Ortadoğu Gazetesi

BIST
92,709
%0,00
USD
5,4775
%0,01
EUR
6,1929
%0,15
Altın
211,7230
%0,20
SON DAKİKA

Şeyh Said'in Torunu Kasım Fırat'la SHP'yi Kuran Murat Karayalçın'a CHP'liler Nasıl Oy Verecek

Ramazan K. Kurt / 2009-03-23 09:22:59

Murat Karayalçın CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı.

Karayalçın SHP'nin kurucusu ve genel başkanı idi. "Şeyh Said'in torunu Kasım Fırat, Karayalçın'ın başında olduğu SHP'nin kurucusudur. Torunlarından Felat Özsoy DTP kurucusudur. Bedri Fırat ise DTP Erzurum il başkanıdır." (Soner Yalçın, Siz Kimi Kandırıyorsunuz, s.71, Doğan Yayıncılık, İstanbul Nisan 2008)

Benim şahsi kanaatim CHP içinden bir grup Sayın Deniz Baykal'ı yanılttı. Çünkü Deniz Bey, Murat Karayalçın hakkındaki bu sağlam "information"ları bilseydi onu CHP'den bırakınız Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı yapmayı, muhtarlık için bile desteklemezdi.

Şimdi Şeyh Said ve ailenin bugünkü politik duruşu hususunda okuyucularımızı bilgilendirelim.

Tarih 1925 yılının 13 Şubat günü.

Süleymaniye doğumlu Kürtçü Mevlana Halidi Bağdadi'nin kurucusu olduğu "Halidi tarikatı" - Bu tarikat her ne kadar Türk-İslam Şahı Nakşibend Hazretlerinin kurucusu olduğu "Nakşibendî" tarikatının iki kolundan biri olduğu iddiasında ise de, orijinal Nakşibendîlik formundan oldukça farklıdır- şeyhlerinden ve fanatik Kürt ırkçısı Şeyh Said Türkiye Cumhuriyeti devletine isyan etti.

Vatan haini Şeyh Said'in arkasındaki güç İngiltere idi. İngiltere ile Türkiye arasında Lozan'da bir anlaşmaya varılamayan Musul-Kerkük ikili görüşmeleri devam etmekteydi. Gazi Atatürk Türkiye'si, Şeyh Said'in "İslam elden gidiyor, şeriat isteriz" nidalarıyla başlattığı Kürtçü isyanı iki ayda bastırdı. Ama iç savaşın bedeli genç Türkiye'ye çok ağır oldu; Musul-Kerkük elimizden çıktı.

30 Ekim 1918'de imzalanan ve Birinci Dünya Harbi'ni sona erdiren Mondros Antlaşması'na göre, Süleymaniye, Musul, Kerkük Osmanlı Türkiye'sine bırakılmıştı. Fakat buna rağmen iki hafta sonra İngiltere oldubitti ile buraları işgal edivermişti.

Oyun içinde oyunun temeli "PETROL"dü.

11. yüzyıldan beri Türk toprakları olan bölge artık İngiliz işgali altındaydı. Ünlü İngiliz Britannica Ansiklopedisi 1911 yılına kadar "Türkler ve Kürtler Turanî iki kardeş kavimdir" diye yazarken birden "Kürtler Mezopotamyalı ayrı bir kavimdir" diye yazmaya başlamıştı.

Aslında bugünü dünden yaşamıştı Türkiye…

Hıristiyan Batı Müslümanlara karşı, Endülüs'ten beri "böl ve yönet" politikasıyla başarı kazanmaktaydı.

İngiliz istihbaratı Londra'yı ikaz etmişti: Mustafa Kemal Süleymaniye, Musul, Kerkük'e askeri müdahaleye hazırlanıyordu…

Halidi Tarikatı şeyhi Kürtçü Şeyh Said liderliğinde 14 ili kapsayan isyan çıktı/ çıkartıldı. Türk ordusu içeriye yöneldi. Milletler Cemiyeti (Birleşmiş Milletler) Süleymaniye, Musul ve Kerkük'ü İngilizlere verdi. Türkiye'deki Kürtçü ayaklanmaların hepsi -PKK hariç- Halidi tarikatı şeyhlerinin önderliği/desteği ile gerçekleşti.

Şeyh Said'in dedesi Şeyh Ali Septi, Halidi Bağdadi'nin halifelerindendi. Torun Şeyh Said Kürt Azadi Cemiyeti'nin başkanıydı ve "Emirülmücahidin Mehmed Said'in Nakşibendi El-Halidi" imzasını kullanıyordu.

Halidi Tarikatı'nın kurucusu Halidi bağdadi'nin bir başka halifesi Nehrili Seyid Taha'nın torunu Seyid Abdülkadir de Kürt Teali Cemiyeti'nin başkanıydı. Nutuk'ta yazdığına göre Koçgiri isyanı adıyla bilinen Kürtçü ayaklanmanın elebaşıydı.

Her ikisi de vatana ihanetin cezasını canlarıyla ödediler. Şeyh Said, 46 vatan haini yoldaşıyla beraber Diyarbakır'da "İngiliz ipiyle" idam edildiğinde tarih 28 Haziran 1925 gece yarısını gösteriyordu.

Halidi Şeyh Said'in torunları genellikle "solcu". Şeyh Said'in kardeşi Abdürrahim Piran 1937'de Bismil Salat köyünde jandarma birliği ile girdiği çatışmada 11 adamıyla birlikte öldürüldü.

Tiyatrocu Yılamz Erdoğan, Şeyh Abdurrahim Piran'in torunu inşaat mühendisi Abdürrahim Bilgin'in kızı Belçim ile evli.

Abdurrahim Bilgin ve elektrik mühendisi kardeşi Behram Bilgin Ankara'da PKK lideri Abdullah Öcalan'ın da içinde yer aldığı sol hareketler içinde yer aldı.

Şeyh Abdürrahim'in üç oğlundan ikincisi öğretmen Fevzi Bilgin, Diyarbakır TİP listesinden aday oldu. Fevzi Bilgin'in oğlu Samet 12 Eylül 1980 döneminde TKP-ML davasından yargılandı ve hüküm giydi. Barış Partisi yönetiminde yer aldı.

Şeyh Said'in "Mehdi" diye bilinen kardeşi Muhyettin Aygören'in oğlu Hüsamettin ve torunu Behrun Aygören, Dicle Belediye Başkanlığı yaptılar.

Şimdi de Şeyh Said'in torunu Kasım Fırat ile kader birliği yapan MURAT KARAYALÇIN CHP ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI.

Bir Türk sözü vardır: "Arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim."

Ankaralı CHP'liler içlerine sindirebiliyorlarsa Karayalçın'a oy versinler.

AKP'nin Ankara adayını anlatmaya gerek var mı?

Melih Gökçek'in 895 milyarlık villasını, oğlunun bindiği Mercedes'i, Ankara Belediye Meclisi'nin AKP'li başkan vekili Seyfi Saltoğlu ve ASKİ'nin eski Genel Müdürü İhsan Fincan'ın servetini MHP milletvekili Oktay Vural açıkladı: 38 müstakil ev, 28 daire, 36 arsa, 19 işyeri, 2 villa, 23 gayrimenkul… Melih Gökçek'in belediyesindeki bürokratları çok becerikli. Ya Turgut Altınok'a kurulan tezgâh kimin eseri?

Hem CHP'li hem AKP'li seçmen için, temiz vicdanlar için, Atatürk'ün milli devleti Türkiye'nin milli bekası için; ahlaki şuurda Hz. Muhammed Mustafa, milli şuurda Mustafa Kemal diyen herkes için adres: MHP Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı MANSUR YAVAŞ.
 Diğer Makaleleri

- Türk milliyetçiliğine karşı, "Siyasal İslam" / Tarih : 2010-01-23 13:59:52
- TÜRKİYE'DE SİYASAL PÜRİTENİZM... / Tarih : 2009-10-13 10:06:54
- Erdoğan ve "Etnisiye İle Katolik Nikâh" / Tarih : 2009-08-26 11:49:59
- Dün Bugündür Ama…" / Tarih : 2009-07-21 15:08:14
- "SIFIRCI" DIŞİŞLERİ BAKANININ VE ERDOĞAN... / Tarih : 2009-07-13 11:32:42

Diğer Ramazan K. Kurt Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7  İleri »