Ortadoğu Gazetesi

AFRİN HAREKÂTININ DURDURULMASI İÇİN TASARLANAN SİSNSİ TUZAK

İsmail Özdemir / 2018-02-28 09:05:15

Türkiye'nin Afrin'de bulunan PKK/PYD ile beraber diğer terör gruplarına yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı sadece Suriye'de yürütülmeye çalışılan hesapları değil, bölgesel bazlı planlamaları da kuşkusuz ki büyük şekilde etkiledi.

Türkiye bu operasyona başlayarak komşu ülkelerinin toprak bütünlüklerinin korunmasından yana olan tavrıyla beraber, PKK/PYD terör örgütünü meşru bir çerçeveye sokarak yeni bir oluşum şeklinde ortaya çıkarılma arayışlarına da büyük oranda darbe vurdu.

Aynı çabanın Afrin'le sınırlı kalmayacağı, başta Menbiç olmak üzere Suriye'nin geri kalan bölgeleri için de süreceğine dair sergilenen kararlı duruş hiç şüphe yok ki PKK/PYD terör örgütü üzerinden hesap yapan tüm çevrelerin yeni hamleler yapması zorunluluğunu doğurdu.

Suriye'de Esad rejimi ve PKK/PYD terör örgütü arasında gerçekleştirilmeye çalışılan anlaşma çerçevesinde rejim güçlerinin hali hazırda yine PKK/PYD tarafından kontrol edilen Fırat'ın batısındaki bölgelere konuşlandırma girişimleri ve diğer yandan "PYD/YPG ile PKK'nın birbirinden ayrılabileceği" yönünde kullanılmaya başlanan söylemlerin hepsi kendi hesabına Türkiye'yi kararından vazgeçirebilme uğraşlarının ürünüdür.

Bu çerçevede 19 Şubat tarihli bu köşeden yayınlanan yazıda "…önümüzdeki günlerde Türkiye'ye karşı samimi olduğunu göstermek adına PKK terör örgütünün bazı üst düzey isimlerinin ölü ya da sağ olarak ele geçirilmesine yönelik girişimlerde dahi bulunabileceklerini söylemek gerekir" ifadelerine yer vermiştik.

Nitekim üzerinden çok geçmeden 24 Şubat günü PKK terör örgütünün Suriye'deki uzantısı olan PYD'nin eski eşbaşkanı, terör örgütünün tepe yöneticisi Salih Müslim, Çekya'nın başkenti Prag'da gözaltına alındı.

Başlangıçta gözaltı gerekçesi Çekya makamları tarafından, Türkiye'nin Interpol aracılığı ile Salih Müslim hakkında 13 Şubat'ta çıkardığı kırmızı bültenle arama kararı gerekçesine dayandırıldı.

Yaşanan bu ani olayın akabinde Türkiye gerekli yasal temaslarda bulunarak Salih Müslim'in vakit kaybetmeksizin kendisine iade edilmesini istese de, terör örgütü elebaşı çıkarıldığı mahkeme tarafından "AB sınırları içerisinde kalması koşuluyla" serbest bırakıldı ve Türkiye'nin yasal talebi geri çevrildi.

Yani Çekya bir bakıma aldığı bu kararın kendi kararı olmadığını, üyesi bulunduğu AB'nin siyasal yaklaşımı, Türkiye'nin Afrin'deki harekâtına yönelik yaklaşımı sebebiyle aldığını gözler önüne serdi.

Henüz Çekya mahkemesi kararını açıklamamışken, mecliste düzenlediği grup toplantısında değerlendirmelerde bulunan MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin "Sorgulanması gereken bir başka husus ise aynı teröristin nasıl olup da Çekya'ya gitmeden önce diğer bazı Avrupa ülkelerinde bulunmuş olmasıdır. Zira malum terörist başının Zeytin Dalı Harekâtı başladıktan sonra Avrupa'ya kaçtığı yönünde bazı iddialar mevcuttur. Aradan geçen süre boyunca hangi ülkeler, hangi gerekçeyle bu teröriste sahip çıkmıştır?" şeklinde yaptığı açıklamada olduğu gibi AB'nin önde gelen kimi ülkeleri terörist Salih Müslim'e şimdilik kucak açmıştır.

Şüphe yok ki bunun ana sebebi Salih Müslim üzerinden Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekâtı ve Suriye'nin diğer bölgelerine yönelik icra etme kararlılığında olduğu operasyonları yavaşlatma, erteleme ya da durdurma bahsiyle pazarlık yapılmasının istenmesidir.

Bu kirli pazarlık sürecinin halen de işletilmeye çalışıldığından kesinlikle kuşku yoktur.

Zira Çekya'nın AB'nin tutumunu yansıtan skandal kararının hemen öncesinde 26 Şubat tarihinde ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü'nün "Türkiye ile ABD arasında devam eden ve Afrin'deki gerginliği düşürmeye yönelik diplomatik görüşmeler var" ifadesini kullanması bir bakıma "Türkiye'ye bazı üst düzey PKK/PYD'li teröristleri teslim ederiz ancak bölgede bizim istediğimiz çerçevenin dışına çıkmaması koşuluyla" arayışının dışa vurumudur.

Kaldı ki Salih Müslim dâhil olmak üzere bölgede PKK/PYD üzerinde planlamalarda bulunan başta ABD olmak üzere diğer ülkeler açısından terör örgütünün bazı üst düzey isimlerinin gözden çıkarılarak Türkiye'ye teslim edilmesi kayıp olmayacak, aksine alınmak istenilen sözlerle daha büyük kazanımlar elde etmelerini gerçekleştirecek sonuçlar doğurabilecektir.

Aynı şekilde Salih Müslim bahsinin malum çevreler ve ülkeler tarafından nihayete erdirilmiş bir durumu yoktur, görünüşe göre oyun daha yeni başlamaktadır.

Yakın süreç içerisinde bunun ete kemiğe bürünmüş halini belki de çok daha açık bir şekilde görmemiz mümkün olacak, Türkiye'ye askeri harekâtlarını durdurulması karşılığında verilebilecekler açıkça ilan edilebilecektir.

Bunun için istenilen Türkiye'nin Suriye'deki aktif harekâtını durdurması, diğer alanlar için de var olan planlamasını tamamıyla sonlandırılmasıdır!

Üstelik tam da Afrin'in çevre nahiyeleri terörden arındırılmış ve kent merkezine yönelik kesin sonuç alınmak üzere meskûn mahal operasyonlarına başlanacakken böylesi bir sürecin işletilmeye çalışılması son derece sinsi hesaplamaların tedavülde olduğunu işaret ediyor.

Bu durumun kabulü Türkiye açısından hiçbir koşul ve şart altında asla mümkün değildir.

Zira Afrin'e yönelik icra edilen operasyonun arkasında Türk Milleti'nin yediden yetmişe her bir ferdiyle ortaya koyduğu kesin bir irade vardır.

Bu irade devletin kararlılığı ile birleşmiş, silahlı kuvvetlerimizin fedakar ve üstün gayretleri ile somut hale dönüşerek, belirlenen nihai hedefe ulaşılıncaya kadar durdurulması kesinlikle mümkün olmayacaktır.

Benzer şekilde Afrin'in ardından Menbiç başta olmak üzere diğer sahalar açısından da olacak olan Türkiye'nin ülke olarak topyekûn başlattığı milli seferberliğin amacına ulaşması şeklinde ilerleyecek, sınırlarımız ötesinde hiçbir terör örgütü varlığına müsaade edilmeyecektir.

Çünkü aksi bir durumda vatanın birliğinin ve bölünmez bütünlüğünün çok daha büyük tehdit altında kalacağı her yönüyle görülmüştür, yapılacak olan ne varsa yarına dahi bırakılmadan bugünden yapılmalı, karşımızda duran kim olursa olsun yolumuza devam etmeliyiz.
 Diğer Makaleleri

- FRANSA'NIN TÜRKİYE KARŞITI EYLEMLERİ ARTIYOR / Tarih : 2018-04-25 09:36:39
- BÖLGESEL HAMLELER VE TÜRKİYE'NİN KARARLILIĞI / Tarih : 2018-04-20 09:54:01
- SURİYE'DE OYUN YENİDEN KURULMAK İSTENİYOR / Tarih : 2018-04-16 09:05:55
- ORTADOĞU'DA YENİ HESAPLAR / Tarih : 2018-04-09 08:55:39
- ABD VE FRANSA'NIN TUTUMUNU NASIL OKUMALIYIZ? / Tarih : 2018-04-02 09:34:16
- RUSYA GERÇEKTE NEDEN HEDEFTE? / Tarih : 2018-03-30 09:10:50
- TERÖRLE MÜCADELEDE KANDİL VE SİNCAR'IN ÖNEMİ / Tarih : 2018-03-28 09:46:14
- AFRİN SONRASI ORTADOĞU'DAKİ YENİ DÖNEM / Tarih : 2018-03-23 08:18:25
- Dünya'da Güçlü Liderlik Dönemi Başladı / Tarih : 2018-03-21 08:03:36
- TÜRK MİLLETİ'NİN ŞAHLANIŞI / Tarih : 2018-03-18 09:01:19
- YUNANİSTAN SALDIRGANLIĞINI ARTIRIYOR / Tarih : 2018-03-16 08:08:45
- BU KEZ OYUNU TÜRKİYE KURUYOR / Tarih : 2018-03-12 08:21:03

Diğer İsmail Özdemir Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »