Ortadoğu Gazetesi

Afrin'den Sonra Ne Olacak?

İsmail Özdemir / 2018-01-26 08:59:39

Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekatı'nda bir haftalık sürede geride kalırken, 300'ün üzerindeki terörist etkisiz hale getirilmiş ve TSK desteğindeki ÖSO çok sayıdaki köyde kontrolü ele almış durumda.

Ayrıca yapılan resmi açıklamalar askeri harekatın planlanandan daha hızlı ilerlediği yönünde.

Rakka'da PKK/PYD ile anlaşıp, şehri boşaltarak kayıplara karışan IŞİD'li teröristlerin Afrin'de ortaya çıkmaya başlamaları ise belki de dikkat çeken en önemli konuların başında geliyor.

Askeri harekatın hızlı bir şekilde ilerlemesi, Türk Milleti'nin her yönüyle Mehmetçiğin yanında olduğunu göstermesi ve bundan sonraki dönem açısından ülkemize Suriye'den yönelen terör tehdidinin yerinde bertaraf edilmesine dair kararlılığın açıkça görülmesi dikkatleri PKK/PYD işgalinde bulunan diğer sahalara çeviriyor.

Menbiç'in Afrin'in hemen ardından teröristlerden temizlenerek gerçek sahiplerine verilmesine dair çalışmaların olduğu, hatta aynı amaçla bazı askeri adımların da atılmaya başladığı ortadadır.

Dahası Türkiye'de var olan kararlılığın sadece Afrin ve Menbiç'i kapsamadığı, Fırat Nehri'nin doğu yakasında kalan tüm sahalarda hiçbir terörist unsurunun bulunmamasına yönelik kesin bir duruş sergilendiği ortadadır ve bu son derece doğrudur.

Türkiye egemen bir ülke olarak kendi toprak bütünlüğünü tehdit eden, sınırları ötesinde bulunan terörist yapılanmalara karşı her an ve her şekilde müdahale hakkına sahiptir.

Suriye'de sınırlarımız boyunca uzanan alanda oluşturulan PKK/PYD terör örgütü yapılanmasına yönelik kapsayıcı bir mücadele ve bertaraf sürecinin başlatılmış olması bu sebeple önemlidir.

Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın askeri sonuçlarıyla beraber diplomatik etkilerinin de giderek daha açık bir biçimde görülmeye başlanması da Türkiye'nin hali hazırdaki haklılığını diğer çevrelere doğru biçimde kabul ettirdiğini gösterirken, kararlılık mesajının da aynı ölçüde diğer taraflarca yine doğru şekilde algılandığını ortaya çıkarmaktadır.

Giderek Suriye krizine taraf olmuş tüm ülkeler harekatla ilgili Türkiye'nin kaygılarının haklı ve yerinde olduğunu söylerken, bunlar arasında telaşlı hali dikkatlerden kaçmayanın ise ABD olduğu anlaşılıyor.

Şimdiye kadar Suriye'de Türkiye'ye verdiği hiçbir sözü tutmayan, Türkiye'nin çağrılarına kulak tıkayan, buna karşılık PKK/PYD terör örgütünü silahlandırarak Türkiye sınırı boyunca bir hatta aynı terör örgütünü yerleştirmek isteyen ABD'nin, PKK/PYD terör örgütüne "Sınır Koruma Gücü" adı altında sözde ordu kurmaya çalışacağını ilan etmesi ülkemiz açısından bardağı taşıran son damla oldu.

Yaydan çıkan ilk ok şuan için Afrin'e düşmüş olabilir ama son olmayacağını ifade etmek gerekir ki gelen bazı haberler Suriye'nin geriye kalan diğer sahalarında bulunan PKK/PYD hakimiyetine de son verileceğine dair düşünülenin de ötesinde kapsamlı bazı hazırlık ve çalışmaların olduğunu gözler önüne seriyor.

Türkiye, Afrin ile başlayan ve arkasının geleceğinden şüphe olmayan adımlarla Suriye'deki tüm terör odaklarını aynı anda büyük bir vurucu güçle hedef alırken olan bitenden ders alması gereken ilk ve öncelikli kesim açık ki ABD olmalı.

Çünkü PKK/PYD terör örgütünü korumakla, destek vermekle kalmadığı gibi artık bu terör oluşumunu meşru bir seviyeye getirmek istercesine görüntü verirken, Türkiye'de buna müsade edilmeyeceğini göstermek üzere kendisine yönelen terör tehdidini imha ediyor.

Türkiye gerçekten kararlı bir yola girmişken neler yapabileceğini özellikle "müttefiklerinin" iyi anlamasını ve bundan sonra ona göre pozisyon almasını isteyerek adımlarını atıyor.

Örneğin Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisini telefonla arayıp görüşmek isteyen ABD Başkanı Trump'a Afrin operasyonuyla alakalı uygun gördüğü bilgileri paylaştığı esnada Türk jetleri Menbiç'te bulunan bazı terör hedeflerini imha etti.

Ayrıca Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin hemen karşısında bulunan Ras'ul Ayn kasabasında asılı halde bulunan PKK/PYD terör örgütüne ait paçavranın güvenlik güçlerimiz tarafından vurularak yerinden düşürülmesiyle birlikte, aynı bölgede bulunan bir silah deposunun da gönderilen füze ile yok edilmesi Türkiye'nin Suriye'ye bakış açısında Afrn ve Menbiç ile sınırlı kalınmayacağını ortaya koyuyor.

Benzer şekilde Mardin Nusaybin'in karşısında bulunan Kamışlı'daki PKK/PYD'ye ait bazı hedeflerin obüs ve tank atışlarıyla imhasının gerçekleştirilmesi aynı kararlılığın ifadesidir.

Duruma bakılırsa ABD tarafı verilmek istenilen mesajı almışa benziyor. Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın, Mevlüt Çavuşoğlu'na "Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz" diyerek, Suriye'nin kuzey sınırları boyunca uzanan sahada 30 kilometre derinlikte bir güvenli hat kurulmasını önermesi vakit geç olmadan Türkiye'nin yapacağı askeri operasyonları önleyebilme çabası olarak kendisini gösteriyor.

Ancak bu teklifin Türkiye nazarında kabulünün mümkün olmadığının bilinmesi lazım.

Bir terör oluşumu ha Türkiye sınırının hemen yanı başında bulunmuş olsun, ha 30 kilometre altında... Bunun ortaya çıkardığı güvenlik kaygısının birbirinden farklı olabileceğini söyleyebilmenin akılla ve mantıkla izahı yoktur.

Türkiye'nin istediği gayet açık ve net, Suriye'de her nerede olursa olsun, nereye gönderilirse gönderilsin PKK/PYD terör örgütüne verilen yardımların derhal sonlandırılması ve ülkemize önceden verilmiş bulunan resmi sözlerin harfiyen ve vakit kaybetmeksizin yerine getirilmesidir.

Şayet bu adım atılmazsa PKK/PYD terör örgütünü destekleyenlerin kendilerinin bilecekleri bir iştir.

Zira Türkiye, Suriye'de her nerede bulunursa bulunsun tüm PKK/PYD ve IŞİD teröristlerini imha etmeye kararlı olarak adımlarını atmaya başlamıştır.

Türkiye açısından son terörist etkisiz hale getirilinceye dek verilen ve verilecek haklı mücadeleden geri dönüş kesinlikle söz konusu değildir.
 Diğer Makaleleri

- FRANSA'NIN TÜRKİYE KARŞITI EYLEMLERİ ARTIYOR / Tarih : 2018-04-25 09:36:39
- BÖLGESEL HAMLELER VE TÜRKİYE'NİN KARARLILIĞI / Tarih : 2018-04-20 09:54:01
- SURİYE'DE OYUN YENİDEN KURULMAK İSTENİYOR / Tarih : 2018-04-16 09:05:55
- ORTADOĞU'DA YENİ HESAPLAR / Tarih : 2018-04-09 08:55:39
- ABD VE FRANSA'NIN TUTUMUNU NASIL OKUMALIYIZ? / Tarih : 2018-04-02 09:34:16
- RUSYA GERÇEKTE NEDEN HEDEFTE? / Tarih : 2018-03-30 09:10:50
- TERÖRLE MÜCADELEDE KANDİL VE SİNCAR'IN ÖNEMİ / Tarih : 2018-03-28 09:46:14
- AFRİN SONRASI ORTADOĞU'DAKİ YENİ DÖNEM / Tarih : 2018-03-23 08:18:25
- Dünya'da Güçlü Liderlik Dönemi Başladı / Tarih : 2018-03-21 08:03:36
- TÜRK MİLLETİ'NİN ŞAHLANIŞI / Tarih : 2018-03-18 09:01:19
- YUNANİSTAN SALDIRGANLIĞINI ARTIRIYOR / Tarih : 2018-03-16 08:08:45
- BU KEZ OYUNU TÜRKİYE KURUYOR / Tarih : 2018-03-12 08:21:03

Diğer İsmail Özdemir Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »