Ortadoğu Gazetesi

Seçim kazanmanın garantili yolları!

Orhan Karataş / 2009-02-21 13:59:23

Seçim startının verilmiş olması ve yüksek talep sebebiyle, "seçim kazanmanın garantili yollarını" siyasi partilerin, adayların ve Türk milletin dikkatine bir defa daha sunuyorum;

Mahalli seçimlerin ilk aşaması olan aday belirleme süreci tamamlandı. Açıklanan adaylar bölgelerine dağılıp seçim çalışmalarına başladılar. Yoğun bir propaganda dönmemi yaşanıyor.
 
Vaatler ve adayların çabaları seçim sonucunu belirleyecek. İşte bu noktada bütün adaylara yardımcı olabilmek için daha önce denenmiş ve başarılı sonuç alınmış yöntemleri bir defa daha hatırlatmak istiyorum. Yazdıklarımın hiç birisi benim şahsi düşüncem değildir. Son yapılan iki milletvekili ve bir mahalli idareler genel seçiminde, test edilmiş ve onaylanmıştır. Bu yöntem ve esasları, adaylar ne kadar başarılı şekilde uygularsa, seçilme şansı da o kadar artacaktır!

Değişin-dönüşün

Hakkınızda açılmış ve halen devam etmesine rağmen "dokunulmazlık" zırhına takılmış dolandırıcılık ve zimmete para geçirme dahil, yüzlerce dava ile birlikte "devletin varlığına ve birliğine tehdit olarak görüldüğünüz için" bir süre hapis yatmış olmak gibi bir siciliniz varsa, işe çok avantajlı başlarsınız. Geçmişinizi ve daha önce bütün söylediklerinizi inkar ederek siyasete devam etmelisiniz.
 
"Değiştim, dönüştüm, gömleğimi çıkardım" gibi sözlerle dönekliği meşrulaştırmalı ve duruma göre vaziyet almalısınız. Eğer birisi eski sözlerinizi hatırlatırsa, "hadi oradan" veya "bunları nereden çıkarıyorsun, ben öyle dememiştim" gibi kıvırmalarla durumu geçiştirmelisiniz.

Acil eylem planı

Aklınıza gelen, etrafınızdakilerin hatırlattığı veya bölgenizde geçerli olan ne kadar vaat varsa, hiç tereddüt etmeden sıralamalı ve hatta bunları "acil eylem planı" diyerek, yazılı da ilan etmelisiniz. Başörtüsü gibi insanların inançlarıyla ilgili meselelerde hiçbir kural ve sınır tanımadan herşeyi söylemeli, her istismarı yapmalı ve sizden başka herkesi suçlamalısınız.
 
Biraz ileri giderek "bu meseleyi çözmek benim namus borcumdur" da diyebilirsiniz. Daha sonra birileri bunu size hatırlatırsa, sert çıkar ve "başörtüsü benim meselem değil" diyerek, işin içinden sıyrılırsınız.

Ananı da al git!

Sizden iş isteyenleri, halini arz edenleri en sert sözlerle azarlamalı ve "anını da al git buradan veya gözünüzü toprak doyursun" demelisiniz.

İmralı'da yatan bölücübaşından "sayın" şehitlerimizden "kelle" diye söz etmeli ve şehit analarını, "ne konuşacağım o kadınla" diye terslemelisiniz.

Elinizdeki belediyelerin imkanlarını Oger ve Ofer örneklerinde olduğu gibi kapalı kapılar arkasında yapacağınız pazarlıklarla birilerine peşkeş çekmeli, durum ortaya çıkarsa "görüşmedim" diyerek, yalanlamalısınız. Görüştüğünüz ispatlanırsa pişkinliğe vererek, "babalar gibi satarım" demelisiniz.

Yandaşları besleyin

Eğitimine, geçmişine, liyakatine bakmadan, bütün kurumları kendi yandaşlarınızla doldurmalı, sizin gibi düşünmeyen ve sizden olmayanlara eğer mümkünse hayat hakkı bile tanımamalısınız. Eş ve çocuklarınız başta olmak üzere, bütün yakınlarınıza özel aflar, özel kararnameler çıkarmalı, özel muafiyetler getirmeli, gemicikler alarak, pırlanta işleri yaparak kısa zamanda köşeyi dönmelerini sağlamalısınız. Akrabalarınıza tarihte görülmemiş imkanlarla kredi imkanları açmalı ve özellikle medyayı kısa zamanda ele geçirerek, gazetecileri kurşun askerler durumuna getirmelisiniz.

Yolsuzluk yaptığı belgelerle ispat edilen arkadaşlarınızı yanınıza almalı, içeride ve dışarıda "yetim hakkı" diyerek toplayacağınız paraları, fitre ve zekatları kendi siyasi amaçlarınız için kullanmalı ve bununla ilgili açılacak davları yetki ve imkanlarınızı kullanarak engellemelisiniz.

Sadaka

Bir taraftan suya, elektriğe ve doğalgaza akıl almaz zam yaparak ve vergi bindirerek insanları canından bezdirirken, diğer taraftan 3-5 kuruşluk yardımlar dağıtarak, "sosyal dayanışma" nutukları atmalısınız. Böylece yardım yaptıklarınızın oyunu garantiye alır, "sadaka bizim kültürümüzde var" diyerek de durumu izah edersiniz.

Başında bulunduğunuz kurumları çok kısa zamanda gırtlağına kadar borca batırmalı, para edenleri, rant sağlayanları, yüksek gelir getirenleri yandaşlarınıza ve Arap şeyhlerine çok ucuz fiyatlarla peşkeş çekmeli, sonra da ekonomiyi ne kadar güzel idare ettiğinizi övünerek anlatmalısınız. Bulunduğunuz bölgede işsizlik rekor üstüne rekor kırmalı, açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayanların sayısı kısa zamanda katlanmalıdır.

Danışıklı dövüş

İmralı canisi ile aynı cümleleri kurmalı, PKK'nın istek ve taleplerini "açılım" diyerek yerine getirmeli ve ülkenin genleriyle oynamalısınız. Bölücülerle el ele vermeli, gerekirse onlarla koalisyon yapabileceğinizi ilan etmeli ve danışıklı dövüşlerle sizden başka çare olmadığını göstermelisiniz. Bölücü ve teröristleri söz ve icraatlarınızla azdırmalı, onların siyasi sözcülerini konutlarınızda, makamlarınızda ağırlamalısınız. Dağdaki teröristlere çeşitli adlar altında af çıkarmalı, onlarla mücadele edenleri bir bahaneyle sorguya alıp, hapse tıkamalısınız.

Sabıkalı parti

Devletin bütün kurumlarını, Anayasaya, kanunlara ve mevzuata rağmen kendi zihniyetinizin yerleşmesi ve gelişmesi için çiftliğiniz gibi yönetmeli ve hiçbir hukuk kuralı tanımamalısınız. Hukukun yok edilmesi için özel bir gayret göstermeli ve sonrada çıkıp, "hukuk herkese lazım" demelisiniz. Partiniz Cumhuriyetin en temel değerlerinden olan laiklik konusunda Anayasa Mahkemesi'nden aldığı ceza ile sabıkalı olmalı.

Anamuhalefet partisi ile bir dehşet dengesi kurmalı, gerginlik ve kriz üzerinden saflarınızı sıkılaştırmalı, bozuk ve argo bir üslupla önünüze gelene saldırmalısınız. Duruma göre milliyetçi, yerine göre sosyal demokrat ve gerekirse liberal olabileceğinizi göstermeli, kimliksiz ve kişiliksiz bir siyaset takip etmelisiniz.

Teslimiyet

Dışarıya ve özellikle AB ve ABD'ye büyük bir teslimiyet göstermeli, askerinizin kafasına çuval geçirilmesini sağlamalı ve onlardan gelen emirleri anında kabul ederek yerine getirmelisiniz. Sonra da bunları, "demokrasimiz gelişiyor" diye, millete yutturmalısınız.

Aslı Büyük İsrail Projesi olan Büyük Ortadoğu Projesinin Eşbaşkanlığını övünerek yürütmeli, Yahudilerden aldığınız "üstün cesaret madalyasını" gururla göğsünüzde taşımalı, İsrail başbakanını konutunuzda ağırlayıp barışa katkılarından dolayı teşekkür etmeli, Gazze'deki İsrail soykırımına karşı TBMM'den bir kınama kararı çıkmasına bile engel olmalı, ilişkilerinizi en üst seviyede sürdürmeli, sonrada çıkıp "Müslüman kardeşlerimiz katlediliyor, birisi bu İsrail'i durdursun. Bunları Birleşmiş Milletlerden atalım" gibi laflarla, komiklikler yapmalısınız. Davos tiyatrolarında rol alarak, sahte kahramanlıklarla milletin gözünü boyamalısınız.

Yalan-talan-ihanet

Kıbrıs'ı bir an önce Rumlara teslim etmek için yapılan planları hayata geçirmelisiniz. Ermeni iftiralarını alenileştiren ve kabul edilmesini sağlayan adımlar atmalı ve bu ülkeyle meselesi olan ne kadar hain ve düşman varsa hepsini cesaretlendirerek, harekete geçirmelisiniz. Kuzey Irak'da Türkmen varlığını Barzani'nin insafına terk etmeli ve teröristlerin ve bölücülerin hamilerini "kardeşim" diye kucaklamalısınız.

Yazdıklarımız sadece satır başlarıdır. Yapmanız gereken bunlarla sınırlı değil. Çok daha fazlası var ama bizim yerimiz kalmadı Ayrıntılarını hayata geçmiş uygulamalarından bulup takip edebilirsiniz. Bütün bunları "yalan, talan ve ihanet" olarak özetlemek mümkündür. Bu üçlemede ne kadar ileri giderseniz, alacağınız oy oranı o kadar yükselir. Son seçimdeki karşılığı yüzde 47 olmuştu!
 


Diğer Makaleleri

- Fitne hız kazandı / Tarih : 2018-05-22 09:43:16
- Bahçeli'yi anlamayanlara kılavuz / Tarih : 2018-05-21 09:41:12
- MİLLET DEDİLER HDP'YE TESLİM OLDULAR / Tarih : 2018-05-18 09:35:00
- Kudüs'e sessiz kalan dilsiz şeytandır / Tarih : 2018-05-17 09:20:45
- İsrail soykırımcı ABD bebek katilidir / Tarih : 2018-05-16 09:54:32
- Bahçeli yine ezberleri bozdu / Tarih : 2018-05-15 10:26:13
- Hadi buyurun / Tarih : 2018-05-14 09:44:55
- Cehalet mi pişkinlik mi? / Tarih : 2018-05-12 09:26:47
- Yine yanlış adres / Tarih : 2018-05-11 08:45:56
- 24 Haziran'ın önemi / Tarih : 2018-05-10 09:10:57
- Seçim kararının isabeti / Tarih : 2018-05-09 09:36:40
- Bu telaş niye? / Tarih : 2018-05-08 09:20:55
- Bu kadar incelik fazla çabuk kırılır / Tarih : 2018-05-07 09:43:32
- İstemezük, yan cebime koy / Tarih : 2018-05-05 09:08:39
- Sakin olun, telaşa gerek yok / Tarih : 2018-05-04 09:18:00
- BU ŞEREF TÜRK MİLLİYETÇİLERİNİN / Tarih : 2018-05-03 09:42:31
- Neyin peşindesiniz? / Tarih : 2018-05-02 09:24:58
- Yeni sistemi anlamayanlara kılavuz / Tarih : 2018-04-27 09:02:04
- Curcunanın akla ziyan işleri / Tarih : 2018-04-26 09:21:15
- Hülle koalisyonu / Tarih : 2018-04-25 09:37:53

Diğer Orhan Karataş Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »