Ortadoğu Gazetesi

BIST
93,616
%0,34
USD
5,3323
%-0,22
EUR
6,0906
%0,42
Altın
209,3750
%0,38
SON DAKİKA

HER İŞE EÛZÜBESMELE İLE BAŞLAMAK

Muharrem Günay SIDDIKOĞLU / 2016-02-10 10:14:22

Bir mü'minde bulunması gereken en önemli özelliklerden birisi de her işe euzü besmele ile başlama alışkanlığını kazanmış olmaktır. Her işe eûzü ile başlamak selamlaşmak, bir şey yiyip içince elhamdülillah demek gibi aynı zamanda en kolay ve en zahmetsiz bir ibadet şeklidir.

Eûzü İbadetin Birinci Basamağıdır. 

Nasıl namaza el ayak ve sair azaları yıkamak suretiyle abdest alınarak başlanıyorsa; kalbin temizlenmesi onun; şeytan tarafından kalbe gelen vesveselerden kötülüklerden arınması suretiyle mümkündür. Bu da Eûzübillahimineşşeytanirracîm demekle olur. Eğer bir mü'min bunu halisane bir doğrulukla söyler ve Allah'a sığınırsa kalbindeki riya kendini beğenmişlik gurur hasedlik gibi kötülükleri atmış kalbini temizlemiş olur. Ondan sonra da Bismillahirrahmanirrahim kelimesini söylemek için yol açılır. Bunun için arifler Eûzübillahimineşşeytanirracim'i ibadet ve taatin birinci makamı olarak görürler Eûzüsüz ibadet ve taate başlamazlar. Abdestsiz Kur'an'a yapışmak namaz kılmak doğru olmadığı gibi eûzüsüz ibadete başlamak da doğru olmaz. Eûzü birinci makam besmele de ikinci makamdır. Eûzü ile şeytanın şerrinden sığınmak, besmele ile de neye niyet ederek başlamışsa o şeyi Allahü teâla'ya emanet etmek, ısmarlamaktır. Yani O'na sığınmaktadır.

"Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla" şeklinde tercüme edebileceğimiz besmeleyi aslî ifadesi ile okuyup öylece korumak uygun olur. Zira Besmele tıpkı ezan ve selâm gibi tüm Müslümanlar arasında ortak bir mesaj niteliği taşımaktadır.

Sevgili Peygamberimiz buyurdular ki: "Cebrail bana vahiy ile geldiğinde ilk gönlüme yerleştşrdiği şey bismillâhirrahmânirrahîm oldu. ( Dâre Kutnî İbni Ömer (r.a)den)

Bir gün Hazreti Osman (r.a.) Peygamber Efendimize Bismillâhirrahmânirrahîm'den sordu. Peygamberimiz ona şu cevabı verdi: "Bismillah Allah'ın isimlerinden bir isimdir. Bununla Allah'ın en büyük ismi arasındaki yakınlık gözün beyazıyla siyahı arasındaki yakınlık gibidir."((İbni Ebî Hatim Hâkim Beyhâki Herevi Hatib-i Bağdadi İbni Abbas'dan)

 

Yine bir başka hadis-i şerifte Sevgili Peygamberimizin şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

"Bismillâhirrahmânirrahîm indiği zaman gökteki melekler buna çok sevindiler; Arş titredi. Bismillah ile birlikte bin melek indi. Bu meleklerin imanını artırdı. Cinler yüzükoyun yere kapandılar. Felekler bundan dolayı harekete geçti. Melekler besmelenin azametinden-büyüklüğünden dolayı baş eğip küçüldüler."

 

"Bismillâhirrahmânirrahîm indiği zaman dağlar tesbih getirdi. O kadar ki bu tesbihi Mekke ehli ve o bölgede bulunanlar işitti. Bunun üzerine dediler ki: "Muhammed dağları büyüledi."

 

Râvi devamla diyor ki: Resûlüllah (SAV) "Kim Bismillah'ı gönülden inanarak okursa onunla birlikte dağlar da tesbih getirir. Ancak ne var ki dağların tesbih sesi duyulmaz" buyurdular. (Ebû Nuaym İbn-i Sülemî; Hz. Âişe'den)

Diğer bir rivayette ise şöyle deniliyor: "Dağlar ve taşlar tesbih eder. Ancak ne var ki insanlar bunların tesbihini işitmezler. (Kalp gözü ve Gönül kulağı açık olanlar belki duyabilir.)

"Bismillâhirrahmânirrahîm" ile başlamayan her iş noksandır; yarar ve bereketi azdır." (Ebû Davud Nesâi İbni Mâce)

Allah'ın Üç Bin İsmi Vardır

 

Seyyid Muhammed Hakkı Hazretleri Sırlar Hazinesi adlı eserinde şöyle diyor:

"Bil ki Allahü Teâlâ'nın üç bin ismi vardır. Bin ismini sadece meleklere öğretmiştir başkasına değil. Bin ismini de yalnız peygamberlere öğretmiştir. Üç yüz ismi Tevrat'ta üç yüz ismi İncil'de üç yüz ismi Zebur'da doksan dokuz ismi de Kur'an-ı Kerim'de mevcuttur. Bir ismini de Cenâb-ı Hak kendine seçip ayırmıştır. Bahsedilen üç bin ismin mânası şu üç isimde toplanmıştır: Bismillâhirrahmânirrahîm (Allah - Rahman - Rahim) kim bunu öğrenir ve söylerse Allah'ın bütün isimlerini anmış gibi olur." (Sırlar Hazinesi s.318 Celal Yıldırım tercümesi İstanbul 1977)

Hazreti Aişe Validemizin rivayetine göre; Resûlüllah (sav) Efendimiz altı kadar ashabıyla yemek yerken bir bedevi içeri girdi ve besmele çekmeden iki lokma yedi. Bunun üzerine Resûlüllah (sav) Efendimiz "Bedevi eğer besmele çekerse size kâfi gelmiş olur… Sizden biriniz yemek yerken Allah'ın ismini ansın. Bunu başlarken unutursa hatırladığı yerde Başında da sonunda da Bismillah desin!" (Ebû Davud İbni Mace Âişe R. Anha'dan)

Besmele'nin fazileti ve sırrı ile ilgili çok dayıda hadis vardır. Şimdi sıra ile onlara yer verelim:

"Ağaçlar kalem denizler de mürekkep olsaydı; cinler ve insanlar toplanıp meleklerle birlikte bir kitap hazırlayıp Bismillâhirrahmânirrahîm'in manasını yazmaya başlasalar ve buna iki milyon yıl devam etmiş olsalardı onun yüzde birinin mânasını yazmaya güç getiremezlerdi."(Risalei Besmele Sırlar Hazinesi C.Yıldırım s.304) 

Besmelesiz Her İşe Şeytan Ortak Olur

Kâinatın Efendisi Sevgili Peygamberimiz buyurdu ki:

"Hiçbir kimse yoktur ki evine girmek istediğinde şeytan ona talip olup içeri girmek istemesin. Ama evine girerken Bismillâhirrahmânirrahîm derse şeytan artık ümidini kaybedip şöyle der: Bu eve girmem için bir imkân kalmadı! Evde kendisine yemek takdim edilince de Bismillâhirrahmânirrahîm derse; şeytan artık bu evde benim için yiyecek bir şey kalmadı diye söylenir. Kendisine su ya da şerbet (içecek) takdim edildiğinde Besmele çekerse; şeytan burada artık bana bir içecek yoktur der. Yatağına uzandığında yine Besmele çekerse şeytan benim için artık burada bir yatak kalmadı der. Ama evine girerken Besmele'yi terk edecek olursa onunla birlikte şeytan da içeri girer. Yemek yerken terk edecek olursa şeyten da onunla birlikte yer. Bir şey içerken terk edecek olursa şeytan da onunla birlikte içer; ondan önce ağzını bardağa dokundurur. Karısıyla cinsi temasta bulunurken yine Besmeleyi terk edecek olursa şeytan da onunla birlikte temasta bulunur; böylece doğan çocuğun bir kısmı onun (şeytanın) suyunun karışmasıyla oluşur; çocuklardan bir kısmı kör bir kısmı şaşı bir kısmı topal bir kısmı Hak yolundan çıkmış bir kısmı Hakk'ı inkâr etmiş olur. "
 Diğer Makaleleri

- MUHSİN KİME DENİR? / Tarih : 2018-08-04 09:36:26
- 15 TEMMUZU ANLAMAK / Tarih : 2018-07-15 09:55:20
- İSLAM'DA KADIN VE AİLE / Tarih : 2018-07-14 10:11:31
- HER İŞE EÛZÜBESMELE İLE BAŞLAMAK / Tarih : 2018-07-12 09:37:29
- ALLAH'IN ÖVDÜĞÜ MİLLET / Tarih : 2018-07-09 09:55:57
- MHP GENEL MERKEZİ'NDE BİR GÜN / Tarih : 2018-07-06 09:54:06
- MİLLETLER ALLAH'IN ÂYETLERİDİR / Tarih : 2018-07-04 09:39:15
- BİR KAVMİ BOZMAZ ALLAH, ONLAR BOZULMADIKÇA / Tarih : 2018-06-30 09:34:51
- RAMAZAN AYI VE ORUÇ / Tarih : 2018-05-17 09:17:40
- YUNUS YÜREKLİ YAVUZ BİLEKLİ LİDER TÜRKEŞ / Tarih : 2018-04-04 09:39:53
- DOĞRU VE DÜRÜST OLMAYANIN DİNİ OLMAZ / Tarih : 2018-04-01 10:06:57
- İSLÂMİ KAYNAKLARDA HAK KAVRAMI / Tarih : 2018-03-25 10:12:43
- İSLAMDA İNSAN SEVGİSİ VE İNSAN HAKLARI / Tarih : 2018-03-11 08:34:25
- BEŞ ŞEYİN KIYMETİNİ BİL! / Tarih : 2018-03-08 08:01:17
- ALLAH ŞİRKTEN BAŞKA HER GÜNAHI BAĞIŞLAR / Tarih : 2018-02-19 07:40:31

Diğer Muharrem Günay SIDDIKOĞLU Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »