Ortadoğu Gazetesi

SAKAT HAYVANLAR, KURBAN OLMAZ!

Nazif Kurucu / 2010-11-22 10:32:17

 

 

Televizyonlarda kaçan danaların yaralandığını, tüfeklerle vurulduğunu; sakatlanan hayvanların kurban edildiğini görüyoruz. Çocukken Yalvaç- Musalla'daki bayram namazından sonra nasihat eden Kara Müftü(Hacı Müftü), "Sakat ve hasta hayvanlardan kurban olmaz; boynuzu kırık ve sakatlığı bulunan hayvanlar da kurban edilemez" diye vaaz ederdi.

Hazreti İbrahim gelinceye kadar insan toplumları, Tanrılarına insan kurban ederlermiş. Kurban olarak seçilen çok yakışıklı bir delikanlı ve en güzel genç kız; bir süre o tolumun en üst sosyal durumuna yüceltiliyor; Kral ve Kraliçe'den de üstün tutulup bakılıyorlarmış. Kurban edileceklerini bildikleri halde; gururla o günü bekliyorlarmış. Hazreti İbrahim öz oğlunu kurban edeceği sırada, gökten kendisine besili bir koç indirilmiş. Hayvan kurban edilme adeti, o günden sonra başlamış. Bu bir ibadettir ve kurban edilecek hayvanların temiz, helal ve arızasız olması gerekir. Yakalamak için yaralanan hayvanlar kurban olamaz! Kesileceğini anlayıp kaçan ve çevreye dehşet saçan boğa manzaraları ve kent çevresinin kan göllerine çevrilmesi de; kutsal ibadet törenine uygun mu ? Hayır! Angus denen vahşi hayvanlar, kurban edilebilecek, eti helal sayılan mahluk sayılır mı? Sayılmaz! Kurban için Müslüman olmayan ülkelerden murdar hayvanların ithal edilmesi, hiç doğru değil! Ülkemiz kendi et ihtiyacını içeriden karşılamalı. Dış açıklar, yüksek faizli borçlar ve halkımızı yoksullaştıran bir ekonomik sistem bizi felaketlere götürür. Köylü, çiftçi ve besicilerimiz sonuna kadar desteklensin. Dünyaya yiyecek maddeleri, tahıllar, pamuklar, hayvanlar ihraç eden bir mağrur ülkeydik! Kendimizi besledikten sonra, dışarıya ürünler satıyorduk. Yeniden öyle gurur duyulacak bir duruma gelmek için ne gerekiyorsa yapalım. Diğer yandan. (Allah C.C. için kurban-küp için kavurma) uygulaması da yerinde değildir. Kurban etinin en az dörtte birinin yoksullara dağıtılması gerekir.

TUR DOLANDIRICILARINA FIRSAT VERİLMESİN

Çocuklar internetten, İtalya'ya tur düzenleyen CİAO şirketinin ilanını görmüşler; 4 kişi altı milyar para yatırdık. İtalya'daki şirketin temsilcisi ve havayolu şirketi ilgili olduklarını ima ediyorlardı. Ankara'dan Sabiha Gökçen'e, Pegasus havayolu biletleri geldi. İtalya'ya gidip dönülecek biletler onların elindeymiş. Sabiha Gökçen'den Ankara'ya dönüş bileti gelmediği için, aramaya başladık. 0212-2961122 nolu telefonu açan sekreter, "Patronları Atilla Duvarcı'nın başka telefonla konuştuğunu" söyledi. Ortağı Bülent Ayvalı meşgulmüş! Sonraki aramamızda telefon yüzümüze kapatıldı ve hiç açılmaz oldu. İkna edici olabilmek için bize ve ülkenin başka yerlerinden gelenlere, Pegasus havayollarının, Sabiha gökçene kadar olan bileti gönderilmiş. Bu da tuzakmış. Sabiha Gökçendeki uzun bekleyişte, bizim gibi daha onlarca ailenin aynı tuzağa düştüğünü anladık. Dolandırıcıların bürolarına bizzat giderek yazılan ve paralarını yatıran, o kişilerle konuşup tanışan birçok İstanbullu aile vardı. Çoğunluk İstanbul'dan katılanlardaydı. Uzun, telaşlı ve bıktırıcı bekleyişten sonra birçokları umudu kesip gitti. Kalanlar müşterek bir dilekçe hazırlayıp Sabiha Gökçen havaalanının bitişiğindeki karakola şikayetimizi bildirdik. Sabah gazetesinin muhabiri de oradaydı. Hazır olan ve her biri beş altı kişilik aile fertleri için para yatırmış bulunan on- on beş kişi, ifadesini yazdırdı. Biz 4 kişi, zorlukla kalacak yer bularak, üç gün İstanbul'da kalıp müzeleri ve tarihi yerleri gezip fotoğraflayarak üzüntümüzü unutmaya çalıştık. Dolandırılan kader arkadaşlarından telefonla arayanlar oldu. Onların söylediğine göre; bu şirket tarafından dolandırılanların sayısı 800 kişiymiş. Sonuçta, iki milyon Euro kadar para dolandırıcılar tarafından yurt dışına kaçırılmış oldu.

 

 

Devletimizin böyle dolandırıcıları yurt dışından da yakalayıp getiren ve cezalandıran bir gücü olmalı. Sonuçta kaçırılan servet bu yurdun servetiydi!
 


Diğer Makaleleri

- DÜNYANIN MERKEZİ OLAN AKŞEHİR / Tarih : 2016-03-07 09:04:49
- ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR GÖREVDİR / Tarih : 2016-03-01 09:14:42
- NE BAŞKANLIK- NE DE PADİŞAHLIK... / Tarih : 2016-02-01 09:15:35
- SAHİPSİZ MİYİZ? / Tarih : 2016-01-26 09:11:43
- SİYASET Mİ? TİCARET Mİ? / Tarih : 2016-01-25 09:19:24
- ATATÜRK ADINI SİLMEYE ÇALIŞMAK YANLIŞTIR! / Tarih : 2016-01-18 10:00:00
- İRAN HALKI, KARDEŞLERİMİZDİR / Tarih : 2016-01-12 09:04:38
- EN MÜKEMMEL DEMOKRASİ PARLAMENTER SİSTEMDİR / Tarih : 2016-01-11 09:08:50
- ZEYTİN YAĞI / Tarih : 2016-01-05 09:19:45

Diğer Nazif Kurucu Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »