Ortadoğu Gazetesi

BIST
93,994
%0,75
USD
5,3558
%0,17
EUR
6,0819
%0,20
Altın
209,1470
%0,27
SON DAKİKA

YENİ DÖNEMDE TÜRKİYE

Kahraman Karaman / 2018-07-07 09:41:58

Türkiye Cumhuriyeti yaklaşık yarım asırdır hem siyasi, hem ekonomik hemde güvenlik sorunlarını çokça yaşadığı ortadadır. Bu sorunlarla büyük mücadele ettiğini ya da etmek istediğini görmekteyiz. Ama bu mücadeleler dönem dönem sıkça kesintilere uğramıştır. Bu kesintilerin sebebi de; İçeriden ve dışarıdan siyasi operasyonlarla hükümetlere ve sisteme müdahaleler sonucu, iktidardaki siyasi hükümetlerin hareket kabiliyetlerini düşürmek, Türkiye'nin hızını ve gelişmesini engellemek istendiğini görmekteyiz. Bu süreç Türkiye'nin her alanda zaman zaman verimli bazı çalışmalar olsa da tümüne bakılınca yeterli bir başarı görülmemektedir. Bu süreçlerde Türkiye'de seçim sonuçlarının genelinde bir bölünmüşlük olmuş ve tek başına ülkeyi yönetecek iktidarlar sayısı az olmuştur. Bu bölünmüş siyasi yapılar koalisyonlarla ülkeyi yönetmeye çalışmışlar ama pekte başarılı olamamışlardır. Bu başarısızlıkların çokça sebepleri vardır. Bu durum ülke üzerinde hesap yapanlara fırsatlar doğurmuş ve bu boşluktan ülkede güvenlik,siyasi ve ekonomik operasyonlar yapma fırsatı doğurmuştur. Türkiye hareket edemez hasta adam durumuna tekrar düşürülmek istenmektedir.İşte kısaca bütün bu olanların ışığında, bizim asıl meselemiz bu bölünmüş yapılarla Türkiye bir yere gidememesinden kaynaklanan yeni bir yapılanma isteğidir.  İşte bu istek Türkiye'nin gelecek yüzyıllara güvenle ve güçlü gitmesi için yeni bir sistemi gerekli kıldı. Bütün ülke içi siyasi gelişmelerden ve süreçlerden sonra Türkiye yeni bir sistemle tanıştı adı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olan.

24 Haziran 2018 tarihinde ilk cumhurbaşkanını seçen yeni sistem ülkenin geldiğikritik süreçte çok önemli bir rol ve gelecek üstlenecektir. 24 Haziran seçimi öncesinde ve sonrasında ki birliktelikler ülkenin gelecek açısında ne kadar  önemli bir süreçten geçtiğinide bizlerin gözlerinin önüne serdi.Buradan bakarak bu sistemle Türkiye nasıl geleceğe hazırlanmalıdır kısaca bakalım.Ayrıca bu güçlü olacak ve yönetimi uzun süreli olan bu durum ülkenin güvenliği açısından, dış müdahalelere karşı güçlü olan bir durumdur.24 Haziranda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yenin sistemin ilk Cumhurbaşkanı oldu.Türkiye'nin büyük meseleleri tabiki sistem değişince hemen düzelmeyecekti. Yeni sistemle yeni çalışmalar ve büyük düşüncelerde ortaya koymak mecburiyeti vardır yeni yönetenlerin. Türkiye çok yığın haline gelmiş iç dış meseleler ve büyük ekonomik bir vizyon bakışına ihtiyaç vardır. Öncelikli olarak güvenlikli dış politika ve bu politika ile beraber Türkiye yönünü kendi geçmişi olan Doğu'ya doğru olan bir bakışa daha fazla önem vererek yaklaşımlar ve planlar hazırlamalıdır. Bu bakış Türk dünyasını tümden kapsayan bir bakış açısı olmalıdır. ABD ve AB ile kendi milli duruşuna göre bundan sonra hareket etmelidir. Komşu coğrafyalarla yeni ekonomik birliktelikler için çalışmalarv yapılmalıdır.Terörle mücadelede üzerlerine daha da sert gidilmelidir. Tekrar 15 Temmuz'ların olmaması için cemaat tipi yapılanmaların tekrar incelenmesi gerekmektedir.Dünyaya ayak uydurabilecek eğitim, tarım, enerji, güvenlik,strateji politikaları oluşturulmalı. Bu oluşturulan politikalar devlet politikası haline getirilip, yol haritaları ona göre belirlenmeli.Yeni sistemin acil olarak müdahale etmesi gereken konular var. Bunlar eğitim ve eğitim sistemi, Tarım, Teknoloji ,eneji alanlarında yeni ve dünya bakışlı dünyayı yakalayan yeni sistemler geliştirilmeli. Üniversitelere verilen önem proje üretmek üzere olmalıdır.Tüm sektörlerde kısa, orta ve uzun vadeli sürdürülebilir devlet politikaları oluşturulup, üreticilere ithalatın değil, üretimin destekleneceği mesajı verilmeli. Daha önce fayda sağlamadığı görülen ve tecrübe edilen deneme, yanılma yöntemleri derhal terkedilip sürdürülebilir, üretim odaklı politikaların adımları atılmalı. Tarım politikası olmazsa olmazıdır. Milli olan yeni çalışmalara oluşturulmalı. Milli bakışlı eğitim ve öğretime daha fazla önem verilmelidir. Savunma sanayide ki gelişmeler arttırarak devam edilmeli. Ayrıca insan odaklı çalışmalar ve projeler arttırılmalı. Tarım ve hayvancılık yeni köye dönüş projelerini destekleyecek şekilde olmalıdır. Milli birlik ve beraberli konusunda topluma olumlu mesajlar devam etmelidir. Hızlı icraat ve güçlü meclisle hızlı hareket edilerek her sorun çözülebilir.

Türkiye yakaladığı bu milli birlik ve yeni sistemle dünyaya damgasını vurmak istiyor ise ; Milli kimlik,  milli politika, milli duruş ve milli yönetim kadrolarıyla daha da başarılı olacaktır. Türkiye ne eski Türkiye olacak, nede artık başkalarının belirlediği rota çizdiği bir ülke olacaktır. Asır TÜRK asrı olmaya namzettir. Yeni sistemin Türk Milletine ve Türk Devletine hayırlar getirmesini yüce mevlamdan dilerim.
 Diğer Makaleleri

- 15 TEMMUZ'U ANLAMAK / Tarih : 2018-07-15 09:53:51
- Ebru Özkan, İsrail'de zindanda / Tarih : 2018-07-10 09:51:32
- BİR ÇOCUĞUN ÖLMESİ BİR TOPLUMUN ÖLMESİDİR / Tarih : 2018-07-04 09:36:45

Diğer Kahraman Karaman Makaleleri :