Ortadoğu Gazetesi

BIST
93,616
%0,34
USD
5,3323
%-0,22
EUR
6,0906
%0,42
Altın
209,3750
%0,38
SON DAKİKA

Rıfat PAÇA

Serbest Köşe / 2015-10-11 10:51:31

Avrupa Türklüğü Birikmiş Sorunları İle Sandığa Gidiyor!

 

Yaklaşık yarım asırdır vatanından binlerce kilometre uzaklıkta gurbet hayatı yaşayan Avrupa Türklüğü, birikmiş sorunları ile boğuşmaktadır. Bu sebeple Türkiye'de gerçekleşen 7 Haziran 2015 tarihinde ki 25. dönem Milletvekilliği genel seçimlerinden önce yani 8 - 31 Mayıs 2015 tarihleri arasında sandığa giderek ilk defa oy kullanma heyecanını yaşamış olan Avrupa Türklüğü, AKP'ye tarihi bir fırsat vermiştir.

 

Avrupa Türklüğü'nün Başbakan Davutoğlu ve AKP'ye verdiği tarihi fırsatı değerlendirebilmiş midir ona birazdan değineceğim. Ancak önce siz kıymetli Ortadoğu okurlarına Avrupa'da kaç milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı seçmen bulunmakta, ne zaman ve nerelerde oylarını kullanmakta bunun bilgisini aktarmak istiyorum.

 

Avrupa'da yaklaşık 6 milyon Türk yaşamakta, bunun yaklaşık 2 milyon 300 bin'i seçmen niteliğini taşımaktadır. Avrupa'da yaşamakta olan Türk nüfusunun büyük bir kısmı Almanya'da bulunmaktadır. Almanya'da ise yaklaşık 3 milyon Türk yaşamakta, bunun yaklaşık 1 milyon 500 bin civarı seçmen niteliğini taşımaktadır.

 

Yurt dışında bulunan Avrupa Türklüğü'nün seçmen oranı, toplam seçmen oranının %5'i etmektedir. Yani yaklaşık 2 milyon 300 bin seçmenin oyu demek, %5 demektir.

 

Avrupa Türklüğü hangi tarihlerde ve nerede oylarını kullanacaklar, kısaca değinelim.

Bilindiği gibi Türkiye'de 26. dönem Milletvekilliği erken genel seçimleri 1 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşecektir. Ancak Avrupa'da oy verme işlemi daha erken olup, 8 - 25 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleşmekte ve Avrupa'da bulunan 13 Ülke'nin 59 bölgesinde kurulacak olan sandıklarda yaklaşık 2 milyon 300 bin seçmen oylarını kullanmaktalar.

 

- 8 Ekim 2015 tarihinden itibaren Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa ve İsviçre'de,

-- 19 Ekim 2015 tarihinden itibaren Norveç'de,

- 21 Ekim 2015 tarihinden itibaren Hollanda'da,

- 22 Ekim 2015 tarihinden itibaren Birleşik Krallık ve Romanya'da,

- 23 Ekim 2015 tarihinden itibaren Bulgaristan ve İtalya'da,

- 24 Ekim 2015 tarihinden itibaren Yunanistan, Makedonya, Bosna Hersek ve İsveç'te,

- Ve son tarih olarak 25 Ekim 2015'de Arnavutluk, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, İrlanda, İspanya, Kosova, Macaristan, Polonya ve Ukrayna'da yaşamakta olan seçmen niteliğine sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Başkonsolosluklarda veya Büyükelçiliklerde oylarını kullanmaktalar.

Avrupa Türklüğü, oy kullanmadan önce neleri aklına getirecek? Tabi ki biriken sorunları, sıkıntıları ve siyasi iktidar AKP tarafından yerine getirilmeyen vaatleri, sözleri!

AKP'nin gündeminde Avrupa Türklüğü ve Avrupa Türklüğü'nün birikmiş sorunları olmadığı gibi umruna dahi gelmemektedir. 13 yıllık AKP iktidarlığında Avrupa Türklüğü dışlanmakta ve yanlızlığa itilmektedir. Siyasi iktidar AKP, Avrupa Türklüğü'nü şahsi ikballeri için sadece oy potansiyeli olarak görmektedir.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, Avrupa Türklüğü'nün sosyal, ekonomik, güvenlik, eğitim ve çifte vatandaşlık gibi birikmiş sorunlarını ve sıkıntılarını gidermeyerek yanlızlığa terk etmişlerdir.

Avrupa'da Türk'lere karşı ayrımcılığa dayalı ırkçı ve yabancı düşmanlığı gibi konularda fiili, sözlü ve yazılı saldırı altında iken, ne AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan nede Başbakan Davutoğlu etkinliğini göstererek Avrupa Türklüğüne sahip çıkabilmişlerdir. Son dönemlerde Türk STK'lara karşı yapılan haince saldırılarda vurdum duymaz tavırları da unutulmamalıdır. Zira Avrupa Türklüğü, gelişen bu vahim saldırılardan dolayı tedirgin ve huzursuzdur.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasi iktidar AKP ve Başbakan Davutoğlu tarafından üvey evlat muamelesi gören Avrupa Türklüğü, Türk'üm değilde Türkiyeliyim denmesi istenerek ve yetmiyormuş gibi Alman vatandaşlığına geçilmesi konusunda nasihatler edilerek üvey evlat muamelesi görüldüğü tescillenmiştir.

Avrupa'da yaşayan Türkler'de çok iyi bilmektedir ki, bir Alman Almanyalıyım demez, Almanım der. Veya bir Fransız Fransalıyım demez, Fransızım der. Bu sebeple Türkiyelilik söylemi safsatadan ibaret olup, Avrupa Türklüğü tarafından benimsenmemiş ve kabul görmemiştir. Dolayısıyla Türkiyelilik safsatası Avrupa'da çökmüştür!

Bir diğer önemli konu ise çifte vatandaşlık meselesidir!

Avrupa'da doğup büyüyen Türk gençliği, 18 yaşına geldiğinde tercih yapmak zorunda bırakılmaktadır. Ömrünü Avrupa'da geçirmiş ve Avrupa Ülke'lerinde hizmet vermiş Avrupa'lı Türkler, çifte vatandaş olamamaktadır. Yıllardan beri çifte vatandaşlık sorunu giderilmediği gibi hala sorun olarak devam etmektedir. Avrupa Türklüğü, hem köken itibari ile Türkiye vatandaşı hemde doğup büyüdükleri ülkenin vatandaşı olmak istemektedir. Yani Avrupa Türklüğü, ne öz Vatanı Türkiye'den nede yaşadıkları Ülkelerden kopmak istemeyerek bağlılıklarını bildirmekteler. Ancak görülmektedir ki, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve siyasi iktidar AKP, bu tür sorunları gideremedikleri gibi bundan sonra da giderecekleri gibi görülmemekte ve gündemlerinde dahi bulunmaktadır.

Bir başka önemli husus ise Türkçemiz, tarihimiz ve kültürümüz. Yani Avrupa'da ki eğitim sistemi ile alakalıdır!

2002'de iktidara gelen AKP, yurtdışında özellikle Avrupa'da eğitim konusunu olukça ihmal etmiş ve üzerinde yeteri kadar durmamıştır. Yaşanan aksaklıklar, eksiklikler ve vurdum duymazlıklar neticesinde 1990 doğumlu nesilden sonra ki neslimiz, gençlerimiz Türkçemizi iyi konuşamamakta, tarihimizi yeteri kadar bilememekte ve kültürümüzü tam olarak yaşayamamaktadır. En azından büyük bir bölümü böyledir. Bu konu çok ciddi bir mesele olup, sorunun çözülemediği takdirde gelecek neslimizi kayıp etme tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliriz.

Avrupa Türklüğü, siyasi iktidar AKP'nin isteksizliği ve beceriksizliği yüzünden Türkçemizin etkin bir dil olmaktan çıktığını, tarihimizden ve kültürümüzden kopuklukların yaşandığını görmektedir ve unutmamaktadır.

Siyasi iktidar AKP'nin ve Başbakan Davutoğlu'nun 3 Mayıs 2015 tarihinde Almanya Dortmund'da Avrupa Türklüğüne söz verip de yapmadığı vaatlerine kısaca değinelim!

- Siyasi iktidar AKP döneminde dövizli askerlik 10 bin Euro'ya çıkarılmış ve tepkiler sonucu tekrar 6 bin Euro'ya düşürülmüştür. Başbakan Davutoğlu'nun vaadi ise dövizli askerliği bin Euro'ya düşürmekti. Sözünde durdu mu? HAYIR!

- En pahalı Pasaport ücreti olan 217 Euro'yu ödeyen Avurpa Türklüğü, ''Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için 217 Euro olan Pasaport harçlarını 100 Euro'ya indiriyoruz'' diyerek vaatte bulunan ve söz veren Başbakan Davutoğlu, sözünde durdu mu? HAYIR!

- Başbakan Davutoğlu diğer vaatlerinden ikisi ise yurtdışından Türkiye'ye götürülen araçların kalış sürecini iki yıla, telefonların ise kayıt edilmeden kullanma süresini iki katına çıkaracağı vaadinde bulundu. Sözünde durdu mu? HAYIR!

- Başbakan Davutoğlu, ''Yurtdışındaki vatandaşlarımızın üç kişilik bir aile ile yaptıkları yolculuklarda THY'den yüzde 20 indirim talep edeceğiz. Almanya'da okuyan gençlere burs sağlıyoruz. Gençlik Köprüsü Projesi'nin kapsamını arttıracağız'' diyerek vaatte bulunmuş fakat, bu vaatlerde tamamiyle boş çıkmıştır.

- ''Gençlik köprülerini bütün Avrupaya yayacağız. Gurbetçi annelere ilk çocuğa 300 TL ikinci çocuğa 400 tl ve üçüncü çocuğa 600 tl yardım desteği vereceğiz. Çeyiz ve konut birikim hesaplarına devlet desteği vereceğiz'' diyen Başbakan Davutoğlu'nun bu vaadi de boş çıkmış ve sözünde durmamıştır!

- Başbakan Davutoğlu Avrupa Türklüğüne ''7 Haziran'dan sonra inşallah ilk girişimlerimizden biri, size seçilme hakkını da getirmek. Türkiye'de 85 seçim bölgesi var, İnşallah 86'ncısını da yurt dışı için kurarız ve sizlere de kendi temsilcilerinizi seçme hakkını vereceğiz'' vaadinde bulunmuş fakat bu sözünde de durmamıştır.

Son olarak ise ''Her eve bir Al bayrak, bir Kur'an-ı Kerim ve bir Türkçe sözlük'' kampanyası başlatacaklarını söyleyen Başbakan Davutoğlu'na buradan sesleniyorum; Sayın Davutoğlu, ben ne bir Al bayrak, ne bir Kur'an-ı Kerim nede bir Türkçe sözlük aldım. Hadi beni boşverelim, edindiğim bilgilere göre Avrupa'da bulunan STK'nuz olan UETD üyeleri dahi almamış!!!

Siyasi iktidar AKP ve Başbakan Davutoğlu kendi seçmenine dahi sözünü yerine getirmemiştir!

Ancak Avrupa Türk Konfederasyon bünyesindeki Türk Federasyonlarımıza bağlı teşkilatlarımız/ocaklarımız/derneklerimiz yeni evlenen her çifte Al bayrağımıza sarılı Kur'an-ı Kerim hediye etmektedir. Başbakan Davutoğlu'nun ve siyasi iktidar AKP'nin yerine getirmediği sözünü Avrupa'da ki Milliyetçi Ülkücü dernekler/teşkilatlar yıllardır uygulamakta ve uygulamaya devam etmektedir.

Görülmektedir ki, Başbakan Davutoğlu Avrupa Türklüğüne verdiği hiç bir vaadini yerine getirmemiş ve sözünde durmamıştır.

Avrupa Türklüğü sahipsiz değildir, zira Milliyetçi Hareket Partisi ve Lideri Sayın Devlet Bahçeli vardır!

Milliyetçi Hareket Partisi, seçim sureci boyunca Avrupa'nın çeşitli ülkelerine Milletvekillerini göndermektedir. Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya, İsviçre ve diğer Avrupa Ülkelerine Milletvekillerini göndererek Milliyetçi Hareket Partisi, Türk toplumunun dertlerini ve sorunlarını yakından dinleyerek seçim calışmalarını sürdürmektedir.

Milliyetçi Hareket Partisi iktidarlığında Avrupa Türklüğü başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında bulunan soydaşlarımızın tüm sorunlarıyla yakinen ilgilenmek ve gidermek amacıyla ''Türk Dünyası Bakanlığı'' kurulacaktır.

MHP Lideri Sayın Dr. Devlet Bahçeli Avrupa Türklüğüne 16 Nisan 2015 tarihinde Oberhausen Almanya'da şu sözü vermiştir; ''MHP'nin iktidarında Avrupa'da gururla gezeceksiniz. MHP'nin iktidarında ikinci vatan gördüğünüz ülkelerde yutkunmayacak, haksızlıkları sineye çekmeyeceksiniz. MHP'nin iktidarında Avrupa Türklüğü kutup yıldızı gibi parlayacak, her talep ve beklentisi karşılanacaktır. Bu size sözümüzdür.''

Ülkenin geleceğine oy ver Avrupa Türklüğü!

Ülkenin geleceği MHP'ye oy ver Avrupa Türklüğü!

 

Rıfat Paça
 Diğer Makaleleri

- Selim Han YENİACUN / Tarih : 2018-07-09 09:53:25
- Muhammet KUTLU / Tarih : 2018-07-07 09:41:31
- Murat KAÇAK / Tarih : 2018-06-29 10:26:45
- Erkan AKÇAY / Tarih : 2018-06-23 09:26:32
- İdris İSPİRLİ / Tarih : 2018-05-16 09:49:50
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-05-09 09:30:06
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-05-04 09:13:14
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-05-01 09:01:58
- Cumhur BULUT / Tarih : 2018-04-25 09:33:20
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-04-10 09:22:48
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-03-29 09:03:17
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-03-22 08:20:20
- Dr. M. Hanefi BOSTAN / Tarih : 2018-03-20 08:57:37
- Cumhur BULUT / Tarih : 2018-03-14 08:16:50
- Ahmet ERDOĞAN / Tarih : 2018-03-06 07:45:23
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-03-02 07:55:06
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-02-13 07:47:18
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-02-09 08:10:33
- Cumhur Bulut / Tarih : 2018-02-09 08:08:35
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-02-06 08:11:42

Diğer Serbest Köşe Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »