Ortadoğu Gazetesi

BIST
94,049
%0,46
USD
5,3302
%0,03
EUR
6,0914
%-0,13
Altın
209,4980
%0,44

SURİYE'DE ÜLKELER ARASI ÇATIŞMA İHTİMALİ ARTTI

İsmail Özdemir / 2018-04-11 09:24:31

Tüm dünyada tabir yerindeyse kasırgaların estiği bir sırada Suriye'de Esad rejiminin Doğu Guta bölgesindeki Duma'da muhaliflere yönelik kimyasal silahlı saldırıda bulunduğu ve bu saldırı sonucunda aralarında çoğu çocuk ve kadın olmak üzere çok sayıda insanın hayatını kaybettiğine dair gelişme bir anda dikkatlerin Suriye'ye yoğunlaşmasına neden oldu.

Zira daha önce de Esad rejiminin muhaliflere yönelik saldırı düzenlerken kimyasal silah kullanması sonrasında çok sayıda sivil hayatını kaybetmiş, bu olay üzerine ABD, rejime ait bir havaalanına Akdeniz'deki gemilerinden fırlatılan Tomahawk füzeleriyle saldırı düzenlemişti.

Yaşanan bu gelişmenin ardından Rusya, saldırı öncesinde ABD'nin kendilerine bilgi verdiğini daha sonra ilan etmişti.

Yani bir bakıma Rusya ve ABD arasında ancak daha çok ABD'nin iç kamuoyunu etkilemeye çalışan Trump'ın, kendinden önceki yönetimlerin yanlış yaptığını, kendisininse verdiği sözleri tutacağını göstermesi üzerine kurulu bir süreç işletilmişti.

Çünkü Trump, Suriye politikasında asıl kırılmanın Obama'nın, söz vermesine rağmen Suriye'de kimyasal silah kullanılmasına karşın hiçbir adım atmadığını seçim meydanlarında sıklıkla dile getirmişti.

İçerisinde bulunduğumuz durumdaysa koşullar bu örnekten oldukça farklı bir durumu içerdiğini, yaygın küresel ve bölgesel gerginliklerle beraber, daha vahim sonuçlara yol açabileceğini ise en başından itibaren gösteriyor.

Zira mevcut durumda IŞİD'le mücadele çerçevesinde Suriye'de bulunan ABD'nin başını çektiği, içerisinde İngiltere ve Fransa'nın da dahil olduğu ülkeler, bundan sonraki dönemde Suriye'deki varlıklarına makul bir gerekçe sunmanın arayışındalar.

IŞİD'in bittiğini bizzat kendileri açıklayan bu ülkelerin giderek artan bir etkiyle ve özellikle de Fırat nehrinin doğusunda, Suriye'nin kuzeydoğusunda PKK/PYD terör örgütünün işgali altındaki alanlardaki varlığını korumak isterlerken kimyasal silah iddiası bir anda aranan makul gerekçeyi yaratmış gibi gösteriyor.

Geride kalan aylarda farklı zamanlarda da olsa ABD, Fransa ve İngiltere'nin en üst düzeyden isimler aracılığı ile Suriye'de rejimin kimyasal silah kullanması halinde buna askeri olarak karşılık vereceklerini ilan etmeleri ise şimdiki gündemin çok önceden öngörüldüğü yahut hesap edildiğini ortaya koyuyor.

Nitekim aynı üç ülke Duma'daki kimyasal saldırı haberinin hemen ardından ortak bir tutum takınarak askeri müdahaleyi gündeme getirmeleri ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde ortak tutum takınmaları dikkatlerden kaçmamıştır.

Yaşanan son olayı vahim boyutlara taşıyabilecek esas konu ise kuşku yok ki Rusya'nın tutumundan kaynaklanıyor.

ABD, Fransa ve İngiltere'nin daha evvel yaptıkları "kimyasal silah kullanılırsa askeri olarak cevap veririz" şeklindeki ortak söylemleri karşısında Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Gerasimov, 13 Mart 2018 tarihinde, "ABD'nin Esad rejimini kimyasal silah kullanmakla suçlayarak rejime saldırı planlamaya başladığını" söylemişti.

Rus Genelkurmay Başkanı böylesi bir olayın vukuu bulması halindeyse başta Şam olmak üzere Suriye'nin herhangi bir noktası bombalanırsa bu durumun Rus askerlerinin hayatını tehlikeye atabileceğinden "karşılık vereceklerini" ilan etmişti.

Geride bıraktığımız gün ABD'nin Akdeniz'de bulunan bir destroyerini Suriye açıklarına sevk ederken, bu gemiye Rus uçaklarının alçak uçuşla cevap vermesi, Rusya'nın önceden yaptığı ikazlarının sadece söylem olarak kalmayacağını işaret etmektedir.

Yahut benzer şekilde Duma'daki kimyasal silahlı saldırı sonucunda İsrail'e ait F-15 uçaklarının, Suriye hava sahasına girmeden Lübnan üzerinden bıraktıkları füzelerden bazılarının Rusya tarafından Suriye'de kurulan hava savunma sistemleri tarafından hedeflerine varmadan önce vurulmaları da başka bir örnektir.

Yaşananlar karşısında Rusya her yönden geri adım atmayacaklarını fiili olarak gösterirken, Duma'da kimyasal silah kullanıldığı iddialarını ise güçlü bir şekilde yalanlamayı sürdürüyor.

Bunun karşısında ABD başkanı ise sertlik düzeyi yüksek bir açıklamayı sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden yaparken, Rusya ve İran'ı suçlamış, Esad içinse açıktan "hayvan" ifadesini kullanmıştır.

İlave olarak ABD başkanı süresi uzak olmayan bir vadede rejimin saldırılarına karşı bir cevap verileceğini ilan ederken, bunun kuvvetle muhtemel bir askeri harekât olacağını söylemek yanlış bir öngörü olmayacaktır.

Ayrıca ABD'nin böylesi bir durumda tek başına hareket etmeyip, İngiltere ve Fransa'nın da aynı harekâtın içerisinde olacağı her yönüyle ortadadır.

Ancak belirsiz olan örneğin rejime karşı ifade edilen tarzda böylesi bir hareket icra edilirken Rusya'nın üç ülkeden herhangi birine ait bir uçağı veya gemiyi hedef almasının ardından yaşanabileceklerin boyutu ne olacaktır?

Şayet birileri "kontrol edilebilir bir kaos" planladıklarını düşünüyorlarsa bu çok feci sonuçlara yol açabilecek sıkıntılar da doğurabilecektir.

Özellikle İngiltere'de zehirlendiği iddia edilen çift taraflı ajan konusunda Rusya'nın baskı altına alındığı, diplomatik ve ekonomik yönden ablukaya tabi tutulduğu bir dönemde Putin'in geri adım atabileceğini hesap edenler bunun sadece bir tahmin olduğu yanılgısına düşerlerse, sadece bölgemiz açısından değil, dünyanın geri kalanı açısından da sancılı bir dönemin kapısı aralanacaktır.

Bütün bunlar olup biterken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Afrin konusundaki yaptığı çıkış ise Moskova'nın düşünülünden daha çok endişeye sahip olduğunu göstermektedir.

Esasında var olan ise Türkiye'nin de rejime yönelik gerçekleştirilecek harekâta fiili destek olmayacağını bilmelerine rağmen, söylem itibarıyla olsa bile herhangi bir destek vermesini arzu etmediklerini gösteren yaklaşım olarak ön plana çıkmaktadır.
 Diğer Makaleleri

- FRANSA'NIN TÜRKİYE KARŞITI EYLEMLERİ ARTIYOR / Tarih : 2018-04-25 09:36:39
- BÖLGESEL HAMLELER VE TÜRKİYE'NİN KARARLILIĞI / Tarih : 2018-04-20 09:54:01
- SURİYE'DE OYUN YENİDEN KURULMAK İSTENİYOR / Tarih : 2018-04-16 09:05:55
- ORTADOĞU'DA YENİ HESAPLAR / Tarih : 2018-04-09 08:55:39
- ABD VE FRANSA'NIN TUTUMUNU NASIL OKUMALIYIZ? / Tarih : 2018-04-02 09:34:16
- RUSYA GERÇEKTE NEDEN HEDEFTE? / Tarih : 2018-03-30 09:10:50
- TERÖRLE MÜCADELEDE KANDİL VE SİNCAR'IN ÖNEMİ / Tarih : 2018-03-28 09:46:14
- AFRİN SONRASI ORTADOĞU'DAKİ YENİ DÖNEM / Tarih : 2018-03-23 08:18:25
- Dünya'da Güçlü Liderlik Dönemi Başladı / Tarih : 2018-03-21 08:03:36
- TÜRK MİLLETİ'NİN ŞAHLANIŞI / Tarih : 2018-03-18 09:01:19
- YUNANİSTAN SALDIRGANLIĞINI ARTIRIYOR / Tarih : 2018-03-16 08:08:45
- BU KEZ OYUNU TÜRKİYE KURUYOR / Tarih : 2018-03-12 08:21:03
- Dünyada Son Dönemde Yaşananlar Neyin İşareti? / Tarih : 2018-03-07 08:09:19

Diğer İsmail Özdemir Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »