Ortadoğu Gazetesi

BIST
93 035
%-1,74
USD
5,7886
%2,16
EUR
6,6380
%2,07
Altın
229,5255
%0,92

BARZANİ SONRASI PKK/PYD’Yİ KULLANMA ÇABALARI

İsmail Özdemir / 2017-11-01 17:07:21

Irak’ta yapılan gayrihukuki ve dolayısıyla korsan referandumun ardından yaşanan hareketlilik devam ediyor.

Irak merkezi hükümeti ülkenin Barzani kontrolünde olan sınır kapıları, havaalanları ve petrol kuyuları üzerindeki kontrolünü tesis etmek üzere başlattığı askeri operasyonlarını sürdürürken, ordu birlikleri Musul’un kuzeyinden Türkiye sınırına kadar olan bölgede hakimiyeti tesis etmek üzere.

Önümüzdeki birkaç gün içerisinde Habur sınır kapısının Irak merkezi hükümetinin kontrolüne geçişinin sağlanacağı anlaşılırken, Suriye, Türkiye ve Irak sınırlarının kesiştiği alandan yeni bir sınır kapısının açılması bahsi de sonrasında gelebilecektir.

Bu esnada Mesud Barzani de yaptığı tarihi hatanın bedelini ödemek zorunda kalarak görevinden istifa ettiğini ve yetkilerini Irak anayasasına göre tanımlanan yerel meclise bıraktığını duyurdu.

Ancak aynı dakikalarda Irak’ın kuzeyindeki yerel mecliste yaşanan silahlı kavga, bundan sonraki dönem için Barzanilerin başında olduğu yönetimin de kendi içerisinde bölünme ihtimalini gün yüzüne çıkardı.

Talabani’nin KYB’si ile Barzani muhalifi bir başka siyasi oluşum GORAN artık kendi kontrollerinde bulunan alanlardaki hakimiyetini tesis etme yolunda daha kesin bir duruş sergileyeceklerini gösterirken, Irak’ın kuzeyinde yaşanan boşluğu doldurabilmek adına aralarında ciddi bir rekabetin yaşanabilmesi ihtimal dahilinde olacaktır.

Bunlar olup biterken bölgede sözde Kürdistan’ın kurulması hedefinin tam olarak sonlandırıldığını söylemek mümkün gözükmemektedir.

Özellikle Türkiye rehavete kapılmadan, hem Irak’ın hem de Suriye’nin kuzeyinde yaşanacak gelişmelere karşı her an teyakkuz halinde bulunan tavrını sürdürmek zorundadır.

Çünkü düne kadar Barzani etrafında bir cazibe oluşturarak sözde Kürdistan’ın kurulmasını bölgesel gelişmeler paralelinde ve özellikle de IŞİD sonrasındaki sürece endekslemiş olan çevreler artık tüm kartlarını PKK/PYD terör örgütü üzerine oynamak isteyecektir.

Bu doğrultuda sınırlarımız boyunca bir kuşak yaratmak isteyen çevreler, Irak’ın kuzeyinde yaşanan boşluğun PKK/PYD terör örgütü tarafından doldurulmasına yönelik bir strateji izleyeceklerdir.

Ancak Suriye’deki kazanımlarını harcamadan hayata geçirilmek istenecek malum hedef için kuşkusuz ki bazı koşulların sağlanması ve korunması konusu öne çıkacaktır.

Bunlar arasında bahse konu olan ilk husus Irak ve Suriye arasındaki kara bağlantısının kesintisiz bir şekilde tesis edilmesi yer alacaktır.

Irak ordusunun Musul’un kuzeyinde, Türkiye sınırına doğru yaptığı kapsamlı harekat sonrasında harekete geçen ABD’nin, şimdilik içeriği tam olarak bilinmeyen bir anlaşmayla Suriye-Irak arasındaki sınır kapısı Semalka ile Türkiye-Irak arasındaki sınır kapısı Habur’un kontrolünün çatışmasız şekilde peşmergeden Irak ordusuna geçmesine aracılık etmiştir.

Bunun karşılığında Irak ordusu geride kalan günlerde 24 saatlik bir ateşkes ilanında bulunduğunu duyururken, az evvel ifade ettiğimiz gibi peşi sıra Barzani’nin istifa ettiği haberi gündeme düşmüştür.

İkinci mesele ise PKK/PYD’nin Suriye’de ABD desteği ile IŞİD’e karşı mücadele bahanesiyle elde ettiği geniş sahalardaki kontrolüne hukuki boyut kazandırma girişimleri olacaktır.

Rakka’da sergilenen tiyatronun bitmesi, akabinde sadece Suriye açısından değil, bölgenin geleceği açısından son derece önemli olan Deyr Ez Zor’un alınması bahsinde de kullanılan PKK/PYD’nin bu sahadaki ilerleyişi Suriye krizi için aranan siyasi çözümün önündeki en büyük engeldir.

Mevcut şartların bize işaret ettiği konu PKK/PYD’ye kendi penceresinden bakıldığında en kötü özerklik, bunun ötesinde elde ettiği alanlarda kuracağı federasyon verilmesi bahsi sadece ABD’nin değil Rusya ve Esad rejiminin de masasında bulunuyor.

Anadolu Ajansı’nın 29 Ekim 2017 tarihinde geçtiği bir haberine göre Suriye’nin Haseki ilinde Esad rejiminde Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı olarak görev yapan Ali Memluk ile PKK/PYD’li bazı terörist elebaşlarının bir araya gelerek, PKK/PYD terör örgütünün kontrol ettiği sahalar için gelecekteki yapılanma modelinin konuşulması bunun bir göstergesidir.

Aynı görüşmede Esad rejiminin PKK/PYD’ye 2012 yılından sonra ele geçirdiği alanlardan çıkması karşılığında, elinde kalan diğer sahalarda özerklik verileceğini söylediği, buna karşılık terör örgütününse işgal ettiği tüm bölgeleri kapsayacak federasyon talep ettiği bilgisi paylaşılmıştır.

Ancak görüşmeden bir anlaşma çıkmaması üzerine tarafların daha sonra yeniden bir araya gelmek üzere toplantıyı bitirmeleri, Deyr Ez Zor’da yaşanacak neticeye, özellikle de Esad rejiminin Suriye-Irak sınırında yapacağı operasyonlara büyük ölçüde bağlı olduğunu göstermiştir.

Dahası bazı PKK/PYD’li teröristlerin geride kalan hafta Moskova’yı ziyaret ettikleri de yaşanan son gelişme paralelinde düşünüldüğünde önümüzdeki süreçte PKK/PYD merkezli olmak üzere Ortadoğu’da yeni bir oyunun daha kurgulanmak istenecektir.

Türkiye bu şartlar altında işini şansa bırakamaz.

Fırat Kalkanı Harekatı ile başlatılan, İdlip’te çatışmasızlık bölgeleri oluşturmak üzere devam eden sınır güvenliğimizin ve bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünün sağlanması hedefi aynı azim ve kararlılıkla sürdürülmelidir.

Bunun için mutlak suretle Afrin, Menbiç, Ayn El Arap başta olmak üzere, Irak-Suriye terör bağlantısını yerinde kesecek askeri hamlelerin hayata geçirilmesi Türkiye’nin bekası açısından oldukça önemlidir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin büyük bir fedakârlıkla yürüttüğü sınır ötesi askeri harekâtların Irak’ta bulunan Kokozer Dağı’ndaki PKK kamplarını temizlenmesi ile devam etmesi umut vaat eden bir gelişme olmuşken, karşıt cephede bulunanların PKK/PYD’nin kazanımlarını daha ileri seviyeye taşımak üzere hızını artırmış olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır.

IŞİD sonrası sürece dair hesaplar kızışmışken, her çevre bundan sonrası açısından hesaplarını yeniden gözden geçirirken, oyunun yeni bir formatla yeniden başladığını görmemiz gerekiyor.
 Diğer Makaleleri

- FRANSA'NIN TÜRKİYE KARŞITI EYLEMLERİ ARTIYOR / Tarih : 2018-04-25 09:36:39
- BÖLGESEL HAMLELER VE TÜRKİYE'NİN KARARLILIĞI / Tarih : 2018-04-20 09:54:01
- SURİYE'DE OYUN YENİDEN KURULMAK İSTENİYOR / Tarih : 2018-04-16 09:05:55
- ORTADOĞU'DA YENİ HESAPLAR / Tarih : 2018-04-09 08:55:39
- ABD VE FRANSA'NIN TUTUMUNU NASIL OKUMALIYIZ? / Tarih : 2018-04-02 09:34:16
- RUSYA GERÇEKTE NEDEN HEDEFTE? / Tarih : 2018-03-30 09:10:50
- TERÖRLE MÜCADELEDE KANDİL VE SİNCAR'IN ÖNEMİ / Tarih : 2018-03-28 09:46:14
- AFRİN SONRASI ORTADOĞU'DAKİ YENİ DÖNEM / Tarih : 2018-03-23 08:18:25
- Dünya'da Güçlü Liderlik Dönemi Başladı / Tarih : 2018-03-21 08:03:36
- TÜRK MİLLETİ'NİN ŞAHLANIŞI / Tarih : 2018-03-18 09:01:19
- YUNANİSTAN SALDIRGANLIĞINI ARTIRIYOR / Tarih : 2018-03-16 08:08:45
- BU KEZ OYUNU TÜRKİYE KURUYOR / Tarih : 2018-03-12 08:21:03

Diğer İsmail Özdemir Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »