Ortadoğu Gazetesi

BIST
93,616
%0,34
USD
5,3345
%-0,20
EUR
6,0928
%0,43
Altın
210,0210
%0,69
SON DAKİKA

TSK'NIN AFRİN'DEKİ BAŞARISININ KAÇINILMAZ SONUÇLARI

İsmail Özdemir / 2018-03-09 07:59:13

Zeytin Dalı Harekatı'nın seyri ve sonuçları pek çok açıdan değerlendirilmeye değerdir, özellikle ana neden itibarıyla terörle mücadele açısından önemi büyüktür.

Bununla berber günümüz şartlarında vekalet savaşlarının bir adım daha ilerisine varabilecek senaryoların sessiz de olsa konuşulduğu bir dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) imkan ve kabiliyetini göstermesi bakımından da Zeytin Dalı Harekatı düşünülenden çok daha büyük bir anlam ve öneme sahiptir.

15 Temmuz 2016 sonrası bünyesine sızmış FETÖ'cü teröristleri ayıkladıkça aslına daha çok dönen, kendisini bulan, yüklerinden kurtulan TSK'nın dünya üzerinde bir elin parmaklarının sayısından daha az ordunun yapabileceği sınır ötesi harekatlara girişmesi Türkiye'nin caydırıcılığının ve kararlılığının artmasını sağladı.

Fırat Kalkanı'nda "TSK'nın gücünün büyük oranda zayıfladığı" yorumlarının yapıldığı bir dönemde başlatılan askeri harekat ile Türkiye'ye karşı türlü hesaplar içerisine giren kesimlere önemli bir cevap verilmiş, PKK/PYD'nin 15 Temmuz fırsatından istifade ederek terör koridoru oluşturulmasının büyük ölçüde önüne geçilmiş, aynı zamanda Türkiye'nin IŞİD'le mücadelesine şaibe bulaştırmaya çalışan kimi ülkelerin hesapları da bozulmuştu.

Zeytin Dalı Harekatı ise Fırat Kalkanı'nın dan sonra TSK'nın gücünü daha da pekiştirdiğini her yönüyle gösterirken, aynı anda çoklu kuvvet güçleriyle tam bir uyum içerisinde güçlü bir orduya sahip olduğumuzu göstererek göğsümüzü kabartmıştır.

Henüz harekatın ilk gününde 70'i aşkın savaş uçağının Afrin'deki terör hedeflerine yönelik hava harekatı icra etmesi terör örgütü ve onu destekleyen kesimler açısından baş döndürücü ve korku uyandırıcı bir etki yaratmıştır.

Harekatın ilerleyen safhalarında da hava kuvvetlerinin üstün vurucu gücü oluşturulmasında büyük katkısı olmuş, pilotlarımızın insan üstü bir dirayetle hava manevralarını yaparak tehditleri ortadan kaldırmaları imkansız olarak değerlendirilen zor görevlerin Türk pilotları için oldukça kolay olduğunun anlaşılmasını sağlamıştır.

Kara birliklerinin ve özeli kuvvetlerin hava harekatını müteakip olarak Afrin'e giriş noktalarında yaptığı temizlik ve istihbaratın nokta atış hassasiyetine imkan tanıyan başarılı tespitleri sayesinde teröristlerce hazırlanan ve aşılmasının zor olduğu inancıyla oluşturulan beton korunaklar, mevziler, tünel ve hendekler başarılı bir şekilde imha edilmiş ve ele geçirilmiştir.

Obüslerin sadece sabit hedefleri değil, aynı zamanda hareketli hedefleri de nokta vuruş hassasiyetinde imha etmeleri, dünyada eşi benzeri zor görülecek askeri bir yeteneğe sahip olunduğunu göstermiştir.

Tankçı birlikler, teröristlere verilen yoğun miktardaki ileri nesil anti-tank tehditlerine karşın görevlerini üstün bir kahramanlık örneğiyle beraber icra etmeye devam etmiştir.

Afrin çevresindeki yüksek tepe ve dağların kontrolünün planlandığı süre zarfında ele geçirilmesi ve meskun mahal operasyonlarının bazı belde merkezlerinde başarılı şekilde tamamlanarak hedeflenen sonuca doğru emin bir şekilde ilerlenmesi  için önemli bir mesafe geride kalmıştır.

Meskun mahal operasyonlarında Jandarma ve Polis Özel Harekat'ın önceki tecrübeler çerçevesinde görev alarak, örneğin Raco'da olduğu gibi kuşatmayı takip eden birkaç gün içerisinde kent merkezini teröristlerden temizleyerek harekatın ilerleyen safhalarında ne derecede büyük bir görev üstlenip, şimdiden başarıyla yerine getirecekleri güvenini verdi.

Askeri harekatın her bir aşamasında kullanılan, milli imkanlarla geliştirilen İHA, SİHA, helikopterleri kara araçları gibi oldukça fazla sayıdaki silah sistemlerimizin ne derecede büyük bir anlam ve önemi olduğunu da ifade etmek gerekiyor.

Şayet Türkiye kendi silah sistemlerini geliştirmemiş olsaydı, belki de bugün Afrin'de  harekat icra edebilecek kapasiteye sahip olup olmadığımız tartışılacak, operasyonun kapsamının dar bir çerçevede kalması zorunluluğu doğacaktı.

Ancak bugün hemen herkes aynı kararlılıkla kesin sonuç alınıncaya kadar asla durulmayacağı mesajını verirken, yerli ve milli silah sistemlerimiz sayesinde gücümüzü gerçek manada ortaya koyabiliyoruz.

Suriye sahasında bulunan her ülke risklerin yoğun olması sebebiyle ya vekalet yoluyla silahlı gruplar veya teröristleri destekleyerek varlık gösterip, hava gücüyle aynı oluşumları desteklerken, TSK aynı anda hava ve kara güçlerini aktif bir şekilde kullanarak farkını ortaya koymuştur.

Türkiye'nin ortaya koyduğu PKK/PYD terör örgütünün varlığına müsade edilmeyeceğine yönelik kararlılığın diğer çevrelerce görülmesinin en büyük dayanağı kuşku yok ki TSK'nın sahada üstün gayretle sağladığı başarılardır.

Afrin sahasında elde edilen askeri başarının, Afrin kent merkezinin de teröristlerden arındırılmasının hemen ardından Zeytin Dalı Harekatı'nın başarıyla nihayete ermesinin ardından Suriye ve hatta Irak'taki diğer terör sahalarına sıranın gelmesiyle Türkiye'nin elini güçlendirecek bir etki yaratacaktır.

Yaygın tabirle sahadaki askeri başarı masada yani diplomaside elimizi güçlendirecek, sesimizi daha gür bir şekilde çıkaracaktır.

Bunun yanı sıra teröristlerden temizlenen bölgelerde sivillere yönelik vakit kaybetmeksizin sunulan sağlık hizmetleri, yaşam malzemeleri yardımı ve diğer koşullarda sağlanan imkanlar terörden arındırılan bölgelerde yaşamın hızlı bir şekilde normale dönmesi açısından önemli sonuçlar doğurmaktadır.

Bu çerçevede Suriye'de yaşanan iç savaş sebebiyle ülkelerini terk etmek zorunda kalarak, Türkiye'ye göç eden Suriyeliler peyder pey kendi topraklarına geri dönemeye başlamış, Türkiye'nin uzattığı şefkat eline sarılarak hayatın normale dönmesi açısından huzur içerisinde yaşamaya koyulmuşlardır.

Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinin ardından Afrin'in teröristlerden arındırılmasının hemen sonrasında hayatın bu bölgede de tamamıyla normale dönmesi, Suriye krizinde genel politika itibarıyla en başarılı neticeler alan ülkenin Türkiye olduğu sonucunu kaçınılmaz olarak doğuracak, özellikle Suriyeliler diğer ülkelere karşın Türkiye'den çok daha fazla ümit bekler hale geleceklerdir.

Netice olarak bu durum Suriye krizinin siyasi yollardan çözümü açısından Türkiye'nin tezlerinin diğer ülkelerce isteyerek yahut istemeyerek de olsa kabul edilmesine sağlayacaktır.

Sonucun Türkiye'nin istediği çerçeveye yakın olduğu her hal Türkiye'nin daha güvenli olmasını var edeceğinden ve bölgemizde hali hazırda var olan potansiyelimiz de artacağından geleceğimiz hiç kuşku yok ki daha sağlıklı ve aydınlık olacaktır.

Bütün bunları ise inanç ve azimle mücadele ederken şehit düşen kahramanlarımıza borçluyuz.

Milletinin huzur ve güven içerisinde yaşaması için hayatını feda eden askerlerimizin destanı asla unutulmayacak, nesillerden nesillere mutlaka aktarılacaktır.

Dualarımız her daim onlarladır, Allah her birinden razı olsun...
 Diğer Makaleleri

- FRANSA'NIN TÜRKİYE KARŞITI EYLEMLERİ ARTIYOR / Tarih : 2018-04-25 09:36:39
- BÖLGESEL HAMLELER VE TÜRKİYE'NİN KARARLILIĞI / Tarih : 2018-04-20 09:54:01
- SURİYE'DE OYUN YENİDEN KURULMAK İSTENİYOR / Tarih : 2018-04-16 09:05:55
- ORTADOĞU'DA YENİ HESAPLAR / Tarih : 2018-04-09 08:55:39
- ABD VE FRANSA'NIN TUTUMUNU NASIL OKUMALIYIZ? / Tarih : 2018-04-02 09:34:16
- RUSYA GERÇEKTE NEDEN HEDEFTE? / Tarih : 2018-03-30 09:10:50
- TERÖRLE MÜCADELEDE KANDİL VE SİNCAR'IN ÖNEMİ / Tarih : 2018-03-28 09:46:14
- AFRİN SONRASI ORTADOĞU'DAKİ YENİ DÖNEM / Tarih : 2018-03-23 08:18:25
- Dünya'da Güçlü Liderlik Dönemi Başladı / Tarih : 2018-03-21 08:03:36
- TÜRK MİLLETİ'NİN ŞAHLANIŞI / Tarih : 2018-03-18 09:01:19
- YUNANİSTAN SALDIRGANLIĞINI ARTIRIYOR / Tarih : 2018-03-16 08:08:45
- BU KEZ OYUNU TÜRKİYE KURUYOR / Tarih : 2018-03-12 08:21:03
- Dünyada Son Dönemde Yaşananlar Neyin İşareti? / Tarih : 2018-03-07 08:09:19

Diğer İsmail Özdemir Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »