Ortadoğu Gazetesi

BIST
93,616
%0,34
USD
5,3338
%0,27
EUR
6,0913
%0,31
Altın
209,3750
%0,38
SON DAKİKA

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ DAVASINA GÖNÜL VERMİŞ AZİZ ÜLKÜDAŞLARIM

Cafer KARDAŞ / 2018-06-23 09:27:22

Türk milliyetçilerinin ve Türk İslam Ülkücülerinin titre ve kendine dön vecizesinin sorumluluğu ile kaleme alınmış bir yazıdır!.

Ülküdaşlık hukukunun ilelebet payidar olmasının gerekliliği ile düşünülmüştür!.

Çünkü o hukuk hukukların en kıymetlisidir.

Birlik,dirlik kısaca teşkilat olmazsa olmazımızdır!.

Bize öğretilen ülküdaşlık hukuku, yola çıktığını hiçbir şart altında yalnız bırakmamaktır. 

 

 Edepsizlik edene edepsizlik etmemektir!.

 

Yani ülkücülük sevgidir, merhamettir, rahmettir, berekettir.

 

***

Ülkücüler ayrılık gayrılık bilmezler. 

Dava arkadaşlığı, gönüldaşlıktır.

Yiğit adamlardır ülkücüler. 

 

Gözü karalıktır.

Bir ülkücü kolay kolay yetişmez. 

Ve ülkücüler teşkilatçılıktan asla taviz vermezler..

 

 

Ülkücüler kolay kolay nefislerine ve heveslerine yenilmezler!. 

Bir kemiğin ardından saatlerce yol giden itleri mutlu etmezler!.

 

***

Kaç kardeşsiniz dediler ülkücüyüz demedik mi?

Teşkilatlarda bir ekmeği bölerek yemedik mi?

Birlikte yorulduk, birlikte güldük, birlikte ağladık.. Birlikte sırt sırta bölücülerin ortasında kaldık.. yeri geldi teşkilatımız için soğuklarda sabahladık!. Bir kişinin gönlüne dahi girebilsek kafi dedik sayısız konferanslar, sempozyumlar düzenledik..

Kardeş bildik!!

Ağız yüz, surat eğmedik!

Derdi varsa kardeşimizin derdini derdimiz belledik ve çözmeden uyku nedir bilmedik.

 

Biz var ya biz akrabadan öteydik!.

Menfaat yoktu bizde; çünkü kardeştik!

 

Aynı tekbirlerde kısılmadı mı sesimiz?

Son damla kana son nefese kadar değil miydi mücadelemiz?

Hani Turan'dı en büyük hayalimiz?

 

Seksen öncesini yaşayan büyüklerimize teşkilatçılık öğretme niyetinde değilim lakin bir olanlara bakıyorum birde olması gerekenlere şaşıp kaldım.

 

Ülkücü, bir başka Ülkücünün hatalarıyla uğraşmak yerine onun eksiklerini tamamlamaya çalışmalıdır. 

 

Bunun ötesi menfaatçiliğe, bencilliğe girer. Ülkücü de insandı elbet, hata yapabilir. Ancak hatadan dönme erdemini göstermek de Ülkücülüğün şiarındandır.

 

Ülküdaşlık hukukunun temelinde de etken olan ve  devamlılığını sağlayan en önemli faktör, mensubiyet şuurudur. 

 

Mensubiyet şuuru, ülkücülerin, birer parçası oldukları camiaya bağlılıklarını sürdürmelerini, camiaya karşı sorumluluklarını yerine getirmelerini sağlayan en kuvvetli etkendir. 

 

Öyle ki, mensubiyet şuuru, Ülkücüleri nefisleriyle baş başa bırakmaz, yalnızken bile hep yanlarında biri varmış gibi sorumlu ve özenli hareket etmelerini sağlar.

 

***

Ülküdaşlarım!!!

 Peki; "Ülkücülüğümüz nedir?

 Ülkücülüğümüz, Türk milletini en kısa yoldan en kısa zamanda modern uygarlığın en üst seviyesine çıkarmak; mutlu, müreffeh hale getirmek; özgür, kendi haklarına sahip bir hayata kavuşturmaktır."

Başbuğ'un yer yer Türk milliyetçiliği ile bir bütün olarak izah ettiği ülkücülük aynı zamanda Türk milletinin yarınlarını inşa etmenin de adı olmuştur.

O zaman ülkücülükle ilgili şu yaklaşımlar ülkücülere de rehber olması açısından önem arz edecektir.

"Ülkücülük, Türk milletini buhranlar anaforundan kurtarıp, milli-manevi bütünlüğünü sağlamış, ezel-ebed köprüsünü doğru kurmuş, kökü mazide olan bir ati hareketidir.

Ülkücülük yok edilmek istenen bir nesli, yeniden maneviyata dönüş hareketi ile dirilişini sağlama mücadelesidir.

Ülkücülük, Peygamber efendimizin " kavminin hizmetçisi kavminin efendisidir. Kişi kavmini sevmekle suçlanamaz.  Vatan sevgisi imandandır." gibi kutlu ifadelerin referansı ile milletinin geleceğini düşünmek onu daha ileriye götürmek Allah'a ibadet olarak algılamanın adıdır.

Ülkücülük, ferdin kendisinden başlayarak dalga dalga ailesini,  bölgesini, milletini,  Türk Dünyası'nı, İslam âlemini ve en nihayetinde bütün insanlığı ihtiva eden bir kurtuluş hareketinin adıdır. 

Ülkücülük, "Ben Türk milletini sokaklarda ıspanak fiyatına satılan demokrasiye, hile ve rüşvet ile çiğnenen çiğnetilen bir hukuk düzenine, tefeciliğe, kara borsaya yer ve ren bir iktisadi yapılanmaya çağırmıyorum. Türk milletinin Türklük gurur ve şuuru, İslam ahlak ve faziletine, sevgiye, barışa, kardeşliğe, adalette yarışa kısacası hak yolu hakikat yolu Allah yoluna çağırıyorum. Hareketin adını isteyen herkese açıklıyorum. Yeniden maneviyata dönüş" diyebilmenin adıdır."

Ülkücülük ile ilgili net tanımlamada şu yaklaşım sergilenebilir.

Ülkücülük; ferdi, maddi ve manevi manada ideallerle donatan ancak ferdiyetçi yaklaşımlardan ziyade toplum hayatına istikamet kazandırıp mensup olduğu ülke, millet ve inançların; yarınları inşa edecek nitelikte ideolojik temelleri olan bir fikri akımdır.

 

Bu değerlendirmelere göre ülkücülük bir yaşam tarzı mı yoksa eylem biçimi midir?

Ülkücülüğün bir yaşam tarzını ifade eden ve eylem/aksiyon yönünün olması ülkücü kavramını da izah etmeyi gerekli kılmaktadır.

Ülkücülüğe mensubiyetin adı olan ülkücü aynı zamanda kendini de bu çerçevede anlamlandırırsa mensubiyeti bir mana taşıyacaktır. 

Ülkücü ile ilgili Başbuğ'un pek çok konuşmalarına, yazılarına, özel eğitim programlarındaki değerlendirmelerine şahit oluruz. 

 

Genellikle "Türk Milliyetçiliği Davasına Gönül Vermiş Aziz Ülküdaşlarım, Bozkurtlarım, Değerli Dava Arkadaşlarım,  Değerli Ülküdaşlarım" gibi mensubiyeti güçlendiren hitaplarla başladığı konuşmalarında bir ülkücünün nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatan Alparslan Türkeş konuşmalarının ilerleyen dakikalarında Türk milletinin yarınlarını inşa edecek kadroların ülkücülerle mümkün olacağını anlatırdı.

7 Ekim 1990 yılında,  bir basın toplantısını haberleştiren Yeni Düşünce Gazetesinde, ülkücülerle ilgili şu değerlendirmelerde bulunduğunu görürüz.

Ülkücü, İslam imanının, ahlak ve faziletinin sahibidir." 

Yine 1992 yılının temmuz ayında Alparslan Türkeş, Gençlik ve İstişare toplantısında "Türk Milliyetçiliği Davasına Gönül Vermiş Aziz Ülküdaşlarım" diyerek başladığı coşkulu konuşmasında ülkücü gençlere şu nasihatlerde bulunacaktır.

"Türk Ülkücüleri olarak sizler, senelerden beri doğru, haklı ve gerçek olan fikirlerin sahipleri ve savunucuları olarak; ülkemizdeki fikir mücadelesinin de galipleriyiz, galip olan tarafı teşkil ediyoruz. Hepiniz Türk Milliyetçisi gençler olarak, Ülkücüler olarak, fikir hayatımızın fikir galipleri olarak başlarınızı dik tutunuz, başlarınız dik geziniz.

En büyük ve değerli yatırım insana yapılandır. İmanlı, ahlaklı, ülkü sahibi bir gençlik, o milletin geleceğinin teminat altına alınması demektir.

Ülkücülük ile ilgili değerlendirmelerde dikkat çeken iki husus vardır. Birincisi ülkücülerin, iman ve ahlak sahibi kişiler oldukları; ikincisi de ülkücülerin devlet-millet-vatan için bir fikir mücadelesinin içinde bulundukları ve haklı çıktıları vurgusudur.

Netice itibari ile ülkücülük şuuruna sahip olan ülkücüler, yaşamının bütün evrelerini iman ettiği değerlere göre şekillendiren bir anlayışın fertte hayat bulmuş halidir. Ferdin bu tarzı cemiyetin şekillenmesi adına bir metodolojiye dönüşmesi ilke edilir.

Ülkücülükbir bakıma bir amel ve fikir metodolojisidir.

Bu metodolojinin mevcudiyet ikrarı: İddia sahibi olmakla birlikte, iddiasını hayatının her evresinde yaşamak ve yaşamıyla iddiasını temsil noktasında referans seviyeye ulaştırmaktır.

Hal diliyle hallenerek!..

Ülkücü;dünyevi yolculuğu esnasında dara düştüğünde, beynini şüpheler kemirdiğinde, kendisine bir yorgunluk çöktüğünde, hayal kırıklığı adamı eze eze geldiğinde bu ilahi uyarının hikmetine sarılandır ve sarılmalıdır!.

"Amenna ve saddakna" 

Rahmetli Dündar Taşer Ülkücü dava adamın karakterini "ipeğe sarılmış çelik" diye ifade eder.

Ve Seyyid Ahmet Arvasinin muhteşem yaklaşımı sarmalıdır tüm benliğini..

"Amentüye iman edercesine!.

Selam saygı ve dua ile!.
 Diğer Makaleleri

- NEDEN DEVLET BAHÇELİ?.. / Tarih : 2018-07-10 09:53:08
- SÖZ BİTTİ!. / Tarih : 2018-07-04 09:59:26
- AFFET BİZİ EYLÜL BEBEK!. / Tarih : 2018-07-02 09:30:06
- BOZKURTLARIN AHDE VEFASI / Tarih : 2018-06-27 09:37:18
- KUDÜS'TE KATLİAM VAR / Tarih : 2018-05-16 09:48:44
- TÜRK MİLLİYETÇİLERİNİN YOL HARİTASI / Tarih : 2018-05-10 09:07:28
- Türk'ün Tarihi Misyonu Ve Mazi Ati Köprüsü / Tarih : 2018-05-03 09:37:22
- DEİZM'İ UYANDIRAN FİTNELER / Tarih : 2018-04-27 08:59:29
- TÜRK MİLLETİ KENDİNE DÖN!.. / Tarih : 2018-04-17 09:23:00
- Bir Destandır Başbuğ Alparslan Türkeş / Tarih : 2018-04-04 09:42:10
- İMAN VE İMKANIN SAVAŞI / Tarih : 2018-03-19 07:55:42
- HİLAL'İN BİR UCU KANDİL'E DOĞRU / Tarih : 2018-02-28 09:01:58
- ŞEHİT FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU / Tarih : 2018-02-20 07:57:47
- KÜFÜR VE TEVHİD'İN SAVAŞI / Tarih : 2018-02-13 07:43:16
- VATAN / Tarih : 2018-02-12 07:59:15

Diğer Cafer KARDAŞ Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9  İleri »