Ortadoğu Gazetesi

BIST
93,404
%0,11
USD
5,3339
%-0,23
EUR
6,0816
%0,20
Altın
209,4970
%0,44
SON DAKİKA

IRAK'A AÇILACAK YENİ SINIR KAPISININ ÖNEMİ

İsmail Özdemir / 2017-10-30 09:24:31

Geçen hafta ülkemizi ziyaret eden Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile görüşen Başbakan Binali Yıldırım, Irak ile mevcut durumda var olan sınır kapılarının kontrolünün Irak merkezi hükümetine geçmesi için ortak çalışma yapılacağını söylerken, yeni bir sınır kapısının daha açılması üzerine yoğunlaşıldığını belirtti.

Barzani yönetiminin gerçekleştirdiği korsan referandumun ardından gelişmeye başlayan ve günden güne ilerleyen Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerde somut adımların atılması özellikle Türkiye açısından yeni bir sınır kapısının açılmasını zorunlu kılmıştı.

Aynı durumun sağlayacağı avantajı gören Irak merkezi hükümeti, korsan referandumun ardından Barzani yönetimince kontrol edilen tüm sınır kapılarının, havaalanlarının ve petrol sahalarının kontrolünü kendisine devredilmesini isterken, Türkiye ile yeni bir sınır kapısının açılması üzerine mutabık kalması Irak açısından da son derece önemlidir.

Bu çerçevede Irak ordusunun Musul'dan başlayarak Türkiye sınırına kadar olan, Irak anayasasınca tartışmalı olarak kabul edilen bölgelerde kontrolü elde etmek üzere gerçekleştirdiği askeri operasyonlar sürüyor.

Aynı güzergâhta zaman zaman Irak ordusu ve peşmergenin çatıştığı haberleri gelirken, Türkiye de aynı bölgede ve sınırlarımızla bitişik halde bulunan Zaho'daki PKK kamplarına yönelik askeri operasyonlarını artırırken, bu saha büyük ölçüde terör unsurlarından ve peşmergeden arındırılmış durumda.

Dicle nehrinin Türkiye'den Irak'a aktığı ve Kerkük petrollerinin ülkemiz topraklarına giriş yaptığı Ovaköy çevresinde açılacak olan sınır kapısının, hali hazırda 9 milyar dolar civarında bulunan Irak ile yürüttüğümüz ticareti olumlu yönde etkileyeceği açıktır.

Şimdiye kadar Irak ile yürütülen ticaretin tamamı Barzani yönetimince kontrol edilen Habur sınır kapısı üzerinden gerçekleştiriliyor, dolayısıyla Barzani yönetimi gümrük vergisi anlamında büyük oranda Türkiye-Irak ticaretinden gelir elde ediyordu.

Bu gelir hacminin sadece 2 milyar dolarlık kısmı Barzani yönetimindeki bölgeye akarken, kalan kısmı üzerinden de Barzani'nin gelir elde etmesi, Irak merkezi hükümeti açısından olumsuz sonuç doğururken, Habur sınır kapısının kontrolünün Irak hükümetine geçmesiyle beraber Barzani büyük orandaki bir gelirden mahrum kalacak.

Diğer yandan yeni sınır kapısının açılması Türkiye'nin, Irak ile ilgili hassasiyetlerinin karşılanmasında önemli bir katkı sağlayacaktır.

Birinci olarak Irak'la karşılıklı mutabakat çerçevesinde açılacak olan sınır kapısı sayesinde Ovaköy-Tel Afer- Musul-Kerkük güzergâhı ile karayolu üzerinden yapılacak ticaretin emniyetinin sağlanması gerekecektir.

Görünüşe göre iki ülke bu yolun emniyetini ortaklaşa temin edecektir.

Tel Afer, Musul ve Kerkük Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı bölgeler olduğundan, bu alanın emniyetinin sağlanması demek, Türkmenlerin emniyetinin sağlanması anlamına gelirken, aynı bölgelerdeki ticaretin canlanmasıyla Türkmenler açısından ilave ekonomik katkılar sağlanmış olacaktır.

Böylelikle ülkemizin Irak'la ilgili taşıdığı kaygıların başında gelen Türkmenlerin durumu konusunda son derece önemli bir adım atılmış olacaktır.

İkinci olarak PKK terör örgütünün Kandil ve Sincar'ı birleştirerek aynı hattı Suriye'nin kuzeyine eklemlendirme çabasına da büyük bir darbe vurulabilecektir.

Fırat Kalkanı Harekâtı ile başlayıp İdlip'le devam eden ve şimdilerde Afrin üzerinde yoğunlaşılan terör koridorunu yarma ve yok etme girişiminin Irak'taki ayağı böylelikle temin edilmiş olabilecektir.

Böylelikle sınırlarımızın ötesinden kaynaklanan terör kuşağı oluşturma projesi yerinde bertaraf edilebilecek, kalan sahaların önümüzdeki dönemde temizlenmesi konusunda önemli bir kazanım elde edilebilecektir.

Üçüncü olarak ABD'nin PKK'ya Suriye'de yaptığı askeri yardımların kesilmesi konusunda ciddi bir alan kazanılması durumu da söz konusu olabilecektir.

Çünkü ABD yönetimi Suriye'de bulunan PKK/PYD'li teröristlere yaptığı askeri yardımların büyük bölümünü Irak'ın kuzeyindeki Erbil şehri üzerinden Suriye'deki Haseke vilayetine uzanan bir hat üzerinden gerçekleştiriyordu.

Dolayısıyla Ovaköy üzerinden açılacak yeni sınır kapısıyla bu hattın kesilmesi ve yine Irak'la varılacak ek mutabakatlar gereğince Suriye'de bulunan PKK'lı teröristlere silah gönderilmesinin engellenmesi konusunda Türkiye kontrolü ele alan bir kazanım elde edebilecektir.

Dördüncü olarak IŞİD sebebiyle tahrip olan Irak şehirlerinin yeniden imarı konusunda Türkiye'nin sorumluluk üstlenmesi ve Türk müteahhitlerinin gerek Tel Afer, gerekse Musul'da yapacakları alt yapı ve inşaat işleriyle ilgili bazı avantajlı durumlar elde edilebilecektir.

Tel Afer ve Musul'daki tarihi Türk mimarisi eserlerin yeniden restore edilmesi ve buralarda bulunan mimarideki tarihi Türk dokusunun korunması yolunda elzem olan adımlar atılabilecektir.

Yeni sınır kapısının açılması aynı konular beraberinde düşünüldüğünde ülkemize Irak'la hali hazırda var olan ticaret hacminin gelişmesine katkı sağlayacağı gibi ülke ekonomisine de önemli bir yeni gelir kaynağı sağlayacaktır.

Aynı durum Irak açısından harabeye dönen Türkmen şehirlerinin yeniden ayağa kalkması, ticaretin canlanması, toplumsal huzur ve ahengin yakalanması, ticaretin gelişmesiyle beraber Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması hususunda da Bağdat'a önemli kazanımlar getirebilecektir.

Ayrıca Sincar dağı çevresinde bulunan zengin doğalgaz yataklarının çıkarılarak hem Türkiye'ye hem de Türkiye üzerinden Avrupa pazarına satışı konusunda geliştirilecek ve üzerinde çalışılan projelerin hayata geçirilmesi kolaylaştırılacak, bu durum Türkiye ve Irak'a büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Neticede Irak ile açılması planlanılan yeni sınır kapısı ülkemiz açısından pek çok açıdan önemlidir ve stratejik olarak öncelikli bir hal almalıdır.

Açılacak olan sınır kapısının Irak için de cezbedici yönlerinin olması iki ülkenin kazan-kazan ilişkisini daha ileriye taşıma konusunda yeni fırsatları beraberinde getirecektir.
 Diğer Makaleleri

- FRANSA'NIN TÜRKİYE KARŞITI EYLEMLERİ ARTIYOR / Tarih : 2018-04-25 09:36:39
- BÖLGESEL HAMLELER VE TÜRKİYE'NİN KARARLILIĞI / Tarih : 2018-04-20 09:54:01
- SURİYE'DE OYUN YENİDEN KURULMAK İSTENİYOR / Tarih : 2018-04-16 09:05:55
- ORTADOĞU'DA YENİ HESAPLAR / Tarih : 2018-04-09 08:55:39
- ABD VE FRANSA'NIN TUTUMUNU NASIL OKUMALIYIZ? / Tarih : 2018-04-02 09:34:16
- RUSYA GERÇEKTE NEDEN HEDEFTE? / Tarih : 2018-03-30 09:10:50
- TERÖRLE MÜCADELEDE KANDİL VE SİNCAR'IN ÖNEMİ / Tarih : 2018-03-28 09:46:14
- AFRİN SONRASI ORTADOĞU'DAKİ YENİ DÖNEM / Tarih : 2018-03-23 08:18:25
- Dünya'da Güçlü Liderlik Dönemi Başladı / Tarih : 2018-03-21 08:03:36
- TÜRK MİLLETİ'NİN ŞAHLANIŞI / Tarih : 2018-03-18 09:01:19
- YUNANİSTAN SALDIRGANLIĞINI ARTIRIYOR / Tarih : 2018-03-16 08:08:45
- BU KEZ OYUNU TÜRKİYE KURUYOR / Tarih : 2018-03-12 08:21:03

Diğer İsmail Özdemir Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »