler gerçekleştirecek. ROKETSAN, 122 milimetre roket üretimi ve lançer modernizasyonu konularında ortak üretim yapılması ve bu kapsamda ortak şirket kurulması yönünde görüşmeler yürütüyor.

 

 Türk savunma sanayisi, Kazakistan'ın askeri ve sivil alandaki ihtiyaçlarının karşılanmasında aldığı sorumlulukları yeni iş birliği ve ortaklıklarla büyütmeye hazırlanıyor.

 

Kazakistan'da 23-26 Mayıs'ta gerçekleştirilen Uluslararası Silah Sistemleri ve Askeri Teçhizat Fuarı'na (KADEX) en geniş katılımı Türk savunma sanayisi sağladı. Fuarda, 22 Türk savunma sanayi kurum ve kuruluşu boy gösterdi.

 

Fuarda, ROKETSAN ile Kazakistan Savunma ve Havacılık Sanayii Bakanlığı arasında roket ve füze sistemleri alanında iş birliğine yönelik mutabakat anlaşması imzalandı.

 

Bu kapsamda, 122 milimetre roket üretimi ve lançer modernizasyonu konularında ortak üretim yapılması ve bu çerçevede ortak şirket kurulması yönünde görüşmeler sürdürülüyor.

 

- DRONE SİSTEMLERİNDE ORTAK PROJELER

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) ile Kazakistan Savunma ve Havacılık Sanayi Bakanlığı arasında imzalanan mutabakat metni ise siber güvenlik başta olmak üzere savunma sanayisinde iş birliği yapılmasını içeriyor.

 

Bu çerçevede öncelikle Kazakistan'da üst düzey devlet yetkililerine siber güvenlik eğitimleri verilecek ve ülke genelinde siber güvenlik farkındalığının artırılması yönünde çalışılacak. Bununla birlikte Kazakistan'da siber güvenlik alanındaki faaliyetlere destek verilecek.

 

Ayrıca STM ile Kazakistan'ın ilgili kurum ve firmaları arasında otonom drone sistemleri ve çeşitli yüksek teknoloji alanlarında müşterek projeler gerçekleştirilecek.

 

 

- ORTAK ZIRHLI ARAÇ ÜRETİMİ

Otokar ise Kazakhstan Engineering ile Kazakistan Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, Otokar araçlarının tedariği ve ülkede kurulması planlanan ortak şirket aracılığıyla yerel üretiminin yapılmasına ilişkin mutabakat tutanağı imzaladı.

Söz konusu mutabakat tutanağı ayrıca Kazakistan envanterinde bulunan araçların bakım ve modernizasyonlarını da kapsıyor.

 

- HAVACILIKTA GÜNDEM HÜRKUŞ VE ANKA

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ise ülkenin en büyük havacılık firması Kazakhstan Aviation Industry (KAI) ile iş birliği anlaşması imzaladı.

 

Anlaşmayla TAI ve KAI, Hürkuş ve Anka'nın ortak üretimi ve tedarikinde birlikte çalışmayı planladığını duyurdu.

 

İş birliği kapsamında taraflar yürütecekleri ortak çalışmayla havacılık alanında güç birliği yaparken, Kazakistan ve Türkiye arasındaki savunma sanayisi iş birliğinin gelişmesine katkıda bulunacaklar.

 

- ASELSAN'IN BAŞARILI ORTAKLIĞI

Türkiye ve Kazakistan, savunma sanayisinde Kazakhstan ASELSAN Engineering (KAE) ile başarılı bir ortaklığı hayata geçirdi.

 

KAE, Kazakistan'ın askeri ve sivil ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik elektronik cihaz ve sistemlerin geliştirme, üretim, entegrasyonu, bakım-onarım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla 2011'de ortak yatırım şirketi olarak kuruldu.

 

Ortak şirketteki Kazakhstan Engineering payı yüzde 50, ASELSAN payı yüzde 49, Savunma Sanayii Müsteşarlığının payı da yüzde 1'e karşılık geliyor.

Astana Serbest Ekonomik Bölge'de tahsis edilen 75 bin metrekarelik arazi üzerinde ilk aşamada yaklaşık 8 bin 500 metrekare kapalı alana sahip olarak 2013 sonunda faaliyete başlayan şirketin personel sayısı, projelerdeki yoğunluğa bağlı olarak 100-150 kişi arasında değişiyor.

 

Şirket halihazırda atış kontrol, aviyonik, füze sistemleri ve zırhlı araç modernizasyonu, silah sistemleri, keşif-gözetleme konularında üretim, entegrasyon ve teslimat faaliyetlerine devam ediyor. KAE, bugüne kadar 80 milyon doların üzerinde satış gerçekleştirdi. (AA)

 

 


 


Diğer BİLİM-TEKNOLOJİ Haberleri

Görme engelliler EyeSense ile nesneleri tanıyabilecek

Görme engelliler EyeSense ile nesneleri tanıyabilecek

Türk Telekom, görme engelliler için geliştirdiği, sesli uyarı sistemi ile hem selfie hem de telefonun ön ve arka kamerasını kullanarak fotoğraf çeken EyeSense uyg...

Alan adlarında şifreleme altyapısı değişiyor

Alan adlarında şifreleme altyapısı değişiyor

İnternet altyapısına yönelik tehditlerin artması nedeniyle İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN), kritik bir adım attı. Şifreleme anahtarlarında yapılan değişiklik ...

Suudi Arabistan'dan sonra Türkiye'ye de sıçradı

Suudi Arabistan'dan sonra Türkiye'ye de sıçradı

Orta Doğu’yu Hedefleyen 'Muddy Water' (Çamurlu Su) adlı siber saldırı yöntemi, Türkiye’ye de sıçradı. Oltalama tekniğini kullanan saldırının he...

İngiliz parlamentosuna tanık olarak bir robot çağrıldı

İngiliz parlamentosuna tanık olarak bir robot çağrıldı

İngiltere'de bir robot tanıklık etmek üzere parlamentoya çağrıldı. Middlesex Üniversitesi'nde ikamet eden Pepper (Biber) isimli robot, bir yasama organı karşısına...

Instagram Hikayeler'de yeni dönem!

Instagram Hikayeler'de yeni dönem!

Instagram nihayet kullanıcıların fazlasıyla sevineceği bir özelliği hayata geçiriyor.   Instagram'ın Hikayeler bölümüne 15 saniyeden uzun video y&...

Fortnite, içerik üreticilerine para kazandıracak

Fortnite, içerik üreticilerine para kazandıracak

Epic Games’in Fortnite içerikleri üreten kullanıcıları desteklemek amacıyla düzenlediği İçerik Üreticilerini Destekleme Etkinliği bu hafta başlıyor. Oyun...

Tesla yatırımcılarından Elon Musk'a tepki: Artık tweet atma

Tesla yatırımcılarından Elon Musk'a tepki: Artık tweet atma

Ünlü yatırımcı ve girişimci Elon Musk'ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) ile anlaşmaya varmasının ardından resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı p...

Milli füzelere 'Kement' yol gösterecek

Milli füzelere 'Kement' yol gösterecek

  Milli akıllı mühimmatlar, seyir füzeleri ve hava platformları için geliştirilen ve ağ destekli harekat için önemli bir altyapı sağlayan Kement Projesi...

Instagram değişti! İşte yeni gelen özellik

Instagram değişti! İşte yeni gelen özellik

Sosyal medya devi Instagram'a bugün yeni bir güncelleme geldi. Güncelleme ile birlikte kullanıcılar artık aradıkları profilleri çok daha kolay bir şekilde bulabilece...

NASA: Rekor soğuklara hazır olun

NASA: Rekor soğuklara hazır olun

İklim değişikliği ve Küresel Isınma gibi alanlarda yoğun mesai harcayan NASA bilim insanları rekor soğuklara karşı uyardı.   Küresel Isınma son dönemde Ameri...