Ortadoğu Gazetesi

MESELE SADECE IRAK VE SURİYE'NİN KUZEYİ Mİ?

İsmail Özdemir / 2018-01-19 08:59:58

2018 yılının ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısından sonra yapılan açıklamada Suriye kaynaklı oluşan milli güvenlik tehditlerinin yok edilmesine yönelik son derece kararlı ifadelere yer verildi.

Afrin ve Menbiç'te bulunan terör örgütü PKK/PYD'nin varlığının sonlandırılması ve buralardan kaynaklanan terör tehdidinin bertaraf edilmesine yönelik alınan MGK kararlarının hemen akabinde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülerek hükümet sözcüsü tarafından "Daha çok risk almaktan çekinmeyeceğiz" sözü oldukça önemlidir.

Türkiye her açıdan hayati bir sürecin içerisine girmiştir.

Mevcut durumda Ortadoğu'da yaşanılanlar yeni bir paylaşım savaşının açık bir habercisidir ve bu yeni süreçte gerçekten bazı devletlerin sınırlarının değiştirilmesi istenmekte, Kuzey Afrika'dan başlayarak Pakistan'a kadar uzanan tüm bölgede nihai olarak ülkelerarası savaşa sebebiyet verecek gelişmeler yaşanmakta.

Ortadoğu ve Afrika'nın Kızıl Deniz kıyısında kalan tüm alanlar, benzer biçimde Doğu Akdeniz, Körfez bölgesi, Kudüs, Suriye, Irak, İran, Afganistan, Pakistan…

Bütün bu coğrafyada son dönemde vukuu bulan olağanüstü gelişmeler hali hazırda yaşanan ve önümüzdeki uzak olmayan dönemde yaşanacak daha büyük kaosun habercisi olmakla beraber artık dönüşü olmayan bir yola girildiğini gösteriyor.

İşte bu yüzden Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın aracılığı ile bölge ülkeleriyle beraber dünyanın geri kalanına Türkiye'nin her anlamda risk almaktan çekinmeyeceğinin ilan edilmesi, paylaşım savaşında sınırlarımızı, toprak bütünlüğümüzü korumaktan asla vazgeçmeyeceğimizi göstermiştir.

Hali hazırda gündemde bulunan Afrin, Menbiç ya da Fırat Nehri'nin doğu yakasında kalan Suriye topraklarında bulunan terör varlığı bizim açımızdan emin olun meselenin çok daha dar bir alanını işaret ediyor.

Ancak başlangıç açısından Türkiye'nin bu bölgelerden kaynaklanan terör tehdidini kesinlikle ve kesinlikle ortadan kaldırması gerektiği hususunda tartışmaya mahal yoktur.

Bununla beraber Ortadoğu'nun geneli ile beraber Kuzey ve Doğu Afrika siyasetimizle, Asya siyasetimizde sağlam, kararlı ve hamle üstünlüğünü elimizde tutacak adımları atmaktan geri durmamamız gerekiyor.

Böylesi bir dönemde Suudi Kraliyet ailesinde yaşanan tasfiyeler, Kudüs meselesinin birden ortaya çıkarılması, İran'ın karıştırılması, Ürdün'de saray içi darbe söylentileriyle kralın bir şeylere zorlanması, Lübnan Başbakanının alı konulması ile beraber mal varlıklarının Suudi yönetimi tarafından ele geçirilmesi girişimleri ve nihayetinde İran'da başlatılan gösteriler ne derecede sancılı bir sürecin yaşandığının somut göstergeleridir.

Şimdi buna Suriye'nin kuzeyinde PKK/PYD terör örgütüne sözde ordu kurulması girişimleri eklenmiştir.

Yaşanan bunca önemli kırılma ve hareketliliğin geçmişine şöyle bir baktığımızda karşımıza çıkan en somut gösterge olarak Suudi Arabistan'ın ilan ettiği ve NEOM adını verdiği projenin ilan tarihi ile örtüştüğünü görüyoruz.

İlk bakışta akıllara gelenin aksine bu projenin hayata geçmesini isteyen ilk ülkeninse Suudi Arabistan'dan ziyade İsrail olduğu, dolayısıyla ABD'nin de bu projenin gerçekleşebilmesi için pozisyonunu şekillendirdiği açıktır.

Suudi Arabistan, İsrail ve ABD NAEOM projesiyle beraber sadece ekonomik olmayan, asıl amacı bölgedeki İran varlığını sonlandırmak, Türkiye'nin güneyden kuşatılmasını sağlayacak ve gerek Ortadoğu, gerekse Afrika ve Asya'dan tasfiye edecek neticeleri hayata geçirmek istemektedir.

Dahası Japonya, Rusya ve çok sayıdaki Avrupa ülkesi bu projeyle yakından ilgilenmekte, yatırım kanallarını aynı projeye çevrime arayışında hareket ederek Suudi Yönetimiyle beraber sıcak temaslarda bulunmaktadırlar.

Bizler bugünlerde Suriye'den kaynaklanan ABD ve Rusya destekli terör tehdidine odaklanmışken, Kudüs kararı sonrasında yalnız kaldığı düşünülen İsrail, yeni bir proje ilanında bulunmuş ve Ortadoğu'da Suriye'nin bir kısmı, Ürdün, Irak, Kuveyt ve  Suudi Arabistan'ı içerisine alacak şekilde yeni bir demiryolu hattı inşasını hayata geçirmek istediğini ilan etmiştir.

İsrail'in bu projeyi gerçekleştirme istediği Suudi Arabistan'ın NEOM projesini tamamlayıcı ve destekleyici bir algılama yaratırken yine başını Suudi Arabistan'ın çektiği ülkelerle ortak ordu kurulması sürecinin parçası olacağını duyurması da dikkatlerden kaçmamıştır.

Dahası NEOM projesiyle beraber başlangıç itibarıyla Irak ve Suriye'nin kuzeyinde yaratılmaya çalışılan (ama Türkyiye ve İran'dan da toprak almayı amaçlayan) alanın önümüzdeki yıllarda NEOM projesine dâhil edilerek, aynı sahanın "karaya sıkışmışlığının ve mevcut hatlara (yani Türkiye'ye) bağımlılığını azaltacak" jeopolitik bir hedefin var olduğu şimdiden anlaşılmaktadır.

Şayet Suriye kuzeyinden Akdeniz'e açılma hedefi bu çevreler için başarılı olmazsa o vakit B planının uygulamaya konulacağı ve başını İsrail'in çektiği başkaca güzergâhlar üzerinde uluslararası suyollarına sözde Kürt devletinin açılmasının sağlanmak isteneceği karşımızda durmaktadır.

İşte bu nedenle Türkiye bölgesel gelişmeleri okuma perspektifini ve hamlelerini mümkün olan en geniş alana yaymalıdır.

Aksi halde sadece Suriye'de bulunan terör yuvalarını kurutmak bize bir süreliğine nefes aldırsa da sonraki dönemler açısından yeni ve çok daha büyük risklerle karşılaşmamıza sebebiyet verebilecektir.
 Diğer Makaleleri

- FRANSA'NIN TÜRKİYE KARŞITI EYLEMLERİ ARTIYOR / Tarih : 2018-04-25 09:36:39
- BÖLGESEL HAMLELER VE TÜRKİYE'NİN KARARLILIĞI / Tarih : 2018-04-20 09:54:01
- SURİYE'DE OYUN YENİDEN KURULMAK İSTENİYOR / Tarih : 2018-04-16 09:05:55
- ORTADOĞU'DA YENİ HESAPLAR / Tarih : 2018-04-09 08:55:39
- ABD VE FRANSA'NIN TUTUMUNU NASIL OKUMALIYIZ? / Tarih : 2018-04-02 09:34:16
- RUSYA GERÇEKTE NEDEN HEDEFTE? / Tarih : 2018-03-30 09:10:50
- TERÖRLE MÜCADELEDE KANDİL VE SİNCAR'IN ÖNEMİ / Tarih : 2018-03-28 09:46:14
- AFRİN SONRASI ORTADOĞU'DAKİ YENİ DÖNEM / Tarih : 2018-03-23 08:18:25
- Dünya'da Güçlü Liderlik Dönemi Başladı / Tarih : 2018-03-21 08:03:36
- TÜRK MİLLETİ'NİN ŞAHLANIŞI / Tarih : 2018-03-18 09:01:19
- YUNANİSTAN SALDIRGANLIĞINI ARTIRIYOR / Tarih : 2018-03-16 08:08:45
- BU KEZ OYUNU TÜRKİYE KURUYOR / Tarih : 2018-03-12 08:21:03

Diğer İsmail Özdemir Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »