Ortadoğu Gazetesi

Vatanımızın Değerini Bilelim

Nazif Kurucu / 2011-03-29 10:22:02

Dünyanın en korunaklı yerindeyiz. *Kutuplar eriyip denizler birkaç metre yükselecek; yurdumuz bundan etkilenmez. Topraklarımızın yüzde doksanı denizden yüksekte! Kıyıdaki kentlerimizde bile, elli- yüz metre içeride yükselti başlar. *Büyük Okyanus deprem kaynağıdır; o ülkeler her an tehlikede! Kuzeyden güneye, tüm Amerika kıtası da öyle! Bizim denizlerin büyük tsunami yaratacak özelliği yok. *Fakat kurallara uymayan ve önlemler almaya alışık olmayan bir yapımız var. Bu yüzden kazalarda en çok kayıp veren biziz! Başka ülkelerdeki depremlerden daha az şiddetteki sarsıntılarda, aşırı zayiat veriyoruz. Sakarya-Gölcük-İstanbul depremindeki kayıplarımız, elli kat fazla şiddetteki deprem ve tsunamide Japonya'nın verdiği kayıptan çoktu. Buna rağmen yöneticilerimiz, tüm yatırımları felaket beklenen İstanbul ve Marmara bölgesine yığarak; depremde iflasa düşmemize neden olacak bir yanlışta inat ettiler. Yurdumuz böyle korunaklı yerde bulunmayıp, okyanus kıyısında olsaydı; ne kadar perişan olurduk kim bilir? Haiti'de ve Japonya'da olan depremler bizde olsa; hepimiz kırılırdık. İhmalci insanlarız. Japonlar, Amerikalılar, hatta Haitililer kadar tedbir almayı da beceremiyoruz.

İkinci Cihan savaşında Japon pilotları, yurtlarını işgale gelen Amerikan savaş gemilerinin bacalarından uçakla dalıp birlikte patlatıyordu. Bunlara KAMİKAZE denirdi. O yüzden Japonya işgalini başaramayan düşman; iki büyük kentlerine atom bombası atarak yüz binlerce insanı öldürdü. Şimdi de patlayan Nükleer santralleri söndürmek için, 70 mühendis ve teknisyen ölüm santrallerinin içinde gönüllü kaldılar. Tehlikeyi azaltacaklar ve ölecekler! Ölümü kabullenen uzmanlar, bizden çıkar mı? Yurdumuzu korumak için şehit oluruz. Radyasyondan ülkeyi ve vatandaşları korumak için, kaç üs düzey uzman ölmeyi kabullenir?

Çok şükür yurdumuzun bulunduğu bölge bizleri koruyor. Bu korunaklı kutsal yurdu bize verdiği için Yüce Allaha ne kadar şükretsek azdır. Değerini bilip, korumak ve yüceltmek için çok çalışmak gerekir. Biz de Japonlar kadar tedbirli ve çalışkan olmak zorundayız.

Birçoklarının sandığı ve bazılarının iddia ettiği gibi, biz bu yurda 1071 de gelmedik. Anadolu ve çevresindeki bölgeler, binlerce yıldan beri Türklerin vatanıdır. 1-Milattan bin yıllar önceki savaşlarda, Anadolu'da hüküm süren Türki isimli bir savaşçı kralın adı geçmektedir. 2-Makedonya kralı Antiyohcos adına bölgemizde iki büyük kent kurulmuş; Biri Antakya, diğeri Göller bölgesindeki Pisidia Antiyochia! İki kentin çevresinde, kentlere sıkça saldıran Türk göçerleri olduğunu belirten kayıtlar var. 3-Eski çağlarda bölgeyi dolaşan gezginler; "Kayseri kent halkının dilinden başka; dağlarda ve yaylalarda, dilini anlamadıkları daha kalabalık bir ulusun yaşadığını kaydetmişler. 4-Atilla, Karadeniz'in kuzeyinden geçerek tüm Avrupa'yı fethetmişti. Karadeniz'in Güneyinden geçmemesinin nedeni, buralarda yoğun Türk kavimlerinin yaşamasıydı. Macarlar Türk kökenlidir. İsveç kültüründe, Türk efsaneleri ve işaretleri bulunmaktadır. 5-Atilla ile Avrupa'ya gelen başka Türk oymakları, Bizans'a ve Anadolu topraklarına geçti. 1071'de Türklere karşı savaşanların çoğu buradaki Türklerdi; aynı dili konuştuklarını görünce Bizans saflarını terk edip bize katıldılar. 6-Emevi üstünlüğüne karşı Abbasiler, Türklerden yardım istedi. Irak, Mısır ve Tüm Arap yurtları Türklerle doldu. 7-Abbasi ve Mısırdaki Kölemen devletini Türkler kurdu. Çoğu din etkisiyle Araplaştılar. Bir kısmı da bölgedeki Arap olmayan aşiretlere karışıp kendi dillerini unuttu. Fakat aslını ve dilini unutmayanları, Osmanlılar ve bizler koruyamadık.

Her şeye rağmen bugün bize yaşam sunan yurdumuz kutsaldır; korunaklıdır. Şükretmek yetmez. Çalışkan olmak gerekir. Japonlar öyle sağlam evler yapıyor ki; depremden dolayı hiçbir can kaybı olmadı. Okyanustan gelen tsunami zarar verdi yalnızca. Bizim de, tedbirsizlik ve tembelliği bırakıp; tüm çağdaş önlemleri almak ve hatta daha iyilerini geliştirmek görevimizdir. Tembel olmamak gerekir. Tembel insanların ömrü kısa olur.  

***

Yüz binlerce öğretmen atanmayı beklerken; Milli Eğitim Bakanının dışarıdan kırk bin İngilizce öğretmeni ithal etme hevesi, çok yanlış bir tutumdur. Ülkemizde İngilizce eğitim yapan liseler ve üniversiteler çok. İngilizceyi tam bilen on milyondan fazla insanımız bulunuyor. En az elli bin İngilizce öğretmeni, atanamadığı için boşta! Bu ayıplı teşebbüsü, Sayın Başbakan durdurmalı!
 


Diğer Makaleleri

- DÜNYANIN MERKEZİ OLAN AKŞEHİR / Tarih : 2016-03-07 09:04:49
- ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR GÖREVDİR / Tarih : 2016-03-01 09:14:42
- NE BAŞKANLIK- NE DE PADİŞAHLIK... / Tarih : 2016-02-01 09:15:35
- SAHİPSİZ MİYİZ? / Tarih : 2016-01-26 09:11:43
- SİYASET Mİ? TİCARET Mİ? / Tarih : 2016-01-25 09:19:24
- ATATÜRK ADINI SİLMEYE ÇALIŞMAK YANLIŞTIR! / Tarih : 2016-01-18 10:00:00
- İRAN HALKI, KARDEŞLERİMİZDİR / Tarih : 2016-01-12 09:04:38
- EN MÜKEMMEL DEMOKRASİ PARLAMENTER SİSTEMDİR / Tarih : 2016-01-11 09:08:50
- ZEYTİN YAĞI / Tarih : 2016-01-05 09:19:45

Diğer Nazif Kurucu Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »