Ortadoğu Gazetesi

BIST
92,708
%1,11
USD
5,3061
%-1,38
EUR
6,0437
%-1,31
Altın
209,1450
%-1,13
SON DAKİKA

AVRUPA'NIN YANLIŞLARI BÖLGESEL DENGEYİ DEĞİŞTİRİYOR

İsmail Özdemir / 2018-03-26 08:55:08

İngiltere'nin Brexit kararı alarak Avrupa Birliği'nden ayrılma süreci, birlik genelinde var olan diğer siyasi ve ekonomik problemlerle beraber yaşlı kıtayı yeni arayışlara yöneltti.

AB kedi bünyesinde reform çalışmalarını hızlandırırken, İngiltere'nin ayrılışına paralel olarak ABD'de Trump'ın başkan olması AB'yi kendi idealleri çerçevesinde yeni koşullara adapte olmaya itti.

Zira Avrupa'nın güvenlik noktasında müttefikleri olan ABD ve İngiltere'nin sahip olduğu askeri imkanlar çerçevesinde uzun süreden bu yana elinde tuttuğu üstün caydırıcılık Rusya ile yaşanan Ukrayna krizi ve beraberinde Kırım'ın Rusya tarafından gayrimeşru ilhakı ile sığınmacı krizlerini aşma konusunda dahi yetersiz kaldı.

İngiltere'nin AB'den ayrılarak kendi yolunu seçmesi, ABD'nin "Önce Amerika" sloganına uygun olacak şekilde eskisi şiddetinde müttefiklerine sağlamayacağını ilan ettiği politikalar ve NATO üyeleri arasında yaşanan huzursuzluk şüphe yok ki Rusya'nın, Ortadoğu'nun ardından Avrupa'da da elini güçlendirdi.

Bunun sonucunda Rusya aradan geçen her gün etkinliğini Baltık Bölgesi üzerinde daha fazla arttırırken, Doğu Avrupa ve hatta Balkanlar dahi yeni bir rekabet sahası haline dönüşmeye başladı.

AB'nin böylesi bir süreç içerisinde esas olarak can havliyle kurmaya çalıştığı "Yeni Avrupa Ordusu" ise düşünülenden ve umut edilenden ziyade Avrupa'nın güvenliğini kendi başına sağlama noktasından oldukça uzak.

Örneğin Almanya geride kalan aylarda yaptığı çalışmalarda ordunun envanterinde bulunan çok sayıda silah, araç ve ekipmanın kullanılamayacak şekilde bulunduğunu resmi olarak raporladı.

Sorun Almanya'da geniş bir yankı uyandırsa da, Alman ordusunun sahip olduğu imkanları yenilemesinin yıllar süreceği de tespit edildi.

AB'nin Almanya'dan sonraki bir başka önemli ülkesi Fransa ise terörizm konusunda yaşadığı çaresizliği uzun süren olağanüstü hal şartlarına rağmen hala atlatamamışken, eskisi kadar etkin bir konumda olmadığını, hatta diğer ülkelerle kıyaslandığında yetersiz kalmaya başladığını yaşanan pek çok gelişmeyle beraber gösteriyor.

Diğer üye ülkelerin savunma kapasiteleri ise kendi başına yetemeyecek seviyede olduğunu NATO ve AB'nin kurulduğunu ilan etse de hala kat etmesi gereken oldukça fazla mesafe bulunan Avrupa ortak ordusuna muhtaç bulunduğundan görmek mümkün.

Güvenlik anlamında kendi sorunlarını çözemeyen, aşmayı başaramayan üye ülkeler, birlik seviyesinde dahi hala tek başına Rusya'nın ortaya koyduğu caydırıcılığı yakalayabilmiş değiller.

Üstelik komşusu olan Türkiye'nin bölgesel etkinliğini artırmış olması, AB'yi işbirliği zemininde makul ve zorunlu bir yola sevk etmesi gerekirken, AB ideolojik yanılgılarından ve Türkiye'ye karşı takındığı yanlış tutumlarından kurtulabilmiş değildir.

Bunun son örneğini de Ege ve Doğu Akdeniz'de Yunanistan ve Rumların baştan sona haksız itham ve yalanlarının AB nezdinde Türkiye ile ilgili politikalarda mevcut durumda öncelikli konu haline geldiğinden görmek mümkündür.

Yıllardan bu yana Türkiye'yi üyelik bahsinde oyalamayı sürdüren AB'nin artık bu tutumunun Türkiye nazarında herhangi bir baskı unsuru oluşturmadığını anlayabilecek yahut bunu kabullenebilecek yapıda olmadığını elbette gözlemliyoruz.

İçerisinde bulunan koşullar Türkiye'nin AB'ye değil, tam tersine AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu gösterse de açık ki AB bu gerçeğin aksi yönünde hareket etmeyi sürdürecek gibi duruyor.

Bu şartlar altında İngiltere'de bulunan eski bir Rus ajanı ve kızının sinir gazı ile zehirlenmesi sadece Londra nezdinde değil, Avrupa'nın diğer ülkeleri anlamında da büyük bir etki yaratmışa benziyor.

Avrupa, Rusya'nın artık istediği gibi ve istediği zaman kendi bünyesinde örtülü operasyonlar yapmaya koyulduğunu düşünüyor.

Brexit kararından sonra İngiltere ile ayrılmayı hesap eden AB, ajan krizi sonrasında İngiltere'nin AB üyesi olduğu kabulüyle Rusya'ya karşı ortak bir tutum sergilemeye koyuldu.

İngiltere kendi bünyesinde bulunan 23 Rus diplomatı sınır dışı etme kararını alırken, Rusya bu iddiaların tamamını reddediyor.

Fakat diğer AB ülkeleri bu konuda İngiltere'nin yanında saf tutarken, yine İngiltere'nin öne sürdüğü iddiaların gerçek olduğu kabulüyle soruna yaklaşma kararı aldı.

Bu durum ekonomik ve siyasi olarak çözülmenin önüne geçmeye çalışan Avrupa'da, ortak güvenlik kaygısı sebebiyle yeni bir müştereklik yaratma fikrini ne kadar besleyecek şu aşamada belli değildir.

Ortada var olan gerçeklik Kırım'ın gayrimeşru ilhakı sebebiyle Rusya'nın Karadeniz ve Doğu Avrupa nazarında etkinliğini artırmasına mani olamayan Avrupa'nın, önümüzdeki yakın dönemde dünyada taşlar yerinden oynarken Rusya'yı daha fazla ilerlemesinin önüne geçmeye zorluyor görüntüsü veriyor.

Zehirlenen eski çift taraflı Rus ajanı meselesiyle ortak güvenlik kaygısı yaşayan Avrupa açısından şüphe yok ki fırsat olarak görüldü.

Diğer yandan bütün bunların yaşandığı dönemin Rusya'da devlet başkanı olarak seçilen ve "Yeni Çar" olarak adlandırılan Putin'in, seçimlerden hemen önce dünyanın her noktasını vurabilecek ve hiçbir önleyici silah sisteminin de durduramayacağını açıkladığı askeri imkânlara sahip olduğunu duyurduğu konuşmasının sonrasında vukuu bulduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Bu sebeple suların yalnızca Ortadoğu'da ısındığını söyleyebilmek doğru değildir, zira dünyaya savaş tecrübesi yaşatmış olan Avrupa'da yaşanan gerginlik acı tecrübelere rağmen Ortadoğu'da olandan beki de daha fazladır.

Üstelik güvenlikle ilgili kaygıların ortaya çıktığı böylesi bir dönemin Avrupa'da ırkçılık akımlarının yükseldiği döneme denk gelmiş olması sanılanın ötesinde yıkıcı bir etki ortaya çıkmasının ihtimal dâhilinde tutulması gerektiğine işaret ediyor.

Birlik ruhu adına ortak güvenlik kaygısına sarılan Avrupa, ironik bir şekilde bu kaygıyı besleyecek ve birliğin varlığını kabullenmek istemeyen ırkçı iklimi güçlendirdiğini ya umursamıyor ya göremiyor ya da büyü bir kumar oynuyor.

Sonu yıkımla bitme ihtimali yüksek olan bir kumar bu…
 Diğer Makaleleri

- FRANSA'NIN TÜRKİYE KARŞITI EYLEMLERİ ARTIYOR / Tarih : 2018-04-25 09:36:39
- BÖLGESEL HAMLELER VE TÜRKİYE'NİN KARARLILIĞI / Tarih : 2018-04-20 09:54:01
- SURİYE'DE OYUN YENİDEN KURULMAK İSTENİYOR / Tarih : 2018-04-16 09:05:55
- ORTADOĞU'DA YENİ HESAPLAR / Tarih : 2018-04-09 08:55:39
- ABD VE FRANSA'NIN TUTUMUNU NASIL OKUMALIYIZ? / Tarih : 2018-04-02 09:34:16
- RUSYA GERÇEKTE NEDEN HEDEFTE? / Tarih : 2018-03-30 09:10:50
- TERÖRLE MÜCADELEDE KANDİL VE SİNCAR'IN ÖNEMİ / Tarih : 2018-03-28 09:46:14
- AFRİN SONRASI ORTADOĞU'DAKİ YENİ DÖNEM / Tarih : 2018-03-23 08:18:25
- Dünya'da Güçlü Liderlik Dönemi Başladı / Tarih : 2018-03-21 08:03:36
- TÜRK MİLLETİ'NİN ŞAHLANIŞI / Tarih : 2018-03-18 09:01:19
- YUNANİSTAN SALDIRGANLIĞINI ARTIRIYOR / Tarih : 2018-03-16 08:08:45
- BU KEZ OYUNU TÜRKİYE KURUYOR / Tarih : 2018-03-12 08:21:03
- Dünyada Son Dönemde Yaşananlar Neyin İşareti? / Tarih : 2018-03-07 08:09:19

Diğer İsmail Özdemir Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »