Ortadoğu Gazetesi

BIST
93,616
%0,34
USD
5,3323
%-0,22
EUR
6,0906
%0,42
Altın
209,3750
%0,38
SON DAKİKA

Rıfat Paça

Serbest Köşe / 2016-01-17 09:34:06

Almanya'da ''Büyük Ülkü Şöleni'' etkinliğinde ''başı dik'' Ülkücüler!

 

1 Kasım 2015 genel seçimlerinden bugüne kadar gerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti, gerekse büyük Türk milleti çok ağır süreçten geçmektedir. Nitekim 7 Haziran 2015 genel seçimlerinden öncesi ve sonrasından daha ağır bir süreci 1 Kasım 2015 genel seçimlerinden itibaren yaşamaktayız.

 

Türkiye'deki vatandaşlarımızın yaşadığı asayiş sorunları, Avrupa'da yaşamakta olan Avrupa

Türklüğünü de her anlamda etkilemektedir. Beceriksiz ve kaosa dönük politikalar izleyen siyasi iktidar AKP, Türkiye'de yaşayan vatandaşlarımızın güvenliğini sağlayamadığı gibi Avrupa Türklüğünün sorunları ile de yeteri kadar ilgilenmemiş ve kaderine terk etmiştir. Kaldı ki Avrupa'da yaşamakta olan Türk toplumu, fiili ve sözlü saldırılar ile karşı karşıya kalmakta, Konsolosluklara, Türk ve ülkücü Sivil Toplum Kuruluşlarına fiili ve sözlü saldırılar yapılmaktadır.

 

Avrupa'da etnik kökene ve ırkçılığa dayalı milliyetçilik eylemleri had safhaya çıkmış, yine aynı odaklı siyasi partilerin oy oranları ciddi derecede artış göstermiştir.

 

Bütün bu olumsuzluklara rağmen Avrupa Türklüğünün en köklü Sivil Toplum Kuruluşu olan Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu yani kısa adı ile Almanya Türk Federasyon, bünyesinde bulunan Bölge başkanlıkları ve teşkilatlar ümitsizliğe kapılmadan, pes etmeden, yılmadan ve yıkılmadan, mücadelelerine ve çalışmalarına kaldığı yerden devam etmektedir.

 

Almanya Türk Federasyon'un gerçekleştirdiği geniş çaplı istişare toplantılarının yanı sıra, "Ülkümüz bir, sevdamız bir, biz büyük bir Aileyiz" anlayışı ile Bölge başkanlıklarının ve teşkilatlarının "Büyük Ülkü Şöleni" adı altında etkinliklerini sürdürmektedirler.

 

Almanya Türk Federasyon Baden Württemberg 1. Bölge Başkanlığının düzenlemiş olduğu "Büyük Ülkü Şöleni" etkinliğine Gazetemiz Ortadoğu'yu temsilen katıldım.

 

Gerek izlenimlerim, gerekse kısa sohbetlerime dayanarak bir konuyu belirtmek isterim ki o da şudur; Avrupa'da yayına girdiği ilk günden bugüne kadar Bengü Türk TV'nin izlenme oranı arttığı gibi, gazetemiz Ortadoğu'ya da aynı ilgi gösterilmekte ve okunmaktadır.

 

Almanya Türk Federasyon Baden Württemberg 1. Bölge Başkanlığı'nın düzenlemiş olduğu "Büyük Ülkü Şöleni" etkinliğine Almanya'nın dört bir yanından büyük ilgi vardı. Şeref konuğu olarak katılan Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol, Türkiye Cumhuriyeti Stuttgart Başkonsolos Sayın Ahmet Akıntı, Baden Württemberg 1. Bölge Başkanı Sayın Mustafa Tok ve yöneticileri, çevre dernek başkanları ve yöneticileri, bir çok iş adamı ve esnafın yanı sıra kadın, erkek, genç ve yaşlı demeden ''Büyük Ülkü Şöleni'' etkinliğini şereflendirdiler. Uzaktan veya yakından gelerek salonu dolduran 2 bin'i aşkın ülkücüler ve vatandaşlar milli şuurlarını ve duygularını yansıtarak büyük bir coşkuyla eğlendiler.

 

Saygı duruşu, okunan İstiklal Marşı ve ardından Almanya Türk Federayon Baden Württemberg 1. Bölge Başkanı Sayın Mustafa Tok'un açılış konuşması ile program başladı. Türkiye Cumhuriyeti Stuttgart Başkonsolos Sayın Ahmet Akıntı kısa bir konuşmasından sonra genç kardeşlerimizin Kafkas oyunları gösterisi ile ''Büyük Ülkü Şöleni'' devam etti.

 

İki minik Asena'mızın sahneye çıkıp, milli duygularımızı coşturacak bir şekilde İstiklal marşımızı okumaları takdirle karşılanacak bir gösteri idi.

 

Ardından sahneye çıkan TRT Ses Yarışması Avrupa Birincisi ve Türkiye üçüncüsü Ümran Türk, seslendirdiği Türküler ve gösterdiği performans ile konukların beğenisini kazandı.

 

Daha sonra sahne alan Alparslan Yılmaz, Nejla Çakmak ve Ozan Emin Demir Türklük olgusunu içinde barındıran Türküleri o güzel sesleri ile seslendirerek konuklara hem duyguyu, hem de çoşkuyu birarada yaşattılar.

 

Asıl duygu dolu anları yaşatan genç Asenalarımızın tiyatro gösterisi olmuştur. Türk tarihine adını altın harflerle yazdırmış ve Türk kadınına örnek teşkil etmiş Fatma bacı, Nene Hatun vs. gibi kıymetlerimizi giyim tarzları ve özgeçmişleri ile anlatarak sahne aldılar.

 

Şeref konuğu olarak katılan Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol konuşmasını yapmak için sahneye davet edildi. Gerek Türkçesi, gerek üslubu, gerekse konuya hakimiyeti, donanım ve bilgisi ile bir konuşma yapan Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Şetürk Doğruyol, salondaki misafirler pür dikkat dinledi.

 

Şentürk Doğruyol; ''Ülkemizin dört bir köşesinden gelerek Avrupa Türklüğünü oluşturmuşuz. Bizler yaşadığımız ülkelerin sosyo-ekonomik yapısına doğrudan büyük katkılar sunmuş insanlarız. Fakat siyasal alanda henüz yeterli katkıyı sağlamış değiliz. Bu bizim eksiğimizdir. İslamiyetin de temsilciliğini yapıyoruz ve kültürümüzün de. Kimliğimizin devamlılığı ise dilimizin devamlılığı ile mümkündür. Türkçenin konuşulduğu her toprağı vatan biliriz. Türkçemizin korunması aslı görevlerimizden olmalıdır. Bugün Turan Coğrafyasında durumlar hiçte iç açıcı değildir. Müslümanın müslümanı katlettiği bölgelerde özellikle Türkmenler hedef alınıyor. Bütün dünyada baş gösteren terör hareketlerini lanetle kınıyor ve hunharca yok edilmeye çalışılan soydaşlarımızın sözcülüğünü üstleniyoruz. Türkmen soydaşlarımıza sahip çıkmak görevimizdir'' diyen Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Şentürk Doğruyol konuşmasına şu şekilde devam etti; ''Bizim dava anlayışımız, bir ırkı diğerinden üstün görmek değildir. Bizim dik duruşlarımız ve taviz vermeyişlerimiz vardır. Anayasanın ilk dört maddesi, yolsuzluk ve anayasa tanımazlıklara, bölücü unsurların talep ve zorbalıklarına taviz vermeyiz. Ülkücü hareket ülkücülerindir, ülkümüzden vazgeçmeyiz'' dedi.

 

Türkiye'de gündemden düşmeyen MHP Olağanüstü kongresi ve iç muhalefet konusunada değinen ve ''adamın adamı değil, davanın adamı olun'' gibi söylemleri maksatlı bulduğunu, bu söylemi mağlum çevrelerin dillendirdiğini söyleyen Şentürk Doğruyol, asıl kendilerinin MHP Lideri Dr. Devlet Bahçeli'yi eleştirerek sözde adayların adamlığını yapmaktıklarını ifade etti.

Şentürk Dorğuyol'un özellikle vurguladığı husus ise ülkücüleri MHP Lideri Dr. Devlet Bahçeli'nin arkasında olduğu ve olması gerektiğidir.

Son olarak Almanya uyum politikası ile ilgili düşüncelerini vurgulayan Şentürk Doğruyol; ''En iyi uyumun asimilasyon olduğuna inananlara cevap olarak milli değerlerimizi, kültür, kimlik ve Türkçemizi koruma çalararımız ülkü ocaklarımız tarafından sonuna kadar korunacaktır. Bu çabalarımıza ırkçılık diyorlar. Bu söyleme ve asimilasyona karşıyız.'' şeklinde vurgu yaparak sözlerini tamamladı.

 

''Büyük Ülkü Şöleni'' etkinliğinin sonlarına gelindiğinde ''Türkiyem'' Türküsü ile sahneye çıkan, ülkücü hareketin kıymetli sanatçılarından, gönül adamı olan Mustafa Yıldızdoğan büyük çoşku ile karşılanarak sevgi seli oluştu.

 

Sahnede kısa bir konuşma yapan Mustafa Yıldızdoğan Mevlana'nın, ''Doğru olsam ok gibi; uzağa atarlar, eğri olsam yay gibi; elde kalırım'' sözüne yer vererek doğruluktan uzak siyasi iktidara atıfta bulundu. Siyasette ucuz politikalarla, yolsuzluk ve rüşvetle güç sahibi olmak çok kolaydır. Fakat önemli olan eğilmeden, çizgisini bozmadan, ülküsüne sahip çıkabilmektir.

Arıca TRT'ye de göndermede bulunan Mustafa Yıldızdoğan, 13 yıldır TRT programlarına davet edilmediğini, halbuki 20 yıldır aynı şeyleri söylediğini ifade etti. Başbuğ Türkeş'in yolundayız ayrılmayız diyerek şarkılarına devam eden Mustafa Yıldızdoğan, programın sonunda şölende sahne alan sanatçılara Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol tarafından plaket taktim edildi.

 

Yazıma son vermeden önce değinmek istediğim bir husus var. Bazı yazar çizerler köşelerinde, sosyal paylaşım sitelerinde veya internet medyasında son zamanlarda sık sık şu söze rastlar olduk o da şudur; (1 Kaım 2015 genel seçimlerinde MHP'nin aldığı oy oranından dolayı) ''Ülkücüler boynu bükük geziyor'' veya ''Ülkücüler başı öne eğik geziyor''.

 

Bunu yazan, çizen ve dillendiren halt etmiştir. Zira Ülkücüler başını öğe eğmek veya boynunu bükmek için utanılacak, yüzü kızaracak hiç bir eylemde ve söylemde bulunmamıştır. Dün Başbuğumuz Alparslan Türkeş'in zamanında olduğu gibi bugün Liderimiz Devlet Bahçeli'nin zamanında da bu durum değişmemiştir.

 

Bunun en büyük örneği ve delili ise Almanya Türk Federasyon Baden Württemberg 1. Bölge Başkanlığı'nın düzenlemiş olduğu ''Büyük Ülkü Şöleni'' etkinliğidir!
 Diğer Makaleleri

- Selim Han YENİACUN / Tarih : 2018-07-09 09:53:25
- Muhammet KUTLU / Tarih : 2018-07-07 09:41:31
- Murat KAÇAK / Tarih : 2018-06-29 10:26:45
- Erkan AKÇAY / Tarih : 2018-06-23 09:26:32
- İdris İSPİRLİ / Tarih : 2018-05-16 09:49:50
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-05-09 09:30:06
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-05-04 09:13:14
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-05-01 09:01:58
- Cumhur BULUT / Tarih : 2018-04-25 09:33:20
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-04-10 09:22:48
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-03-29 09:03:17
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-03-22 08:20:20
- Dr. M. Hanefi BOSTAN / Tarih : 2018-03-20 08:57:37
- Cumhur BULUT / Tarih : 2018-03-14 08:16:50
- Ahmet ERDOĞAN / Tarih : 2018-03-06 07:45:23
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-03-02 07:55:06
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-02-13 07:47:18
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-02-09 08:10:33
- Cumhur Bulut / Tarih : 2018-02-09 08:08:35
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-02-06 08:11:42

Diğer Serbest Köşe Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »