Ortadoğu Gazetesi

Ali YETGİN

Serbest Köşe / 2018-03-22 08:20:20

Doğu Akdeniz'de Isınan Sular

Türkiye'nin sınırlarını koruması, terör yapılanmalarına karşı operasyonları, Suriye'de etkin rol alması, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtını başarıyla sonuçlandırması, bölgesinde güç dengelerinden biri olması, Ortadoğu'da giderek etkinleşen rollerinden sonra Yunanistan'da "Doğrudan gelen tehdit" sendromunu yeniden yeşertmiştir. 

 

Türkiye ile Yunanistan arasında Ege'deki Kardak kayalıklarıyla ilgili gerginlikyine gündemini koruyor. Karşılıklı sert söylemler giderek artmaktadır.

 

Türk Yunan sorunları yeniden NATO gündeminde yerini almaya başladı. Yunanistan Ege'deki tartışmalı deniz sahaları konusunda son aylarda gerginliği tırmandıracak yaklaşımları Türkiye'nin kararlı duruşuyla etkisini yitirdi lakin asıl mesele Ege'de değil Doğu Akdeniz sularındaki MEB alanlarıdır.

 

Doğu Akdeniz'in tarihsel, stratejik ve ekonomik değeri ile Kıbrıs'ın önemine istinaden deniz yetki alanlarının paylaşımında Türkiye dâhil Doğu Akdeniz'e kıyısı olan devletlerin takındıkları tutumu gözden geçirmek elzemdir. Bu sonuçlar ışığında Türkiye'nin hak ve menfaat kaybına uğramaması maksadıyla bir takım hukuki ve teknik önlemler derhal hayata geçirilmelidir. 

 

Uluslararası hukuk çerçevesinde Türkiye'nin sadece Mısır, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Suriye ile değil, Libya, İsrail ve hatta Lübnan ile de karşılıklı kıyıları bulunduğu ve Türkiye'nin bu devletlerle de deniz yetki alanı paylaşımı antlaşmaları akdedebileceği hususu göz ardı edilmemelidir. Bu durumda Türkiye'nin, uluslararası hukuka uygun hak ve menfaatleri doğrultusunda Doğu Akdeniz'de yeni bir deniz yetki alanları haritasını ortaya koyması en hukuki hakkıdır.

 

Doğu Akdeniz'in önemi, dünya deniz taşımacılığının önemli bir transit bölgesi olmasının yanı sıra, son yıllarda bölgede bulunan hidrokarbon rezervleriyle bir kat daha artmıştır. 

 

Amerikan Birleşik Devletleri (ABD) Jeolojik Araştırma Kurumunun 2010 yılında yayınladığı verilere göre, Doğu Akdeniz'in doğusunda, Kıbrıs adası ile Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin Devletlerinin ortasında kalan Levant havzasında ortalama 1,7 milyar varil petrol, 3.45 trilyon metreküp doğalgaz olduğu değerlendirilmektedir. Levant havzası dışında, Mısır kuzeyindeki Nil delta havzasında ve Girit ile Kıbrıs adası arasında kalan Heredot olarak isimlendirilen havzada da ciddi miktarda hidrokarbon olduğu tahmin edilmektedir.

 

MEB Sınırları ve Türkiye

Bir devletin ülkesinin bir parçasını oluşturan deniz alanları iç sular, karasuları ve boğazlardır. Devletlerin bazı egemen haklara sahip olduğu kabul edilen ve uluslararası deniz alanını oluşturan deniz yetki alanları ise; kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge (MEB)'dir. Bazı ülkeler, bu bölgelere ilave olarak "bitişik bölge ve balıkçılık bölgesi" de ilan etseler de, Türkiye'nin ilan etmiş olduğu bitişik bölge veya balıkçılık bölgesi henüz bulunmamaktadır. Bu Türkiye için büyük bir kayıptır.

 

Doğu Akdeniz coğrafyası dikkate alındığında, karşılıklı kıyıların uzunluğu 400 deniz milinden kısadır. Bu nedenle bu bölgedeki devletlerin MEB sınırlarının belirlenmesi için karşılıklı mutabakat gerekmektedir. Türkiye ise bu kapsamda Doğu Akdeniz'de MEB ilanı yoluna gitmemiştir. Ancak, başta Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) olmak üzere, Mısır, İsrail ve Lübnan, Türkiye'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'nin bölgedeki haklarını yok sayarak ikili anlaşmalarla MEB ilanı yoluna gitmişlerdir. 

 

Yunanistan ise resmi olarak Doğu Akdeniz'de MEB ilan etmemişse de, Avrupa Birliği (AB) kurumlarının yayınlamış olduğu haritalarda da Meis Adası güneyindeki sahada MEB dikte etmeye çalışmaktadır.

 

Doğu Akdeniz'in karmaşık fiziki ve siyasi coğrafyası, çatışan menfaatler ve bölgede bulunan doğal kaynaklar nedeniyle son zamanlarda önem kazanan kıta sahanlığı ve MEB sınırlarının belirlenmesi, işleminin öncelikle, bu denize kıyısı olan Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail, Mısır, Yunanistan, İngiltere, Filistin, KKTC ve GKRY'nin katılacağı çok taraflı bir antlaşma ile çözüme kavuşturulması hukuki bir gerekliliktir.

 

Türkiye Neden Hedefte

Ege ve Doğu Akdeniz'de sular Afrin'den bağımsız ısınmadı. Yeni enerji yatakları, yeni ittifaklar, yeni stratejiler Türkiye'yi karada ve denizde hedefe koymuştur. Kıbrıs açıklarında dünyanın en uç noktalarından gelen amperyal devletler doğalgaz ve petrol arama çalışmalarına hız verdikçe Ege sularında adalar üzerindenAvrupa'nın şımarık çocuğu Yunanistan fırsatı kendi lehine çevirmek ve iç siyasete göz kırpmak için hamle yapmaktadır. 

 

Güney Kıbrıs Rum yönetimi kontrollü gerginlik stratejini Doğu Akdeniz'deki yeni enerji kaynakları üzerinden devam ettirmektedir. Kıbrıs açıklarında Doğu Akdeniz petrolleri ve Türkiye'nin burada hak iddia etmesi, donanmasıyla bölgede gövde gösterisi yapması ciddi rahatsızlık vermiştir.

 

Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar'ın aynı anda hem Afrin'de hem de Ege'de operasyon yapabilecek manevra kabiliyetine sahibiz açıklaması 15 yıllık Yunanistan'ın pervasızca yaptığı işgal ve taciz girişimlerine bir nevi dur demekti.

 

Fırsatçı bir sırtlan gibi pusuda bekleyen Yunanistan Türkiye'den parça koparmak için hala diş biliyor. 

 

Yunan iç basınını takip ettiğimizde ileri derecede Türk düşmanlığının sık sık dile getirildiğini görebiliriz.

 

Yunan Genel Kurmay Başkanının burnumuzun dibinde işgal ettiği adacıklara ziyareti bi nevi gövde gösterisi niteliğindedir.

 

Türkiye ile Yunanistan arasında Kardak krizi yeniden başlarken Eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Theodoros Pangalos "En iyi Türk ölü Türk'tür." diyerek küstah bir açıklamaya imza attı. Bu açıklama şuuraltının dışa vurmaktadır.

 

Yunanistan Yüksek Mahkemesi, Türkiye'nin 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askere yönelik iade talebini reddetmişti. Yargıç Giorgos Sakkas'ın, "askerlerin Türkiye'ye iade edilme durumlarında adil yargılanma olasılıklarının düşük olduğunu" ifade etmesi Türkiye'nin uluslararası kamuoyundaki algısını bozmak için yapılmış bir açıklama olmadığını söylemek saflık olur.

 

Türkiye İçerde darbe girişimi ve PKK terör örgütüyle uğraşırken dışarda sınırlarımızın ötesinde terör maskeli küresel devletlerle mücadele etmektedir. Bu ateş çemberi içerisinde varlık mücadelesi veren Türkiye'nin muharebe gücünü test etmek için Yunanistan ara ara hamle yapmaktan geri durmuyor.

 

Bütün bu yaşananlar Ege, Doğu Akdeniz ve Suriye sınırlarında Türk'e kurulan pusunun boyutlarını ortaya koymaktadır. Etrafımızda olup bitenlere gözlerimizi kapatamayız.Tarih ve coğrafya şuuru olmayan kimselerin ekranlardan uzak tutulmasında fayda vardır.

 

Milletimizin duygularını kullanarak fütursuzca mal ve makam sahibi olanlar belli bir noktadan sonra milletimize ve devletimize bilerek ya da bilmeyerek ihanet etmeden duramamışlardır.

 

Liyakatsiz kadrolar Türkiye Cumhuriyetini uçuruma götürür, Türk Milletini de kan ve gözyaşıyla dolu bir geleceğe sürükler.

Türk Milletinin geleceğine yön verenler, dünden bugüne çağlayan gibi akan milletimizin asıl zemini olan Türk ve İslam istikametinde Cumhuriyet değerlerine sıkı sıkı sarılarak sel olup akmasını sağlamalıdır. Türk Milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin menfaatleri bütün stratejik ortaklıkların üzerindedir.

 

 

Ne Mutlu Türküm Diyene!

En içten saygılarımla,
 Diğer Makaleleri

- Selim Han YENİACUN / Tarih : 2018-07-09 09:53:25
- Muhammet KUTLU / Tarih : 2018-07-07 09:41:31
- Murat KAÇAK / Tarih : 2018-06-29 10:26:45
- Erkan AKÇAY / Tarih : 2018-06-23 09:26:32
- İdris İSPİRLİ / Tarih : 2018-05-16 09:49:50
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-05-09 09:30:06
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-05-04 09:13:14
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-05-01 09:01:58
- Cumhur BULUT / Tarih : 2018-04-25 09:33:20
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-04-10 09:22:48
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-03-29 09:03:17
- Dr. M. Hanefi BOSTAN / Tarih : 2018-03-20 08:57:37
- Cumhur BULUT / Tarih : 2018-03-14 08:16:50
- Ahmet ERDOĞAN / Tarih : 2018-03-06 07:45:23
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-03-02 07:55:06
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-02-13 07:47:18
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-02-09 08:10:33
- Cumhur Bulut / Tarih : 2018-02-09 08:08:35
- Ali YETGİN / Tarih : 2018-02-06 08:11:42
- Cumhur BULUT / Tarih : 2018-01-23 08:40:36

Diğer Serbest Köşe Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »