Ortadoğu Gazetesi

RECEP TAYYİP ERDOĞAN/FETHULLAH GÜLEN KAVGASI

Yıldıray Çiçek / 2012-06-21 11:20:39

Türkiye AKP iktidarı sayesinde tam manada bir kaos yaşıyor. Ülke de şu durumda "doğru-düzgün gidiyor" denilebilecek bir tane örnek yoktur. Ülkeye zarar veren her unsur aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. AKP iktidarının açtığı her yol düşman unsurlara menfaat sağlamaktadır. AKP'nin pazarlık masalarında şımarttığı PKK her gün acılar yaşatmaya devam ediyor. Türkiye'yi terör saldırılarını "Hem sayıca fazlaydılar ve silahları vardı." şeklinde tarif eden bir zihniyet yönetmektedir. "Kürtlere her hakkını vereceğiz" diyerek terör örgütünün iştahını kabartan Başbakan Yardımcısı herhalde teröristlerin çiçeklerle geleceğini sanıyor. Kendileri Habur'da teröristleri davul ve zurna ile karşıladıkları için onlarında öyle geleceğini sanıyor herhalde…

Türkiye şehitlerin acısını yaşarken, acılara her gün yeni acılar eklenirken Türkiye'nin en çok tartışılan gündemi Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'e Türkiye'ye dön çağrısı olmuştur. Gazete ve televizyonlarda ana konu bu bulmuştur. Recep Tayyip Erdoğan'ın dön çağrısı, Fethullah Gülen'in dönemeyeceğine dair gerekçeleri tartışmaların malzemesi olmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan ve cemaat arasında bir kavga yaşandığı saklanamaz bir gerçek olmuştur. AKP ile değil, Recep Tayyip Erdoğan ile dememin sebebi AKP'nin içinde bir dengede cemaatin kendisinin olmasındandır. Fethullah Gülen'in Recep Tayyip Erdoğan'dan "O" diye bahsetmesine herkes, bu kavganın, soğukluğun işareti vurgusu yapmaktadır. Bunu bizzat cemaatin kalemleri vurgulamaktadır.

Zaten aylardır çeşitli konularda yaşanan kavgalar ortadadır. Hiç kimse bu kavgaya işaret edenlere "Fitne çıkartan" yakıştırması yapmamalıdır. Herşey ortadadır.

Cemaat Türkiye'de gerçekten başıboş durumdadır. Türkiye'de hukuksuzluk, adaletsizlik, tezgâh adına ne yaşanıyorsa herkesin direkt "Kesin cemaatin işidir" demesi bile bu manzaranın halini anlatmaya yetmektedir.

O yüzden MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli geçtiğimiz yıllarda bu manzarayı değerlendirmiş ve şu çağrıda bulunmuştu:

Fethullah Gülen Hocaefendi yurtdışındadır. Türkiye'deki cemaatin bu konuda bir dahli varsa, Hocaefendi'nin cemaat üzerinde tam olarak etki ve kontrol icra edemediği, bilgisi ve iradesi dışında bazı unsurların bu işlere karışmış olacağı bir ihtimal olarak karşımızdadır. Diğer akla gelen husus ise Türkiye'deki cemaatin başka odaklar tarafından yönlendiriliyor olabileceğidir. Her iki ihtimal de çok vahimdir. Bu durum karşısında Türkiye'nin geleceği bakımından ve Fethullah Gülen Hocaefendi ve Cemaatinin zan altında kalmaması ve yıpranmaması düşüncesiyle Hocaefendi'nin bu konuda sessiz kalmayarak insiyatif almasının ve net ve kararlı bir tavır koymasının gerekli olacağı düşünülmektedir.

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli daha sonrada "Ben Fethullah Gülen'in dönmesi gerektiğini düşünüyorum. Konulara vakıf olabilmesi için gelmesinde yarar var. Bu aşamada sağlıklı değerlendirme yapmak için, yol gösterici görevini gerçekleştirebilmesi için Türkiye'de olması daha iyi olur kanaatindeyim." diyerek, Fethullah Gülen'in Türkiye'ye dönmesi için çok açık çağrıda bulunmuştu.

Bu uyarı ve çağrılardan sonra AKP ve cemaat yayın organları adeta MHP'yi ve Sayın Bahçeli'yi linç kampanyasına tabi tutmuşlardı.

Recep Tayyip Erdoğan'da Fethullah Gülen'e Türkiye'ye dön çağrısında bulundu. Onbinlerce insan ayakta alkışladı, AKP ve cemaatin bazı yazarları övgülere boğdu.

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin yaşanan olaylar karşısında uyarı ve çağrısı daha samimi ve netti. Ama Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısındaki yapaylık ve içinde bulundukları kavganın hali ortada olduğu halde alkışı alan oldu.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Türkiye'yi düşünerek çağrıda bulunuyor, Recep Tayyip Erdoğan ise kendi geleceğini düşünerek… Aradaki fark budur.

Arşivimi karıştırırken 2004 yılında "FETHULLAH GÜLEN, GÖZÜMÜZ YOLLARDA" başlıklı yazımda şu cümleleri kullandığımı gördüm. 2012'de Fethullah Gülen'in Türkiye'ye dönüp-dönmemesi tartışılırken 2004'de bende bu köşede şu çağrıda bulunmuşum:

*Fethullah Gülen, en acil şekilde Türkiye'ye geri dönmelidir; önündeki engeller kaldırılmalı ve özgürlüğüne kavuşturulmalıdır. Hazret(!) orada olduğu için ABD'nin atmosferine uygun davranmakta, cemaati de onun orada olmasından dolayı başıboş bir şekilde o atmosfere katkı sağlamaya çalışmaktadır.

Cemaatin yayın organları da acınacak bir halde ABD, AB ve AKP'nin sesi - soluğu olmuş durumdadır. Belki kendisi Türkiye'de olursa, kurumları ve yandaşları ile Türk Milleti'nin atmosferine göre davranırlar. İslami alanda durup, "Dinlerarası Diyalog" gibi bir tuhaflık içinde "Papaza, rahibe, hahama" yakınlıkları artık ucube bir hal almaya başlamıştır. Renk çümbüşü yaşamaktadırlar adeta…

*Evet, Fethullah Gülen'in suçu varsa affedilmesini ve Türkiye'ye gelme özgürlüğünün kısıtlanmamasını temenni ediyoruz. Eğer, Türkiye'ye gelirse Türk milletinin şu kuşatılmış günlerini yakından görür ve cemaati ile Türklük düşmanlarına karşı maddi ve manevi cihat açar belki!

*Fethullah Gülen ve cemaatine soracak, söyleyecek o kadar konu var ki, yerimizin darlığını bahane ederek erteliyoruz. Ama buradan çağrıda bulunuyoruz.

Fethullah Hocam, ABD'den gel… Şu düğümü çöz… Yoksa kördüğüm olacaksınız!

Gözümüz yollarda, kulağımız Amerika'da…

Yani bu tartışma yıllar geçse de bitmeyecektir. Recep Tayyip Erdoğan ve cemaat kavgası Türkiye'nin kaderine kara bulut olmaktan başka bir özellik taşımamaktadır. Türk milletinin bu kavgayı taşıyacak ne enerjisi, ne de vakti kalmıştır. 
 


Diğer Makaleleri

- PKK ve HDP Kürt Düşmanıdır! / Tarih : 2018-05-25 09:39:10
- AHMET TÜRK, DEMİRTAŞ VE AHMAK PROPAGANDALARI / Tarih : 2018-05-23 09:21:42
- KİME HİZMET EDİYORSUNUZ? / Tarih : 2018-05-21 09:40:23
- Bağımsız ve Bağlantısız Üfürmeler! / Tarih : 2018-05-18 09:32:54
- MERAL AKŞENER DE KATILDI ŞİMDİ TAM OLDU! / Tarih : 2018-05-17 09:19:36
- DOĞRULARDA KOMPLEKS OLMAZ! / Tarih : 2018-05-15 10:24:47
- SİZDEKİ ADİL ÖKSÜZ KORKUSU NEDİR? / Tarih : 2018-05-12 09:25:53
- Hayır, Tamam ve İllet İttifakı / Tarih : 2018-05-11 08:44:50
- PROJE PARTİNİN İNKÂRLARI! / Tarih : 2018-05-10 09:10:13
- GÖZÜNE FAR TUTULAN TAVŞAN OLDULAR! / Tarih : 2018-05-08 09:20:07
- TİPİ TİP ÖZGÜR MALLAR ELDE Mİ KALDI? / Tarih : 2018-05-02 09:23:59

Diğer Yıldıray Çiçek Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »