Ortadoğu Gazetesi

BIST
93,616
%0,34
USD
5,3323
%-0,22
EUR
6,0906
%0,42
Altın
209,3750
%0,38
SON DAKİKA

DEDEDEN TORUNA BUNLARIN HEPSİ AYNI BARZANİ

Serbest Köşe / 2014-11-09 13:33:22

SEZER YOZGAT

Geçtiğimiz günlerde internet sitelerine bir haber düştü. Irak'ın kuzeyindeki peşmerge başı Mesut Barzani'nin oğlu Mesrur Barzani'nin ağzından itiraf gibi cümleler düşüyordu. Irak'ın kuzeyinde oluşturdukları bölgede istihbaratçılık oynayan bu yeni yetme Mesrur diyor ki; "PKK'yı hiçbir zaman terörist bir örgüt olarak görmedik."

Bu malumun ilanının, tekrar gün yüzüne çıkarılması adına kullanılmış bir ifade olarak görülüyor. 

Bende kısa bir araştırmadan sonra bunun dedesi Mustafa ve Babası Mesut'un da bu minvaldeki sözlerini hatırlatmak için bu yazıyı kaleme aldım. 

Dede Molla Mustafa Barzani: İstiklal davamızı bir gün muhakkak kazanacağız. 'Kürdistan'haritasını dünya milletlerine kabul ettireceğiz. Irak'tan sonra ikinci mücadele cephemiz Türkiye olacaktır. Fakat bu mücadele için zaman çok erkendir. 

28 Ağustos 1966 / İsviçre Televizyonu

"İkinci Hedefimiz Türkiye'dir.   26 Eylül 1966 /Yeni İstanbul Gazetesi

Oğul Mesut Barzani :

 "Türkiye Musul ve Kerkük'te hak iddia ederse, biz de Diyarbakır'da hak iddia ederiz" 2005 Erbil

Torun Mesrur Barzani: "PKK'yi hiçbir zaman terörist bir örgüt olarak görmedik" 4 Kasım 2014 Brüksel / Belçika

Bunlar hadi böyle, bunları biz biliyoruz. Şimdi de Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Cumhurbaşkanı ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Başbakanı ve dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun icraatlarına ve söylemlerine biraz bakalım ve değinelim. 

Fazla uzağa gitmeden 16 Kasım 2013 günü Diyarbakır'da yapılan törene gitmekte fayda var. Kürsüde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir cümlesi aynen şöyle;

"Biz Erbil'de kendimizi, kendi şehrimizde hissettik. Siz de kendinizi şehrinizde hissedin diyorum." Diyor ve devam ediyor. 

Barzani'ye bakarak şu ifadelerde bulunuyordu;

"Biz kardeşiz, biz pazara kadar değil mezara kadar, mahşere kadar biriz, beraberiz. Biz aynı coğrafyanın aynı toprakların medeniyetin mensuplarıyız." 

"Bundan 81 yıl önceydi. 21 Haziran 1932. Hakkari Şemdinli'den sınırdan çok önemli bir misafirlerimiz gelmişti. Toprakları uçaklarla bombalanmıştı. Köyleri yakılmış yıkılmıştı. Eşleri dostları akrabaları katledilmişti. Yerlerinden yurtlarından yuvalarından kopmuş, sürgüne hüküm giymişlerdi. Şemdinli'den kardeşlerinin yurduna, yuvasına, hanesine Türkiye'ye geldiler." 

- Buradaki kardeşleri onları muhabbetle kucakladılar. "Hoş geldiniz" dediler. "Burası sizin evinizdir" dediler. Tarih boyunca yaptıkları gibi sofradaki ekmeklerini onlarla paylaştılar. Gelenlerden bir tanesi şunu söylüyordu: "Biz Türkiye'de asılmayı bekliyorduk. İdam edilmeyi bekliyorduk. Zira Türkiye üzerinde bizi tutuklamak ve asmak için ağır baskı vardı. Ama biz Türkiye'ye seve seve geldik. Çünkü ölsek de Türkiye'de ölmek istiyorduk."

- Evet bunu söyleyen, Molla Mustafa Barzani'ydi. Merhum "Allah'a dine İslam dininin önderine inanmış Müslüman milletin de nasıl ki doğruluk dürüstlük varsa bütün bu özellikler Molla Mustafa Barzani'de de vardır. İşte o Barzani 81 yıl önce kardeşlerinin ülkesi Türkiye'ye misafir oldu. Bugün de oğlunu, değerli dostum Mesud Barzani'yi misafir ediyoruz."

"Tıpkı babanız gibi, amcalarınız gibi, kardeşlerinin toprağına Türkiye Cumhuriyeti'ne Diyarbakır şehrimize hoş geldiniz. Sizi sizin şahsınızda, Kuzey Irak Kürdistan Bölgesi'ndeki değerli kardeşlerimizi muhabbetle selamlıyorum."

Hızını alamayan Recep Tayyip Erdoğan devamında PKK paçavralarının önünde konser verip "ben Apo'yu özledim" diyen Ahmet Kaya'yı da anmadan geçemiyordu.

"Keşke bugün biri daha aramızda olsaydı. Bu toprakların bir başka sesi bir başka nefesi de aramızda olsaydı. Ne var ki vatana hasret, dosta hasret şekilde 13 yıl önce bugün bir 16 Kasım'da gurbette hayata veda etti. Ahmet Kaya'yı vefatının 13. seneyi devresinde rahmetle anıyorum. Ah diyorum o da burada olaydı. Ben Pınarhisar'a giderken o da gelmişti. O da şarkı ve türkülerde bu kardeşinizi uğurlamaya gelmişti. Öyle bir kardeşlik vardır."

Kürsüye gelen Mesut Barzani ise 

"Yeni bir tarih oluşturma zamanıdır. Sevinç içindeyim. Kimse savaştan bir hayır görmedi. Barış temelini çok cesurca atan Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum. Kürt ve Türk kardeşlerimden barış projesini desteklemesini istiyorum. Çözüm sürecini tüm gücümüzle destekliyoruz ve destekleyeceğiz. 15 sene önce böyle bir şey yapamazdık. " diyordu. 

Daha sonra Şivan Perwer ile İbrahim Tatlıses sahneye çıkıp Megri Megri diye bir teröriste yazılan parçayı okuyorlar protokolde ise Emine Erdoğan gözyaşlarına boğuluyordu.  (Megri Megri adlı bu ağıt öldürülen Zeki Yıldız isimli bir PKK Terör örgütü mensubunun ardından söylenmiştir.) Öldürülen 301 Madencimizin şehit düştüğü Soma'da göremediğimiz Emine Erdoğan, Diyarbakır meydanında teröriste söylenen şarkıda gözyaşlarını tutamamıştır.

O günün akşamı Diyarbakır'da yapılan toplu nikâh töreninde atılan konfetilerden Mesut Barzani'nin başına düşen kağıtları temizlemek ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a düşüyordu. 

Mesut Barzani'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini ziyaretinde ki şu diyaloglara dikkat çekmekte fayda görüyorum. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir;

"Değerli başkan Kuzey Kürdistan'a hoş geldiniz. Bugün Güney Kürdistan'ın Başkanı, memleketi olan Amed'dedir. Burada olmanızdan çok memnununuz ki, bugün sizin hizmetinizdeyim. Birlikte ittifakımız için yemek yiyeceğiz. Kardeşlik elimizi birbirimize vereceğiz. Allah'a şükürler olsun ki ittifaka da inanıyorum. İçinde bulunduğumuz asır, birlik olarak ve çalışarak mazlum halkların ve mazlum halkların özgürlük yüzyılı olacaktır. Bir çağrım var bütün Türk kardeşlerime, Arap kardeşlerime ve Fars kardeşlerime. Kürtlerin birliği, ittifakı bu kardeşlerimizin de dostluğudur. Kürtler ittifak olursa, inşallah Ortadoğu barışa ulaşacaktır. Ortadoğu barışa ulaşırsa Araplar, Türkler ve Farslar da demokrasiye ulaşır."

Mesut Barzani ise 

"Kardeşim Osman Baydemir'e çok teşekkür ediyorum. Amed'e gelişimiz kardeşlik ve barış mesajını taşıyor. Barış sürecini desteklemek için de burada bulunuyoruz. Hewler'in selamlarını özellikle Amed halkına iletmek istiyoruz. Şunu söylemek istiyorum ki, biz Kürdistan halkı olarak barışsever bir halkız. Arap, Türk, Fars kardeşlerimize barış elimizi uzatıyoruz. Sayın Başbakan Erdoğan'ın başlatmış olduğu barış sürecini takdirle görüyoruz. Keza sayın Öcalan'ın bu yaklaşımını takdirle karşılıyoruz, barış sürecini başlattıkları için. Bu barış sürecinin arkasındayız tüm gücümüzle. Dileğimiz bu ki Kürdistan halkı sabırlı olsun, sabırlı davransın çünkü barış projesi kolay elde edilen bir proje değildir. Barış ile kazanımlar başka yollarla elde edilmiyor. Çok açık söylemek istiyorum ki, önceliğimiz Kürtlerin birliğidir. Kürtler birlikte olursa hem kendisine daha da hizmet sunabilirler, hem de diğer Arap ve Türk kardeşlerine hizmet sunabilirler. Biz görüyoruz Amed'te yeni bir tarihi süreç başladı. Ve bunun devam etmesini umuyoruz. Yıllarca fedakârlıkla kurban verdiğimiz amaçlarımızı kazanmada barış en iyi yoldur. Benim için Amed aziz ve değerli bir yerdir. İlk kez olarak Amed şehrinde gezmekteyiz. Tüm yüreğimizle Amed'i seviyoruz. Amed bizim evimizdir Osman Bey Hewler de (Erbil) sizin evinizdir."

Amed'ler Güney Kürdistan'lar, Kuzey Kürdistan'lar havada uçuşuyor. 

Dışişleri Bakanlığı döneminde Mesut Barzani'yi Dışişleri Konutu önünde Kak Mesut ( Mesut Abi) diye karşılayan Ahmet Davutoğlu'nun iki kelimesi dahi yetiyor mevzuyu ve aralarındaki muhabbeti anlamak için. 

Konu buralara gelmişken şu önemli tespiti de sizlerle paylaşmam gerektiği kanısındayım.

Lehigh Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Henri Barkey'in Milliyet Gazetesinden Özge Özdemir ile 18 Nisan 2013 günü yaptığı ropörtajdaki şu ifadeleri konunun ehemmiyeti açısından önemlidir.

Barış süreci Ankara ile Erbil arasındaki son engeli de kaldıracak. Bu da Türkiye ile Kuzey Irak arasında ciddi bir entegrasyona gidiş demek. Zaten Kuzey Irak'taki Kürdistan bölgesinin ekonomisi şu an tamamıyla Türkiye'ye bağımlı bir şekilde büyüyor.

Burada çok komik bir olay var. Senelerce Türkiye'de "ABD Irak'a giriyor, Kürt devleti kuracak" diye komplo teorileri üretilmişti. Türkiye bu konuda paniğe kapılıyordu. Şimdi ise aksini görüyoruz. Türkiye, Kuzey Irak'taki bir oluşumu destekliyor, bu sefer ABD korkmaya başladı. ABD, Türkiye'ye "Aman dikkat et. Irak'ın bütünlüğüyle oynuyorsun" diyor. Bu son derece paradoksal bir dönüşüm.

Bu eli kanlı bebek katili sürüsü PKK'nın Kuzey Irak'taki hamisi Mesut Barzani ile aramızdaki çarpık ilişkileri birilerinin gözünün önüne tekrar koymamızda fayda vardır. 

Habur rezaleti karşısında umutlananların yeni rezaleti çapulcu başı Mesut Barzani'nin peşmergeleri ellerindeki paçavralarla Habur'dan girip Suruç'tan çıkışına kadar tekrar bildik görüntüleri sergilemişlerdir. Aç karınları bile Şanlıurfa Valiliği tarafından doyurulmuştur. 

Mesut Barzani'yi kardeşi gören, abisi gören beyler ne hikmetse Türkmenler söz konusu olduğunda ise Türkmenler zaten bir araya gelemiyorlar Türkmenlerin arasında Şii- Sünni ikilemini dillendiren de kendisidir. 

Türk Milliyetçilerinin Bilge Lideri Devlet Bahçeli'nin şu sözlerini de tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum. 

AKP, PKK ve Barzani aynı çizgide bir kez daha buluşmuştur. Bunun için maalesef yüce Meclis kürsüsü alet edilmiştir. Böylesi kirli bir zihniyet en az PKK kadar bölücü, alçak ve ahlaksızdır. Sayın milletvekili denilen zat bu haritayı işaret etmektedir. Bunu kabul etmek mümkün değildir.

Terörün beyni Barzani, yönetimi Kandil, destekçisi bölücüler, mihmandarı AKP'dir.

Mesrur Barzani'nin alt belleğindeki düşünceleri dışa vurması, bu konuları ilgililerine bir kez daha hatırlatmamıza sebebiyet vermiştir. 

 

 

 
 Diğer Makaleleri

- Selim Han YENİACUN / Tarih : 2018-07-09 09:53:25
- Muhammet KUTLU / Tarih : 2018-07-07 09:41:31
- Murat KAÇAK / Tarih : 2018-06-29 10:26:45
- Erkan AKÇAY / Tarih : 2018-06-23 09:26:32
- İdris İSPİRLİ / Tarih : 2018-05-16 09:49:50
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-05-09 09:30:06
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-05-04 09:13:14
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-05-01 09:01:58
- Cumhur BULUT / Tarih : 2018-04-25 09:33:20
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-04-10 09:22:48
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-03-29 09:03:17
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-03-22 08:20:20
- Dr. M. Hanefi BOSTAN / Tarih : 2018-03-20 08:57:37
- Cumhur BULUT / Tarih : 2018-03-14 08:16:50
- Ahmet ERDOĞAN / Tarih : 2018-03-06 07:45:23
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-03-02 07:55:06
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-02-13 07:47:18
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-02-09 08:10:33
- Cumhur Bulut / Tarih : 2018-02-09 08:08:35
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-02-06 08:11:42

Diğer Serbest Köşe Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »